Šta je novo?

Video nadzor - iskustva i saveti

To sto imas je samo za IP kamere. Onaj sto sam postavio moze i IP i analogne ali sa slabijim karakteristikama od tvog.
Za analogni ne treba PoE. Zavisi od potrosnje kamere i snage napajanja, cini mi se da Dahua kamera ciji link sam postavio trosi ispod 0,4 A sa ukljucenim IC. Jedno kvalitetno napajanje od 2 A sa 4u1 kablom ce napajati sve kamere. Mada bih ja tu ipak stavio 2 (slabija i jeftinija) napajanja.

Kod jeftinih video nadzora mora da se ide na analogni jer su IP kamere osetno skuplje. Dvr i Nvr su po ceni slicni. Cak ces polovan jeftinije da nadjes Nvr nego Dvr.
 
Poslednja izmena:
Povezao sam danas ovu kameru sto sam uzeo na probu..i dvr je automatski ovako prepoznao:

c837d186a90a604fbf05b8db75b61226.jpg


A ivako prepoznaje moje kamere iz kompleta:

6fa05b953a52a61a3a6892935ee1fcf0.jpg



Sto se tice kvaliteta same slike ne vidim neku drasticu razliku. Ova kamera je 2.8mm pa zato ima veci ugao gledanja sto mi za ovo mesto gde bi je stavio vise odgovara nego moja. Ima bolje infrared diode, ilinsenzor osvetljenja..tako npr kamera iz paketa de prebaci u nocni mod/ dok ova ostane u dnevi i sve se vidi.

Evo slike preko dana:

Kamera iz kompleta
04873f6710ef6acd6f4e5acabded6009.jpg


Kamera 2.8mm
5e6297aede09179af975c56f8347b93a.jpg


Evo kako izgleda nocni mod

Kamera iz kompleta
4b1dadfd5761c6ff440521f4151dd5c7.jpg


kamera 2.8mm
c8ca0db897fe0b57903efa2407835015.jpg



Izgleda da je ovaj dvr sto imam slab i da ne podrzava 25/30fps.

Mozda kamere i imaju mogucnost za veci fps ali da dvr ne dozvoljava ili nesto gresim


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Vrlo verovatno ne gresis. Kvalitetne kamere (Hik Vision, Dahua...) retko idu ispod 25 fps. Tebi je problem DVR, zbog njega nemas veci fps. I Dahua ciji sam link postavio ima 15 fps na 1080p.

Treba napraviti razluiku izmedju slike koja se gleda uzivo i snimka. Uzivo ide sa vecim fps-om ali kod snimanja je ogranicen ukupan protok pa se zato navodi vise razlicitih rezolucija sa razlicitim fps.

Npr. ona Dahua, camera input:
5MP, 4MP, 1080P@25/30fps, 720P@50/60fps, 720P@25/30fps
U prevodu, uzivo slika ide glatko skoro kao tv.

Druga prica kod snimanja:
Main stream: All channel 5M-N (1fps–10fps); 4M-N/1080P (1fps–15fps); 1080N/720P/960H/D1/CIF (1fps–25/30fps)

Sub stream: D1/CIF (1fps–15fps)
 
Sad shvatam...znaci sam dvr odredjuje kakav ce kvalitet snima biti i koliko fps...pa cak i bolji dvr sto si mi naveo ako je u kombinaciji sa jacim kamerom imace manj fps.

Upravo sto kazes kad gledam snimak uzivo iz dvr na tv preko hdmi ide sve glatko kao tv kanal. Ali kad gledam preko telefona ili preko browsera tu ima malo kasnjenja i kao trzanja...ok je i to..ali ima razlike.

Znaci to je taj max sto ovaj trenutni dvr moze da pruzi.

@Zare pogledaj pm


Sent from my iPhone using Tapatalko
 
Pozdrav, da li ima neko iskustva sa smart motion detection na kamerama? Konkretno Dahua IVS sistem. Da li to radi ok u spoljnim uslovima?
Uzeo bih neke IP Dahua kamere i Dahua NVR, pa me interesuje da li ovaj IVS sistem moze da se upotrebi, odvojeni alarmni sistem je naravno daleko bolji, ali i cenovno je skuplje sve to.

