Šta je novo?

Video nadzor - iskustva i saveti

Sem jedne probne instalacije nemam dovoljno iskustava da komentarisem izricito o njemu ali u situacijama kao sto je ova koju je Dominator08 naveo,a to je snazan server racunar i puno kamera, glavni argument za Blue Iris je pre svega fleksibilnost i pouzdanost. Podesavanja i opcije individualno za svaku kameru daju mnogo vise slobode da se svaka situacija video nadzora definise prema potrebama: detekcija u odredjeno doba dana, snimanje na NAS i hard disk istovremeno, davanje kvota i prioriteta pojedinacnim kamerama i puno toga slicnog.
Podrzava veliki broj uredjaja,kamera pre svega.
Dalje, Blue iris odrzava i razvija jedna osoba koja to izuzetno pedantno i dobro radi a sam program ima i ogromnu podrsku zajednice,mislim na ipcamtalk zajednicu pre svega,koja ima svoj blue iris odeljak.

Cinjenica jeste da otkako je Blue Iris postao popularan da su opcije mnogih NVR-a i NAS-ova uhvatile korak sa njim ali takve jedinice nisu nimalo jeftine,kostaju gotovo nekoliko puta vise kao puna licenca za program

Za nekoga ko hoce maksimum od video nadzora i a pri tom ima snazan racunar koji moze pouzdano da radi non stop,mislim da nema boljeg resenja.
 
Poslednja izmena:
Pozz ljudi, trebala bi mi mala pomoc . Elem kupio sam na aliexpres-u ovu ip cameru https://www.aliexpress.com/item/4000054961870.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dF1DzBe
Na aplikaciji koja ide uz nju radi i na wifi i na lan povezivanje. E sad ja bih hteo da je povezem na mrezu preko wifi i da mogu sa kompa da joj pristupim ( jer ovako nece ). Skinuo sam VMS program i on vidi kameru kad je na LAN , cim iskljucim kabl ne vidi kameru.
Instalirao sam i ONVIF Device manager i tu je ista prica. Trazio sam resenja po netu i nasao sam da moraju da se forwarduju portovi ( 80 i 554 ) sto sam i uradio :

https://i.ibb.co/Q9P63ww/portfwd.jpg

i da se na modemu ( moj je technicolor tc7200.20 ) ukljuci DDNS servis ( ovaj modem podrzava ). I to sam uradio:

https://i.ibb.co/vqb9hKL/DDns2.jpg

Ovo je menu za network podesavanja kamere :

https://i.ibb.co/5jzJgvn/camera.jpg
https://i.ibb.co/mzVbK4T/za-kameru.jpg

I tu nastaje problem, dalje ne znam gde sta treba gde da ukucam da bih joj dodelio adresu koju mogu da ubacim u program za remote access :) . Nadam se da sam objasnio problem jer kamere i podesavanja istih ne ide od ruke ( nikada se nisam bavio time )
Hvala svakome na savetu unapred, nadam se da vas nisam smorio :) Pozz
 
Poslednja izmena:
Prvu stvar koju treba da uradis kada novu kameru dodajes u svoj sistem video nadzora je da joj promenis fabricku ip adresu u static,dakle fiksnu adresu i to onu koja odgovara ip opsegu tvoje mreze-rutera.

Istovremeno,dodeli preko podesavanja rutera rezervaciju te adrese,dakle da ruter uvek dodeljuje kameri tu adresu koju si ti sam odredio kao fiksnu u njenim podesavanjima.

Ako vec kazes da kameri mozes da pristupis preko LAN-a a ne mozes preko wireless-a, iskoristi tu prvu adresu koja radi.

Sta je remote access za tebe?
Pristup kameri sa interneta ili preko kucne bezicne mreze?

Forwardovanje portova i dynamic dns nemaju previse veze sa lokalnim pristupom kameri vec preko interneta kad si van svoje kucne mreze.

Ne znam ima li ta kamera mogucnost P2P konekcije jer ti tada ne treba ni port forward a ni dynamic dns da bi ti kamera bila dostupna sa interneta.

