Šta je novo?

Mini ITX ploče

Pojavila se u cenovnicima nekih domacih firmi Gigabyte B550I AORUS PRO AX. Cena je od nesto iznad 200 do ~285 eur. Realno, i prva je visoka prilicno, a sta reci za drugu. Taksa na SFF komponente :(
 
Još razmatram da li da ulazim u novi build, ali ako nekog zanima kod Fante je Strix B550I Gaming 188e.

Mislio da ubacim 3300X za prvu godinu dve dok ne spadnu malo novi Ryzeni, ali cena mu je užasnih 166e, čak je 3500X 139e. Nema trenutno ni SF750ca, SF600 je 115e.

Sve u svemu, još nisam smislio ni da li ići na open case (Xproto) ili neki od dostupnih SFF 'sendvičara' usled nedostatka prostora...

Sent from my J9210 using Tapatalk
 
Jel zna neko za kuciste dimenzija Inwin Chopin-a, ali da koristi neki standardizovani tip napajanja(ili za mod tog kucista kako bi se ostvarilo isto)? Odusevljen sam dimenzijama tog kucista, do te mere da bih downsize-ovao glavni racunar ali me je strah da kad crkne napajanje necu moci da koristim racunar ko zna koliko dugo dok(ako) mi rese garanciju, a kad ona istekne, necu moci uopste.
 
Bacih pogled brzinski, liči na FlexATX, dakle može i zamensko da se nabavi i miran si.

Sent from my J9210 using Tapatalk
 
Jel zna neko za kuciste dimenzija Inwin Chopin-a, ali da koristi neki standardizovani tip napajanja(ili za mod tog kucista kako bi se ostvarilo isto)? Odusevljen sam dimenzijama tog kucista, do te mere da bih downsize-ovao glavni racunar ali me je strah da kad crkne napajanje necu moci da koristim racunar ko zna koliko dugo dok(ako) mi rese garanciju, a kad ona istekne, necu moci uopste.

Dan case A4 / Loque Ghost S1 na primer. Tu su negde po zapremini. Oba koriste standardna SFX napajanja.
 
Dosta su veća od ovog, ali primaju i discrete grafiku. Cena je doduše opaka. Ima Raijintek u oglasima koji je nešto veći, ali i dalje manji od uobičajenih Cooler Master i Fractal ITX modela.

Dan je nekad bio i moj izbor da nije zaglavio sa onim većim modelom u dubiozu, u međuvremenu su mu A4 iskopirali svi mogući i po meni, sad više ne vredi traženog novca zbog ograničene količine koja se proizvodi. Svakako je odlično kućište i dalje.

Sent from my J9210 using Tapatalk
 
Dosta su veća od ovog, ali primaju i discrete grafiku. Cena je doduše opaka. Ima Raijintek u oglasima koji je nešto veći, ali i dalje manji od uobičajenih Cooler Master i Fractal ITX modela.

Dan je nekad bio i moj izbor da nije zaglavio sa onim većim modelom u dubiozu, u međuvremenu su mu A4 iskopirali svi mogući i po meni, sad više ne vredi traženog novca zbog ograničene količine koja se proizvodi. Svakako je odlično kućište i dalje.

Sent from my J9210 using Tapatalk

Velka 5 onda? Ne znam jel ima nesto manje sto fura SFX PSU.
 
Iskreno - nisam previše pratio tu sekciju ispod 9-10L pošto meni lično ona nema previše smisla - SFX napajanje bez diskretne grafike mislim da nije uopšte potrebno.
NUC-ovi poput Zotac Magnusa su bolje rešeni, mada su proprietary builds i sem mem/SSD nema previše čačkanja.
Intel je skrenuo u neku svoju dubiozu posle Hades Canyon NUC sa ovim compute elementima...

