Šta je novo?

Mini ITX ploče

Na KP samo video samo ove dve: ASUS ROG STRIX B550-I Gaming i Msi MPG B550 I Gaming EDGE WIFI
 
B450 bi trebalo da podržavaju ali ih već duže vreme nema u prodaji i ako ih ima koštaju previše...B550 podržavaju, naravno.

Za slučaj da ih negde nađeš i po normalnoj ceni, MSI B450i ima najjači VRM, pa Asus B450i, pa Gigabyte. MSI doduše ima malo slabiju postavu konektora i M.2 slot je pozadi, Asus je najskuplji ali jedini ima 2 M.2 slota...dakle, zavisi od tvog budžeta i kombinacije konektora koji ti trebaju.
 
B450 bi trebalo da podržavaju ali ih već duže vreme nema u prodaji i ako ih ima koštaju previše...B550 podržavaju, naravno.

Za slučaj da ih negde nađeš i po normalnoj ceni, MSI B450i ima najjači VRM, pa Asus B450i, pa Gigabyte. MSI doduše ima malo slabiju postavu konektora i M.2 slot je pozadi, Asus je najskuplji ali jedini ima 2 M.2 slota...dakle, zavisi od tvog budžeta i kombinacije konektora koji ti trebaju.

*mjau**mjau**mjau*, radije bih uzeo B450 jer su 60, 70 evra jeftinije od b550, znacajna usteda. Ako ne podrzavaju ryzen 5 3600 odnecu u servis da updejtuju bios.

Komp planiram da koristim samo za posao, dosta tabova i google spreadsheet otvorenih. Ne radim over clock.

M.2 konektor mi treba, jedan je dovoljan.

Ovo su 3 b450 ploce koje sam nasao na KP

https://www.kupujemprodajem.com/kom...b450-i-aorus-pro-wifi-rev-1-0-/oglas/87526724

https://www.kupujemprodajem.com/kom...b450i-gaming-plus-ac-soket-am4/oglas/96330342

https://www.kupujemprodajem.com/kom...ck-fatal1ty-b450-gaming-itx-ac/oglas/87505368

Moze neka preporuka za jednu od te tri?
 
Ja trenutno jurim Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac, pošto jedina druga koja mi trenutno odgovara je MPG B550I GAMING EDGE WIFI, a nje njema i koliko vidim mnogo je skuplja.
OC me generalno ne zanima, bitno mi je da ploča ima optički izlaz za audio, a to je sve ređe prisutno.
 
Poslednja izmena:
*mjau**mjau**mjau*, radije bih uzeo B450 jer su 60, 70 evra jeftinije od b550, znacajna usteda. Ako ne podrzavaju ryzen 5 3600 odnecu u servis da updejtuju bios.
B450 podržava Ryzen 3000. ima o tome u temi o B450 pločama
 
*mjau**mjau**mjau*, radije bih uzeo B450 jer su 60, 70 evra jeftinije od b550, znacajna usteda. Ako ne podrzavaju ryzen 5 3600 odnecu u servis da updejtuju bios.

Komp planiram da koristim samo za posao, dosta tabova i google spreadsheet otvorenih. Ne radim over clock.

M.2 konektor mi treba, jedan je dovoljan.

Ovo su 3 b450 ploce koje sam nasao na KP

https://www.kupujemprodajem.com/kom...b450-i-aorus-pro-wifi-rev-1-0-/oglas/87526724

https://www.kupujemprodajem.com/kom...b450i-gaming-plus-ac-soket-am4/oglas/96330342

https://www.kupujemprodajem.com/kom...ck-fatal1ty-b450-gaming-itx-ac/oglas/87505368

Moze neka preporuka za jednu od te tri?

Realno, i ASRock bi ti završio posao, iako je najslabija od te tri. Lično, više volim Gigabyte jer ima M.2 slot na gornjoj strani, ne na pozadini ploče gde je vrlo nezgodno zameniti SSD posle. Prednosti ASRock-a: USB-C konektor, optički port za zvuk i 1 fan konektor više. Prednosti Gigabajta: bolji VRM, bolji WiFi i BT, lako pristupačni M.2 slot koji ima i hladnjak...pa ti vidi šta ti više znači. Obe ploče neće imati problema sa R3600, čak i uz blaži OC.

Tu je i MSI koji je blizu GB-a sa cenom ali jedina prednost je dobar VRM, sve ostalo je inferiorno. Ako nećeš skoro da pređeš na 12-core procesor ili da teraš neki jači OC, MSI nema mnogo svrhe...