Aj da se citiram, da li neko možda zna da li je ovo primenljivo? :)
 
Poslednja izmena:
Aj da se citiram, da li neko možda zna da li je ovo primenljivo? :)
pa valjda jeste. Ja imam par hikvision ip sa svim tim opcijama i radi ok. Ima toga i na jeftinim no name kamerama pa radi. Mada nije svaka kamera istog kvaliteta i bitno je napraviti dobar izbor, da joj slika bude cista i da ne kasni po 2 minuta, sto se desava dahui narocito na mini modelima. Pre kupovine je korisno pogledati test na youtube.

A sto se tice alarma, nisu ni oni uvek pouzdani, sve zavisi kakav si majstor i sta koristis od elemenata.
 
Ljudi, mene zanima kada biste trebali da birate između analognog i IP sistema, za koji biste se odlučili kada je potrebno pokriti objekat od 2500 - 3000 kvadrata gde bi najverovatnije bilo 30 - 40 kamera?
Ja sam bio za IP kamere od starta, uvek bih pre išao na UTP umesto na RG kablove i napajanja. Već imamo solidnu mrežnu opremu, ali nisam ni razmišljao o tome koliko bi veći broj 8MP kamera mogao da optereti mrežu.
Imamo solidan ruter, gigabitne PoE switcheve (Non-blocking throughput: 26 Gbps, Switching capacity: 52 Gbps, Forwarding rate: 38.69 Mbps)
a https://www.cctvcalculator.net/en/calculations/bandwidth-calculator/ kaže da bi za 40 kamera sa 4K 20FPS i H.264 Base - medium quality zauzelo oko 500 Mb mreže što je još i podnošljivo, ali nisam 100% siguran pa bih hteo da čujem još nečiji savet.
 
Poslednja izmena:
Na kapiji na dva stuba imam 1 IP i 1 HDCVI.
Jedna je morala da bude IP da bih mogao da je koristim i preko postojećeg video interfona, ali je ispalo da interfon može da drži uključen ekran maks 120 minuta.

Anyway, IP je 2mpx, jer interfon ne može da svari više.
HDCVI je 2560.
Obe su relativno jeftine jeftine Dahua kamere. IP je 3x skuplja od HDCVI.

Live stream je pondanu vrlo sličan.
Noćni režim ne mogu da poredim, jer se između njih nalazi reflektor od 30W koji IP kameru uvek drži u color modu, a analogna se prebaci u crno belo. Color mod je prednost, jer i dalje mogu da pročitam tablice kola koja stanu, a analogna ne vidi tablice zbog refleksije dioda za noćno snimanje.

Backdraw je što IP vuče preko 5 megabita, a analogna je oko 2 megabita.

S obzirom da imaš prilično jaku mrežu, ja bih išao na IP.
Samo obrati pažnju šta ćeš da odobriš da se streamuje van mreže, da ti ne uguši upload.
 
Pozdrav svima, da li neko moze da mi preporuci kameru za nadzor na bateriju koja bi se povezala preko wi-fi direktno sa aplikaciju na mobilni...
Da pojasnim, treba mi jeftinije resenje kako bi imao kameru ispred ulaznih vrata od stana u hodniku koja bi snimala nakon detekciju pokreta na neke 10-20m i slala notifikaciku i video stream na mobilni...

Hodnik ima led osvetlenje koje se pali na senzor tako da nije bi trebalo da snima u mraku...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@Dominator

Ako postoji mogucnost da postavis poseban Cisco POE switch (ili bolje 2x24) koji bi agregirao sve kamere i vezu prema NVR i onda taj ili neki drugi saobracaj nece ugroziti snimke ili ostatak mreze. Nije to mali sistem.
 
Hvala vam na odgovorima!
NVR neću koristiti pošto ću da idem na server + Blue Iris,
a streaming van mreže ću ili skroz ugasiti ili ću samo ja imati pristup tome pa ga neću puno ni koristiti odnosno opterećivati mrežu :)

Hvala još jednom, pozdrav!
 
Imam Dahua nvr sa faraday i dahua ip kamerama, crkla mi je jedna faraday kamera pa me zanima da li je neko probao jeftinije ip kamere sa KP da li rade sa nvr ili mora iskljucivo kamera sa onvif protokolom?
 
Imam Dahua nvr sa faraday i dahua ip kamerama, crkla mi je jedna faraday kamera pa me zanima da li je neko probao jeftinije ip kamere sa KP da li rade sa nvr ili mora iskljucivo kamera sa onvif protokolom?
Šta podrazumevaš pod "jeftinije"? Imaš na banggood za oko 30$ onvif ip kameru koja je sasvim ok. Imaš na temi mini rivju, brzo stiže odande roba, 10-20 dana. Meni radi sa dahua nvr.
 
