Šta je novo?

Video nadzor - iskustva i saveti

Za IP vs HDCVI, prošlog leta sam na jedan objekat stavio nekoliko HDCVI I jednu IP kameru. Nisam nezadovoljan sa HDCVI, ali da radim opet, išao bih sve na IP i zasebnu lokalnu mrežu za njih.

Prve idu kroz RG58 i napajanje kroz 2x0.75. I samo za tu poslednju sam odvukao I UTP kabl.
Zeznuo sam se što odmah nisam na sve pozicije stavio obe varijante kablova, jer je to sada nemoguća misija (u zidovima, plafonima, ispod betona u dvorištu...).

Dahua 5mpix HDCVI vuče negde oko 2.7mbps , a Dahua 2mpx IP ide na oko 4.5mbps. Slika je u skladu sa protokom.
Obe kamere u delu kadra imaju krošnju breze. Malo blizu HDCVI kameri. Na IP kameri se vide listovi kako trepere na vetru, a na HDCVI se vide muzgice.

IP je bila skuplja 4-5x.
IP ima onu "Starlight" oznaku ili tako nešto. HDCVI nema tu oznaku.

Na IP kameri je slika uvek extra stabilna i čista.
HDCVI povremeno (retko) kao da ima neke "analogne" smetnje. Kao da kabal gubi signal, pa se slika zatrese.

IP 24/7 radi u color modu, jer ima dovoljno rasvete da ne ide u BW, a HDCVI sa prvim sumrakom ide u BW. Količina detalja je i dalje na strani IP.

Recimo, prolazi automobil, jedna kamera ga snima spreda, druga od nazad. Sa IP kamerom je potrebno da zaustavim snimak 2-3 puta, da bih pročitao tablice, dok sa HDCVI, na istoj udaljenosti je to gotovo nemoguće.
 
Koliko fps imas sa jednom a koliko sa drugom kamerom?
 
Za IP vs HDCVI, prošlog leta sam na jedan objekat stavio nekoliko HDCVI I jednu IP kameru. Nisam nezadovoljan sa HDCVI, ali da radim opet, išao bih sve na IP i zasebnu lokalnu mrežu za njih.

Prve idu kroz RG58 i napajanje kroz 2x0.75. I samo za tu poslednju sam odvukao I UTP kabl.
Zeznuo sam se što odmah nisam na sve pozicije stavio obe varijante kablova, jer je to sada nemoguća misija (u zidovima, plafonima, ispod betona u dvorištu...).

Dahua 5mpix HDCVI vuče negde oko 2.7mbps , a Dahua 2mpx IP ide na oko 4.5mbps. Slika je u skladu sa protokom.
Obe kamere u delu kadra imaju krošnju breze. Malo blizu HDCVI kameri. Na IP kameri se vide listovi kako trepere na vetru, a na HDCVI se vide muzgice.

IP je bila skuplja 4-5x.
IP ima onu "Starlight" oznaku ili tako nešto. HDCVI nema tu oznaku.
To nisu kamere iste klase tako da to poredjenje nije bas fer,
em sto nisu ni cenovno iste em sto HDCVI kamere imaju sa starlight cipsetom.



Dahua's Starlight technology uses optical, sensor and image processing technologies to provide clear images in dark environments. Any Dahua camera with an IR cut filter (ICR) is designed to switch to night mode when the camera senses that insufficient light is available to reproduce good color images.

Na IP kameri je slika uvek extra stabilna i čista.
HDCVI povremeno (retko) kao da ima neke "analogne" smetnje. Kao da kabal gubi signal, pa se slika zatrese.

IP 24/7 radi u color modu, jer ima dovoljno rasvete da ne ide u BW, a HDCVI sa prvim sumrakom ide u BW. Količina detalja je i dalje na strani IP.

Recimo, prolazi automobil, jedna kamera ga snima spreda, druga od nazad. Sa IP kamerom je potrebno da zaustavim snimak 2-3 puta, da bih pročitao tablice, dok sa HDCVI, na istoj udaljenosti je to gotovo nemoguće.
HDCVI kamere nemaju nista analogno, to kada kamera prelazi u BW se podesava, ali starlight cip je osetljiviji sa losim osvetljenjem.
Ovo za tablice je verovatno do FPS.
Sve se to podesava u PTZ meniju.

U sustini koliko para toliko muzike kao i za sve drugo.
moja poenta je bila da se sa HDCVI dobije mnogo vise muzike, nemojte gledati samo rezoluciju.

