Šta je novo?

Video nadzor - iskustva i saveti

Drugari dali ima aktivnih clanova na forumu, dali neko ima ovakvu kameru " DAHUA IP panoramska kamera IPC-EB5531 "? Ili imate predlog za neku drugu ali da je siroko ugaona - panoramska.
 
Siroki ugao bez deformacije - to ne postoji.
 
Znam da na krajevima snimka mora doci do zakrivljenja koju objektiv pravi. Hocu da kamera zahvata 180 stepeni kako bih imao sto vecu sirinu slike. Dali imate bolju preporuku od ove kamere: DAHUA IP panoramska kamera IPC-EB5531.

Njene tehnicke karakteristike su:

Panoramska kamera 5MP
1/2.7” 5MP progressive scan CMOS
Megapixel objektiv 1.4mm F1.6
Osetljivost 0.02Lux/F1.6 (kolor), 0.05Lux/F2.6 (C/B)
Day/night (Soft.)
True WDR 120dB
HLC
BLC
3D DNR
ROI
H.265+/H.265/H.264+/H.264 kompresija
Dual stream
Podržane rezolucije do 5M(2592×1944)
Frame rate do 25 fps u 5MP, do 30fps u 3M i nižim rezolucijama
Micro SD slot (do 128GB)
Inkorporiran mikrofon
IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, UPnP, ICMP, IGMP, SNMP, RTSP, RTP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, PPPOE, DDNS, FTP, IP Filter, QoS, Bonjour
ONVIF,PSIA,CGI
IP67 i IK08 sertifikovana
Opseg radne temperature -30°C~60°C
Dimenzije Φ110mm×56mm
Masa 0.38kg
Napajanje PoE – IEEE802.3af ili 12VDc/3.4W
Detektovanje – 28m(92ft)
Nadzor – 11m(36ft)
Prepoznavanje – 6m(19ft)
Identifikacija – 3m(9f)

Prepoznavanje i identifikacija nisu bas za pohvalu, da su barim duplo vece vrednosti. Sta predlazete drugari?
 
Ovo su vrlo dobre karakteristike za "riblje oko" kameru. Ja sam ovaj tip kamere montirao samo iznad kolske vage (da se vidi šta ima u prikolici) i u prodavnici, na tavanicu (izveštili se da izbegnu klasičnu kameru). Znači ovaj tip kamere ima specifičnu upotrebu i to je to. Ako moraš da pokriješ veću širinu u visini tla, postavi više kamera. Kamere na 3 - 3,5 metra od tla, blago nagnute na dole.
Kamera od 3M, 80 stepeni ugao, detektuje kretanje ljudi na udaljenosti od 20m, a lica i tablice jasno vidljive na 10m, u svim uslovima. Ovo je iz prakse ne iz kataloga.
 
Ovu kameru postavio bih vertikalno na 4 do 4,5m visine, dali je ovo dobra visina ( dali bi snimak bio kvalitetniji ako bi kamera bila niza za 1m ili nije bitno )? Na toj visini mogu da je postavim ispod strehe, tako bi bila zasticena od padavina a oluk bi je malo i sakrio kako nebi bila toliko upadljiva.
 
Da bi se dobro videlo lice ili registarska tablica vozila, kamera treba da je u nivou lica. Kamere koje snimaju tablice su na 1 metar visine. Pošto ovo nije praktično - lako se dohvate, ja ih postavljam izvan dohvata prosečne osobe.
 
Treba mi preporuka za kameru za video nadzor. Uzeo bih bilo kakvu jer je potrebno samo da ima sliku bilo kakvu, kvalitet nije bitan. Problem je što će ta kamera biti stalno u objektu gde se tove svinje, gde je visok nivo amonijaka. Znači što jeftinija a da može da izdrži u ovim uslovima. Imao sam ranije neku kinesku metalnu koju je amonijak nagrizao. Verovatno je bolje da bude plastična. Hvala unapred!