Pozdrav svima, da li neko moze da mi preporuci kameru za nadzor na bateriju koja bi se povezala preko wi-fi direktno sa aplikaciju na mobilni...
Da pojasnim, treba mi jeftinije resenje kako bi imao kameru ispred ulaznih vrata od stana u hodniku koja bi snimala nakon detekciju pokreta na neke 10-20m i slala notifikaciku i video stream na mobilni...

Hodnik ima led osvetlenje koje se pali na senzor tako da nije bi trebalo da snima u mraku...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
I meni treba nesto slicno. Ima li neko preporuku? @Skorpion da li si nasao nesto u medjuvremenu?
 
Imam pitanje u vezi aplikativnog softvera za DVR uredjaje, konkretno me zanimaju dahua, longse, TVT, i hikvision snimaci.

da li ima neke bitne razlike u samom softveru prilikom upotrebe kroz mrezu na racunaru ili su svi oni slicnih mogucnosti?

I da li se moze koristiti neki drugi softver ili uvek mora fabricki?

Takodje isto pitanje za mobilnu aplikaciju?
 
@bakara, mozes da eksperimentises, ali... svaka firma pravi softvere prema svojim ip kamerama i oni se povezuju na njihove servere, pa ti uglavnom nije potrebna fiksna ip adresa ili dindns.
Nisi bas jasno napisao koja ti je ideja, da li trazis sta je najbolje da kupis od dvr uredjaja ili samo da koristis neciji softver na nekoj no name kameri. Tako je i na mobilnim aplikacijama, ako na primer kupis dahua ip kameru (ili dvr, nvr, xvr...) onda je lako povezes sa telefonom pomocu skeniranja bar koda. Ne vidim razlog da sebi komplikujes zivot ako moze jednostavno.

@lazamil, to sa radom na baterije je teze ostvarivo bez ceste dopune baterije, a to bi lako mogao i neko da "odnese". Za nadgledanje prostora ispred vrata je najpogodnije ugraditi kameru "spijunku" i povezati je na dvr, eventualno da snima na pokret. (Postoje i takve "spijunke", ali ih nisam primetio na nasem trzistu.) Drugo pogodno resenje bi bilo postavljanje sirokougaone i antivandal dome kamere u hodniku, povezane na kucni dvr.
 
Pozdrav svima, potreban mi je savet oko kupovine NVRa

Naime, kupio sam 2x Annke C500 bullet kamere (OEM Hikvision) 45USD komad sa besplatnom postarinom
https://www.annke.com/products/c500
Sad imam pitanje, da li ima nekog veceg benefita uzeti Hikvision NVR HWN-4104MH(B) ili da uzmem Dahua NVR2104-4KS2
Oba modela po karakteristikama izgledaju vrlo slicno, stim da je Dahua model skoro duplo jeftiniji.

Zahvaljujem.
 
Dahua vs HikVision mu nekako dodje kao AMD vs Intel. Meni Hik interfejs nešto nije legao i poslednjih godina sam svuda stavio Dahua. A nije da nemam I sa njim po neki problem.

Nisam gledao modele koje si naveo, ali proveri koliki protok mogu da poteraju. Da ne bude da ti se taj jeftiniji guši sa dve kamere ili da moraš sa spuštaš rezoluciju. I koji god da uzmeš, obavezno WD Purple HDD. Dok nisam njih počeo da koristim, sve ostalo je crkavalo na nekoliko meseci.
 
Zahvaljujem na interesovanju. Mislim da se nismo bas dobro razumeli; mislio sam pitati da li cu imati neki specijalni benefit ako budem upario kamericu sa Hikvision NVRom obzirom da je to taj isti ekosistem?
Ne bih da budem bezobrazan, ako nije tesko nekome ko se bolje razume bio bih jako zahvalan da pogleda eventualne razlike u specifikacijama ova dva NVRa.

Pozdrav.
 
Sad imam pitanje, da li ima nekog veceg benefita uzeti Hikvision NVR HWN-4104MH(B) ili da uzmem Dahua NVR2104-4KS2
Oba modela po karakteristikama izgledaju vrlo slicno, stim da je Dahua model skoro duplo jeftiniji.

