Šta je novo?

Mini ITX ploče

Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruke
492
Poena
170
Obzirom da ima dosta ljudi koji vole mini itx medju njima sam i sam pa da na nekim temama ne idemo u off otvaram novu.
Ploče sve više napreduju odnosno sve je sitniji proizvodni proces pa se sada na itx može spakovati skoro sve što i na atx uz možda manji broj konekcija za periferije.Čak i OC je vrlo moguć na nekim pločama ozbiljnije, na nekim manje.
Uz nove biose postoji podrška i za bifurkaciju što je podrška uz odredjene risere za podelu pciex x16 u 2x8 i dve grafike.E sad neko će reći pa zašto 2 grafike ako koristiš itx ali to razume samo onaj ko voli itx:d
 
od kad sam spakovao sve sto mi treba u itx masinu ne vracam se nazad na sifonjere :)
cak gledam da i taj itx bude sto manji pa sam skoro uzeo raijintek metis i odusevio se koliko je kuciste malo i dobro uradjeno...

sli setup ne bih vise koristio ni da mi poklone :)
 
Ja sam do sada promenio 5 kućišta i svako mi je bilo, e sad ovo i ne menjam više:):):):)Trenutno mi je Manta na stolu.
 
sva su lepa :)

ja imam i dalje bitfenix phenom uz viii impact, devojci zavrsavam masinu uz phanteks evolv i z270i strix a sebi sklapam jos jednu masinicu za drugu sobu koja ce biti u Metisu sa verovatno nekom h270i ili z270i plocom...

zanimljiva je Manta ali mi je bila malo precenjena pa sam uzeo phanteks koji je skroz kul ali me je iznenadilo koliko bitfenix ima deblji lim i samo kuciste je mnogo teze iako manje po zapremini.

videcemo sta ce biti sa z370 i ako nekad izadju h370 ploce... za sada mi je prevelika razlika u ceni da uzimam z370i i neki 8400 pa cu verovatno ici na kabylake.
 
Koristio sam z170i pro gaming sa prvo 6600k a onda 7700k.Nakon početnog peha sa fabrički lošom, dobio sam zamensku i bio po prilično iznenadjen koliko je plojka dobra.Stabilan cpu dobro klokovan....na sve to hladna kao led.A gomila krša spakovana bila u V1, skoro pa neverovatno šta sam sve ubacio u njega.
Sve rasprodao i nabavio h55n usb3 sa poznatim kvarom tj. za one koji ne znaju, rikne im senzor na chipsetu i cim predje 55c ploča se gasi.Prosto rešeno sa malim ventilatorom preko njega i sve radi super.E sad se ubi šta da sklopim da li ASRock Fatal1ty Z370 Gaming-ITX/ac ili ASUS ROG Strix B350-I Gaming!
 
ja sam tada uzeo dosta povoljnije 6700 u odnosu na 6700k i posle toga razmisljao da ga zamenim za neki 7700k ali mi se ne daju sad pare i za to jer je i ovako odlicna masina...
imao sam peh sa svojom viii impact, zakacio malo pinove i smorio se kao nikad ali kad sam se ohladio nakon 3-4 dana bukvalno sam 2 pina pipnuo iglicom i vratio ih u normalu tako da nista nije bilo ali je mnogo neprijatno.

mozda i jeste najbolji tip hladjenja za itx ploce neki dobar low profile kuler. ja sam za ovu drugu masinu uzeo Cryorig C1 pre nedelju dana koji ce da duva bukvalno preko cele ploce.

sto se ove dileme tice, zavisi za sta spremas masinu... ja nista ne klokujem ali kod mene mora biti Z200/300 ili H200/300 chipset zato sto sklapam hackintoshe.
sto se mene tice, drzim se intela :)
 
Poslednja izmena:
Vec neko vreme vlasnik dva takva racunara, za sebe svakako vise nikada necu sklopiti ista vece. Naravno, nikakvih problema sa stabilnoscu ili pregrevanjem i pored malih dimenzija.

Primarni u dnevnoj sobi (Home Entertainment/Gaming) se sastoji od ThermalTake Core V1, Asus Z170I Pro Gaming, Raijintech Pallas, Core [email protected], 16GB RAM, Seasonic Prime Titanium 650W, Gigabyte 1060 6GB Gaming.

HTPC u spavacoj sobi je daleko manjih dimenzija - LC Power 1340Mi sa eskternim napajanjem 75W, Pentium 4600T, Noctua LH-9i, Gigabyte Z270N-WIFI, 4GB RAM.

Planiram upgrade ovog u dnevnoj, kupovina 7700K je pitanje koliko mi se isplati (200+ eur doplata) u odnosu na trenutni CPU, pa se mozda odlucim za kompletan upgrade i prelazak na AMD (Asus ROG Strix B350-I Gaming i neki 6/12 Ryzen).
 
@ericm
odličan izbor kulera, dobar je pogotovo za ploče kojima se naponska malo više greje odnosno sa malim hladnjacima.

