Šta je novo?

Video nadzor - iskustva i saveti

pa zum sluzi da podesis kameru kako ti najvise odgovara da bi zumirao prostor koji te interesuje i da dobijes sto cistiju sliku na toj daljini. To ne mozes sa fiksnim objektivom. A skupo je sve sto kupis pa posle ne koristis ili koristis a ne odgovara ti. Kamere sa motorizovanim zumom mozes korigovati po potrebi za prostor koji te interesuje i preko aplikacije na mobilnom telefonu, a bez motorizovanog zuma podesavas rucno na licu mesta. Prakticno su vec izbacene sa trzista kamere na kojima mozes da menjas objektiv, tako da ako ti treba od 10mm, tesko ces naci to u prodaji. Pogledaj primer:
 
Znam ja cemu sluzi zum nema potrebe da mi objasnjavas to, zato sam i pitao jel ti imas nekog coveka koji ce da upravlja kamerom ili to podesis i ostavis?

Tim zumom ces da se igras prvih nedelju dana i na kraju ces da ostavis da radi kao fiksna kamera, osim ako to nije video nadzor nekog trznog centra ili prati dinamicne promene koji trazi coveka koji aktivno upravlja video nadzorom inace taj ta kamera radi kao klasicna fiksna.

Da podsetim da covek pita za svoje dvoriste na selu...
 
Pa nije to za igru. Ti to drugacije gledas nego ja. Na primer, stigne ti alarmna dojava na telefon, pogledas na aplikaciji kameru koja je bila zumirana na odredjeni ulaz, smanjis zum i vidis mnogo veci prostor i sta se desava. A slike koje je ona dotle napravila pregledas kasnije jer za to treba vise vremena. To moras da kombinujes sa alarmom jer na otvorenom prostoru ne mozes da se oslonis na senzor pokreta i jos samo na kameri, proleti vrabac ispred kamere i eto ti lazne dojave. I 2-3 lazne dojave i ti ugasis dojavu. I kod video nadzora i kod alarma postoji procenat laznih dojava i on mora da bude sveden na minimum, najbolje na nulu sto je tesko, ali tako je.
 
To njegovo za 450 je dzabaka ko da radi... Ukucaj u google, oko 55-60 e kamere po komadu, to je 300ak, snimac ovaj model krece od 100e pa navise... Znaci 400...i hdd nije ispod 50...450...a ruke? Plus kabliranje i struja po dvoristu...

Nesto mu losa racunica msm majstoru🤔
 
Pa one jeftinije su oko 4300, a skuplje su po 6400 din. ali ako mu treba da sa kuce snima kapiju na udaljenosti od 10-15 m, nece moci da raspozna ni jednu facu. Tako da ne vredi sto je jeftino ako ne odgovara. Hard disk zavisi kakav je, a slicni snimaci su do oko 100€. Sto se mene tice moze da kupi sta mu se svidja, ali jako tesko je u startu ne pogresiti. Greske se kasnije ispravljaju ponovnom kupovinom, svi mi prolazimo tim putem. Evo pre par dana sam kupio nekoliko dozni za kamere, ode 70€. Nije to sto vidis sve, pa onda centralizovano napajanje sa ups-om, pa zastita od prenapona i sl. tako da sa tih 450€ nije sve gotovo. Nekad je bolje i zadovoljiti se sa par wifi kamera.
 
Zato sam i ovde da pitam šta valja, nije problem dati i malo više para za nešto bolje. :) Majstor inače nije bio do kuće da vidi… ja sam mu objasnio, on je dao ponudu. Bulet kamera je 3.6mm pa mogu i svuda njih da stavim ako više odgovaraju.
@Zuel imaš li neku preporuku za DVR umesto ovog?
Može i kamere druge ako imate predloge…
@Zuel vidim spominješ alarm… jel to od kamera ili imaš posebno Paradox ili nešto drugo? Pošto bi i meni odgovaralo kad bi mi stizala dojava.
E da, cena je bez kablova… traži 50din za Rg59+2x0.75 koaksijalni kabl po metru.
 
