Šta je novo?

Mini ITX ploče

Evo moji utisci za Gigabyte Aorus X570-I Pro Wifi.

Fantasticna ploca, prvi put otisao na bilo sta manje od ATX-a i za divno cudo osim jos jednog fan headera, nista mi ne fali! Hladnjak VRM-a perfektno skida toplotu sa powerpackova, ali ima mali problem bez airflow-a da disipira jer nema rebra.
BIOS skoro dobar kao kod ROG ploca, mini vent na chipsetu je necujan cak i sa balanced profilom. Silent profil ima smisla samo ako forsirate Gen3 PCI-E pa chipset proizvodi manje toplote.

Sveukupno prezadovoljan plocom i nisam se pokajao prelaskom na small form factor.
 
Poslednja izmena:
Van kucista je trenutno, testiram razne vodene blokove :) Bice Phanteks Shift.
32GB Corsair LPX 4000MHz i 1080Ti Aorus.
 
Shift, hm...kažu da je hlađenje loše, previše zatvoreno. Nova verzija bi trebalo da je bolja jer ima mrežaste panele...
 
Svestan sam toga :) Ja cu custom vodeni sistem imati napolju, ispod stola, tako da mi hladjenje unutar kucista nije faktor uopste.
Dovoljno da malo pirka da odnese toplotu sa VRM-a i chipseta i to je to, sve ostalo se hladi externo sa 2x 360 radijatorima i dve D5 pumpe.
 
Veruj mi, ne moze. Jednostavno bez 240mm po komponenti ne moze da bude hladno a tiho. S tim da ja preferiram 360 i ventove na 800 rpm :)
 
Koji vodeni blok si izabrao i zbog čega?

Load temp?

EK-Magnitude prototip. Ali trenutno se bavim testiranjem nekoliko blokova i raznih jetplate-ova, modifikacija itd zbog offsetovanih jezgara. Sa 1.35V napona dobijam oko 63C na prime95 sa AVX-om 8k test.
 
Na OCN-u sam video da je neko navodno dobio 7-10 stepeni niže temp na Ryzen-u 3000 sa EK Supremacy Classic blokom u goofy položaju.

Verovatno je kod njega cold plate drugačiji, tj. "fin area" je na maloj površini u centru.
 
Na OCN-u sam video da je neko navodno dobio 7-10 stepeni niže temp na Ryzen-u 3000 sa EK Supremacy Classic blokom u goofy položaju.

Verovatno je kod njega cold plate drugačiji, tj. "fin area" je na maloj površini u centru.

Velocity koji testiram je jako slican Supremacy EVO-u. Mislio sam da cu veceras probati goofy polozaj ali sam umoran, tako da ti sutra javljam ima li smisla.
Ne uzdam se puno u user testove. Nisu culi za standardizaciju :D
 
Mašala...X570 Impact 400€ u Nemačkoj: https://www.proshop.de/Mainboard/ASUS-ROG-CROSSHAIR-VIII-IMPACT-Mainboard-AMD-X570-AMD-AM4-socket-DDR4-RAM-Mini-DTX/2777396?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=searchengine&gclid=CjwKCAjwqZPrBRBnEiwAmNJsNt9C1Ukl-GLJHidelR58n1lL8sHODZEbhkWkC9dNLluEb23j2yz8hhoCafAQAvD_BwE

Što je još grđe, X570i Strix je 540€: https://geizhals.de/asus-rog-strix-x570-i-gaming-a2120023.html?hloc=at&hloc=de
Pojma nemam šta duvaju ovi iz Asusa i na koju foru ova ploča može da košta toliko više od Impacta i duplo više od Gigabajtove X570i. Mora da je neka greška...
 
Poslednja izmena:
Baš skupo.
Ne mislim ništa još mijenjat i dalje sam zadovoljan sa prvom generacijom Ryzena.
Valjda će nekada izaći i B550 ploče sa nešto nižim cijenama.
ASRock ima isto finu ploču - ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
ASRocku je uvijek "B" verzija bila u pet deka ista sa "X", vidjet ćemo kako će biti sa B550.
 
Poslednja izmena:
Taj Asrock je njesra. Malo USB portova, jedan m.2 na pozadini i najgora naponska.
Aorus X570-I je mnogo bolja kupovina.

Za Strix sam ocekivao oko 320-350e, a za Impact 400e. Ovo je neka leva cena, greska. Nece sigurno strix biti skuplji od impacta.
Bice preko 300e sigurno, ali imaju sjajne naponske.
 

Zaboravio da napisem. Same shit. Cak losiji rezovi. Bice da je IHS Ryzena apsolutno sjajan u rasporedjivanju toplote.
Potvrdio rezultate sa nasim oficijelnim testerom, on je dobio iste rezove.
 
Taj Asrock je njesra. Malo USB portova, jedan m.2 na pozadini i najgora naponska.
Aorus X570-I je mnogo bolja kupovina.

Za Strix sam ocekivao oko 320-350e, a za Impact 400e. Ovo je neka leva cena, greska. Nece sigurno strix biti skuplji od impacta.
Bice preko 300e sigurno, ali imaju sjajne naponske.

ASRock ima dobar VRM (8+2), odakle to to da je loš?
Asus definitivno ne vredi para, čak i da bude 300$. Nema apsolutno ništa što ga izdvaja od konkurencije koja nema ništa gori VRM. Aorus je lepo zaokružen i po ok ceni (za X570) a ASRock ima TB3 po prvi put na ITX AMD ploči, Intel mount za kuler i S/PDIF. Manjak USB portova se lako reši hubom, jedino što zaista manjka je drugi M.2 slot. Sasvim dobra kupovina za one kojima treba ono šta nudi. Asus, s druge strane...pojma nemam šta rade više.
 
