Šta je novo?

Video nadzor - iskustva i saveti

Chupo

Slavan
Učlanjen(a)
02.12.2007
Poruke
2,872
Poena
230
Ako moderatori misle da ova tema pripada negde drugde neka je slobodno premeste, necu se ljutiti ;) .

Moje pitanje je, koje su prednosti i mane ova tri izbora koja imam pred sobom vezana za instalaciju video nadzora na vikendicu:

1) Ghetto resenje, 4 PCI TV karte i na kompozitni ulaz svake dovesti po jednu kameru, za snimanje koristiti Virtual Dub. Prednost ovoga mi je niska cena, jer harver (sem kamera) vec imam, ali sama implementacija moze mnogo da se zakomplikuje, plus nemam opciju daljinskog gledanja preko interneta (mada trenutno nemam internet gore, ali ce uskoro biti uveden)

2) PC + specijalizovana kartica za nadzor + softver od iste, ovo mi je isto primamljivo resenje, i prednost mu je sto kasnije mogu da dodam neku funkcionalnost na PC (da pratim neke parametre poput napona mreze i temperature recimo), a mana je kupovina specijalizovane kartice, za koju nisam siguran koliko ju je lako naci.

3) Dedicated Recorder, najskuplje, ali verovatno i najlakse resenje za implementaciju, plus sto vecina moze da se poveze sa internetom danas.

Zeleo bi da znam iskustva i preporuke ljudi koji su ovako nesto sebi ugradjivali ili se time profesionalno bave, pa da mi preporuce koja je od ovih solucija najbolja, koji je softver dobar, kakve kamere da nabavim (bitno mi je da kazu sta da izbegavam)....

Video nadzor mi treba da prati sta se desava na vikendici koja je par kilometara udaljena od Loznice, nocu (a i danju) se gore desavaju jako cudne stvari, pa bi hteo da vidim ko stoji iza njih, oko objekta je osvetljeno, tako da mi night-mode nije toliko bitan kod kamera (ako ga imaju super, ako ne nije bitno), a velicina objekta je 16m2 tako da nebi trebalo da bude problema sa duzinom kablova. Voleo bi da me iskusni upute na to sa cime bi mogao da imam probleme, hvala unapred.
 
Resenje sa 4 analogna tv tunera moze da radi ali koliko se secam pocetaka mojih video nadzora,morale su razlicite kartice da budu(proveri ovo).Koristio sam softver webcamxp koji i danas postoji.Mogao je da radi kao pravi video nadzor i da cak strimuje na internet,sto znaci da i na telefonu mozes pratiti.Mogao je da snima na pokrete u kadru.
To je i najjeftinije resenje za koje su ti potrebne samo 4 anal(ne)ogne kamere posto napajanje za njih izvuces iz napajanja za pc.
Na KP jos uvek nude ljudi klonove Geovision kartica po smesnim cenama.Jednostavniji je sistem ali radi dobro na windows xp i sa starijim drajverima na sedmici ali 32bit.Pretpostavljam da je svakako stariji operativni sistem cim spominjes analogne tv tunere.
Najskuplja varijanta je neki noviji dvr recimo HDCVI ili bilo koji derivat analognog HD signala.Cena kamera je za nijansu veca ali dvr i hard disk su skupi.
PS.pogledao sam datum poruke
 
Nisam u prici sa video nadzorom ali kum mi se time profesionalno bavi nekih 15 godina i iz njegove price pci kartice su ******. Nepouzdano, bagovito...Firma u kojoj radi i on sam privatno iskljucivo koriste dvr uredjaje. Sto se kamera tice oni koriste HIK vison, navodno su se najbolje pokazale u smisli pouzdanosti.
Sve napisano uzmi sa rezervom posto nije u pitanju moje licno iskustvo.
 