Programi koji sluze za to su xmeye i iCSee pa proveri da li kamera radi sa njima.
 
Po mom nekom misljenju,mislim da bi mogao,ali puno toga zavisi od cinjenice koliki bi glavni bitrate dozvolio tim kamerama kao i fps u kome se snima.

Za to sto planiras, odnosno video nadzor na racunaru,najbolji izbor je Blue Iris program.

Po pitanju video nazora radi bolje od bilo kog NAS-a i NVR-a a u prilog tome govori puno korisnika koji na njega migriraju sa prethodna dva. Prepoznavanje pokreta radi odlicno,problema sa licencama za kamere nema, ima odlican forum prepun eksperata i veliku podrsku. Verzija za ozbiljniju namenu se placa ali vredi te pare.

Mislim da ces sa toliko kamera visoke rezolucije veci problem imati sa propusnim opsegom mreze.

Treba ti skup i profesionalan hardver, svicevi,mrezni adapteri.

Mikele, hvala na odgovoru i pomoći! Čuo sam davno za ime Blue Iris, ali nisam imao pojma da je to VMS, tako da mi nisi rekao za to ne bih ni znao za taj odličan software. Čak ni licenca nije uopšte skupa, tako da se verovatno isplati u potpunosti!

Našao sam dva odlična linka što se tiče hardverske zavisnosti, pa eto ako nekome bude od koristi, ovde su uopštene preporuke i jako dobri saveti na šta treba obratiti pažnju, dok postoji i lista sistema korisnika koja se ažurira na nedeljnom nivou gde se može lepo videti broj kamera, njihova rezolucija, procesor koji korisnik ima u sistemu i još neki detalji, pa se na osnovu toga može još bolje proceniti potrebna hardverska zahtevnost sistema, mislim da bolje od toga ne može.
 
Drago mi je ako sam pomogao a vidim da si se vec i sam dobro snasao.

Samo da ponovim jos jednom,nece tebi biti problem procesorska snaga vec propusna moc mreze.

Nemam iskustva sa Gigabitnom poe opremom ni koliko je dostupna a ni koliko dobro radi.

Mislim da ces morati da pravis vise klastera kamera pa da to povezujes sa pripadajucim switchem do glavnog, i obavezno da to budu "managed" switch-evi jer ces morati protok pazljivo da raspodeljujes.

Postoje razlike izmedju gigabinih switch-eva, uglavnom skupi rade znatno bolje i blize teoretskoj propusnoj moci.
 
@rida Ono sto je najbolje je mogucnost konfigurisanja blue iris, HA, tensorflow i sistema za notifikacije.To je mnogo napredniji nadzor sa detekcijom objekata umesto detekcijom pokreta.Blue Iris je relativno hw zahtevan, info o hw preporukama mozes naci na internetu.
 
Kameru vidim u svojoj mrezi,vidi se i kad je zakacena preko LAN i preko WIFI. Hteo bih da joj pristpam kad nisam kuci. Sa aplikacijom koja se skida uz kameru Ai View sve radi ok ,mogu da joj pristupim i preko mog neta sa telefona,ali slika je ocajna,ima delay 2-3 sekunde. Imam i ONVIFER app instaliranu ali ona vidi kameru samo kad sam zakacen na moju mrezu,i na njoj je slika vrh,nema delay. ONFIVER ima i podesavanja za remote access ali sta god da sam probao nisam uspeo da se povezem. Izgleda je je problem U ovoj smrdljivoj Supernovi,jer ne mogu da forwardujem portove ( pre sam mogao dok je bio Radijus Vektor ,za tunngle smo forwardovali ) . Dosta aplikacija koje sam probao ne vide kameru uopste .

Kako se zove opcija za dodeljivanje staticke ip adrese u routeru tj za rezervaciju ip adrese?.
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam i ja problem sa IP kamerom u firmi...Odnosno sa pristupom za istu...Promenili smo internet provajdera, gde sam ranije podesio portove i gde smo pristupali kameri van te mreze. Bilo je potrebno samo otvaranje portova i to je to, sto znaci da smo imali staticku ip, ako ne gresim?

