Šta je novo?

Virus promenio ekstenziju svih fajlova ! Pomoc!

Pirati, krekovi, torenti... i onda nemamo pojma kako se to desilo

@Radoszver
Nadam se da si ugasio PC čim si primetio. Podigni live linux i prebaci bitne, nezaražene, fajlove na neki eksterni drajv. Sa kriptovanim se pozdarvi ako nemaš bekap. Ili čekaj da nekad neko možda pusti ključ narodu
 
Poslednja izmena:
Iskusniji sam od većine pa koristim proverene aktivatore i za Windows i Office. Elem, Office sam obrisao još pre 3 godine. Iako sam instalirao samo Word, Excel i PowerPoint, sa update-ovima i service pack-ovima Office 2016 je zauzeo 12 GB na HDD-u.

Tako sam prešao na LibreOffice koji radi osnovne funkcije savršeno, mislim da zauzima manje od 1GB.

Da mi baš MS Office treba, kupio bih Office 365. Google Docs je takodje sjajna alternativa.

Sa ovoliko ransomwarea, a ovo je vec drugi slučaj u zadnjih mesec dana, mora se opreznije sa piraterijom ili preći polako na besplatne alternative.

Gledam kod sebe, zapravo mi je 90% računara legalno, čak sam i igre počeo sa kupujem.
 
Ne bih da dolivam ulje na vatru ali upravo se dogodilo ono što sam pisao:

https://forum.benchmark.rs/showthre...rati-danas-!&p=6024547&viewfull=1#post6024547

Hvala V.V.
Nije dolivanje ulje na vatru sve si lepo i tada rekao, poenta je sto sam platio dobru cenu neznanju. Sad ce vama zvucati ovo u fazonu pa ko te j*** kada ne znas, ali je tako. Nisam ni znao za ransomware..U svakom slucaju nasankao me je program kojim sam hteo da prebacim slike sa Iphona. Zurio sam, bio sam nervozan hteo da brzo prebacim slike i napravio sam haos sa programom koji sam skinuo sa Torenta. Tako da znam sve sta sam uradio, bio sam jako neoprezan i brzoplet i to je to...Sad se snalazi kako znas i umes. Tj, posto da im platim nije opcija kao ni predaja :) Ostaje mi da cekam da Kaspersky ili ko vec dobije kljuc za ovaj virus. Sad dobih informaciju da neki cekaju i dve godine I da i dalje nema naznake da ce im se podaci dekriptovati..
@SpaceBar hvala ti, nisam brzo primetio proslo je 2 sata sigurno, a do tada sam prebacivao slike na eksterni u cilju da ih backupujem.
Moje pitanje je isto, da li sam time ugrozio slike sa eksrternog koje su na njemu postojale ranije? Da li eksterni smem da ukljucim na drugom kompu da vidim sta se desava? Da li se ovaj cryptolocker nalazi samo na C particiji ili je on sada dosao i na ekstersni Hard Disk?

Hvala svima, opasna je ovo stvar i bas sam lepo ispao glup.
 
Najbolje da skines Linux Mint i pokrenes ga u Live okruzenju i onda zakacis fioku. Ili ako je Win onda obavezno neki antivirus kao 360 Total Security ili Kaspersky Free, Bitdefender. Ako nije stigao da prepise sve fajlove onda ces imati nesto na fioci, zakljucane cuvaj i cekaj neki dekripter ako ikad bude bio.
Sve slike i video napravi backup i u Cloud-u, imas Google Photos i neogranicen prostor a dobar je jer sluzi samo za to, ransomware ne moze da nista uradi jer Google Photos prihvata samo slike i video i ako se promeni ekstenzija nece obrisati na cloud-u. Ima da se podesi u aplikaciji.
Znam da je piraterija ali da ljudi vise ne prolaze ovako, godinama koristim 1337x to torent sajt, nisam nikad naisao na gamad jer se kontrolise ono sto je poslato.
Antivirus NIKAD ne iskljucivati i ako ti kaze da je virus brisi i trazi dalje. Bolje da izgubis par sati trazeci nego da ostanes bez podataka.
 
Hvala djalfe.
Nesto razmisljam da izvadim iz desktopa taj Hard Disk, sklonim ga sa strane i kupim novi na kome cu da instaliram wondows ponovo.
A onaj zarazeni da ceka,na zalost ko zna koliko, jer, sinoc mi je proslo oko 2sata dok sam uopste skontao sta se desava i mislim da je jedno 80-90 % fajlova on kriptovao...Tako da slaba vajda da tamo reinstsliram windows i da sredim tu C particiju ko mi garantuje da nije se prosirio taj cryptolocker i na druge particije..Isto pitanje je u koji sutra komp smem da ubodem taj Hard disk koji u sebi na c particiji nosi cryptolocker...


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Hvala djalfe.
Nesto razmisljam da izvadim iz desktopa taj Hard Disk, sklonim ga sa strane i kupim novi na kome cu da instaliram wondows ponovo.

