Šta je novo?

UPS rešenje za rad u slučaju nestanka struje

Ciklogremlin

Cenjen
Učlanjen(a)
26.11.2017
Poruke
195
Poena
130
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. ADSL
  2. Mobilni internet
Pozdrav svima,

Ja sam Relja iz Novog Sada. Relativno skoro sam se registrovao, mada sam zahvaljujući Googlu puno puta već nalazio odgovore koje tražim na ovom forumu. Problem koji sad imam je relativno specifičan, pa bih voleo čuti drugo mišljenje, koliko je uopšte izvodljivo to što planiram i ako jeste, kako najbolje da to rešim.

O čemu se radi? Lepša polovina živi od on-line časova stranih jezika. Od skoro je dobila puno bolje plaćen ugovor, ali uslovi su takvi da u slučaju neodržavanja časa, makar i u slučaju nestanka struje, dobija otkaz, pogotovo ako se desi više od jednom u godinu dana i sl. - ukratko, ne prihvataju ništa sem zemljotresa i poplave. :)

Moja ideja za predupređenje problema je bila nabavka manjeg lap topa sa što štedljivijim procesorom (uz SSD), 13" ekranom (isto zbog potrošnje) tako da sam laptop može što duže da radi u slučaju nestanka struje.
Druga stvar je Net. Trenutno se koristi MTS-ov ADSL Net, a planiram nabavku "back up" VIP home Interneta (oko 1000 din mesečno košta zadovoljstvo) - za slučaj da dođe do prekida na MTS-u, da može da se prebaci na drugu mrežu i radi.

Ono za šta nisam 100% siguran je rešenje u slučaju nestanka struje. Radno vreme je po danu, tako da svetlo nije problematično, čak ni zimi. Moja ideja (neka me isprave stručniji ako je ovo, ili bilo šta od ranije napisanog loša ideja):
nabavka UPS-a sa što većim kapacitetom, ili modela na koji se može "nabudžiti" akumulator iz "golfa dvice" kao dodatna baterija. Napon u stanu je stabilan i nema problema, ali desi se da isključe struju s vremena na vreme bez najave - na sat-dva. Ne previše često, ali dešava se. Uzeo bih kabel koji se kači na UPS, a sa druge strane ima 2-3 šuko utičnice, pa da u njemu bude uključen modem (laptop samo ako baš prigusti, a nivo UPS baterije nije kritičan). Modem vuče ispod 10 vati u najgorem slučaju (po rečima proizvođača, inače je 12V uz 1A ulaz, link za modem).

Koje rešenje za UPS da uzmem da tih 10W modema može da se drži barem 4 sata, u najgorem slučaju? Tipa najjeftiniji koji će raditi posao. Očigledan izbor - što veći APC verujem da nije loša ideja, ali ima li potrebe da za ovakvu namenu uzimam jak UPS, ili da uzmem neki manje snage, a dodam mu eksternu bateriju - u "kućnoj izradi", ili neki fabrički dodatak tog tipa (ovo sam viđao na skupljim UPS-ovima, ne znam ima li i neka "narodna" varijanta)?

Za sam laptop, ako ovo nije prava tema za to, postaviću u drugoj, posebno, ali tražim model koji će što duže raditi na bateriji, sa zahtevom da tera barem Win 7 i aplikaciju tipa Skype. Postoji li za laptop neko "proširenje" baterijskog kapaciteta i koliko to zadovoljstvo košta?

Najvažnija stvar - budžet: nije (previše) ograničen jer je u pitanju investicija u posao, ali s obzirom da živimo od prosečnih srpskih plata, što jeftinije, to bolje, ali ne ispod granice da ne radi posao. Neka veća investicija bi morala na rate, naravno.

Hvala unapred
 
Nazad
Vrh Dno