Kao što je rečeno, podržavaju Ryzen 3000, 3000 serija već duže vreme nije nova, heh. U svakom slučaju, odmah apdejtuj BIOS, ne treba ti servis...
 
Poslednja izmena:
Asrock b450 kida kako radi u kombinaciji sa ryzenom 3600, na dosta niskom naponu gura na 4,2ghz bez problema, moze i veci klok da se podesi ako bas treba, mada ne vidim poentu. Takodje memorija radi na 3600mhz, cl16, bez ikakvih problema, moze i na 3800mhz da ide uz dodavanje nappna , tako da od mene ide topla preporuka za Asrock.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Ja poručlo danas Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac, nisam nigde našao kod nas, ide mađarska varijanta preko KP.

Memorija će verovatno biti Corsair Vengeance LPX 2*8GB 3000Mhz, SSD još nisam izabrao, biće neki 1TB PCIe x4, ostaje mi ovaj Samsung 860 1TB za storage.

Gledam za CPU, nemam neke prevelike potrebe da bude latest/greatest, tako da ću verovatno da idem na R5 2600. Nekamo mi 3600 ne opravdava razliku u ceni trenutno,
 
Onda traži 1600AF pošto je praktično 2600 po nižoj ceni...
 
Poslednje serije 3600 su znatno bolje. Bez problema svaki primerak ide na 4,2-4,3 ghz uz poprilicno nizak napon. Bilo koja memorija 3200mhz cl16 ti je ok.


Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Procesor je za sada otvorena stavka.

Kako se slažu G.skill aegis 3000mhz sa Ryzen/B450 kombinacijom? Prilično imam povoljnu cenu za iste. Ili bolje da idem na Corsair Vengeance ili Kingston HyperX?
 
99% memorija je kompatibilno. Ne moras da brines oko toga. Ako hoces malo da se igras sa overklokom i zatezanjem latencia probaj da nadjes memoriju sa b-die samsung chipom. Preporuka za memoriju sa mog potpisa, ako mozes povoljno da je nadjes. Prvo sam uzeo patriot viper blackout 3200mhz cl16, pa zamenio za ovu, samung se jako lako klokuje. A ryzenu utegnuta memorija znaci. Dok sa patriotom nisam nikako mogao da namestim 3600 sa cl18, pucali svi testovi.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Mislim da cu uzeti gigabajtovu plocu. Kako da izaberem ram? Treba mi 32 gb. Gledao sam njiovu supported ram listu i samo jedan par od 32 gb je podrzan i to neki skroz levi na 2666.

Kapiram da su to samo tesitrali, ali i ostalo bi trebalo da radi?
 
Trebalo bi da rade i druge. Uzmi bilo koji jeftiniji RAM od 3000+ MHz CL16, 2x16GB. Imaš Kingston HyperX Fury 3200 CL16 ili Patriot Viper 4/Viper Steel iste brzine za nekih 17500-18500, zavisno od modula. Aktiviraj XMP u BIOSu i trebalo bi da rade na tim brzinama...
 
Ako možeš naći ASRock B550M-ITX/ac najjeftinija ali odlično napravljena B550 ploča (bolja je od bilo koje B450 itx ploče).
Na computeruniverse je 112,69 € a na neweggu $129.99.
 
Ako možeš naći ASRock B550M-ITX/ac najjeftinija ali odlično napravljena B550 ploča (bolja je od bilo koje B450 itx ploče).
Na computeruniverse je 112,69 € a na neweggu $129.99.

Bolja po čemu? Jedino što je bolje je VRM (uslovno rečeno, mislim da je na nivou MSI B450), s tim što je hladnjak shit. Ima gori LAN, WiFi i BT od Gigabajta, ostalo je na nivou B450 ploča...
 
Poslednja izmena:
Meni je dovoljan razlog što je noviji B550 chipset.
Kada kupujem dijelove za računar, uzimam samo zadnju generaciju.

Da mi neko nudi za 100€ Strix B450-I ili ASRock B550M-ITX/ac, ja bih uzeo ASRock :D
Ta ploča je za 99% korisnika više nego dovoljna - plug and play i ćao.

Opet to je samo moj prijedlog i samo moja perspektiva. Neko bi drugačije :)
 
Onda ne preporučuj drugima nešto što je objektivno gore samo zato što je novo a ti voliš nove proizvode, bez obzira na kvalitet...još tvrdeći "bolja je od bilo koje B450 itx ploče".
Da si pomenuo neku drugu B550 ITX ploču, ok, bolje su. Ova nije.
 