Niko ne spori da je samostalni DVR najbolje resenje koje daje najkvalitetniju sliku.Hik vision,Dahua,CPplus su kineski brendovi koji su se zaista pokazali kao vredni i pouzdani.
Ovde se trazi najjeftinije resenje.Covek je rekao da zeli da se potrudi oko nadzora sa hardverom koji poseduje.
BTW.Geovision je u svoje vreme bio jako na ceni i radio pouzdano kad se sve dobro ispodesava.Svako moze da zavrne kameru na zid i da provuce kabl do kartice.Vecini tadasnjih majstora je tu bio kraj podesavanja.Istina je da je tada GV mogao mnogo stvari da uradi sto danasnji DVR-ovi rade jednostavnije.Sta god da izaberes Chupo ,namesticemo da radi.
 
Nije mi najbitnije niska cena, ako je DVR drasticno kvalitetniji, a malo skuplji uzecu DVR.

Jednom prijatelju sam instalirao HIKVISION DVR i on je prezadovoljan, ali je njegov snimac sa 8 kamera, plus ima i HD mogucnosti, meni treba nesto manje, recimo 4 kamere.

Moze li neka mini ITX ploca da podmiri potrebe video nadzora, u pitanju je E350 Win8 (by Gigabyte), jer imam jedan racunar viska sa tom platformom? Nasao sam jednu karticu za male pare na KP sa 4 analogna ulaza, to bi mi bilo dovoljno.
 
KOja je tacno kartica sto si nasao na KP?
 
Tu vrlo lako mogu da se zeznem, ali na srecu miniITX ploca podrzava XP 32 bita, tako da bi u sustini svaka kartica mogla da radi. Postoje li HD/SD kartice, tj. ako uzmem HD kameru (bacio sam oko na: 1200TVL , model 812), moram li da ganjam HD karticu?

Sta je neki minimum sto se hardvera tice sa CPU strane za teranje video nadzora (P4 3GHz S478, ili Pentium D 920 S775 recimo, to je ono sto imam viska)?
 
Kamera mora biti pure analog.Ne AHD,HDCVI ili tako neki derivat.Pojedine kamere imaju 2 zicke koje prespojis pa rade kao analogne iako su nazivno HDCVI.Koliko god da je velika rezolucija kamere Geovision ce raditi kao standard Pal.
Za video nadzor sa 4 ulaza moze cak i AGP masina,tako da imas sto se tice racunara imas munju za video nadzor.
 
Mislim da Ti je ipak najbolje rešenje DVR, Ako imaš i internet moći ćeš i sa mobilnog da gledaš kamere, uživo a i snimak.
Ako hoćeš što jeftinije rešenje uzmi AHD (sve imaju infrared) kamere i DVR sa 4 BNC ulaza + kabal i može neki polovan HDD disk.
Pogledaj ovde, šalju i poštom:
http://www.elementa.rs
Ja sam kupio IP kamere iz Kine (30€ komad, mikrofon, infrared, ful HD) i DVR iz Elemente, HDD sam imao (1T WD RED).
 
Ako imaš i internet moći ćeš i sa mobilnog da gledaš kamere, uživo a i snimak.



I na pc kartici ovo radi
 
Sad kad pogledam cene snimaca, zaista mislim da se ne isplati cimanje oko PC-a. Nov snimac, doduse kineski je negde oko 4.5~5k dinara, hard vec imam, napajanja za 12V imam nekoliko, tako da cu ipak uzimati zasebni DVR, jos samo da nadjem kamere koje mi odgovaraju i nema problema.
 
Gledaj samo da uzmeš što kvalitetnije kamere (rezolucija, oštrina, snimanje u noćnim uslovima...) i da ih postaviš na najbolja mesta (visina i ugao tako da mogu da snime lica i tablice) :trust:
 
Poslednja izmena:
Meni je prece da ih postavim na mesta na kojim ih niko sa lakocom nece ostetiti, jer se gore skuplja ekipa koja sve sto moze da dohvati, unisiti...

Brojevi tablica i lica nisu toliko bitna, znam koga hocu da "uhvatim", samo mi trebaju "dokazi".
 
Kakva su iskustva jednom vrstom DVR ili NVR uređaja a da se koristi drugi tip kamera? Koliko je to pametno?
 