Na stranu što sva ta manja custom kućišta gube poentu pored recimo Lenovo M930x/P340 Tiny mašina (imaju i HP i Dell čini mi se slične ultra SFF modele) koje pakuju i discrete grafiku (OK, nije neki vrh) u ~1L zapremine plus power brick.

Sve u svemu - kome ne treba jaka grafika, Lenovo Tiny mu završava posao, za nešto ozbiljnije, DAN Case i Ghost i klonovi su cenim ipak minimum, dakle tu negde ~10L zapremine što već podrazumeva i SFX napajanje. Mada je ovo više sve za temu https://forum.benchmark.rs/showthread.php?336914-miniITX-kućišta-diskusija :)
 
Slažem se, za mašinu bez grafike ne treba ti SFX, pa ni FLEX napajanje.

Kod Kineza ima svašta, šta god poželiš od ITX kućišta...
Mislim na Taobao, naravno, ne na kineske pijace kod nas :) Nešto od toga ima i na Aliju, po većim cenama.

AKo imaš samo APU i hoćeš nešto malečko. ima ovo: https://www.aliexpress.com/item/4000045779465.html
80mm visoko pa staju pristojni kuleri (ima i verzija od 60mm), možeš da pljesneš 2.5" SSD na starnicu unutra ili dodatne ventilatore...nađeš negde PICO adapter od 120-150W za napajanje (recimo LC-Power LC120ITX ili Chieftec ekvivalent) i milina.
Nešto slično i lakše da se nađe: https://ipon.hu/shop/termek/chieftec-ix-03b/743945

Ili ovo ako preferiraš FLEX napajanje (mada je overkill za sistem bez zasebne grafike): https://www.aliexpress.com/item/4000293856821.html?spm=2114.12010612.8148356.18.d58628daNSXKku
Tanko u majčinu (treba ti kuler do 30mm poput IS-30 i RAM ispod 35mm) ali footprint je minimalan.
Ili ovo na istu foru ali prima i ITX grafičku, u svega 3L zapremine: https://www.aliexpress.com/item/4000268988140.html

Nešto malo što prima duže grafike i SFX...SKTC K55, K77, K99, recimo.

K55

Ima mnogo toga, samo je problem nabaviti...

@Erik

Ono što je nekada bilo Velka 5 sada je Velka 7, uz malko veće dimenzije. Velka 5 sada prima FLEX umesto SFX a Velka 3 ima 2 verzije, jednu za APU i PICO napajanje a drugu za ITX grafike i FLEX napajanje. I skupi su...
https://www.velkase.com/products
 
Iskreno - nisam previše pratio tu sekciju ispod 9-10L pošto meni lično ona nema previše smisla - SFX napajanje bez diskretne grafike mislim da nije uopšte potrebno.
NUC-ovi poput Zotac Magnusa su bolje rešeni, mada su proprietary builds i sem mem/SSD nema previše čačkanja.
Intel je skrenuo u neku svoju dubiozu posle Hades Canyon NUC sa ovim compute elementima...

Na stranu što sva ta manja custom kućišta gube poentu pored recimo Lenovo M930x/P340 Tiny mašina (imaju i HP i Dell čini mi se slične ultra SFF modele) koje pakuju i discrete grafiku (OK, nije neki vrh) u ~1L zapremine plus power brick.

Sve u svemu - kome ne treba jaka grafika, Lenovo Tiny mu završava posao, za nešto ozbiljnije, DAN Case i Ghost i klonovi su cenim ipak minimum, dakle tu negde ~10L zapremine što već podrazumeva i SFX napajanje. Mada je ovo više sve za temu https://forum.benchmark.rs/showthread.php?336914-miniITX-kućišta-diskusija :)