I da ne zaboravim, na HDCVI snimac mozete da spojite i IP kamere!
Znaci pored HDCVI kamera sa bilo kojim protokolom, bilo koju analognu zaostalu od nekog prethodnog nadzora, ili najmoderniju IP kameru...sve podrzava.

Univerzalno je puno upotrebljiviji sistem od klasicnog NVR snimaca.
 

Prilozi

  • 1628016888755.jpeg
    1628016888755.jpeg
    6 KB · Pregleda: 58
Poslednja izmena:
Obe kamere su u 25fps.
Naveo sam sve detalje, da bude jasno da su kamere različite klase.

IP kamera mi jeste povezana na HDCVI DVR/NVR.

Ako je kod HDCVI sve digitalno, kako mi se javljaju one analogne smetnje? Da se slika zatrese i na kratko se pojave liniju?
Kao da neki kabal gubi kontakt, a kablove niko ne dira tog trenutka.

Ova fotka gde porede starlight I normal, ne deluje baš realno. Stavili su kadar koji se ne snima ovakvim tipom kamere. Nije HDCVI neupotrebljiv noću, samo je lošiji od starlight.
 
Smetnje mogu da se jave zbog loseg kabla, i 99% je zbog toga

Sistem jeste digitalan i imun je cak i na vrlo lose kablove i konecije ali to se moze manifestovati kroz treperenje i slicne smetnje karakteristicne za analogne sisteme.
Takodje za povezivanje HDCVI kamere kamera se moze koristiti i obican LAN kabl

Sto se tice fotke ona je upala slucajno kada sam kopirao deo sa dahua sajta gde opisuje starlight i kako bolje radi u uslovima sa manje svetla.
sustina je da cak i dve kamere iste rezolucije i istog tipa (AHD/IP) a razlicite cene imace razlicitu sliku, skuplja kamera obicno ima bolji CCD i samim tim bolju sliku.

btw nisam siguran da sve kamere za video nadzor snimaju sa 25fps, obicno je to oko 15-18fps
 
Sto veca rezolucija to ima manje fps. Btw dzaba i kamera sa dosta fps ako nemas dobar dvr koji moze da isprati. Ja licno koristim Hikvision 8MP kameru i snimanje u 12.5fps sto nije bas dovoljno za vozila koja prolaze ali je slika brutalno cista.
 
@bakara predpostavio sam da ima veze sa kablovima, samo mi nije jasno zašto se dešava tako retko, a ipak se dešava.

Ja sam svuda stavljao DVR sa duplo više portova, nego što imam kamera, jer oni uglavnom mogu da snimaju veći protok.

Ovaj gore pomenuti valjda ima 200fps u maks rezoluciji mojih HDCVI kamera, ali ne znam kako utiče na to kada snima i ova jedna IP kamera. Verujem da to 200fps je samo procena i da je zapravo limitiran protok koji može da snima, a meni jedna IP kamera pravi skoro 2x veći protok od jedne HDCVI. Doduše, sve kamere snimaju samo pokret, tj nekoliko sekundi pre pokreta, i verujem da nikada nisu snimale svih 5 od jednom.
 
Moguce i logicno to sto kazes da snimac sa vise ulaza moze da obradi vise FPS
 
@bakara snimač samo procesuira (obrađuje) video snimak koji mu šalje kamera za video nadzor. Broj ulaza na snimaču nema veze sa obradom većeg FPS-a.

@PJ prekid signala kod analognih kamera se najčešće javlja zbog lošeg BNC konektora (ređe i zbog samog kabla). Dužina kabla (od kamere do DVR-a) isto ima bitnu ulogu.

U principu, kada govorimo o HD Analognim kamerama (HD TVI, CVI, AHD ili 4u1) pri postavci kamere se u meniju DVR-a ili XVR-a može podesiti u kom režimu će se vršiti snimanje, a u kom prikaz u realnom vremenu (šta ovo znači? To što vidite u realnom vremenu na monitoru ili TV-u ne znači da će Vam snimak biti istog kvaliteta).

Evo link za podešavanje Dahua snimača, npr. kako to izgleda.
U postavci kod Main Stream-a, možete podesiti broj FPS-a onoliko koliko vam dozvoljavaju komponente (snimač i kamera).
Broj FPS-a je presudan faktor pri gledanju snimka, što više - to je snimak tečniji, tj. nema seckanja.