ASRock ima dobar VRM (8+2), odakle to to da je loš?
Asus definitivno ne vredi para, čak i da bude 300$. Nema apsolutno ništa što ga izdvaja od konkurencije koja nema ništa gori VRM. Aorus je lepo zaokružen i po ok ceni (za X570) a ASRock ima TB3 po prvi put na ITX AMD ploči, Intel mount za kuler i S/PDIF. Manjak USB portova se lako reši hubom, jedino što zaista manjka je drugi M.2 slot. Sasvim dobra kupovina za one kojima treba ono šta nudi. Asus, s druge strane...pojma nemam šta rade više.

Kad kazem najgora naponska, mislim najgora od ITX ploca. Svi ostali imaju smart power stageeve od 70A. Dok Asrock ima manje efikasne intersilove.
Nerazumno malo USB portova. Intel mount, sto je apsolutna glupost. Em sto manje mesta ima oko slota i veci problem sa masivnijim kulerima i blokovima, em sto je pitanje koliko dobro to zapravo radi jer se posebno steluju kuleri za pritisak na razlicitim platformoma.

Ne samo sto manjka m.2 dodatni, nego sto je jedini pozadi, sto znaci da ce imati nula hladjenja.

Aorus je najbolja kupovina kad se uzme cena u obzir. Asus Strix je najlepsa ploca (subjektivno) sa najboljim VRM hladjenjem.
Asus Impact samo kad vidis I/O dovoljno je. Q code, bios reset, bios flashback itd... Dodaj na to brdo m.2 slotova i dovoljno konektora svih vrsta i to je to.
 
Evo mini recenzija Gigabyte Aorus X570-I maticne ploce kao jedine mini ITX ploce sa X570 chipsetom raspolozive kod nas.

Naponska:
Neki ce reci: "ali ima super B450 ploca u mini-ITX formatu", ali ako planirate 3900X ili 3800X mislim da nije pametno ici na bilo sta sto nije X570 iz razloga sto jednostavno nisu dovoljno efikasne naponske da bi se maleni hladnjak izborio sa toplotom. Cak i na Aorus X570-I Pro Wifi hladnjak zna biti vreo na dodir ako nema airflow preko.
Dobra stvar je sto hladnjak radi sjajan posao odvlacenja toplote sa VRM-a. U trenutku kada je VRM na oko 60 stepeni, hladnjak pece vec posle sekunde, tako da je jako blizu te temperature. Sasvim je adekvatan i sa OC-om 3900X. Sjajna stvar je sto oklop na poledjini ploce nije samo za izgled/rigidnost ploce, vec i hladi VRM sa zadnje strane.
Inace ispod hladnjaka se nalazi 6 faza za vcore, sa 70A powerStage-evima.

Chipset i hladnjak:
Mali chipset cooler je necujan cak i u open bench scenariju na balanced rezimu. Ventilator je od Everflow-a, tako da sam prilicno siguran u kvalitet istog. Odlicno je sto hladi i m.2 SSD, ako imate neki vreo poput 970 EVO-a od Samsunga. Takodje ima prilicno mesta da se stavi cak i hladnjak na SSD.
Bios je odlican, nemam zamerki iako sam navikao na ROG biose, ovaj je skroz na nivou i nista mi ne fali. Cak je i kontrola ventilatora kroz BIOS, ali i SIV software odlican i pouzdan. Jos nijedan bag, sto nije slucaj ako ste koristili ASUS DIP5.

Dodatni komentari:
Jos jedan m.2 SSD slot na poledjini je fantasticna stvar za neki sporiji storage SSD koji se ne greje puno. layout na ploci je super, nije nije metnuto negde gde ne treba. Oko socketa nije nagurano gomila gluposti tako da i veci vodeni blok staje bez problema.
Nakon 15-ak godina sam se odlucio za nesto sto nije ASUS za kucni workstation i nisam se pokajao.
Topla preporuka od mene, najjeftinija X570 ITX ploca kojoj nista ne fali.

Jedina mana - fali mi jos jedan fan connector ko leba, ali to je vec mana ITX platforme, a ne same ploce.
 
Odlično, neka te lepo služi. :)
 
Kakvi su utisci za wifi 6, kako ide sa ac ruterom, ili mozda vec imas ax?
 
Kakvi su utisci za wifi 6, kako ide sa ac ruterom, ili mozda vec imas ax?

Nemam jos uvek AX. Nisam bio spreman da platim za top modele.
Radi savrseno. Imao sam pre toga neku TP linkovu antenu na usb, koja je imala 3m duzi kabl pa je bila u boljoj poziciji. Manji je latency, stabilnija veza i malko jaci protok. Kad sam upgradovao ruter na R7800 Nighthawk X4S dobio sam 180-190 mbit stabilnu vezu kroz 4 zida i 5-6 metara vazdusnom linijom za sta mi je trebalo skoro 15m lan kabla pre toga.
 
https://hk.xfastest.com/63736/asrock-deskmini-a300-works-with-ryzen-4000-apu/

EeL3uVMU0AA9V9q.jpg


EeL3vErUcAEl2tp.jpg


https://valid.x86.fr/xz0c3t

EeQalzLU4AEpAQp.png
 
Moze neka preporuka za ITX plocu za ryzen 5 3600? U Srbiji, bilo na KP ili u nekoj radnji.
 
Nazad
Vrh Dno