pa ima kombinacija prakticno neograniceno, ali sve se na kraju svodi na prepoznavanje lica, ko je gde i kada bio i sta je radio. Ako nemas sliku lica, onda dzaba sav posao, a sa kamerama 3,6 i 2.8mm treba neko da pridje kameri i da se namesti za slikanje. Ali onaj ko zna da nije dobro da bude snimljen obicno to i postigne pokrivajuci lice i onesposobljavajuci kameru. Znaci sve je to nadmudrivanje, igra iznenadjenja zbog kontrole nekog prostora. Za dve te bulet od 3.6mm mozes kupiti jednu varifokal, na primer: DAHUA HAC-HFW2501T-Z-A , zatim primenom drugih tipova kamera mozes imati i druge mogucnosti, to mogu biti na primer pinhole kamere ili sirokougaone zvane riblje oko i druge kombinacije. Svaka je prica za sebe. Alarmiranja mogu i preko dvr/xvr-a ako ima alarmne ulaze i izlaze. Ja koristim gsm alarm, uvezao sam ga iz Kine, ali sam u pocetku imao i lazne alarme dok nisam sve podesio. Paradox je pouzdan i ima instalatera koji sa drugim alarmima ne rade. Troskova ima uvek i prilicno vise nego sto izgleda na prvi pogled, treba ti i monitor, dobar internet, ruter i svicer, sirene, stroboskopska svetla... Hard disk mora biti dobar i predvidjen za videonadzor, treba da se vodi racuna o polozaju i podesavanju svake kamere u odnosu na izvore svetlosti i mesta gde se najvise prolazi, danju i nocu.
 
Pa nije to za igru. Ti to drugacije gledas nego ja. Na primer, stigne ti alarmna dojava na telefon, pogledas na aplikaciji kameru koja je bila zumirana na odredjeni ulaz, smanjis zum i vidis mnogo veci prostor i sta se desava.
Upravo ti se igras, o tome i pricam.
Stigne ti notifikacija pa ti zumiras i prevrces telefon...

da bi taj zum imao smisla moras da imas aktivno coveka zaposlenog na video nadzoru kao sto ga imaju trzni centri ili velike prodavnice, ako vidi nesto sumnjivo da ovaj moze da zumira da vidi jel trpa nesto u dzep ili se samo cese za dupe.

Zum nema smisla na pasivnom kucnom video nadzoru jer kao na tvom primeru sa parkinga ti kada zumiras vidis samo krupan kadar betonskih kocki jer ti je kamera fiksna, a pritome ne vidis nista okolo sta se desava. U ovom slucaju je korisniji digitalni zum kamere sa vise megapixela.

Stavljanje visestruko skuplje kamere sa zumom nema smisla jer mnogo bolji efekat ce imati vise kamera od jedne sa zumom, koja je pri tom fiksna.

Ako ti treba kamera za prepoznavanje lica onda treba da se postavi na visini od 2m i opet ti ne treba nikakav zum, ai tako ce iskusni lopov da sakrije lice sa kacketom.
Ima snimaka iz radnje gde su ljudi snimani iz neposredne blizine pa ne mogu da ih identifikuju, a sa druge strane imas snimke napravljene sa 50m pa se identifikuju ljudi vrlo lako.

Sta je sustina?
Video nadzor je pasivna zastita, moze da posalje notifikaciju, alarm i slicno ali nece spreciti da se dogadjaj desi vec da se rekonstruise kako se desilo i pomogne u identifikaciji.
Ako je vidljiv moze da deluje odbijajuce.

Aktivna zastita je alarm, on sluzi da spreci nezeljeni dogadjaj.
 
zum ima smisla itekako jer ne mora kamera da se postavlja na dohvat ruke da bi nesto snimila, mogu facu da ti snimim i sa sprata. Dojava moze biti i tzv tiha, tebi dolazi signal iz stana, pogledas na aplikaciji kameru, vidis nekog u tvom stanu i odmah javis policiji. Bilo je i takvih slucajeva da su lopove hvatali na delu bas na taj nacin. A bilo je i da odnesu snimak policiji i kazu im ko je na snimku, a policajac kaze da se na snimku ne vidi da je to ta osoba. Da bi se dobila prihvatljiva slika, moras se i potruditi da to sto radis ima efekta.
 
Mozes da snimis facu ako ti taj koga snimas stoji u centru kadra :rolleyes:

necu vise na ovu temu, ovo je jedna besmislena diskusija.
 
Meni deluje jako korisno opcija dvosmerne komunikacije. Kamera kada identifikuje kretanje u definisanom polju, posalje notifikaciju i onda mozes da se oglasis, a da te provalnik ili ko vec cuje na zvucniku kamere ili eksternom zvucniku.
Ako neko ima iskustva iz prve ruke kako ovo radi u praksi bilo bi super da podeli. Mrni deluje jako korisno.
 