Kako misliš drugi tip kamera?
Ne možeš na mrežni snimac da nakacis analogne kamere niti obrnuto...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Znam to. Nisam lepo objasnio. Snimac da bude, recimo, Hikvision, a kamere Dahua. U obzir bi mogle doći i neke jeftinije kamere. Čisto me zanima kompatibilnost.
 
Bilo koja IP kamera će raditi sa bilo kojim NVR-om.
To važi i za analogne, sa jednom napomenom, sad se kupuju AHD kamere i snimači - DVR.
Ja kući imam 3 različita modela IP kamera (kupovato iz više puta) i snimač od četvrte firme. Pazi samo da sve kamere budu iste rezolucije, danas nema smisla ići na ništa manje nego ful HD. Još jedna savet, ja sam imao problem moj NVR hoće samo paran broj kamera da vidi. Znači ja kameri pristupim kroz mrežu i gledam video ali DVR je ne prihvata. Probao sve moguće kombinacije dok nisam shvatio šta je problem, dodao još jednu kameru i sad sve vidim kroz NVR i naravno sve se snimaju na HDD.
I da kamere napajam strujom kroz POE svič, e kod nas su bezobrazno skupi, pa sam i njega naručio iz Kine.
 
Nebitan je proizvodjač, znaci za mrežne kamere mrežni snimac za analogne analogni, obrati pažnju na rezoluciju i potreban broj priključaka.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Hvala vam za informacije. To mi je bitno.
A može li, ako uzmem NVR za 8 kamera i vremenom mi zatreba više, ubacim svič i na njega dodajem nove?
To mi deluje logično s obzirom da su IP kamere, mada bi verovanto moglo biti preopterećenje za NVR.
I gde bih mogao da nađem informativno koliko se troši memorije na HDD kada snima u HD ili ful HD?
Kontam da to zavisi od kvaliteta senzora, broja frejmova, bitrejtovi, šta li već... No nemam predstavu.
 
Mislim da to ne moze, znaci bolje da uzmes jaci NVR jer slabiji nece moci da obradi toliko podataka a svakako se sve to ispaja preko nekog switcha.

A potrosnju memorijskog prostora ti odredjujes kvalitetom snimaka i rezolucije, a u svakom slucaju svaki uredjaj radi presnimavanje najstarijih tako da ce ceo prostor uvek biti maximalno koriscen, kakvo god da je podesavanje.
 
Ma da, bolje NVR. Znam da mogu da podešavam kvalitet ali šteta je da uzmem 4TB ako mi je možda dosta 2TB. Moram to negde iskopati.
 
Ako mogu ovako naprasno da se ubacim. Procitao sam sve postove u ovoj temi...i prvi put se informisem uopste o ovoj tematici.
Pitanje - o kojim cjenovnim rangovima je rijec a vezano za postove iz teme?
 
Ako uzimaš NVR, to je za IP kamere - on ima 1 ili najviše 2 LAN porta. Kamere moraju preko sviča da se povežu na mrežu. Znači 8 kamera u 8 portova na sviču + NVR u svič + ADSL modem (ili neki izlaz na WAN) + PS računar-i ako nisu povezani u modem. Treba Ti minimum 16 portni svič ili kao kod mene jedan POE svič 8 X LAN 100 Mbps (za kamere) + 2 X 1 Gbps prema NVR i ostatku mreže - do drugog 24 portnog gigabitnog sviča.
 
Ma da, bolje NVR. Znam da mogu da podešavam kvalitet ali šteta je da uzmem 4TB ako mi je možda dosta 2TB. Moram to negde iskopati.

Mislim da je 2TB i vise nego dovoljno...
Ljudi malo preteruju jer ako nisi neka banka i sl. gde je potrebno pratiti zaposlene kako su poslovali mesecima unazad uglavnom ti nije potrebno vise od 2-3 nedelje unazad a nije potreban ni kvalitet kao da ces film da gledas vec je to obican snimak gde je bitno da prepoznas sta i kako se desilo a u 99% slucajeva ga i ne pogledas dok se nesto ne desi.
 
Nazad
Vrh Dno