Problem sa svim tim resenjima jeste "zatvorenost". Odnosno, ne mozes da ubacis svoju plocu i procesor po izboru, sto je problem kada crkne ploca/procesor ili kada pozelis kasnije da uradis upgrade, a i sve to su Intel resenja koja nemaju bas preterano dobre termalne performanse. Meni bi Ryzen 7 4700G APU zavrsio posao sa graficke strane, a bio bi i vise nego odlican sa procesorske strane. Njega mogu da stavim na A320 plocu ili X570 plocu u zavisnosti od toga sta zelim od unutrasnjih i spoljasnjih portova(konkretno mene samo zanimaju Gigabyte mini-itx ploce jer imaju 3 video izlaza). Ako kasnije izadje neki AM5, mogu bez mnogo razmisljanja da uzmem neki APU iz 7000 serije procesora zajedno sa adekvatnom maticnom plocom i da bez ikakvog problema uradim upgrade, kao sa obicnim racunarom.

U svakom slucaju, zahvaljujem se na predlozima i izvinjavam se sto sam promasio temu.
 
Ma nisi promašio temu (toliko :d) sve je to povezano. :)

LM, biće uskoro i AMD varijanti sa novim APU, neće ni Lenovo ostati na matorim Intelima, samo treba vremena. Takođe, ne znam koliko si gledao, ali na varijantama sa RX560 grafikom ili Quadro u P3x0 imaš i 6 video izlaza kao i bolje grafičke performanse. Procesor možeš sam da zameniš ukoliko ga čipset podežava, a ploča ako i crkne, takođe može da se zameni, doduše pitanje je cena, ali kad se pogledaju cene ITX ploča za AM4 od skoro 200€+ svaka i još ih ni nema kod nas, manje više si na istom po pitanju trajanja servisa i downtime zbog zamene. :d

Jedino što baš ne može da se zameni jeste hlađenje koje je najviše limitirano. Ja sam sad u nekom DIY eksperimentu trenutno da uglavim neki serverski 1U lowprofile bakarni cooler umesto ove igračke koju je Lenovo stavio u matori M92p da probam da ohladim 3770S mada radi i ovako kako je sad, samo češće trotluje. :d Uz ThrottleStop se to sve dovede u red, ali ja bih to ipak hardverski da rešim. :-devil-:

Ovi noviji imaju neke heatpipe kombinacije s kojima tek ne može ništa da se čačka. Ipak su to 1L mašine, mada ni u ovim nešto većim custom buildovima se nećeš usrećiti hlađenjem 6/8 core zverki, čak i ako nađeš neki koji može da primi i AIO.

Sve u svemu - ogradih se već da su to sve proprietary builds i da nema previše čačkanja i igranja sa njima, napravljeni su da zauzimaju malo prostora, uključe se i na njima radi. Ne da se petlja nešto stalno i menja, nadograđuje. Kad ti treba nešto jače, uzmeš noviji model. :) Kapiram i tebe i da ti je zanimljivo sve to, evo i ja se lomim da uzmem neki ITX da sklapam, međutim kad sam stavio na papir, bez 1300e ništa. A nije to malo para baš samo za igračku koju bih tek povremeno upalio da odigram nešto... kome zameni regularan desktop, već ima smisla, samo treba dobro izvagati željene performanse i zauzeće prostora. I zanimaciju u sklapanju i istaživanju oko svega. :)
 
Sta predlazete za od Mini ITX ploca za Ryzen 3700x/5600x, znaci B450/B550..

B450 ocigledno jeftinija opcija od B550, koja mi vise izadje nego neki top end ATX modeli.. :D

Od B450 gledao B450 I AORUS PRO WIFI.

Sto kazu skup je sport ITX build, naterace me da se vratim na ATX. :D
 
Ja sam pazario Gigabyte B550I Aorus PRO AX, čekam samo dostupnost Ryzen-a 5600X da kompletiram računar. Izgleda mi da je best buy u tom segmentu, plus za par godina lako može da se ubode 2nd hand 12 ili 16 core CPU iz 5000 serije. Razmišljao sam i o ITX X570 varijantama ali u ovom formatu nema gotovo nikakvih dobitaka plus ne želim minijaturan ventilator na ploči. I još jedna pozitivna stvar je što je trenutno Gigabyte najažurniji sa peglanjem BIOS-a od svih proizvođača.
 
