Šta je novo?

Video nadzor - iskustva i saveti

Ljudi ako moze jedan savet u vezi kabla, da li uzeti rg59 za dvr i set kamera ili cat5 sa balunuma , da li ima neke razlike uopste posto mi je lakse sa cat5 i rj45 konektorima.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Meni je bolja slika na RG59 al verovatno sto imam 4k kameru...
 
Dva pitanja:

1. Da li može neka jeftinija ip camera da se upari sa dahua NVR? Recimo uzeo bih ovu kameru:

https://a.aliexpress.com/_dXJwMUm

Imam 4ch NVR, 2 kanala su zauzeta sa dahua dome 2mp kamerama sa kojima sam prezadovoljan. Uzeo bih još jednu (pitanje 2.) ali treba mi i jedna za iznad ulaznih vrata. Biće uvek zaštićena, treba da pokriva površinu otprilike 4x6m, noću uvek sija led reflektor (stajaće blizu njega i pucaće u istom pravcu), tako da bih probao malo jeftinije rešenje. Pretpostavljam da bi ovo trebalo da radi ali bolje da pitam pre nego što naručim. Ako neko ima bolji predlog do 3k dinara neka slobodno puca.

2. Treba mi kamera ne previše širokog ugla, ali da može da pokrije veću daljinu, tipa 35m. Valjalo bi da bude dahua, malo sam gledao, ima gomila modela a raspon cena je isto veliki. Tu bih se otvorio možda do nekih 60-70e za kameru, može i koji e više ako neko ima baš konkretan model sa kojim je zadovoljan. Ili makar neka pomoć šta da gledam, koje karakteristike, pa ću se nekako sam snaći za model. Hvala.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Naručio sam iz kine na kraju hiseeu hb612.

https://www.banggood.com/Hiseeu-HB6...Cam-p-1256512.html?rmmds=buy&cur_warehouse=CN

Plaćena 33$ sa shippingom, preko TR putovala 20-ak dana, što je sjajno s obzirom na situaciju. Tražio sam kameru u kini koja je relativno jeftina, nema nakrcanih extra opcija koje mi ne trebaju (wifi, motor) i rezolucije 1080p (2mp). Takođe je trebala biti kompatibilna sa ONVIF sistemima (dahua NVR). Već sam pisao da imam 2 dahua dome kamere plaćene ovde kod nas nekih 7000, pa sam hteo da dodam jednu jeftiniju na manje zahtevnom i izloženom mestu, i čisto da probam kakvi su ti polu-anonimni kinezi. Ova je ispunjavala sve zahteve, plus sam našao par nekih reviewa po YT, i rešio da pazarim. Nisam imao problema sa nalaženjem u stanu na sbb ruteru, instalirao sam oficijelni softver, i posle malo gimnastike sa ne baš intuitivnim UI, kamera je proradila. Inače je kvalitet izrade odličan, kućište je metalno i čvrsto, i ne deluje da bi voda mogla lako da prodre unutra. Imao sam problema sa nalaženjem kamere na postojećem sistemu u kući gde treba da radi, gde je telekom oprema. Na kraju sam je nekako našao, iz više pokušaja, i proradila je i na dahua NVR. Primetio sam da na kameri stoji nalepnica 3mp, i zaista mogu da izaberem 3mp u opcijama, što mi je u principu beskorisno jer je sistem 4x2mp. Ono što nisam uspeo da namestim a što mi jeste važno je h265, iako kinezi reklamiraju da može, u praksi ne radi h265 enkoding, jednostavno nemam tu opciju. Što se tiče samog kvaliteta slike, on jeste lošiji od duplo skupljih dahua, ali je prilično dobar. Primećuje se dosta manji dinamički raspon, što rezultuje gubitkom detalja na delovima koji su u senci, ali generalno sam zadovoljan. Ono čime nisam zadovoljan su siromašne opcije za sliku, kao i spor odziv na razne promene opcija i uopšte kad treba da se pojavi stream u nekom preview screenu ili na main screenu, dahua kamere tu pokazuju zašto su skuplje i zašto su ipak brend. Dahue poseduju dosta naprednih algoritama za obradu slike, pa se shodno poziciji, mogu menjati podešavanja dok se ne dobije najbolji rezultat. Na skrinšotovima je nemoguće bilo snimiti iz istog ugla iz prostog razloga što je jedna kamera već upakovana na 3m visine, dok sam hiseeu stavio na štok od prozora. Nemam noćne snimke jer nisam stigao sve detaljno da istestiram, ali sam je probao noću u stanu i potpuno su upotrebljivi. Zaključak, kamera verovatno vredi 30ak $ i sa njom može da se složi vrlo upotrebljiv sistem video nadzora.