Poslednja izmena:
Naravno da je sljedeća bolja u nizu Gigabyte B550I Aorus Pro AX ali je i 50 eura skuplja ...
Ova ploča je više nego dobra za 90% korisnika, ako se uopšte može naći .... uostalom to je bio samo prijedlog.

Što se tiče opaske na preporuku, šta mogu ili ne mogu, nemoj to više da radiš.
 
ASRock B550M-ITX/ac nece lepo funkcionisati bez zalepljenih hladnjaka (kao za graficke) na vrm cooler, tako da je daleko od idealne preporuke u ovoj situaciji. Neka B450 je bolja opcija (Mnogo je manja razlika u ITX plocama izmedju generacija, nego kod drugih tipova ploca).

Nekom cackanje nije problem, nekom jeste, ali meni je zanimljiva ironija ovde, jer je manja sansa da se neko lati cackanja kod tipa licnosti osoba koje iracionalno jure nove stvari.
 
Poslednja izmena:
Ja ovo govorim, mogu reći slobodno iz popriličnog iskustva.
Što se tiče računara, još od 1989. radim sa računarima, pa onda od 1995. (firma) Bog sami zna koliko sam ih sastavio, testirao, prodao ... buraz još više.
Od prijatelja, poznanika pa onda i ljudi koje ne poznajem ali na preporuku dođu da im sastavim računar, jasno je da se radi o velikom broju ljudi koji sada imaju računar koji sam sastavio. Radi se o računarima od 500 pa i od 5000 eura. Ljudi obično dođu "ja bih ili da mi dijete igra tu i tu igricu" ... uvijek kažem "koliko novca imate?" ako je 800 eura, sastavit ćemo najbolje za taj novac i to je to...
Stvar je u tome da ljudi danas previše gledaju te ovo ima na ploči, te dobar hladnjak, te nije, naponska, te ovako te onako .. ko mačak oko vruće kaše.
A u stvari sastavi mu i sve radi, igra, dere, pati taj računar (većina ljudi jer se ne razumije) a ono sve radi i sretan je. Danas su komponente puno bolje nego prije, sve je poprilično kompatibilno i dobro napravljeno.
Što se tiče sklapanja računara, kad kupujem i sklapam ide samo zadnja generacija i tu nema puno pametovanja, zadnja je uvijek i najbolja i tu je svaka rasprava suvišna.
Evo računar iz potpisa je iz 2017. i sve radi savršeno. Sad igram RDR2 i jedino šta bi prijalo je nova grafička, recimo 5700 xt. Buraz je iste godine iz zezancije uzeo neku asusovu A320 i nabacio na nju 1800x, sve radi bez ikakvih problema, mislim da je prije koji mjesec samo stavio 3700x i sve igra šta god baciš pred taj računar.
Sve komponente od najjeftinije do najskuplje je osmislio tim inženjera, prošle su testiranja, sastavi i sve radi, igraj se, uči, radi, surfaj.
Naravno ako neko misli klokati i znojiti računar da neće uzeti najjeftiniju ploču. Niko nije spomenuo da mu treba itx ploča za klokanje i ne znam ti šta, zato sam i spomenuo ASRock B550M-ITX/ac, ako naprotiv treba, nek ganja nešto skuplje. Ali za prosječnog korisnika je to nebitno.
U svakom slučaju izvinjavam se na eseju i nemojte šta zamjeriti.
 
najbolji način da nekog isprovociraš na nešto je da mu kažeš da baš to ne radi :)
 