Ima raznih sistema. Proizvodjacima je cilj da budu inventivni i prodaju, a kriminalcima da doskoce raznim zamkama. Ima i tih sa dvosmernom komunikacijom, ali tesko da ce ko doci da divani sa tobom. Kad ti vidi kucu okicenu kamerama, prvo sto pomisli je da tu ima neceg mnogo vrednog. Tako da to sve moze i da intrigira, a moze ti doci i kad si kod kuce ili uci dok spavas i opleviti sta nadje. Sve zavisi od toga ko se nameracio da te odradi. Oni znaju da prate situaciju danima da bi za vrlo kratko vreme u nekom trenutku uradili sta im treba. Za taj trenutak treba znati sta pripremiti.
 
Dali neko moze dami kaze dali je ovo dobra kamera ( ili druga) , vec imam snimac sa 4 kamere Dahua i 3 kamere Dahua , sad bih stavio jos jednu ,
pokrivala bi dvoriste nekih 20x15 metara , prva slika moja trenutna kamera
4u1 5MP bullet Full Color kamera; Lite serija; Bele LE diode 40m; Kućište od metala i plastike; 3.6mm objektiv; IP67. 4u1 (analogna, HDCVI, AHD, TVI) 5MP Bullet Full Color kamera. 5 Megapixela CMOS. Starlight. Efektivni broj piksela 2880(H)×1620(V). Rezolucija / frame rate 5M@25 fps. 4M@25 fps, 1080p@25 fps. 3.6mm F1.0 fiksni objektiv, horizontalni vidni ugao 88°. Opciono 2.8mm F1.0 fiksni objektiv, horizontalni vidni ugao 112°. Osetljivost 0.001Lux/F1.0, 0Lux (belo svetlo uključ.). Bele LE diode dometa cca. 40m. WDR 120dB, BLC, 3D DNR, HLC-Pro, OSD. Izbor moda rada putem UTC OSD kontrolera ili sa XVR uređaja. Dimenzije 198. mm × 80.2mm × 76.2mm. Masa 290g. IP67 sertifikovana. Radna temperatura -40°C~+60°C. Napajanje 12VDc ±30%/6.4W. CE (EN55032, EN55024, EN50130-4,EN60950-1).
 

Prilozi

  • 20220226_103528.jpg
    20220226_103528.jpg
    199 KB · Pregleda: 56
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    254.8 KB · Pregleda: 50
Ta nova je puno bolja od stare,

proveri da li tvoj DVR podrzava 5mpix rezoluciju,
jer moze da se desi da tu kameru moras da koristis u 720p a onda mozes kupiti dosta jeftiniji model.

Verovatnije je da DVR ne podrzava 5mpix, jer ti je stara kamera 1mpix
 
Poslednja izmena:
Ta nova je puno bolja od stare,

proveri da li tvoj DVR podrzava 5mpix rezoluciju,
jer moze da se desi da tu kameru moras da koristis u 720p a onda mozes kupiti dosta jeftiniji model.

Verovatnije je da DVR ne podrzava 5mpix, jer ti je stara kamera
Neznam tacno gde da gledam , i onako imam nameru da kupim neki novi sa 8 kanala
 

Prilozi

  • viber_slika_2022-02-26_20-26-55-590.jpg
    viber_slika_2022-02-26_20-26-55-590.jpg
    185.6 KB · Pregleda: 38
  • viber_slika_2022-02-26_22-09-13-216.jpg
    viber_slika_2022-02-26_22-09-13-216.jpg
    257.3 KB · Pregleda: 34
To je DVR taman za tu kameru, nije toliko ni staro i dalje se prodaje.

Ako hoces da menjas kameru treba da uzmes i dvr koji podrzava bar tih 5mpix da bi imala smisla ta skuplja kamera.
Staru kameru kablove i hdd mozes da iskoristis.
 
Nece ta kamera raditi u to "starom" HD ready dvr-u...
Mora probati u njenom meniju da je skine na 720p, ako bude uopste moglo, posto je 5Mp.
pozz
 
Radiće, to je hibridni dvr koji podržava sve tipove kamera jedino što ne podržava tu rezoluciju.
 
To je DVR taman za tu kameru, nije toliko ni staro i dalje se prodaje.