dahua:

https://drive.google.com/file/d/1F9FSElQtjagZnthkH1rpKcHIhuh-OXjN/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1FLaC-EQhH4vMAWAWccIHrt1qCpx8kIcA/view?usp=sharing

hiseeu:

https://drive.google.com/file/d/1F9apl49_klqN-QDi0VJol_xnM5hq5L_Y/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1FGWVNQqKQFaKmOJm9fBk_bUC3c_-ky9L/view?usp=sharing
 
Poslednja izmena:
Sve preporuke za Vivotek softver (pogotovo VAST koji smatram najboljim consumer IP cam softverom), a neke mi njihove kamere rade i posle 12 godina.

Vivotek je jako ozbiljna Tajvanska kompanija .Kod nas je zastupljena uglavnom kod biznis korisnika ,kojima je bitan kvalitet i podrska.VAST je odličan, do 32 kamere je potpuno besplatan.
 
Ispred mog i komšijinog stana je zajednički svetlarnik, koji je od hodnika na spratu odvojen staklenim vratima.

Da li mi je potrebna njegova saglasnost za postavljanje kamere koja bi bila montirana u svetlarniku uz sama staklena vrata i bila uperena ka hodniku?

Kameru bih uključio u tv koji ima antenski i hdmi priključak. Kamera mora da ima noćno snimanje, jer je bilo par pokušaja čačkanja po bravi noću.

Da li postaviti kameru s noćnim snimanjem, ili da bude povezana sa senzorom koji pali svetlo i kameru na pokret?

Da li uzeti kameru koju mogu da pratim na telefonu? Koliko je sigurno da se neko ne priključi?

Koja bi bila vaša preporuka za opremu? Hvala unapred.

Sent from my SM-J400F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dogovorite se zbog zajednicke bezbednosti. Bolje da ima snimanje na SD, pa lako pregledas preko mob
 
Isplaniraj budžet i tehničke mogućnosti za realizaciju.
Ako je potrebna samo jedna kamera, neka IP kamera. Ako imaš potrebe za više, HDCVI ti je jeftiniji, a radi posao.

Ako ti neko čačka oko brave, za početak je možda dovoljan taj reflektor na senzor.

Što se kamera tiče, većina kamera sada ima noćni mod, uključe se diode i snimaju crno/belo. To daje prilično dobre rezultate, ali recimo meni smeta što ne mogu da vidim tablice na kolima, već to samo blješti.

Kada je reflektor iza kamere, onda on daje dovoljno svetla da kamera radi u dnevnom, kolor režimu.

Obavezno dogovori sa komsijom to oko postavljanja kamere, da ne bude kasnije komplikacija.
 
Društvo, kakva su iskustva sa Vivosec kamerama i NVR-om?

Na KP dosta povoljno se može naći, što pojedinačne komponente, što komplet...
 