Ja ovo govorim, mogu reći slobodno iz popriličnog iskustva.
Što se tiče računara, još od 1989. radim sa računarima, pa onda od 1995. (firma) Bog sami zna koliko sam ih sastavio, testirao, prodao ... buraz još više.
Od prijatelja, poznanika pa onda i ljudi koje ne poznajem ali na preporuku dođu da im sastavim računar, jasno je da se radi o velikom broju ljudi koji sada imaju računar koji sam sastavio. Radi se o računarima od 500 pa i od 5000 eura. Ljudi obično dođu "ja bih ili da mi dijete igra tu i tu igricu" ... uvijek kažem "koliko novca imate?" ako je 800 eura, sastavit ćemo najbolje za taj novac i to je to...
Stvar je u tome da ljudi danas previše gledaju te ovo ima na ploči, te dobar hladnjak, te nije, naponska, te ovako te onako .. ko mačak oko vruće kaše.
A u stvari sastavi mu i sve radi, igra, dere, pati taj računar (većina ljudi jer se ne razumije) a ono sve radi i sretan je. Danas su komponente puno bolje nego prije, sve je poprilično kompatibilno i dobro napravljeno.
Što se tiče sklapanja računara, kad kupujem i sklapam ide samo zadnja generacija i tu nema puno pametovanja, zadnja je uvijek i najbolja i tu je svaka rasprava suvišna.
Evo računar iz potpisa je iz 2017. i sve radi savršeno. Sad igram RDR2 i jedino šta bi prijalo je nova grafička, recimo 5700 xt. Buraz je iste godine iz zezancije uzeo neku asusovu A320 i nabacio na nju 1800x, sve radi bez ikakvih problema, mislim da je prije koji mjesec samo stavio 3700x i sve igra šta god baciš pred taj računar.
Sve komponente od najjeftinije do najskuplje je osmislio tim inženjera, prošle su testiranja, sastavi i sve radi, igraj se, uči, radi, surfaj.
Naravno ako neko misli klokati i znojiti računar da neće uzeti najjeftiniju ploču. Niko nije spomenuo da mu treba itx ploča za klokanje i ne znam ti šta, zato sam i spomenuo ASRock B550M-ITX/ac, ako naprotiv treba, nek ganja nešto skuplje. Ali za prosječnog korisnika je to nebitno.
U svakom slučaju izvinjavam se na eseju i nemojte šta zamjeriti.

Pa dobro sad ti drzis tu miniITX maticnu u jednom prostranom i poprilicno dobro provetrenom kucistu i zaista lepo ti radi. Neko drugi bi pak ubacio tu plocu u daleko manje i skucenije kuciste bez mogucnosti za graficku i dobrim provetravanjem koristio neki Ryzen sa IGP-om i nekim low profile hladnjakom. To uopste nije redak slucaj za miniITX maticne. Tom coveku uopste ne bi bilo milo da ima gore performanse jer procesor ne boost-uje i jedva drzi default clock jer mu se pregreva maticna zbog loseg hladnjaka na naponsko. Znaci ne govorimo o nekom overkloku vec fabrickom boost-u. Istom coveku uopste nebi bilo svejedno ako bi mu se ploca brickovala kad bude probao da uradi BIOS update kako bi dobio podrsku za Cezanne procesore, ili bi mu mozda smetalo da koristi 10+ godina staro audio resenje naspram nekog modernog kao recimo tvoja ploca sto ima.

Tebi su to mozda nepotrebni feature-i, ali mnogima nisu, tako da na kraju ta ploca ispade gora od tvoje B350 ploce u nekim pogledima, a kamoli B450.
 
ASRock B550M-ITX/ac nece lepo funkcionisati bez zalepljenih hladnjaka (kao za graficke) na vrm cooler, tako da je daleko od idealne preporuke u ovoj situaciji. Neka B450 je bolja opcija (Mnogo je manja razlika u ITX plocama izmedju generacija, nego kod drugih tipova ploca).

Nekom cackanje nije problem, nekom jeste, ali meni je zanimljiva ironija ovde, jer je manja sansa da se neko lati cackanja kod tipa licnosti osoba koje iracionalno jure nove stvari.

Ne. X570 ITX ploce su svetlosnim godinama ispred B450.
 
MSI će izbaciti B450I Gaming Plus Max Wifi ploču, praktično njihovu B450i sa podrškom za Ryzen 3000, samo su stavili veći BIOS čip, izgleda. Što mi je malo nejasno jer mislim da si ipak mogao da staviš Ryzen 3000 na nju? Plus, nema BIOS flashback taster pa će eventualna instalacija Ryzen 4000 procesora da bude nezgodna...
 
MSI će izbaciti B450I Gaming Plus Max Wifi ploču, praktično njihovu B450i sa podrškom za Ryzen 3000, samo su stavili veći BIOS čip, izgleda. Što mi je malo nejasno jer mislim da si ipak mogao da staviš Ryzen 3000 na nju? Plus, nema BIOS flashback taster pa će eventualna instalacija Ryzen 4000 procesora da bude nezgodna...

Jedina razlika u korist MAX ploce bi onda bila out of the box podrska za Ryzen 3000.
 
Da li možda neko ima informaciju hoće li biti kod nas dostupna Gigabyte B550I Aorus PRO AX ?
 
U cenovnicima domacih firmi se dugo "vukla" X570 I AORUS PRO WIFI, tako da mozda bude i B550. Inace, to je prva iole normalna ITX ploca koja se posle dugo vremena pojavila u legalnim tokovima (pre toga je bilo nekih Z270 modela). Mada, kolika je potraznja za kvalitetnijim SFF komponentama, mislim da smo osudjeni na nabavku iz komsiluka.
 
Nazad
Vrh Dno