Npr. imate snimač koji ima specifikacije: 4 ulaza (BNC), Max. rezolucija snimanja 5MP@12fps. 4MP@20fps; 3MP@25fps; 2MP@30fps.
Imate i kameru/e, koje po specifikacijama imaju 2MP, objektiv, itd..
Imate i neki monitor na kom sve to gledate (Koja rezolucija je na monitoru? Koja je dijagonala ekrana?) ili TV koji je FullHD - 1920x1080px (2MP).
Ako sa datim komponentama, podesite na snimaču snimanje u Main Stream-u na 2MP i podesite frame rate na 25fps - rešili ste stvar.

Trenutno, najbolji odnos kvaliteta slike/brzine snimka jeste 2MP@30fps podešavanje.

Nadam se da sam barem delimično pomogao...
 
@bakara snimač samo procesuira (obrađuje) video snimak koji mu šalje kamera za video nadzor. Broj ulaza na snimaču nema veze sa obradom većeg FPS-a.
ne znam sto si mene citirao kada je to rekao @PJ a ne ja, ja sam samo napisao da mi to zvuci logicno...

U svakom slucaju moj dahua DVR ne moze da snima u vise od 15fps sa 2 Mpix kamerama, i mislio sam da bolji snimac i skuplji to moze.
Moze da snima sa vise FPS jedino ako smanjim rezoluciju.

Jel broj FPS zavisi od kamera ili snimaca?
posto ja sa vise razlicitih kamera ne dobijam vise od 15fps a tako stoji i u specifikaciji snimaca.
 
I jedno i drugo ali uglavnom do snimaca jaceg. Pod jace se ne gleda broj kamera koliko moze da sadrzi snimac.
 
Može neki primer dahua snimaca koji snima u 25fps sa 2mpix kamerom?
 
Da li pričate strogo o dvr snimačima? Jer moj nvr to može.


U svakom slučaju, mislim da u specifikacijama mora da piše taj podatak, pogotovo kod dahua opreme.
 
Imam ovaj snimač
Sa 8 portova. Prema specifikaciji, ima protok 64mbps.
Varijanta sa 16 portova ima protok 128 mbps.S tim što je na oba limit 8mbps po kanalu i mogu da koriste 8+8/16+16 HDCVI/IP kamera.

Hipoteticki, ako bih zakačio 8 HDCVI + 8 IP kamera, šta bih mogao da dobijem?
Meni 2 mpx kamera povuče preko 4mbps. Da je veća rezolucija, verovatno bi pravila veći protok.

Sa 16 kamera bih morao da limitiram rezoluciju i broj frejmova ili bi snimač to radio sam na neki način?
Ili bi se pojavio lag na nekim/svim kanalima?
 
Koliko vidim u sprecifikacijama, broj fps-ova nije fiksan.

Main stream: 4K(1~7fps); 6MP(1~10fps); 5MP(1~12fps); 4MP/3MP(1~15fps); 4M-N/1080P/720P/960H/D1/CIF/QCIF (1~25/30fps)

Tako da očigledno fps opada sa povećanjem broja kamera. Čisto sumnjam da neko ko nije probao ovaj sličan uređaj može da ti bilo šta kaže. Najbolje kad bi uspeo da nabaviš od nekoga kamere na probu.
 
Svakako neću staviti toliko kamera na ovaj uređaj, nego me zanima kako sistem funkcioniše. Pogledao sam sada podešavanja, meni su HDCVI kanali bili limitirani na 2mbps. imam mogućnost da ih podignem na 6mbps (i custom). Sad sam probao i imam utisak da je razlika između 2 i 6mbps toliko mala, da sam možda i istripovao da postoji.

@vuksamotnjak45 da li imaš predlog na koliko da stavim protok po kanalu? Da li veći bitrate pravi realnu razliku u upotrebi?
 
ne znam sto si mene citirao kada je to rekao @PJ a ne ja, ja sam samo napisao da mi to zvuci logicno...

U svakom slucaju moj dahua DVR ne moze da snima u vise od 15fps sa 2 Mpix kamerama, i mislio sam da bolji snimac i skuplji to moze.
Moze da snima sa vise FPS jedino ako smanjim rezoluciju.

Jel broj FPS zavisi od kamera ili snimaca?
posto ja sa vise razlicitih kamera ne dobijam vise od 15fps a tako stoji i u specifikaciji snimaca.
@bakara izvinjavam se, previd sa moje strane za citiranje...

Testiraću danas nadam se dati model pa javljam u čemu je problem sa FPS-om...
 