Lejdis and džentlmens,
treba mi preporuka za sigurnosnu kameru za unutrašnje snimanje ali mora da ispunjava par specifičnih zahteva:
- da ima mogućnost rada bez da je prikačena na wifi
- napajanje preko usb porta (5V)
- da ima standardne opcije podešavanja kvaliteta snimanja, vremena od -do kad će da bude aktivna, da snima samo kad se nešto dešava, da snima na SD karticu
- da može da se isključi sa napajanja i da se po ponovnom uključivanju normalno inicializuje i krene da radi po podešenim parametrima.
- da bude kompaktna i samostalna (ne kamera koja se vezuje na DVR isl.)
- do 50$

Potrebna mi je pouzdana kamera koja će raditi na lokaciji gde nema interneta i koja će se uključivati po potrebi, tipa danas će raditi od 8-15h onda će biti isključena dva - tri dana pa će opet biti uključena isl. a da ne mora ništa da se podešava na njoj u međuvremenu.

Uzeo sam Xiaomi 360 međutim pokazala se kao izuzetno nepouzdana u ovakvim uslovima rada, radi dobro jedino kad je stalno nakačena na net i da je jednom podesite i više ne direate, stalno da je uključena i to je to.
Veoma loš proizvod po mom mišljenju.

Ako sam nešto zaboravio da napišem (a verovatno jesam) pitajte.
Hvala
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, da li ima neko iskustva sa smart motion detection na kamerama? Konkretno Dahua IVS sistem. Da li to radi ok u spoljnim uslovima?
Uzeo bih neke IP Dahua kamere i Dahua NVR, pa me interesuje da li ovaj IVS sistem moze da se upotrebi, odvojeni alarmni sistem je naravno daleko bolji, ali i cenovno je skuplje sve to.
 
zdravo drugrari,

kupio sam preko KP, jefiniji komplet video nadzora sa 8 kamera+dvr+kablovi+napajanje+mis.
dodatno sam kupio HDD od 1T.

trenutno imam postavljene 3 kamera na kuci...kasnije cu posatviti ostale, ovo je samo za probu.

evo kako izgleda taj komplet.

image1(1).jpeg
image2(1).jpeg
image3.jpeg
image4.jpeg

evo kako sam ja podesio ove 3 kamere koje rade:

2021-01-14_020710.png

Kad u prvoj koloni opcija FPS stavim 14 (sto je maksimalni broj) u drugoj koloni pod opciju FPS - 5 je max sto moze da se stavi
(kako u prvoj koloni smanjujem, tj stavim 13fps u drugoj koloni dobijam max 14fps)
(tako npr u prvoj stavim 10fps - u drugoj dobije maximalna broj -25fps)

ako sam dobro shvatio ova druga kolona CIF - je u stvari losiji kvalite snimka, tj. ono SD kvalitet kad gledam preko mobilne aplikacije.

sto se tice opcije bite rate type moze da se stavi CBR i VRB - citao negde da je CBR konstatnog kvaliteta i da sam odredjujem koliko ce se kilobajta zapisati na HDD, dok kod opcije VBR - sam podesavati protok i kvalite koji se snima na HDD. (sta je bolje izabrati)

bit rade (kb/s) - ako sam razumeo sto veci to je bolji kvalitet strimanja, sto naravno zavisi i od same rezolucije kamere....sto veca to bolja, samim tim mora i veci bitrate.

ovo sto vidite na slici iznad sam ja nesto sam podesava na osovu onoga sto sam procitao na forumima i sam nesto zakljuci....treba li se sta tu menjati.

zamolio bih vas za malu pomoc oko podesavanja dvr-a...konkretno oko podesavanja **encodera**

p.s: svestan sam ja da je sam kvalitet kamera takav kakav jeste...ali za sada je to sto imam...moze li se dobiti nesto bolje zahvaljujuci podesavanju encodera ili ne.
koliko sam video ovaj DVR podraava kamere do 1080p rezolucije...