Linux, čoveče, uzmi se u pamet posle ovoga. Batali kradeni softver koji ti napravi pičvajz, kad imaš dobar softver koji dele džabe. Sad će neko da se nađe pametan pa da kaže da isto može da ti se desi i na Linux-u. Pa može teoretski, ali ako nekoj aplikaciji koju si skinuo sa neta daš root ovlaštenja da ti enkriptuje fajl sistem, tebi onda stvarno nema pomoći. :D
 
Linux, čoveče, uzmi se u pamet posle ovoga. Batali kradeni softver koji ti napravi pičvajz, kad imaš dobar softver koji dele džabe. Sad će neko da se nađe pametan pa da kaže da isto može da ti se desi i na Linux-u. Pa može teoretski, ali ako nekoj aplikaciji koju si skinuo sa neta daš root ovlaštenja da ti enkriptuje fajl sistem, tebi onda stvarno nema pomoći. :D

Kazem, placam cenu neznanju, ali Morbiuse, tek o linuxu ne znam nista. Razumem ja sve to, ali naravno kada se ovako nesto desi onda nastane veliki problem i kritika e trebao si ovako ili onako...Jednostavno nisam vise mlad i da imam vremena da se pozabavim takvim stvarima, zato se ovako nesto i desi...Cisto neznanje. Zato, ne mogu da imam predrasudu o Linuxu, ali nije mi poznato njegovo okruzenje, a taj Dekstop treba da koristi i supruga i klinci koji nisu toliko ka svemu ovom orijentisani, a ja kao jesam i gledaj koliko ispadnem glup :)

U svakom slucaju, savete koje sam dobio jeste da ne palim ni komp niti externi hard disk koji sam prikacio sinoc na pola sata, jer niko ne zna kako se ovaj virus ponasa i da li su ugrozeni i fajlovi na njemu. Nego u servis da se sve preskenira sa vise alata i tek onda reinstalacija sistema ili kako god...Blago recno uzas.
 
Da se kladimo da ce se klinci snaci pre tebe :) ?
ne znam zasto zamisljate da je linux nesto komplikovano, a zaista je najbrze resenje da proveris kolika je steta i da budes siguran da nece imati isti problem odmah na drugom disku..
 
Dobro naoruzan Windows nece pustiti virus gde god da se nalazi. Uglavnom je on aktivan na C particiji gde je sistem, na ostalim samo zakljucava fajlove ali treba biti oprezan, stalno prave nove sa vise funkcija i nikad se ne zna. Ako nisi vican, servis naravno.
 
Kazem, placam cenu neznanju, ali Morbiuse, tek o linuxu ne znam nista. Razumem ja sve to, ali naravno kada se ovako nesto desi onda nastane veliki problem i kritika e trebao si ovako ili onako...Jednostavno nisam vise mlad i da imam vremena da se pozabavim takvim stvarima, zato se ovako nesto i desi...Cisto neznanje. Zato, ne mogu da imam predrasudu o Linuxu, ali nije mi poznato njegovo okruzenje, a taj Dekstop treba da koristi i supruga i klinci koji nisu toliko ka svemu ovom orijentisani, a ja kao jesam i gledaj koliko ispadnem glup :)

E pa potrudi se malo. Nije to neki bauk, moja devojka se bila navikla skoro odmah, evo već tri godine tera Mint za zabavu i posao. Bratova porodica se takođe bila brzo navikla na Ubuntu što sam im stavio, dok ga brat nije maknuo kao zavisnik od LoL. Ima softvera za sve što ti treba, a ni situacija sa igricama nije uopšte loša, ako se držiš Steam-a. Pomoći ima na sve strane, a bilo koji napor koji na početku uložiš se vrati kroz uštedu živaca kasnije kad se uhodaš.
 
Kako sad da instalitam mint na zarazenom hardu...Potrudicu se i slazem se sa svime iznetim, ali znate i sami, jos uvek ne znam kako ovo da resavam..U ovom trenutku mi treba proveren servis a posle da se bavim ovim sto ste naveli.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Hajde da pitam, da ne otvaram novu temu: da li ovi ransomware virusi mogu da "zaraze" i druge računare u istoj mreži?! Npr. kolega skinuo, a virus se proširi po mreži na druge računare?
 
Da. Ako taj zareženi računar ima pristup fajlovima na mreži, a mreža nije zaštićena šifrom.
 
Da li neko moze da mi kaze kako da znam da li je online ili offline verzija virusa kojom mi je zarazen komp?
 
Kako sad da instalitam mint na zarazenom hardu...Potrudicu se i slazem se sa svime iznetim, ali znate i sami, jos uvek ne znam kako ovo da resavam..U ovom trenutku mi treba proveren servis a posle da se bavim ovim sto ste naveli.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Linux ne mari za windows viruse.
 
Za početak butuješ linux i sa tog eksternog diska prekopiraš na drugu lokaciju samo nezaključane slike (samo njih, ostalo ništa od drugih fajlova). Potom formatiraš taj eksterni disk i vratiš slike nazad. Odspojiš eksterni hdd.

Posle toga formatiraš sve interne drajvove i instaliraš po želji, linux ili windows. Na kraju instalacije imaš dezinfikovanu mašinu i dezinfikovan eksterni hdd sa preostalim zdravim slikama.
 
Pre price o Linuxu, moram da se vratim na temu ovog virusa. dakle ljudi, da li mogu fajlove koje nije stigao da kriptuje da prebacim na novi externi hard disk.
Virus je online i dakle radio je samo dok je bilo neta, tako da poprilicno je fajlova kriptovao ali ima i onih koje nije pa bih da ih ukoliko je moguce izvucem.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Nema ništa lakše od pravljenja Live Linux na USB-u. Imaš mnoge programe koji downloaduju i naprave neki od mnogih bootable Live Linux USB. Recimo https://www.linuxliveusb.com/ samo izabereš distro i program ga instalira na USB ili CD/DVD. Ne samo da je imun na viruse nego i kada izađeš iz njega on zaboravi sve što si radio u Linuxu.
 
Nazad
Vrh Dno