Zahvaljujem.
pa jedna je stvar sta ti se vise svidja, a druga je sta je sa cime kompatibilno. Trebalo bi da jeste ali ne mora da znaci, tako da onaj ko bi ti dao savet, morao bi to i da je probao sa istim tim kamerama i snimacima, sto je malo verovatno da se neko takav i nadje, jer su pre svega te kamere kod nas retke. I ko sto rece moderator, razlicita su iskustva i samo sa snimacima, od modela do modela i od marke do marke.
 
Preporuka za IP kameru za unutra? Obavezno je da ima podrsku za Google drive. Pozeljno da je bezicna.
 
Tesko da ce ti google dozvoliti da njihov storage koristis za ip kameru, to je jednostavno zabranjeno.
 
Imam situaciju na selu gde je plac velik i pomoćni objekti na koje je potrebno postaviti kamere su prilično udaljeni od kuće, u kojoj bi bio snimač. A pogotovo što bi možda i tu negde oko kuće eventualno došla neka kamera tako da su eventualne razdaljine od snimača do kamera od "samo" 20-30 metara pa i do 50-60-70 metara.
Nemam nikakvog iskustva s IP kamerama i sistemima, da li je to kao što pretpostavljam mnogo bolji izbor? Mislim pre svega zbog kabliranja. Ako dobro shvatam dovoljno je samo odvući internet tj jedan utp kabl do pomoćnih objekata, tamo switch i kačiti kamere kako već to ide? A snimač može da bude u kući. Imam iskustva samo s analognim dvr sistemima ali to je komplikacija sa zasebnim kablovima i napajanjima a i gubici i smetnje na većim dužinama, pitanje da li bi i kako i radilo?
Verovatno je IP varijanta i bolja i zbog svega ostalog, osim instalacija, modernije, digitalni signal, kvalitet slike, više opcija. Veoma bi poželjno bilo da sistem može da pošalje sliku na mail ako detektuje pokret itd.
Može li neki savet i preporuka za jeftiniji snimač i kamere (outdoor) za to, koji ispunjavaju uslove? Da li je komplikovano to podesiti?
 
Potrebno je da kamere i NVR (snimac) budu na istoj lokalnoj mrezi , za kamere mozes da uzmes poe swich koji ce uz net i da ih napaja strujom.
Za tu daljinu ako hoces da koristis poe swich za napajanje ja bi ti preporucio da uzmes utp bakarni kabal a ne onaj standardni aluminijumski sa bakarnim premazom, bakarni je skuplji.
Ako ne zelis skuplji kabal mozes da kupis obican swich a kamere napajas preko 12v adaptera ali tu bi imao vise kablova.
Za cene ne znam to mozes sam na KP, uglavnom je skuplje od analognih ali za tu daljinu koju zelis nemas bas izbora.
 
Imam situaciju na selu gde je plac velik i pomoćni objekti na koje je potrebno postaviti kamere su prilično udaljeni od kuće, u kojoj bi bio snimač. A pogotovo što bi možda i tu negde oko kuće eventualno došla neka kamera tako da su eventualne razdaljine od snimača do kamera od "samo" 20-30 metara pa i do 50-60-70 metara.
Nemam nikakvog iskustva s IP kamerama i sistemima, da li je to kao što pretpostavljam mnogo bolji izbor? Mislim pre svega zbog kabliranja. Ako dobro shvatam dovoljno je samo odvući internet tj jedan utp kabl do pomoćnih objekata, tamo switch i kačiti kamere kako već to ide? A snimač može da bude u kući. Imam iskustva samo s analognim dvr sistemima ali to je komplikacija sa zasebnim kablovima i napajanjima a i gubici i smetnje na većim dužinama, pitanje da li bi i kako i radilo?
Verovatno je IP varijanta i bolja i zbog svega ostalog, osim instalacija, modernije, digitalni signal, kvalitet slike, više opcija. Veoma bi poželjno bilo da sistem može da pošalje sliku na mail ako detektuje pokret itd.
Može li neki savet i preporuka za jeftiniji snimač i kamere (outdoor) za to, koji ispunjavaju uslove? Da li je komplikovano to podesiti?
Nemoj se odmah zaletati sa IP kamerama kao sto vecina uradi.
takodje vrlo je pogresno HDCVI kamere nazivati analognim jer jedina analogna stvar kod njih je obicni koaksijalni kabl koji zapravo prenosi podatke digitalno.
klasicne analogne kamere vec godinama ne postoje.