Evo kakk to izgleda

1117aa83baf1f5c6f5b9083c33f9babf.jpg
 
Poslednja izmena:
zdravo drugrari,

kupio sam preko KP, jefiniji komplet video nadzora sa 8 kamera+

ako sam dobro shvatio ova druga kolona CIF - je u stvari losiji kvalite snimka, tj. ono SD kvalitet kad gledam preko mobilne aplikacije.

sto se tice opcije bite rate type moze da se stavi CBR i VRB - citao negde da je CBR konstatnog kvaliteta i da sam odredjujem koliko ce se kilobajta zapisati na HDD, dok kod opcije VBR - sam podesavati protok i kvalite koji se snima na HDD. (sta je bolje izabrati)

bit rade (kb/s) - ako sam razumeo sto veci to je bolji kvalitet strimanja, sto naravno zavisi i od same rezolucije kamere....sto veca to bolja, samim tim mora i veci bitrate

CIF 352 x 240 px
D1 720 x 480 px
SD 720 x 576 px i td.

dvr ima ogranicene mogucnosti, pogotovo ti jeftiniji, pa sto vise kamera stavis moraces smanjiti bitrate jer ce biti sve otezaniji zapis velikih kolicina podataka. Zvuk da i ne racunamo pored tolikih kamera.
I taj disk od 1 Gb ce se vrlo brzo popuniti, narocito sa vecim rezolucijama, tako da ti je sve kompromis, ne verujem da ima kompresiju 265+ koja bi mogla da spakuje vise dana snimanja.

o bitrate procitaj na wikipediji: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate

Sve u svemu, mislim da je greska kupovati komplete, jer svaki ambijent ponaosob ima neke svoje specificnosti prema kojima bi trebalo birati kameru ( i u zavisnosti sta gde zelis da vidis, nocu ili danju ), pa na kraju odluciti koji snimac bi najvise odgovarao za sve kamere zajedno.
 
Da li cu moci povecati fps kad uzmem kameru bolje rezolucije, planiram takvu kameru ma 2/3 mesta da stavim.

Dvr nema 256+ kompresiju...jedino sto moze da se bira je ona h.264.

Sto se tice hdd sa ovim sada kamerama zauzme nekih 10ak gb za 3 dana..jer snimaku samo na detekciju. Audio zapis necu povezivati.

Da li je bolje pratiti kamere preko browsera na pc ili da uzmem direktno hdmi kabal iz dvr u tv...da li ce slika biti tecnija..ovako kao da ima nekad zastoja kad neko prodje itd..ili je to do broja fps same kamere

A sto se tice podesavanja za encoder da li je ono moje ok ili ne


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
pa najbolja slika ce ti biti ako povezas direktno na hdmi.
A za ovo sto si pitao oko broja frejmova, to uglavnom uvek pise u uputstvu koliko kamera mozes da prikljucis u full hd, a koliko u ostalim rezolucijama. Uglavnom, posto taj dvr nema bas velike kapacitete, najbolje je da smanjis ambicije i da to svedes na manji broj kamera kako se ne bi gusio i kako bi stalo vise materijala na disku i odrzalo se duze vreme.
Zastajkivanje je najverovatnije zato sto kamerica ne moze da isprati veci broj frejmova, one imaju mali hardver od koga ne mozes ocekivati cuda, one manje se cesto i pregrevaju. Zavisi i kakav im je senzor i brzina.
I sve moras da isprobas pre nego sto ostavis da danima radi neprestano. Ja sve to duze testiram pre konacnog postavljanja, a cak su mi se i pojedine jeftinije kamere, od kojih sam malo ocekivao, pokazale i kao najbolje. Najefikasnije su mi se pokazale pinhole skrivene kamerice, jer ih niko ne ocekuje i primecuje i kada prodje ispred njih na metar. Gde ti je najbitnije mozes staviti na primer jednu od 2MP da moze da snimi facu i jos 1-2 slabije sa sirim uglom da imas pregled vecih prostora. Ako prikljucis svih 8 ne znam sta ces dobiti i za koliko vremena ce se popuniti ceo disk i poceti da presnimava.. najbolje je prvo eksperimentisati.
 
