Šta je novo?

Problem pri povezivanju krovne FM antene...

easyyu

Čuven
Učlanjen(a)
26.12.2003
Poruke
130
Poena
619
Molim admina da premesti temu na odgovarajuce mesto ukoliko sam promasio..
Poz
Suocio sam se sa veoma cudnim problemom..
Izbusio sam krov na AUDI A4 i stavio sledecu antenu:
http://www.elementa.rs/proizvod/53202/auto-radio-antena-sa-pojacalom
Sproveo sve lepo i desavaju se sleci slucajevi:

1) Konektor antene gurnem u Sony-ev radio. Signal FM prijema je priblizno isti (los) kao sa integrisanom antenom kojoj je pregoreo deo za pojacalo..
Privezem crvenu zicu antene sa plavom iz radija na kojoj je izlaz 11.7V (sto ujedno i gasi ovaj napon kada je radio ugasen) i signal se 100% ponistava. Cak i radio stanica koja je u mom gradu a koja se cuje na oko 80km se ne moze uhvatiti..

2) izvucem antenski konektor, odspojim crveni i plavi kabel, izmerim otpor izmedju pinova antenskog kabla i prikazuje mi 200.6 Ohma. Znaci kabel nije u prekidu.
Ako stavim samo "vruci kraj" u radio i signal je extra dobar cak stanice sa 40km hvatam , malo suste ali extra prijem.
U ovom slucaju ne koristim spoljasnji (recimo minus) deo koaksijalnog kabla samo unutrasnji deo, kao ni +12V crevenu zicu.

Probao sam da merim struju kroz crvenu (od antene) i plavu zicu (iz radija) dok je antenski kabel u radiju i merim ~30mA
Zaboravih da napomenem da radio ima samo jedan izlaz za antenu, nije kao originalni radio koji selektuje jednu od 3 antene u zavisnosti od kvaliteta signala..
Totalno mi je nelogicno pa se sada pitam da li neko ima neku ideju do cega je!
Hvala
 
Da li antena na krovu ima kontakt sa metalnim delom karoserije auta (- na akumulatoru), trebalo bi da ima jer ne vidim drugi kabl sem onoga koji ide na + 12V.
 
ni jedan pin antenskog kabla nije ni u kakvom spoju sa sasijom ako merim ohm metrom.
Naravno ni pin +12V, sto je logicno.
Kako sam shvatio ni ne treba da bude na istom potencijalu:
https://youtu.be/4o5r0MwLMu0?t=249
Naravno veliki saraf lepo naleze na lim od krova.
 
Naravno veliki saraf lepo naleze na lim od krova.
Na to sam mislio kada sam rekao da mora negde da bude u kontaktu pojačalo antene sa šasijom, proveri da li ima kontakt taj šraf i gola šasija (bez laka naravno), ako nema onda neće ni raditi taj pojačivač u anteni (to ti je kao i radio u kolima - jedna strana vezana na + vod a druga na masu auta)
Link koji si naveo se odnosi na običnu antenu bez pojačivača, znači nije primenljivo na tvojoj anteni koja u sebi ima i pojačivački sklop jer ne znaš kako je unutra spojen kraj antene sa pojačalom i preko čega ide signal pri merenju.
 
Poslednja izmena:
OK, thx na savetu, proverim i javim mada 99% da ima posto sa utrasnje strane krova (iz kabine) krov nije farban.
 
Poslednja izmena:
Evo izmerio..
Saraf dodiruje sasiju i na istom je potencijalu..
Izmedju minus dela koaksijalno kabla i sasije ne postoji spoj nikakve omaze ili ti beskonacno.
 
Nazad
Vrh Dno