Pa nju cu verovatno i da uzmem ako se opredelim za B550I, 170e je na KP, 250e pa na vise kod nas.

Videcemo sta zalomim na kraju. Reci mi ovaj deo za nvme jel samo estetike radi kao na B450I ili su ovog puta odradili da bude kao heatsink?

Verujem da ce da bude ok za temperature jer necu da klokujem, i koristice se dobar cpu cooler.
 
Ja planiram da ubodem SSD u zadnji M.2 slot jer sam uzeo ADATA 2TB XPG Gammix S11 Pro a on je PCIe 3.0. U prednji ću neki 4.0 kad za to dođe vreme. U svakom slučaju za prosečnog korisnika temperatura M.2 SSD-a je nebitan faktor, taj intezitet korišćenja koji može da dostigne ekstremne temperature je faktor za korisnike sa specifičnim slučajevima korišćenja. Takođe backplate na ovoj ploči je praktično jedan ogroman hladnjak i mislim da će to da značajno pomogne sa disipacijom toplote. Ovaj prednji M.2 hladnjak nije baš najsrećnije rešen, fale termalni padovi na površinama koje su u kontaktu (metal na metal), i za svoju masu nema neku preteranu površinu a zaklanja M.2 slot od protoka vazduha.
U svakom slučaju planiram da dodam termalne padove kad dođe vreme za 4.0 M.2 SSD.
 
Možeš slobodno da otkačiš taj golemi hladnjak sa B550i Aorusa.
 
Ja planiram da ubodem SSD u zadnji M.2 slot jer sam uzeo ADATA 2TB XPG Gammix S11 Pro a on je PCIe 3.0. U prednji ću neki 4.0 kad za to dođe vreme. U svakom slučaju za prosečnog korisnika temperatura M.2 SSD-a je nebitan faktor, taj intezitet korišćenja koji može da dostigne ekstremne temperature je faktor za korisnike sa specifičnim slučajevima korišćenja. Takođe backplate na ovoj ploči je praktično jedan ogroman hladnjak i mislim da će to da značajno pomogne sa disipacijom toplote. Ovaj prednji M.2 hladnjak nije baš najsrećnije rešen, fale termalni padovi na površinama koje su u kontaktu (metal na metal), i za svoju masu nema neku preteranu površinu a zaklanja M.2 slot od protoka vazduha.
U svakom slučaju planiram da dodam termalne padove kad dođe vreme za 4.0 M.2 SSD.

Pa dodaj termalne padove ili termalnu pastu, ne znam sta je to problem da se uradi. U pravu si da sto se performansi tici hladnjak ne znaci nesto posebno, ali sto se dugovecnosti tice ne bih se slozio.
 
Ja planiram da ubodem SSD u zadnji M.2 slot jer sam uzeo ADATA 2TB XPG Gammix S11 Pro a on je PCIe 3.0. U prednji ću neki 4.0 kad za to dođe vreme. U svakom slučaju za prosečnog korisnika temperatura M.2 SSD-a je nebitan faktor, taj intezitet korišćenja koji može da dostigne ekstremne temperature je faktor za korisnike sa specifičnim slučajevima korišćenja. Takođe backplate na ovoj ploči je praktično jedan ogroman hladnjak i mislim da će to da značajno pomogne sa disipacijom toplote. Ovaj prednji M.2 hladnjak nije baš najsrećnije rešen, fale termalni padovi na površinama koje su u kontaktu (metal na metal), i za svoju masu nema neku preteranu površinu a zaklanja M.2 slot od protoka vazduha.
U svakom slučaju planiram da dodam termalne padove kad dođe vreme za 4.0 M.2 SSD.