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk
Da li neko ima preporuku? Ne razumem se uopšte u kamere, a nemam ni koga da pitam.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Treba tu dosta ulaznih parametara: prostor koji zelis da pokrivas, zelis li uzivo da gledas ili samo da smimas, ili oboje, jel ti osvijeteljeni stalno ili nije, imas li pristup tu internet negdje blizu itd itd itd...svakako bih sto se tice brendova preporucio hikvision ili dahua, daju najbolji omjer cijene i kvalitete
 
@Pavlony Sve za video nadzor sajt pa ih pitaj.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Da bi se dobro videlo lice ili registarska tablica vozila, kamera treba da je u nivou lica. Kamere koje snimaju tablice su na 1 metar visine. Pošto ovo nije praktično - lako se dohvate, ja ih postavljam izvan dohvata prosečne osobe.

Pokusacu da ispostujem tvoju preporuku iz razloga ciste geometrije. Sto je ugao snimanja nekog predmeta manji ( idealno 0 stepeni ili ti u istoj ravni sa objektom) sam snimak je najbolji. Ono veliko " ALI ", ako tako gledamo postavku kamere na ulici lako je dostupna unistavanju. Pa smo prisiljeni nekom komprpomisu, izmedju kvaliteta snimka i same zastite naseg uredjaja od moguceg ostecenja.

Dali ste mi odlicnu ideju ( zato postoji forum i drugari u njemu ) pomenutu kameru cu postaviti na 3,5m visine i pokusacu da na stubu kapije zavarim drzac kamere koji ce imati solidnu zastitnu masku. Na taj nacin bi se trudio da nebude toliko upadljiva, da je dobro zasticena i da pruci odlican snimak ko mi dolazi blizu ulicnog dela kuce, parkinga isperd kuce i kad mi neko pozvoni.
 
Dobio sam preporuku od prodavca da sa jednom panoramskom kamerom necu dobiti zeljenu ociju i da je bolje i jeftinije resenje da uz postojecu kameru koja je vec podesena da snima deo ulicnog prostora. Postavim drugu kameru ( koja moze biti jeftinija i solidnog kvaliteta snimanja ) u suprotnom uglu snimanja ulicnog prostora, na taj nacin bi dobijo zeljenu pokrivenost i snimak bi bio neuporedivo bolji bez zakrivljenosti na krajevima. Druga kamera je: DAHUA IP kamera IPC-D2B40-0280B, sa tehnickim karakteristikama:

IP IC dome kamera 4MP
1/3” progressive scan CMOS
Efektivni broj piksela 2560×1440
Osetljivost 0.09Lux/F2.0(kolor), 0Lux (IR aktivan)
Smart IR LE diode dometa cca. 30m
Fiksni objektiv 2.8mm
Vidni ugao 101°
Opciono 3.6mm (Vidni ugao 80°)
True D/N funkcija (IRC)
BLC
HLC
DWDR
3D DNR
ROI
Masking (do 4 zone)
H.265/H.264H/MJPEG(Sub Stream) kompresija
H.265+/H.264+ podrška
Rezolucije 4M(2560×1440)/ 3M(2304×1296)/ 1080P/ 1.3M/ 720P/ D1/ VGA/ CIF
Dual Stream
Do 20fps u 4MP; Do25/30fps u 2MP i nižim rezolucijama
RJ-45 (10/100Base-T) mrežni port
HTTP; TCP; ARP; RTSP; RTP; RTCP; UDP; DHCP; DNS; IPV4; NTP; Multicast; ICMP; TLS Multicast; ICMP; IGMP; TLS; ONVIF Profile S&G
Potrebno napajanje 12VDc ili PoE(802.3af,Class 0)
Potrošnja 4.4W
Dimenzije Φ122mm×98.1mm
Masa 0.35kg
Kućište od plastike
IP67 stepen zaštite
Radna temperatura -30°C~+60°C
CE (EN 60950:2000)
 
Kakav predlog imate drugari i gde da kupim utp kabal ( kategorije 6 ), trebalo bi mi od 50 - 55m i od 7 - 8m sa konektorima ( RJ-45 ) .
 