@Dušan K
b350-i Gaming je odlična ploča, imaš na netu test baš vezano za grejanje naponske i to sa r7 1800x.Odlično se pokazala i ako se odlučim za am4 nju ću sigurno uzeti.
 
@sinisa

Nije mi namera da guram prst u oko, ali:

scr.jpg


Ako imas neka pitanja, neki custom bench... Tu sam.
 
Pisi kako ti izgleda i ja sam hteo istu kombinaciju pa kasnije 8700k.I obavezno jesi li probao bclk oc za non k cpu, plojka ga podrzava.
 
node202.jpg


Ovako to trenutno izgleda kod mene. Gledacu veceras da otvorim kuciste i da slikam kako to izgleda iznutra.

Kuciste je FD node 202, i slikao sam sa tastaturom Logitech K400 cisto da se vidi koliko je to otprilike kuciste.



AsRock Z370 Gaming ploca je uparena sa I5-8400 jer sam ciljano trazio plocu koja moze da podrzi 4k HDMI @60Hz playback. Sam procesor dozvoljava hardversko dekodiranje 4k streama, ali su skoro sve miniITX ploce ogranicene sa 4k@24Hz izlazom (ima jos i GA-Z370N ploca koja podrzava 4k playback). Cilj je bio super tiha kombinacija koja moze da pusta 4k videa sa youtube-a, UHD filmove, dovojno snage da se klinci mogu igrati na kompu i pri tome da ima potencijala da sluzi sledecih 6-7 godina (znam, optimista....).

Sto se tice overclocka, sa inicijalnim BIOS-om, v1.10, sam bio postavio XMP profil za memoriju na 3000MHz sto je po specifikacijama, i ta podesavanja dizu BCLK na 102.3. Na zalost sa tom frekvencijom sistem se samo rebootuje i izbaci me nazad u BIOS. Spustanjem BCLK na 100.0 je resilo problem stabilnosti i nisam dalje isprobavao srecu. U medjuvremenu sam updateovao BIOS na v1.40 ali nisam testirao BCLK stabilnost.

Memorija je G.Skill F4-3000C16D-16GISB koja je entry level, nema heatspreader, Hynix chipovi, i malo cudo je sto je htela da radi na 3000 Mhz stabilno.
 
evo i mog malog:

mGLfmkWh.jpg
4QsjML9h.jpg


za sada je prazan unutra jer fale komponente... za sada imam samo kuler, ssd 960 evo, tastaturu i zvucnike... sutra stizu dva fana eloop b12-p.

evo i druge masine iz potpisa koja je neplanirano zavrsila u dnevnoj sobi od kad sam likvidirao iMac:

WUBNe2ah.jpg


inace je phenom primarna masina za sve uz povremeni i redji gejming dok ce Metis biti vise za multimediju uz neki i5-7400, 8gb rama i neku gtx 1050(ti).
 
Poslednja izmena:
uff, lepa je Manta, mada je malo veca za miniITX format kao i Evolv.

evo i mog iznutra. riknuo mi H100i gtx pa je dosao megahalems:

Screen Shot 2017-12-13 at 9.58.59 PM.jpg
 
Da jeste mozda malo veca ali je extra, na sve su mislili.Uzivo je još lepša.
 
scr1.jpg

scr2.jpg

scr3.jpg

scr4.jpg

scr5.jpg

Kao sto sam obecao, slike iz unutrasnjosti. Sa osvrtom na visinu memorije i kulera.

U skorije vreme sam krenuo da gotivim miniITX kucista i ploce iz prostog razloga sto zauzimaju daleko manje prostora, laksi su za odrzavanje i pomeranje. U jako maloj zapremini moze se smestiti brutalno jaka masina za rad. Moje iskustno sa NVMe diskovima je u superlativima, jedino sto iole veci kapaciteti prilicno kostaju.
 
Evo i mene konačno kao koinspiratora za thread kolegi Siniši, a i red je da imamo ovde nešto posvećeno ITX formatu pošto stranci otvoriše čitave zasebne sobe i forume na temu SFF. :)

ITX ploče su definitivno i po kvalitetu i po opcijama sustigle veću braću, jedino što nemaju je - prostor, tj. PCIex slotove za proširenje. Ostalo je sve tu.
Ovaj B350I (X370I takođe) Strix je odličan i u svemu u rangu Intel varijanti + ne mora da se misli za upgrade procesora, samo što još uvek nema blokova za njih. :(
Uz dolazeće Ryzen refresh/2 procesore i činjenicu da će ostati isti socket, nadam se da će se to ipak promeniti za ovu platformu jer će ploče biti tu i u narednim godinama.

Jedina prava futureproof Intel watercooled solucija trenutno je tek ASRock X299 ITX i odgovarajući procesori, ali je to preskupo.
Edit, naravno, mislim na custom loop i fullcover blokove koji hlade i naponsku pored procesora.