Sada imamo dinamicku, i nasao sam na netu nekoliko free dns servera i podesio redom sve po tutorijalima, ali ne prolazi. Ruter je Huawei HG8245Q2. Imate li neki savet, predlog/tutorial sta jos da probam, vec nekoliko sati pokusavam i nista.
Jedna bitna napomena, posto nam je taj Huawei ruter u drugoj zgradi, iskoristio sam jedan TP Link i podesio ga da bude repeater za wifi, ako to ima neke veze i na njega povezujemo kameru.
 
Drugari treba mi mala pomoć, hteo bi da stavim kameru na kući u selu da snima dvorište a ja odavde da mogu da pratim.... Imam već jednu kod kuće kinesku s 3 antene, a imam i onaj telenorov mifi (simfree je)
pa bi mu ubacio sim karticu da povežem kameru na njega.... E sad glavni problem je što tamo nemam struju, pa sam mislio pošto i kamera i mifi rade na 5v da ih zakačim na jedan powerbank sa 8 ćelija, a da za njega uzmem one solarne panele ili gotov punjač ako ima sa izlazom na 5v da bi dopunjavao powerbank.
Da li je izvodljivo, ima li neko već nešto slično, ne znam koliki panel bi mi bio dovoljan.....

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
Drugari treba mi mala pomoć, hteo bi da stavim kameru na kući u selu da snima dvorište a ja odavde da mogu da pratim.... Imam već jednu kod kuće kinesku s 3 antene, a imam i onaj telenorov mifi (simfree je)
pa bi mu ubacio sim karticu da povežem kameru na njega.... E sad glavni problem je što tamo nemam struju, pa sam mislio pošto i kamera i mifi rade na 5v da ih zakačim na jedan powerbank sa 8 ćelija, a da za njega uzmem one solarne panele ili gotov punjač ako ima sa izlazom na 5v da bi dopunjavao powerbank.
Da li je izvodljivo, ima li neko već nešto slično, ne znam koliki panel bi mi bio dovoljan.....

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока

Pogledaj malo Xiaomi Imilab EC2. Upamtio sam je zbog jake baterije. Navodno jedno punjenje drži bateriju do 4 meseca. Nisam ništa detaljisao.
 
Pozdrav svima,
nedavno sam oko kuce montirao 4 IP kamere, uz koje je isao i NVR K9604-W. Pre par dana sam kupio i HDD za ovaj sistem > WD Purple 1TB.
Ubacio sam hard disk u NVR, prepoznao ga je lepo odmah, formatirao ga, i sve je delovalo ok. Medjutim, poceli su da se javljaju problemi. Najcesce se desi da u toku rada prestane da snima, i izbaci "HDDs Are Not Found" error. Par puta je izbacio i "Record Error". Cesto se desi i da se NVR sam restartuje kada se pojavi taj error za hard disk. Primetio sam da kada iskoci ta greska, iz NVRa se cuje onaj "skljoc" zvuk, kao prekidac. Sutra ce biti tacno nedelju dana kako sam ubacio taj hard disk, i navedeni problemi se desavaju svakodnevno. Probao sam fabricki reset, ali i dalje se desava isto. Sto se tice snimanja, bilo je podeseno da okida na pokret, a sada sam stavio da snima konstantno.
Da li je neko imao slicnih problema?

edit
evo log od malopre:
Event:Error;HDDs Are Not Found; Time:2020-05-13 20:49:14; Device:K9604-W; IP Address:192.168.1.177
Event:Error;HDDs Are Not Found; Time:2020-05-13 20:45:48; Device:K9604-W; IP Address:192.168.1.177
Event:Error;HDDs Are Not Found; Time:2020-05-13 20:43:23; Device:K9604-W; IP Address:192.168.1.177
Event:Error;HDDs Are Not Found; Time:2020-05-13 20:37:03; Device:K9604-W; IP Address:192.168.1.177
Event:Error;Record Error; Time:2020-05-13 20:35:37; Device:K9604-W; IP Address:192.168.1.177
 
Poslednja izmena:
Bocni hdd na komp pa vidi iz Sentinela kakav je.
 