Ako hoces da menjas kameru treba da uzmes i dvr koji podrzava bar tih 5mpix da bi imala smisla ta skuplja kamera.
Staru kameru kablove i hdd mozes da iskoristis.
Kad stigne probacu a ovih dana kupio bih sa 8 kanala ovaj Dahua , dali ovo moze da tera 5Mp
ili ovo isto kao sto imam
 

Prilozi

  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    81 KB · Pregleda: 29
Dali ovo bolje sta od ova dva
 

Prilozi

  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    110.4 KB · Pregleda: 27
  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    120 KB · Pregleda: 25
5104/8 je srednja klasa

Ako mislis stavljati sve 5mpix kamere mislim da bi trebao ici na XVR7104
ne znam ni da li to neko nudi ovde, jeftine su HDCVI kamere pa nude dosta megapixela
a rekorderi bas i nisu tako jeftini koji to mogu da isprate pa treba neki kompromis.

najbolje da se posavetujes sa nekim ko to prodaje jer je tu neka granica kada mozda vredi ici na IP kamere, mora da se uzme u obzir cena celog sistema
 
Krenuo sam pre mesec dana u nabavku opreme za video nadzor, za sada sam uzeo:

NVR: Dahua NVR4108HS-4KS2/L za 13.300 din
PoE Switch: Dahua PFS3010-8ET-96 za 8060 din
Kamere: 2 x Dahua IPC-HFW2531T-ZS-S2 za 51.200 din

Uskoro uzimam Seagate SkyHawk HDD i dozne za ove dve kamere. U planu su još 3 kamere ali u dome obliku.
Jasno je da će me izaći mnogo više nego što sam originalno planirao - 45.000 dinara.
 
Krenuo sam pre mesec dana u nabavku opreme za video nadzor, za sada sam uzeo:

NVR: Dahua NVR4108HS-4KS2/L za 13.300 din
PoE Switch: Dahua PFS3010-8ET-96 za 8060 din
Kamere: 2 x Dahua IPC-HFW2531T-ZS-S2 za 51.200 din

Uskoro uzimam Seagate SkyHawk HDD i dozne za ove dve kamere. U planu su još 3 kamere ali u dome obliku.
Jasno je da će me izaći mnogo više nego što sam originalno planirao - 45.000 dinara.
Samo jedno pitanjce čemu te 2x kamere IPC-HFW2531T-ZS-S2 sa motorizvanim zum objektivom, mislim mnogo su skuplje nego iste takve bez Vari-focal?
Da li imaš neko posebno područje na koje će ti biti fokusirane kamere pa zato zum ili ...?

Inače imam isti NVR i dobra kupovina i radi ok za te pare!:)
 
ja sam to pitanje vec postavljao...
kad zumiras videces samo mali centralni deo slike, posto je kamera fiksna.

da je kamera pokretna to onda itekako ima smisla, ali opet treba covek koji ce da upravlja.
 
Samo jedno pitanjce čemu te 2x kamere IPC-HFW2531T-ZS-S2 sa motorizvanim zum objektivom, mislim mnogo su skuplje nego iste takve bez Vari-focal?
Da li imaš neko posebno područje na koje će ti biti fokusirane kamere pa zato zum ili ...?

Inače imam isti NVR i dobra kupovina i radi ok za te pare!:)
Potreban mi je zoom zbog lokacije na koje će biti kamere, gledaju u daljinu jedan veći spust pa zbog toga.
 
Pozdrav,nov sam na forumu i moj prvi post se odnosi na Reolink kamere.Pre nekoliko meseci kupio sam Reolink WiFi kameru RLC 410W.Instalirao sam je preko njihove APP i to funkcionise.U medjuvremenu kupio sam istu kameru da bih je instalirao sa druge strane kuce.Aktivirao sam je i dobio sliku .Moj problem je sto obe kamere nisu u realnom vremenu,vec kada predjem na jednu od njih onda zakaci realno vreme.Kada obe gledam zamrznute su u nekom vremenu i ne obavestavaju me o alarmu.Kada ovu drugu deinstaliram prva normalno radi sa svim funkcijama.Ako imate neki predlog i savet zamolio bih vas da napisete.
 
Imam problem sa dahua ip kamerom... Wifi... Naime imam 2 xiaomi kamerice na selu, i uplatim mesecno 1gb interneta za 300din na prepaid... I vise nego dovoljno za povremeno gledanje...

Ali kako sam dodao i dahua 1435s bullet, net se bukvalno izjede za nedelju dana, kad god proverim kredit curka po nekoliko MB svakih sat... Sve iskljuceno, snima na sd ne razumem koji ce joj toliko interneta i za sta? Nema cloud nema nista... Pomoc?
 
stavio si 4 mpix kameru na 1gb neta?

Uz to verovatno si podesio i najbolji kvalitet slike....mislim i ja bih.

2mpix kamera trosi oko 2.5mbit u sek, tvoja trosi bar duplo vise.

Ono sto mozes je za pocetak da stavis 15fps, i da vidis koliko trosi,
a mogao bi da spustis i rezoluciju slike, takodje proveri da li je h256 kompresija ukljucena.... u sustini moras da pravis neke kompromise.
 
Nazad
Vrh Dno