BTW, što se tiče predstavljanja, kod mene je situacija trenutno kao dole na slici, vidi se odmah da sam 'pažljivo' planirao veličinu coolera i grafike i uskladio ih sa kućištem. :S:

Odmah da kažem, bio sam fan MicroATX formata, ali mi je to preveliko za aktuelne desktope, vidi se sa donje slike i zašto.
Dubina kućišta mi je primarni problem + ne volim debele desktope kao u AT vremena. :d
Ipak, što se tiče hlađenja, slim desktop vuče određene kompromise, tako da sam se vratio na 'uspravne' opcije. I vodu u perspektivi.



Naravoučenije - LC CC 120 i Asus 280X staju u Q37, samo bočna stranica ne staje preko njih. :d
Ali o tome više kada bude user review kućišta, da ne smaram ovde.

PS. Znam/vidim da se Microlab i Dell ne uklapaju sa okruglim ivicama uz oštre linije kućišta, ali jedno po jedno... :smoke:
 
Poslednja izmena:
Nije mali, nego imaju problema sa vision na nekim verzijama i b350 i x370. link

Shift izgleda prelepo ali ne bas funkcionalno. Nije stavio nijedan vent da ubacuje vazduh, cak mu i onaj na aio kuleru izbacuje na dole...
 
Cini mi se da je imao verziju sa boljim heatsinkom.

 
Evo da se pridruzim klubu sa mojim iskustvima.
I ja sam pre 2 godine odlucio da napustim mATX i predjem na mini-ITX, ponajvise iz razloga sto kuciste drzim na stolu, ali mi je tisina bila dominanta, jer ne igram igrice, tako da sklopih: i7-4785t (35W), ASUS Z97I-Plus, Noctua NH-L9i, SSD Crucial MX200 SATA3 M.2 od 250GB (drugi SSD SK Hynix SATA III od 500 GB), 2x8 DDR3 Mushkin 2400 MHz, bez graficke, sve spakovano u Chieftec BT-04B-U3 sa njegovim napajanjem od 250W i prosto odusevljen celim racunarom. Jedino muku mucim da nadjem adapter za DVD sa mSATA na SATA, da i DVD (slim) prikljucim, jer jos uvek dosta koristim DVD, tako da moradoh preci na eksterni DVD. Kuciste klasicno, malo, imao prethodno CM 110, ali mi ovo nekako manje prostora zauzima, jer ne koristim zasebnu graficku.
Za upgrade vec nabavio Asrock Z270-ITX i G.Skil RJ 2x8 DDR4 3000, ali se jos uvek dvoumim oko procesora, da li i dalje traziti T verziju ili ici na i7 7700, tek toliko da kuler ne menjam, jer me ova mala Noctua odusevljava, a nisam siguran da li moze fino ohladiti i7 7700 iz razloga sto je ovo kuciste slabo provetreno, pa bih mozda u toj varijanti na frontu stavio i jednu Noctuu Redux od 80 mm.
 
Poslednja izmena:
Ako bi našao 7700T, e to je prava stvar za tu mini noktuu :)

Sent from my E6683 using Tapatalk
 
Ako bi našao 7700T, e to je prava stvar za tu mini noktuu :)

Sent from my E6683 using Tapatalk

To je i meni prva opcija, ali je cena da usi otpadaju, skuplji i od 7700K i od obicnog 7700. i7-7700 sam uzeo u razmatranje vise iz diskuje na formu da se moze undervoltovati i time fakticki dovesti na nivo 7700T, u smislu grejanja i odasiljanja toplote. Elem, praticu kakvih ce biti ponuda, pa cu videti. Za sada je i ovo sto imam sasvim OK za ovo sto radim.
 
A kakve su ove T verzije od 35W sto se potrosnje tice? Da li ima neke znacajne razlike u odnosu na standardne 65/95W verzije?
 
Da uzimam ista skuplje (i5/i7), 99% bi isao na K verziju, pa undervolt i underclock dok ima smisla. Verovatno dodjes na isto. U mom slucaju mi je bio sasvim dovoljan i Pentium, pa sam narucio T verziju (bila je par EUR skuplja od regularne).

Kod mene taj 4600T radi na eksternom napajanju od 75W.
 
E, i ja da se konačno upišem.

Kućište je fractal design node 304, unutra je ryzen 1300x, na GA-AB350N-Gaming WIFI ploči, sa 8gb rama. Napajanje mi je neko evga od 600w, ostatak od starog kompa.

Kuler je stock, mada imam lc cc 120 spreman, taman je i mounting kit stigao.

Slike ovih dana, ostao je računar na poslu - imao sam peh sa grafičkom, ali o tome više uz slike.
 
A kakve su ove T verzije od 35W sto se potrosnje tice? Da li ima neke znacajne razlike u odnosu na standardne 65/95W verzije?

Nisam testirao. Ono sto vidim u CPID Monitoru je da retko kad predje 35W-37W, a racunar je upaljen ceo dan. Normalno, 35W je pri maksimalnom opterecenju, obicno je oko 19W-20W, zbog toga su ga i spustili na 2,2GHz (osnovni takt), turbo jedno jezgro ide do 3,2GHz, sva cetiri cini mi se maksimalno do 2,8GHz. Meni je vise bila bitna tisina, nego potrosnja.
 
Nazad
Vrh Dno