Zakacio ga na komp, proverio ga u Sentinelu, i u HDDScan i u SeagateSeaTools, sve je navodno svuda ok. Medjutim, i dalje imam isti problem. HDD se samo ugasi. Snimac mi je u dnevnoj sobi, tako da mogu jasno da cujem kako se hard disk ugasi u radu. Onda restartujem NVR, i nastavi normalno da radi.
 
A da probaš jače napajanje, obično je spoljno 12 volti.
 
Ima li neko preporuku za sistem od 4 kamere (za početak 2 a kasnije bih dodao još 2), za dvorište? Nije problem da se razvuče napajanje i mreža, dvorište je veliko ali solidno osvetljeno, a planiram da u jednoj prostoriji stavim risiver (ili kako se već zove) sa monitorom gde bi se sve pratilo i eventualno kasnije proveravalo. Dakle ne moraju biti IP kamere, ali sistem bi trebalo da ima mogućnost provere sa telefona (što je pretpostavljam standard). Cena nije toliko presudna, bitno je da kamere budu solidnog kvaliteta i za spoljnu montažu. Takođe bih pazario ovde (kp ili neka prodavnica), nije mi opcija AE trenutno.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Da dopunim malo, iščitao sam postove člana @mikele negde na pola teme, ispazario dahua NVR+poe switch+2 dahua dome ip kamere 2mp. Nije mi se davalo više para, znam da sam na AE mogao da uzmem za klasu bolju opremu ali *mjau**mjau**mjau*. ne mogu da čekam sad. Videću kad krene roba iz kine da naručim dve bolje kamere, pa ako se pokaže da mi baš znači to, rasprodaću ovo i uzeti neki malo bolji nvr sa integrisanim poe i malo boljim mogućnostima što se tiče rada sa 4 kanala (ovaj može max 4x1080p ili 2x4k ili 1x8k).

Javiću utiske kad isprobam.



Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Zakacio ga na komp, proverio ga u Sentinelu, i u HDDScan i u SeagateSeaTools, sve je navodno svuda ok. Medjutim, i dalje imam isti problem. HDD se samo ugasi. Snimac mi je u dnevnoj sobi, tako da mogu jasno da cujem kako se hard disk ugasi u radu. Onda restartujem NVR, i nastavi normalno da radi.

Seagate nisu popularni kod Dvr,Nvr,Xvr, uredjaja, posto odredjene serije imaju vecu potrosnju struje i dovode do bas tog problema...
pozz
 
Pozdrav svima,
nisam sigran da sam pogodio pravo mesto za pitanje ali je vezano za jedan oblik nadzora, imam dva Fingerprint terminala Hikvision DS-KT1200 i DS-KT201, na rcunaru koristim program "iVMS4200 AC" , nakon formiranja Access Grupe i posle komande "Apply all to devices" kod terminala DS-KT1200 prodje prenos podataka ali kod terminala DS-KT201 sve podace se prensu osim "fingerprint" podataka nakon cega program javi gresku "Error code: DAG.dll[1001]. Procitao sam dokumentaciju pregledao listu gresaka ali nigde nisam nasao opis i uzrok ove greske.

Ovo je malo skracena prica, ali ako neko ima odgovor pomoglo bi mi.

Hvala puno svima, jos jednom izvinite ako sam postavio pitanje na pogresnom mestu :)
 
Poslednja izmena:
Imam problem sa remote gledanjem kamera. Kada sam testirao sistem kod sebe u stanu, na sbb mreži, sve je radilo kako treba, gledao sam kamere na telefonu najnormalnije preko mobilne mreže. Sada, u kući, preko telekom adsl(10/1) ne mogu sa spoljne mreže da gledam u HD. Tačnije, neće upload da mi pređe 100kb/s.