Velika je zabluda da LAN kabl pokriva vecu razdaljinu, coax pokriva do 1200m, evo dahua tabele:
20191031144614_17959.png

-Cena LAN kabla i RG58 kabla je otprilike ista po duznom metru.
-IP kamere su solidno skuplje od HDCVI kamera, tako da za iste pare mozes kupiti HDCVI kameru sa boljom slikom od IP kamere. Na primer kupices kameru od 5mpix u odnosu na kameru sa 2 mpix
-HDCVI snimac je malo skuplji od NVR snimaca.

Znaci pocni od toga koliko ti je potrebno kamera, nacrtaj semu.

Izmeri koliko ti treba kabla izmedju kamera,
-za HDCVI sistem za svaku kameru kabl mora ici do snimaca i kao takav je prilicno otporan na smetnje.
-IP kamere mogu ici do nekog svica pa jedan kabl do snimaca i cela ta mreza mora da bude pouzdana i lako moze da se dogodi da ako jedna kamera padne ne rade ni ostale.

DVR moze da ti bude u kuci a moze i na udaljenoj lokaciji potpuno je nebitno, jer apsolutno je nepotrebno da mu imas fizicki pristup.

Da dodam i da HDVCI sistem i ako je potpuno digitalan takodje i podrzava stare analogne kamere (koju novu ne mozes nigde da kupis), na njega bukvalno moze da se zakaci sta god hoces.


To su neke osnovne razlike, svaka druga funkcionalnost je ista, ne znam sta te jos zanima
 
Poslednja izmena:
Logika kaže da ne mogu da se napajaju kroz coax, ili grešim? Ako ne grešim, mora se uzeti u obzir napajanje za svaku kameru? Tu poe ipak odnosi prevagu. Naravno, veće razdaljine povlače ulaganja u kvalitetnije kablove, što uopšte nije zanemarljiv trošak.
 
...
Verovatno je IP varijanta i bolja i zbog svega ostalog, osim instalacija, modernije, digitalni signal, kvalitet slike, više opcija. Veoma bi poželjno bilo da sistem može da pošalje sliku na mail ako detektuje pokret itd.
Može li neki savet i preporuka za jeftiniji snimač i kamere (outdoor) za to, koji ispunjavaju uslove? Da li je komplikovano to podesiti?
Komplikovano jeste, narocito zato jer se radi o kamerama i senzorima u prirodi, gde se registruju i zivotinje i ptice, insekti, osetljive su na niske temperature i vlagu, razlicitih su osetljivosti, brzine i kvaliteta slike. Sve zavisi kako i na koji nacin je ceo sistem podesen. Najbolje je ne oslanjati se previse na mogucnosti kamera, nego pored videonadzora ugraditi i alarmne magnetne kontakte na vratima i prozorima, pa da na taj nacin bude jedna sigurna i pouzdana dojava putem sms poruke ili telefonskog poziva, a zatim u slucaju potrebe kasnije pregledati sta su u vreme alarmne dojave snimile kamere.

Znaci, dojava mora biti prava, a ne lazna, a narocito ukljucivanje alarma, jer na cesta lazna ukljucivanja niko nece obracati paznju. Sem toga, pravi lopovi se i ne plase kamera, cak ih lako i onesposobe ili ukradu, a i pokriju lice da ih ne bi snimile, pa je mnogo efikasnija varijanta skrivena kamera, sto zahteva drugaciju instalaciju.
Sve je na prvi pogled jednostavno, ali u praksi se tek uvidjaju mnogi problemi. Nije sve u karakteristikama kamera.
 
Logika kaže da ne mogu da se napajaju kroz coax, ili grešim? Ako ne grešim, mora se uzeti u obzir napajanje za svaku kameru? Tu poe ipak odnosi prevagu. Naravno, veće razdaljine povlače ulaganja u kvalitetnije kablove, što uopšte nije zanemarljiv trošak.
RG58 kabl pored coaxa ima i jednu paricu kroz koje ide napajanje..
Napajanje moze da bude i zajednicko za sve kamere ili posebno, ili da se pored same kamere uzme napajanje, ima raznih mogucnosti.

Najveca razlika je u kvalitetu slike tj ceni same kamere pa to pomnozite sa brojem potrebnih kamera.
 
Dobro, ako ima parica u kablu, to menja situaciju.
 
Nazad
Vrh Dno