Da li pričate strogo o dvr snimačima? Jer moj nvr to može.
Pricamo o hibridnim XVR snimacima.
Tu je jedna bitna razlika izmedju tzv AHD i IP kamera u tome sto je IP kamera zapravo ceo mali racunar koji vrsi celu obradu slike i samo podatke prosledjuje u NVR zato je IP kamera i skuplja
dok AHD kamera sadrzi samo CCD senzor i celu obradu slike prosledjuje DVR uredjaju (koji je ovde racunar) na obradu zato je AHD kamera jeftina a sam snimac skuplji.

Ovde sada pokusavamo da razumemo tehnicki nacin rada i nacin kako se obradjuje video prikaz.

@PJ koliko imas FPS na HDCVI kameri od 2mpix na tom snimacu?
 
2mpix 25fps, kada prebacim na 4mpix (ili 5, sad nisam siguran) onda je maks 15fps.
 
To je onda kamera od 4 ili 5mpix pa ti spustis rezoluciju na 2mpix?
Mislio sam da imas kameru od max 2Mpix

ja bi to onda drzao na max rezoluciji bas te briga za fps, to je video nadzor nije akcioni film :)
 
IP mi je 2mpix, a HDCVI su te od 4 ili 5.

Monitor na kome gledam kamere je 2mpix i ja na njemu pustim 1 ili 4 kamere. Nemam baš neke koristi od rezolucje veće od rezolucije monitora.
Za tablice kola mi se bolje pokazalo da imam više FPS. I to da softverski zumiram 2mpix sa 25fps, lakše uhvatim frejm da vidim tablicu nego na maks rezoluciji i 15fps.

U svakom slučaju, IP kamera od 2mpix ubija ove HDCVI onoliko puta koliko je skuplja. Krivo mi je što nisam svuda razvukao UTP kablove da izmenjam ove HDCVI.

Da nemam tu jednu IP, bilo bi mi svejedno, ali kada stavim jednu pored druge, baš je razlika.

A zašto imam jednu IP? Da bih mogao njen stream da gledam na ekranu video interfona. i hteo sam da stavim neku od 4mpix, ali ovaj video interfon ne može da svari više od 2mpix, pa sam stavio šta je moglo.
 
Evo i kalkulator Bitrate-a i Bandwith-a - ovde
 
@PJ Podešavanja kamere (analogne) za što bolje "čitanje" tablica:
2MP@20-25fps, preko dana (noću, IC kad se uključi pravi "odblesak" od tablice pa se i ne vide).
Najbolja opcija za tablice ti je ona Starlight, jer one rade u minimalnim uslovima osvetljenja (0.003 Lux-a, neke i manje) i daju sliku u boji noću, bez IC-a.
Znam, među prvima smo testirali te kamere u Srbiji :)
A ima i ColorVu ili ColorWL kamere za video nadzor, što je dosta ljudi krenulo da kupuje.
 
Za tablice treba kamera da ima HLC i BLC opcije u OSD meniju.
 
Tablice sam pomenuo kao nešto na čemu se jasno vidi prednost frame rate u odnosu na rezoluciju. Nije mi to preterano bitna stavka.

IP kamera mi je Starlight i stvarno sam zadovoljan kako radi.
 
Bice da nije to sto je ip kamera nego je izvlaci starlight…
 
Ako je tako, ima da izmenjam ove HDCVI kamere, jer ove sa Starlight oznakom imaju sasvim prihvatljivu cenu.
 
Sad sam se i ja uspalio na ip kameru pa cu mozda probati ovu Dahua ali cu da pogledam jel ima gde jeftinije kao i uvek 😃
4k u 25/30fps gde ces bolje 👌
 
Pozdrav svima! :D

Relativno sam nov u ovome i od opreme imam sledeće:

1. Snimač Dahua NVR4108HS-4KS2/L
2. Unutrašnja IP Wi-Fi kamera Dahua SD29204UE-GN-W
3. Spoljna IP kamera Dahua IPC-HFW3849T1-AS-PV
4. Spoljna IP kamera Dahua IPC-HFW3841T-ZAS-27135

Eee sada me muči sledeća stvar, danju sve to radi perfektno i podesio sam da snima samo na pokret i stvarno bukvalno snimi samo kada se dese neki pokreti i kretanje, ali se problem javlja isključivo noću i to samo kod spoljnih kamera kada noću ima dosta muva i letećih buba i onda spoljne kamere svako malo detektuju "kao" neke pokrete i NVR stalno beleži na HDD video materijal.

Da li tome ima pomoći i kako to mogu da podesim da se noću ne dešava taj problem?

Svaka pomoć je dobro došla! :)
 
Nazad
Vrh Dno