Poslednja izmena:
U Netiksu imas najveci i najpovoljniji izbor mreznih kablova. Uzmi i par rj45 konektora,provuci gde treba,navuci one plasticne buzire i gumene prstenove sto dolaze uz kameru da sprece ulaz vode u spoj u spoj kamere i kabla i tek onda krimpuj,kao straight through kabal. Bolje uzmi kabal od pune zice,iako je kruci,lakse ce ti biti.

Kljesta za krimpovanje imas u prodavnicama kineske robe za par stotina dinara,posluzice.
 
Jos i da se kratko osvrnem i izkomentarisem prethodno receno u nekoliko poslednjih poruka.

Panorama kamere, sem ako nisu visoko profesionalne i imaju ogroman broj megapiksela i specijalnu namenu (recimo pracenje avionske piste sa kontrolnog tornja nekog aerodroma), imaju malo svrhe iz perspektive prosecnog korisnika. I iako tako izgleda, ne predstavljaju nikakvu posebnu ustedu jer je bolje dve kamere usmeriti na regiju interesovanja radi bolje pokrivenosti umesto jedne koja "siroko gleda".

Izbor kamere za video nadzor je stvar kompromisa prakticno uvek: kamere sa socivima sa malim brojem milimetara imaju sirok ugao pokrivenosti i odlicne su za detekciju kretanja u regiji koja se nadzire, ali su jako slabe po pitanju prepoznavanja tablica i lica, sem ako objekat nadzora nije vrlo blizu. Sto vise megapiksela popravlja situaciju dosta cak i sa kamerom od 2.8 ili 3.6 mm socivom (imam takvu od 6MP i govorim iz iskustva) ali opet, to nije kako vecina ocekuje.

Resenje moze da bude varifokalna kamera sa auto tracking/auto patrol opcijom, ali ni to ne radi uvek kako treba.


A moj predlog je svima, da umesto nagadjanja i prethodnih tudjih iskustava, jer kamere nisu tako jeftine, da pri planiranju svog sistema video nadzora se oslone na neki od softvera za dizajn sistema video nadzora. Tu svakako mozete da bez nagadjanja vidite sta ce konkretna kamera sa odredjenjim brojem megapiksela, socivom i senzorom, videti sa odredjenje daljine postavljena na odredjenu visinu. Na koliko metara vrsi detekciju pokreta, na koliko identifikaciju tablica i prepoznavanje lica, gde joj je slepi ugao kada je postavljena na stub, i tome slicno i to prakticno vizuelizujete u relanom vremenu i vidite koja kamera vam treba.

Konkretno, meni je od velike pomoci bio "IP Video System Design Tool 8" od VIVOTEK-a, pa ga potrazite po internetu.
 
Poslednja izmena:
Sve preporuke za Vivotek softver (pogotovo VAST koji smatram najboljim consumer IP cam softverom), a neke mi njihove kamere rade i posle 12 godina.
 
Slazem se sa mikele-om i Poštar-om za predlozeni program. Proverio sam koliko jasno kamera od 8MP ( IP 9191-H ) na visini od 4m na udaljenosti od 5m " vidi " i kakav snimak dobijam. Trudio sam se da je uporedim sa kamerom koju trenutno koristim - DAHUA IP IPC-HDBW1831R-0280B.
 
Neznam dali sam nasao tacno uporedjenje jer ponudjeni program imao je opciju da analizira samo vivotek kamere. Nadam se da sam model koji sam odabrao slican mojoj kameri i po tom programu sa 5 m lice nije jasno kako sam ocekivao. Posto imam opciju uvecanja slike u realnom vremenu dok se snima pokusacu da procem u kadru kamere i da pregledam taj snimak. Pokusacu da nadjem ponudjeni program gde mih mogao da odaberam kamere od nekoliko proizvodjaca i da uporedim rezultate.

Hteo bih da pitam za savet, dali na nvr snimacu kojeg imam " Dahua NVR4208-8P-4KS2", mogu povezati sa nekom ip kamerom drugog proizvodjaca?
 