Ja sam uzeo Crucial P1 koji se navodno malo greje. Dolazi do 115C iza maticne, a koristi se kao storage za igre. I to ne pricam o instalaciji gde zna da zabode i hanguje dok se ne ohladi vec loading nivoa itd.
 
115C je baš preterana temperatura, koliko sam pročitao za ADATA 2TB XPG Gammix S11 Pro (SX8200 Pro nije bio na stanju kad sam poručio) nisu uspeli da prebace 50C u max opterećenju na testovima (deklarisan je do 70C). Doduše SFF kućišta su specifičan slučaj korišćenja, javljam rezultate kad konačno sklopim mašinu.
 
115C je baš preterana temperatura, koliko sam pročitao za ADATA 2TB XPG Gammix S11 Pro (SX8200 Pro nije bio na stanju kad sam poručio) nisu uspeli da prebace 50C u max opterećenju na testovima (deklarisan je do 70C). Doduše SFF kućišta su specifičan slučaj korišćenja, javljam rezultate kad konačno sklopim mašinu.

I P1 je isto bio do 55C u testu.. pa ti vidi :D
Jos je moje kuciste veoma hladno za SFF jer mi je ceo vodeni sistem napolju te u kucistu greje samo ram i VRM ploce.
 
I P1 je isto bio do 55C u testu.. pa ti vidi :D
Jos je moje kuciste veoma hladno za SFF jer mi je ceo vodeni sistem napolju te u kucistu greje samo ram i VRM ploce.

Da se nadovežem, sad kad sam sklopio računar, instalirao OS, instalirao programe i istovremeno kopirao oko 1TB podataka, probao par igara... temperatura nije prešla 43C, SSD uboden u zadnji slot i na njemu je onaj fabrički hladnjak.
Evo upravo sad gledam HWINFO64 i stoji na 33C.
Inače CPU max temp 56C, a GPU max temp 78C. Oduševljen sam sa 5600x po pitanju potrošnje i temperature a mislim da i ovaj Silver Arrow 130 radi odličan posao - 38.6C najtoplije jezgro u ovom trenutku u browser/youtube modu.
I sve to u kućištu od 11l sa jednim case ventilatorom od 9cm...
 
bas zbog toga ja hocu da imam ssd slot napred. u sendvic itx kucistima ssd je u sendvicu izmedju ploce i graficke, i zato je meni najbitnije da ploca ima front mounted m.2 slot.

treba mi itx ploca za ryzen 3700x. upgrade na 5xxxx je moguc, ali malo verovatan jer kad budem radio sledeci upgrade verovatno cu ici na am5.

zanimljive su mi b450 i b550 ploce. b550 su bas skupe, a nista mi specijalno ne treba sa tog chipseta. najbitniji mi je vrm.

kakva su iskustva sa asus strix b450? msi je vidim olican isto ali nema front mounted ssd :/ sta ima najbolji vrm od b450 ekipe?

edit: vidim spominje se gigabyte b550 aorus pro ax. kakav je vrm na njoj? ona je prilicno jefina u b550 svetu, oko 190 je. to je blizu 200 sto mi je neka granica za plocu. ili da se ispruzim jos malo za asus b550 strix?

neki utisci o gigabyte b450 aorus pro? vidim i ona ima front mounted ssd. kakav li je vrm na njoj?
 
Poslednja izmena:
MSI B450i Gaming PLUS ima najbolji VRM i hlađenje istog od itx b450 ploča, afaik.

ASUS Strix B450-I takođe nije loš, nešto lošiji vrm ali mnogo bolji bios, samo je nažalost i mnogo skuplji.

A ako se ide odmah na ryzen 5000 razmotrio bih i asrock fatality isključivo zbog već postojećeg supporta za nove procesore.
 
