Šta je novo?

Problem sa starim ATA hard diskom

nikolavks

Cenjen
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruke
109
Poena
169
Imam jedan stari Pentium 4 računar koji nema sata priključke a stari ATA hard disk ima loše sektore pa sam hteo da ubacim drugi koji imam... Problem je u tome što kad ubacim taj drugi hard samo se zaglavi ovde 20171210_194735.jpg
Neće ni da boot-uje, ni u Bios da uđe... i nije bitno da li je samo on povezan ili dodat pored sistemskog, sve kombinacije sam probao...
Inače hard disk je ispravan i 100% Excellent po Sentinelu, u drugom komjuteru radi normalno, a i ovaj kompjuter radi sa tim starim hard diskom sa lošim sektorima koji sam hteo da zamenim...
 
jesi probao da ga podesis kao master ili slave?
 
I kao master i kao slave i dva hard diska na jednom kablu i na posebnim kablovima, sve kombinacije sam probao...
 
To sam i ja mislio... U jednom kompu radi i tako sa sve kablom ga prebacim u drugi i neće, jumper stoji na master... To sam pokušavao i pre par meseci, isto se dešavalo...
Imam i neki IDE na USB kabl i preko njega radi, samo što ga onda prepoznaje kao prenosivi disk.
 
ja bih za svaki slucaj proverio SMART tog diska na onom racunaru gde radi. ako je tu sve ok, eventualno da probas neki update bios-a?
 
Da li ovo može da bude problem?
SMART.png

Imam još jedan takav Maxtor samo od 60GB i sa njim se ovo ne dešava, samo što je on baš loš...
 
Poslednja izmena:
WD хардови често имају различито џамперисање за мастер и за сингл, погледај да ли је сада на сингл па ако јесте, пребаци на мастер и додај макстора који је вероватно већ подешен као слејв.
 
To sam i ja mislio... U jednom kompu radi i tako sa sve kablom ga prebacim u drugi i neće, jumper stoji na master... To sam pokušavao i pre par meseci, isto se dešavalo...
Imam i neki IDE na USB kabl i preko njega radi, samo što ga onda prepoznaje kao prenosivi disk.

Ako u jednom kompu radi, mora da radi i u drugom...jedino ako ima konflikt sa već postojećim hardom, jer je vrv i on na masteru...jako je teško ovako ti objasniti krastavac...
Da li ga taj komp na kom se ne vidi, prepoznaje kad je samo on u kućištu, bez i jednog drugog hdd-a ?
 
WD i Maxtor imaju različita džamperisanja, igraj se sa svim mogućim kombinacijama, čak i bez džampera skroz, tu ti je problem, ako si probao više kablova kako kažeš.
 
@hogarnp: Bude sve isto kao na prvoj slici samo piše Pri Master: Maxtor...

Baš je čudno, Maxtor neće na ovom kompu ni sa WD ni bez njega ni kao master ni kao slave, nema ociju single (sa džamperom je master, bez džampera je slave), probao sam sa drugim kablovima, nije ni do toga... Kako ga god povežem, stane kao na slici iz prvog posta i ne mogu ni u Bios da uđem... Na screenshot-u iz Sentinela se vidi da rade zajedno, ali je tu Maxtor povezan preko usb-a...
 
Poslednja izmena:
Mozda ti napajanje nije najispravnije pa nesto zeza...
 
Nazad
Vrh Dno