Konfiguracija je sledeća, dve IP kamere idu u poe switch, iz poe switcha upstream ide u običan 100mbit switch, u koji je uboden i NVR kao i kabl koji ide u telekom adsl ruter. Kada se okačim telefonom na wifi tu u kući, normalno sve ide, čim se otkačim sa wifi, protok pada. Ubadao sam se u taj switch gde je sistem nadzora laptopom da testiram upload, tu je negde ~1mbit. Šta bi mogao biti problem? Da nije neki konflikt na relaciji telekom portovi dahua serveri?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hteo sam da postavim video nadzor na tri hangara.Interesuje me da li ce doci do opadanja kvaliteta slike usled velike duzine kablova.Planirao sam postavim
Hikvision kamere:
DS-2CE56D8T-IT3F (2.8MM)
DS-2CE19H8T-AIT3ZF
Snimac bi se nalazio u portirskoj kucici.
Da li bi bila bolja opcija uzeti IP kamere zbog lakse instalacije i manje kabliranja?

http://www.dodaj.rs/images/ka1.jpg
http://www.dodaj.rs/images/ka2.jpg
http://www.dodaj.rs/images/ka3.jpg
http://www.dodaj.rs/images/ka4.jpg
http://www.dodaj.rs/images/ka5.jpg
 
Pozdrav, planiram da ubacim video nadzor sa 5 kamerice i naisao sam na kp Videosec nvr i kamere pa me zanima koliko je dobra ta marka i da li je komplikovan setup nvr uredjaja kako bi mu pristupio online , imam iskustva sa mrezom samo se nikad nisam bakcao sa video nadzorom.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne znam za tu opremu ali generalno konfigurisanje NVR je jednostavno. Meni je trebalo 5 - 10 min a nikad nisam video NVR do tada. Znanje iz oblasti mreža mi je na osnovnom, elementarnom nivou. Tako da, ne brini se oko konfiguracije, brini se oko kvaliteta opreme koju postavljaš.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
I mene brine oprema jer ne mogu naci mnogo informacija o VIDEOSEC , ako je neko koristio ovu marku bio bih vam zahvalan na info.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Ne znam da li je ovo normalna pojava noću ili postoji neki problem sa kamerom, mislim na ove "blind spotove" sa strane? Dešava se čim padne potpuni mrak. Proveravao sam staklo, čisto je, mada mi je kamera pala sa stolice na beton i staklo ima par tačkica ali se nalaze skroz sa zadnje strane objektiva. Screenshot_20200709-213805.jpg

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Ovo su ti insekti koji noćustanu na kameru zbog ir dioda koje svetle.... isti problem sam imao i imam i dalje....

Послато са Redmi Note 8 Pro уз помоћ Тапатока
 
Ima logike, mada bih voleo neko rešenje da primenim. Možda da se zalepi neka smrdljiva traka koja tera insekte ili nešto slično. Moraću da probam, hvala.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
ja se izvinjavam ali ne znam gde da postavim ovo pitanje
inetresuje me koja je ovo kamera EL-AN 121423
ne mogu naci nigde na netu ni jedan link o kojoj kameri je rec i kakve prikljucke ima i kakva je i specifikacije
moze neko da mi pomogne i kaze kako se zove ova kamera i gde mogu pogledati njene specifikacije i izgled
evo slika kutije to jedino naso
originalslika-Kamera-EL-AN121423-247292161.jpg
 
Možeš li bolje da slika deklaraciju, barkod i samu kameru...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Ima logike, mada bih voleo neko rešenje da primenim. Možda da se zalepi neka smrdljiva traka koja tera insekte ili nešto slično. Moraću da probam, hvala.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Ako imaš mogućnost, na metar od kamere staviš neko led svetlo dovoljne jačine da privlači insekte.... ja sam koliko toliko smanjio ovo stavljanjem neke kineske lampe za insekte...

Послато са Redmi Note 8 Pro уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno