Šta je novo?

Mini ITX ploče

Ploče sve više napreduju odnosno sve je sitniji proizvodni proces pa se sada na itx može spakovati skoro sve što i na atx uz možda manji broj konekcija za periferije.

Kao neko ko voli velika kucista nisam zeleo da komentarisem, ali nisam mogao da se suzdrzim da ne prokomentarisem ovo gore :D
Elem, proizvodni proces ni najmanje ne utice na ITX ploce. Svi cipovi na plocama, npr zvucni, marvel USB kontroler itd itd se proizvode na starijim proizvodnim procesima koji su dosta jeftiniji, te nisu nista manji vec dugi niz godina. Smanjivanje proizvodnog procesa skoro iskljucivo utice na procesore, grafike i memoriju.
 
Obzirom na to sto kazes, mozes li objasniti zasto je pre nekoliko godina bilo skoro nemoguce spakovati na mini itx plocu sve sto postoji na atx ploci od tehnologija.Sada imas sve i jos mesta.Trenutna razlika 2 slota za ram, par usb-a i mozda sata, sve ostalo je tu.
 
Svakako nije do procesa, kao sto rece erik, svi oni se zbog sto nizih troskova proizvodnje proizvode u starijim, dokazanim procesima. Opet, sada je gomila stvari ionako integrisana u sam CPU.

Mislim da je razlog to sto ITX nekada nije bio popularan format, nije bilo logike da ulazu ozbiljno vreme R&D timova, pa je sve to pravljeno sto je jednostavnije moguce. Danas su ljudi spremni da plate znatno vise novca za "minijaturizaciju", pa samim tim kompanije imaju opravdanja da odvoje vreme za razvoj.
 
Da upravo, vise stvari integrisano u cpu, promene na cpsetu, vise slojeva stampe, ozbiljnije naponske.Sve je dozvolio taj sitniji proizvodni proces.Upravo sam to rekao a ne da su sitnije kompone na njoj.
 
Ima li ko od kolega da je uzeo u exxju onih par komada asrock z370ca da podeli iskustvo?
 
pojavila se prva h370 itx ploca kod komsija sa oznakom H370M-ITX/ac. cena je oko 110€ pa mozda nekome bude zanimljivo...
 
pozdrav
uzeo sam pre par meseci Asus Stix Z370-i
i tek juce sam uhvatio vremena da instaliram sve to

imao sam pre toga
Z97 Impact VII u kombinaciji sa SSD 850 Evo

sada je
Z370 sa nvme SSD 960 Evo m.2

instalirao sam sistem
sve ide prilicno sporo za ovako brz ssd, windows mi brljavi, nece da potera drajvere nekada... kasni mi sve nekako!
instalirao sam sve drajvere sa Samsung sajta!
po testu deluje sve ok, brzine citanja i pisanja.
u biosu sam sa AHCI prebacio na Intel Optane nesto tako... u svakom slucaju nesto nije kako treba...
promenio sam i napajanje... da nije do toga?
ili sam ostetio mozda one bakarne zicice kad sam ubacivao M.2, nesto je strugalo cudno, pod uglom od 30 sam ubacio kako i pise... mada kad ga Magician cita normalno PCIe 4x to je to...
imate li neku ideju?


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
mozda si pogresno namestio u biosu posto ne treba da bude optane nego pcie x4 mode. probaj tako pa javi.
 
imam istu plocu i 960 evo ali mi ta masina ceka cpu da je kompletiram :)

gledam na netu samo... negde pominju da treba da se ugasi CSM opcija i odabere Other OS u secure boot delu.

inace, ovu opciju za m.2 potrazi u Advanced/Onboard Device Configuration pa tu treba da stoji pci express x4.
 
Poslednja izmena:
evo bar malo slika pored svog mog očaja....
203541ff85423ae23b3d9c5bb0c19318.jpg
6c1c133e31a0bb5b7dfb31ac3ec00ae5.jpg
94cbf2236e93f63e2cc1d93782ca5645.jpg


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
ma sredices ga i bice to super masinica, samo treba malo da se pogleda posto ti je sve novo.

javice se vec neko ko koristi 960 evo/pro na asusu...

jesi li apdejtovao bios?
 
jesam na poslednji,
moram izgleda da sve hdd-ove odpojim...
da ostane samo 960 Evo
da ugasim CSM
da ugasim Secure boot
i da stavim Other OS
i da instaliram sve ponovo!
pa onda drajver samsung i to bi trebalo da je to.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
pa probaj tako ako imas vremena, mozda je i najbolje. sve vreme gledam po netu i ne nalazim nista posebno oko podesavanja za m.2.

javi sta si uradio da znam i ja kad dodje na mene red a kapiram da ce vec neko da se javi :)

jedno glupo pitanje, jesi li skinuo foliju sa hladnjaka za m.2? ako je ostala onda moza throtluje zbog pregrevanja.
 
Poslednja izmena:
Mašinica je ko lutka, kreni iz početka i ostavi samo ssd kad sredis dodaj ostatak, sigurno je neka glupost u pitanju.
 
uspeo sam sve da odradim, kada ide cold boot zlo koliko brzo podigne sistem...
ali kad restatrujem ide sporije malo "vrti one kruzice".... ali zato kad ides na shutdown i paljenje kompa sabija...
cudi me da restart radi sporije?? hmmm....


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
u cemu je bila fora, kako si podesio na kraju?
 
ma ugasio sam one vrednosti... nego poenta je kad uradis shutdown sistema iz windowsa on pose citanja biosa odmah uleti u win! bas bas brzo... za tri sekunde bulvalno
a kad uradim shutdown iz Mac OS High Sierra ona nece brzo da udje u win, okrene one kruzice par puta... tu je fora, taj Fast Boot radi samo kad windows pripremi u tom shutdownu... ma to ce verovatno doci sa drajverima i win update-ovima da bude brze i bolje.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
kod hackintosha je preporuka da se fast i secure boot gase kako bi mogao da ga instaliras i da radi kako treba.
bitno je da si sve namestio i da brzo radi.
uskoro cu valjda i ja da dovrsim ovu svoju masinicu kad dodje na red pa da isprobam.
 
Gledao sam asrock j5005 ploču, htedoh da sastavim neki mali lep računar ženi al očajna ponuda mitx kućišta pa sam odustao i naručio intel nuc7pjyh2, to je otprilike sve što mi treba u fantastično malom pakovanju

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Sirijusli kul

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Ova braca iz Emm..a rasprodali turu mini itx ploca za 15 dana a vise ne narucuju,!!???:trust:
 
@core.graphics

Možeš li mi reći kako si zadovoljan sa Corsair SF600 ?
Planiram da uzmem nelo sf napajanje pa mi je ovo prvi izbor.
 
Nazad
Vrh Dno