Mozes, ukoliko kamera tog drugog proizvodjaca podrzava ONVIF
 
Neznam dali sam nasao tacno uporedjenje jer ponudjeni program imao je opciju da analizira samo vivotek kamere. Nadam se da sam model koji sam odabrao slican mojoj kameri i po tom programu sa 5 m lice nije jasno kako sam ocekivao. Posto imam opciju uvecanja slike u realnom vremenu dok se snima pokusacu da procem u kadru kamere i da pregledam taj snimak. Pokusacu da nadjem ponudjeni program gde mih mogao da odaberam kamere od nekoliko proizvodjaca i da uporedim rezultate.

Hteo bih da pitam za savet, dali na nvr snimacu kojeg imam " Dahua NVR4208-8P-4KS2", mogu povezati sa nekom ip kamerom drugog proizvodjaca?

Mozes da biras i druge kamere sem Vivoteka,ima ih daleko vise u bazi programa.
A mozes i kada odaberes Vivotek kameru slicnih specifikacija kao tvoju i da menjas pojedinacno broj megapeksela,velicinu sociva i ostalo da bude gotovo identicno tvojoj kameri koju testiras.

Prouci malo help programa,pogotovo sta znace crvena,zuta i zelena zona u semi vidnog polja kamere,da li hoces samo detekciju pokreta,prepoznavanje ili punu identifikaciju. Tako ces videti sta mozes da ostvaris i sta ti treba.

A sto se samog pitanja tice:
Moze ako je onvif kamera,ali nije pametno i treba izbeci,jer ces verovatno ostati bez nekih naprednih opcija kamere.
Konkretno, ja imam Dahua NVR i Dahua kameru kao glavnu i 2 slabije sa Aliexpresa,anonimnih proizvodjaca. Sa te dve mi NVR ne dozvoljava snimanje u H.265 i imam samo "glupu" detekciju pokreta za snimanje umesto inteligent opcije sa "pravilima", iako kamere podrzavaju to.A to mi je inace bitno jer h.265 znatno stedi prostor na disku i mrezni protok a snimanje na pokret ne "okida" na svaku glupost jer se detekcija pokreta ne vrsi relativno prostim algoritmom poredjenja piksela.

Tako da je moja preporuka- upari NVR i kamere istog proizvodjaca.
 
ONVIF je standard koji je usvojen da bi obezbedio sto vecu kompatibilnost uredjaja za video nadzor.
 
Hvala mikele na objasnjenjima, skinuo sam IP Video System Design Tool 10. Nisam u bazi podataka za dahua ip kamere nasao svoju kameru ali, trazio sam po tehnickim karakteristikama.
 
Ljudi, da li bi po vašem mišljenju server kao što je
Dell R720 - 2 x Intel Xeon E5-2650 (2 x 8-core (2 x 12-thread)), 128GB RAM
mogao da tera video nadzor od 20 - 30 IP kamera rezolucije 8MP,
sa napomenom da bi se na istom serveru podigao i NAS server na posebnoj virtuelnoj mašini?
 
Po mom nekom misljenju,mislim da bi mogao,ali puno toga zavisi od cinjenice koliki bi glavni bitrate dozvolio tim kamerama kao i fps u kome se snima.

Za to sto planiras, odnosno video nadzor na racunaru,najbolji izbor je Blue Iris program.

Po pitanju video nazora radi bolje od bilo kog NAS-a i NVR-a a u prilog tome govori puno korisnika koji na njega migriraju sa prethodna dva. Prepoznavanje pokreta radi odlicno,problema sa licencama za kamere nema, ima odlican forum prepun eksperata i veliku podrsku. Verzija za ozbiljniju namenu se placa ali vredi te pare.

Mislim da ces sa toliko kamera visoke rezolucije veci problem imati sa propusnim opsegom mreze.

Treba ti skup i profesionalan hardver, svicevi,mrezni adapteri.
 
Mozes li malo vise objasniri o Blue Irisu? Cuo sam za njega, vidim da ga reklamiraju na specijaliziranim forumima.
 
Nazad
Vrh Dno