Šta je novo?

Kondenzator na zvučnicima

Stormbay

Cenjen
Učlanjen(a)
21.06.2012
Poruke
543
Poena
170
Imam neki 2.1 sistem i problem je što subwoofer zuji-bruji.
Slikao sam neke kondenzatore koji su mi bili sumnjivi ali nisam siguran da li su pocrkali.
Ovaj veliki mi je najgore izgleda, jer u podnožju ima nešto, sad da li je lak ili je iscureo.

dc7592513c22dd5e85f2aacbfd1496ca.jpg
c45738e85790b42f2b925ca4f32054bd.jpg
 
I kod mene se isto desava na oba kompa imam neke jeftine zvucnike i isto zuje i kad ih palim i gasim cuje se boom :) Kazu da je to normalno za jeftine zvucnike,ali nisu se tako culi kad su bili novi,tako verujem da moze to da se resi :)
 
@Stormbay
Uzmi čist alkohol (ili još bolje izopropil alkohol) i izbriši to. Onda ćeš videti da li su negde pukli kondenzatori. Ako nisu, onda je to bio Flux, ostatak od lemljenja, mada bih ja rekao da su procurili.

Za obojicu...
Ti zvuci mogu biti različitog porekla: blizina drugih zvučnika (ili drugih stvari sa magnetima) stvara smetnje, loši kablovi, loša izolacija zvučne kartice (pa pravi kontakt sa kućištem), kondenzatori...

Priključite zvučnike na drugi kompjuter pa vidite da li se isto javlja. Ili na telefon/ipod/mp3 player.

Ako samo neki tako zvuče zamenite im pozicije pa javite stanje.

Udaljite sve zvučnike maksimalno (još bolje odneti i u drugu sobu) i/ili ostaviti uključene samo one koji zuje i udaljili ih pa probajte.

Probajte druge kablove.

Kad sve to odradite imaćete jasniju predstavu šta je problem.
 
Hvala imenjace :) kod mene se cuje kad palim ono boom,promenio sam kablove skoro,mozda su malo duzi nego oni prethodni,oko 4 metra,ali nista se to zujanje nije promenilo,u smislu da se nije ni pojacalo ni smanjilo,zvucnici mi stoje u coskovima sobe,tako da nemaju nikakve ometace blizu njih,sve to radi normalno,cist zvuk,samo kad mi je npr iskljucen komp cuje se blago zujanje.Ja pretpostavljam da je do kondenzatora.
 
Istestiraj sve što sam rekao.
Idalje postoje sve ostale opcije.
Npr: možda ti zvučna pravi kontakt sa kućištem. Izvuci kabl iz kompjutera pa vidi jel se javlja. Ako ga više nema onda je taj kontakt za kućištem ili sama zvučna loša. Onda gurneš u neki drugi uređaj (laptop, plejer itd) pa vidiš da li ima i tamo. Ako ga nema onda je definitivno kućište/zvučna, a ako ga idalje ima, onda mogu biti kondenzatori.

Ometanje možeš imati i od blizine strujne utičnice... Zato kažem da se menjaju pozicije i testira svaki zvučnik.
 
Integrisana zvucna,zuji cak i kad se otkaci 3.5 dzek,odnosno kad zvucnici nisu povezani sa,kompom,laptopom ...etc
Otvoricu ih kad budem uhvatio malo vremena.
Ali svakako ti hvala na izdvojenom vremenu i na odgovorima.
 
Kod mene zuji nebitno da li je priključen na kopm ili na telefon.
Danas sam kupio kondenzatore pa cu ih zameniti, i javljam kakvo je stanje.
 
Možda nekom pomogne. Meni su zvucnici zujali dok nisam zamenio šuko utičnicu običnom bez uzemljenja.
 
To na kondenzatorima je obicno lepak za fiksiranje.
Ako bruje, verovatno su se isusili elektroliti u delu za napajanje (obicno oni najveci).
 
Kod mene zuji nebitno da li je priključen na kopm ili na telefon.
Danas sam kupio kondenzatore pa cu ih zameniti, i javljam kakvo je stanje.
Kako znaš koji prave problem?

To na kondenzatorima je obicno lepak za fiksiranje.
Ako bruje, verovatno su se isusili elektroliti u delu za napajanje (obicno oni najveci).
Kako to proveriti?

Koje je najbolje rešenje, kada se prevede na "naški" :D?
 
Poslednja izmena:
imas na toj stranici dole 2 audio primera kako se cuje 50hz hum i 60hz hum pa poslusaj ih i vidi jel isto ko iz tvojih zvucnika
 
Odlemis, uzmes instrument, premeris I vidis da li je vrednost losa. Ako nemas instrument, tesko je videti, jer elektrolit nekad izgubi kapacitivnost a ne naduva se ili ne iscuri... kad se vizuelno vidi naduvanost to je super, sigurno je los.
 
imas na toj stranici dole 2 audio primera kako se cuje 50hz hum i 60hz hum pa poslusaj ih i vidi jel isto ko iz tvojih zvucnika
Proveriću, a potenciometar moram da zamenim, pa je kod mene verovatno zbog toga.
Nego pitam kako se najbolje rešava ovaj problem koji si linkovao. Gde to uzeti, koliko košta...
Odlemis, uzmes instrument, premeris I vidis da li je vrednost losa. Ako nemas instrument, tesko je videti, jer elektrolit nekad izgubi kapacitivnost a ne naduva se ili ne iscuri... kad se vizuelno vidi naduvanost to je super, sigurno je los.
Mislio sam da ima neko elegantnije i efikasnije rešenje. Ovako može da se razlemi zalemi cela ploča i opet da se ne reši...

P.S. Zar za proveru treba išta osim unimera i lemilice?
 
Ako unimer ima merenje kapacitivnosti ne treba ti nista vise (lemilica se podrazumeva, naravno). U principu ako nisu zujali ranije, a sad zuje verovatno je do kondenzatora.
Ako si ih tek nabavio i zuje, e onda moze biti do svega sto su gore napisali (ground loop, transformer hum itd., kondenzatori) i nezgodnije je za resavanje.
 
pa to ne moze niko na daljinu da ti resi. ako je 60hz hum mozda je trafo, mozda ground loop ... ko zna
 
Hm , zamenio sam glavni kondenzator, ali i dalje zuji bufer....
Medjutim primetio sam da bufer zuji mnogo jače kad radi zamrzivač u susednoj sobi nego kad ne radi.
Sad šta raditi?
 
1) Uzemlji zamrzivač, i proveri nulu na svim shuko utikačima (rade el.majstori)
2) Okreni viljusku zvucnika u utikaču za 180 stepeni.
 
Možda u nekom servisu da provere sve elektrolite ESR metrom (to baš i nije jeftina spravica). Na oko elektroliti mogu lepo da izgledaju, ali im je ESR vrednost ogromna. Manji, neispravni elektroliti od 2uF su kod mene bili uzrok nastanka zujanja. Stavili su malo kvalitetnije i sada sve radi korektno.
 
Nazad
Vrh Dno