Poslednja izmena:
Imam i B450I Aorus Pro WiFi i B550I Aorus AX. Nova generacija je dosta ozbiljnija ploca, posebno VRM, ako ti je to prioritet svakako idi na B550. Nedavno sam je platio ~170eur, nisam ni znao da je toliko skocila cena.

Naravno, siguran sam da ni sa B450 neces imati problema, posebno ako ne overklokujes ne znam koliko, ali nema dileme da je B550 tu dosta bolji (ne samo Gigabyte, svi imaju bolji VRM na novoj generaciji). Trenutno koristim stock kuler i R3 3100 (privremeno), VRM je tokom Prime-a na ispod 50 stepeni. Na staroj je, uz 1600X (ali i daleko bolji kuler, Noctua C14S koja je duvala direktno po naponskoj) ona bila prilicno toplija.
 
@Skankhunt42
Gigabyte B550I AORUS PRO AX - najbolji VRM od svih itx ploča iz B550 i X570 serija. Kod mađara je oko 170 EUR-a.
 
pa da... tako sam i mislio... konacno su se svi malo uozbiljili sa b550 chipsetom.

bas to sam i sam shvatio citajuci raznorazbe sajtove, da u b450 svetu msi ima najbolji vrm, ali nema front mounted m.2 slot. sa druge strane asus b450 ima front m.2 slot, ali je vrm nesto losiji (nije tragedija), i bolji bios, ali je skuplji. tacnije samo je 30 evra razlike izmedju b550 msi ploce (koja ovaj put ima front m.2 i solidan vrm) i b450 asusa.

kakva je situacija sa biosom na msi b550? to mi je zasad favorit. gledao sam i gigabyte aorus, ali mi se cini da je vrm na msi b550 nesto bolji. sa 3900x na 4.2ghz, temperatura vrm-a ne prelazi 60. gigabyte sedi na oko 65 za isto to sto je isto odlicno
 
Gigabyte B550i nema front USB-C, ako je to nekome bitno. Ostale imaju.
 
svasta, ja sam mislio da sve to imaju standardno sad...

@Skankhunt42
Gigabyte B550I AORUS PRO AX - najbolji VRM od svih itx ploča iz B550 i X570 serija. Kod mađara je oko 170 EUR-a.
video sam tvoj build sa ovom plocom, svaka cast jos jednom. iskreno ozbiljno je razmatram. ima jako lepo reseno hladjenje vrm-a. samo mi nije jasan ovaj "hladnjak" za ssd. kazu da je samo za ukras i da zapravo ne hladi. ali deluje kao poprilican komad metala (aluminium?), pa ako bi se stavio termalni pad mogao bi da posluzi kao hladnjak? kakvo je tvoje iskustvo.

takodje kakva je ta ploca sa opcijama u biosu za overklokovanje procesora i memorije?

stvarno mi se svidja gigabyte-ova b550 ploca. ali imam mogucnost da uzmem gigabyte b450 za 110 evra. da li da zagrizem b550 za jos 80 evra, ili mi to zapravo ni ne treba? uglavnom placam 80 evra vise za drasticno bolji vrm (a to je jedina stvar koju gledam na ploci)
 
Poslednja izmena:
U principu u odnosu na B450 plaćaš za to da ne brineš dal će 99% memorija da ti radi kako treba, i za mogućnost da za par godina bocneš 12/16 core 2nd hand CPU. Ja koristim m.2 na poleđini, a i primarni je sasvim ok, plus može da se podigne nivo hlađenja sa dodatnim termalnim padom.
Nisam ni probao OC CPU-a jel apsolutno nema potrebe za tim, memorija može opušteno ali nisu neki preterani dobici za moj slučaj korišćenja.
Probao sam na DDR4-3600 CL14-14-17-14-28-56 1.45V, DDR4-4000 CL16-16-19-16-38-68 1.425V i DDR4-4400 CL18-18-19-18-42-74 1.425V radi opušteno, ali vozim default XMP profil. :D
 
Nazad
Vrh Dno