Ok..tako i ja mislim ..prvo da testiram

Danas sam iskljucio sve kamere vratio na fabricka i ponovo prikljucio. Sam dvr je odmah podesio kamere izgleda po defoult i to sad ovako stoji

467729316769aef10cc90c7154ebe5f0.jpg



Danas sam uzeo ovu kameru da je probam koliko jma fps i kakk se vidi..valjda je ova 2mpx

c23e999d73244c4174d1b1a80ee5f59f.jpg

6ab6068ce964425d517a263288327c25.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Analogna kamera 2mpix?:d

Kupi neku normalnu kameru.

Jeftine a dobre kamere ne postoje.
 
Poslednja izmena:
Nisam je kupio, uzeo da probam da vidim ima li razlika!

A koja je to normalna kamera? Daj neki predlog?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
To je ok, znam ja da je to dobro tu 3 kamere kostaju kao ceo ovaj sistem.

To cu kupiti nekad...ovo mi sad tako ispalo..pa da probam


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I ja sam tako probavao ali sam krenuo sa Hikvision od 2mpx pa zavrsio na 4k kameri jer mi je jedino to iole normalno i da se moze nesto videti. Ostalo je sve suvise slabo...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Iskreno...nije mi ni potreban nadzor..ovo mi ispalo tako..sve za 100e
Mozda kupim 2 bolje kamere bas za ulaze. Nemam stavda stitim, niti od koga da se stitim.

Taj tvoj sistem sto si prvo probao kosta bar 250/300€


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Iskreno...nije mi ni potreban nadzor..ovo mi ispalo tako..sve za 100e
Onda si mnogo i platio, sve to ima da se kupi i za 60eur, kablovi, napajanja, dvr i 4 kamere...da, nije ni meni bilo jasno kako :)
jeste sve to lose, ali ni pare nisu neke.

Ne moze od toga da se ocekuje neki bolji kvalitet, tako da ako hoces bolju sliku, nemojte kupovati jeftine kamere, niti ocekivati da ce dobra kamera davati super rezultat na slabom DVR

Znaci ili povecati kolicinu novca, ili smanjiti nivo ocekivanja
 
Poslednja izmena:
Onda si mnogo i platio, sve to ima da se kupi i za 60eur, kablovi, napajanja, dvr i 4 kamere
jeste sve to lose, ali ni pare nisu neke.

Ovo je sa 8 kamere..verovatno je i zato 100e

Moze li se naci nesto do 200€
Da bude dobar dvr sa 4 dobre kamere?
Sta predlazete


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ovo je sa 8 kamere..verovatno je i zato 100e

Moze li se naci nesto do 200€
Da bude dobar dvr sa 4 dobre kamere?
Sta predlazete


Sent from my iPhone using Tapatalk

Komad 3500 din:
https://www.dahuasecurity.com/products/productDetail/4191

I neki npr. Dahua DVR/NVR koji nov kosta 8-9000, ovako nesto:
https://www.dahuasecurity.com/uk/products/All-Products/HDCVI-Recorders/WizSense-Series/XVR5104HS-I2

Dobijes 2 MPix full HD na 15 fps. Ako hoces vise fps, dvr kosta osetno vise.

Za osetno bolje, ostetno bolje zaboli i novcanik ;).
 
Ubaciti i PoE switch u jednačinu, čija cena nije zanemarljiva ako se gleda svaki dinar. Može i bez njega ali vući za svaku kameru posebno napajanje x4 je po meni suludo.

@Zare ja imam ovaj NVR i prezadovoljan sam, snima 4x1080p@30fps i uopšte nije skup.

https://www.dahuasecurity.com/products/productDetail/18921

Naravno, ovo što sam pisao važi za NVR / IP setup. Za analogni/DVR ne znam baš kako stoje stvari.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno