Šta je novo?

Čišćenje i izduvavanje prašine iz kućišta ...

Ja mislim da max pritisak nije bitan za izduvavanje. Važna je količina vazduha u sekundi i prečnik mlaznice. Kod ovih jeftinih kompresora, protok vazduha je uglavnom bedan i ne previše upotrebljiv za izduvavanje.
 
Poenta je da se brzina izlaznog vazduha regulise otvorom na kraju, njegovom povrsinom.
NE, NE , NE!
Te el. pumpe za tockove-gume ne valjaju, ne duvaju uopste dovoljno, to nemojte kupovati za izduvavanje kompa, jednostavno samo pirka malkice vazduh, to nema nimalo snage da izduva.

-----------------

Ja ocistio komp.
Prvo sam usisao koliko moze, a onda sam izduvao prasinu fenom i ovim sirim nastavkom veoma uspesno.
Kompresor bi jos mozda 10% bolje, pogotovo izmedju rebara hladnjaka (svih) i narocito napajanja.
Koristan je ovaj siri pisak, a onaj mali jednostavno nema dovoljno protoka jer sam fen ne moze jace da gura vazduh.

20171210_113603.jpg

----------------

Ovaj mini kompresor ima bocu i regulator pritiska https://youtu.be/27sDArq98xk
 
Poslednja izmena od urednika:
Pištolji za izduvavanje/čišćenje su regulisani na 2.5 - 3 atmosfere.

Nisu svi. Vidi se na drsci pistolja da ako ima rotirajuci ventil uglavnom sa manjim manometrom, onda se moze regulisati. U suprotnom pustaju max iz sistema.
Inace u sistemima za ciscenje mora postojati i odstranjivac vlage koja je neizbezna kod svih kompresora.

Jel to sigurno ili su obično...

Čini mi se da sam na manometrima pištolja video čak 12 bara. Ovo Einhell koferče u klipu iznad mislim da isto pokazuje.

Ok, to je pistolj za naduvavanje, zato nema granicnik-regulator. Ali ja nikako ne bih to pustio na komponente-ventilatore.

Ja mislim da max pritisak nije bitan za izduvavanje. Važna je količina vazduha u sekundi i prečnik mlaznice. Kod ovih jeftinih kompresora, protok vazduha je uglavnom bedan i ne previše upotrebljiv za izduvavanje.

U firmi imamo sistem od 24 bara. Zamisli kada bih to pustio preko pistolja bez regulacije... ni dugmici ne bi ostali :)

Imao sam neki manji Einhell kompresor za airbrush fazon radove, njega sam bio podesio do max 1,5 bara i cak i tako pazljivo izduvavao...
Treba biti pazljiv sa tim stvarima
 
Ceo zivot izduvavam prasinu iskljucivo koristeci kompresore i nikada nije bilo ni najmanjih problema. Naravno, treba samo paziti da nema kondenzovane vlage zbog pritiska. U principu, ne palis komp jedno sat vremena posle toga i sve ok.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
I naravno pazis da ne provrtis ventilatore jakim pritiskom.A bas lepo zuje kad priblizis pistolj.Desava se i da se zaigras pa malo dublje gurnes pistolj u lopatice ventilatora.Tako ih lepo osisas,hehehe
 
Flasa plasticna je mnoooogo bolja, ovo em malo, em slabo duva, em nejako konstrukcijom...
 
izduvavanje unutrasnjosti kompjutera jakim sredstvom, kompresorom, moze biti jako opasno za kompjuter. ne znam da li se nekom desilo, mom drugu jeste: izduvavanjem kompresorom, unutrasnji ventilatori i kuleri su, jakim obrtanjem, sami stvorili strujnu indukciju i sprzili mu plocu. prica je istinita, ali i sasvim retka... ipak, treba ponovo porazmisliti o svemu....

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Nema to veze, ventilatori mogu i sa usisivačem da uđu u iberturu, uvek ih treba blokirati kada se čisti vazduhom.
 
najprostije mekano, rukom obuhvatis ceo, ne tipa za jedno peraje, ili na laptopu ili napajanju ja probacim parce zice ili iglu.
i ako se vec sa kompresorom cistis, iz daljine krenes kad zakaci za iglu ili zicu i onda priblizic, naravno uvek sto blize centru ventilatora, manja verovatnoca da slomis peraje.
 
Poslednja izmena:
izduvavanje unutrasnjosti kompjutera jakim sredstvom, kompresorom, moze biti jako opasno za kompjuter. ne znam da li se nekom desilo, mom drugu jeste: izduvavanjem kompresorom, unutrasnji ventilatori i kuleri su, jakim obrtanjem, sami stvorili strujnu indukciju i sprzili mu plocu. prica je istinita, ali i sasvim retka... ipak, treba ponovo porazmisliti o svemu....

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Pre će biti da je imao vode od kondenzacije u crevu kompresora, kad je duvao ploču iskvasio je a i da ne zna to, i kad je uključio spržio je... Uvek kad koristim kompresor prvo "dunem" u ruku 2-3 puta dok ne osetim normalan vazduh
 
Ili izduvate kompresorom i ostavite komp par sati/dana da ispari vlaga ako je ima. Posle upalite i sve kul
 
:d Sloboda-usisivač mod :d

Kupio na buvljaku stari slobodin usisivač
presekao ga na pola
pištoljem za plastiku zaptio poklopac na strani izduvavanja
skratio cev vezicom joj smanjio prečnik
Za pola sata posla imate aždaju za izduvavanje,)

IMG_20180310_152732.jpg IMG_20180310_152704.jpg

 
Samo drzi te ventilatore da se ne okrecu, moze kurslus da bude.
 
i dalje ne skida dobro kao komprimovan vazduh. Pogledaj backplate grafičke posle izduvavanja (ili još bolje prođi prstom preko metalnih površina). Svuda ostaje dobar sloj prašine.
 
Skida odlično sobzirom da nisam 8 meseci ništa pipnuo, a i gore sam se zezao na kratko čisto demonstrativno.
Kada približiš crevo malo bliže skine maltene sve, ranije sam kompresorom na poslu povremeno čistio komp takođe ostaje tanak sloj skorene prašine i tu ti jedino četkica pomaže.
 
nikakve vajde nema da se cisti da se cakli. Jedino zbog OCD, ali za svrhe ciscenja gubljenje vremena. Bitno je da se ne uhvati kao vata u rebra, a ove truncice sto ostanu ce se ponovo pojaviti za 1 dan svakako.
 
To tako ide....sada treba da kupujemo limenke sa kompresovanim vazduhom da bi cistili komp a da ''slobodu'' bacimo kao neadekvatnu alatku, jedina greska je sto si isekao slobodu i izgubio funkciju usisa. Kako god da cistis komp mora da se koristi i cetka sa mekom finom dugom dlakom, zavisi i u kakvim uslovima se koristi komp, ako ima duvanskog dima, prasine ili vec sta.
Hocu reci da se pravi fama oko ciscenja, na 3 meseca je dvoljno da se izduva sa slobodom i malo sa cetkom se proceprka i to je to.
 
Sa mekom finom četkom koja stvara elektricitet, jer je ona najbolji prijatelj električnih komponenti :D
 
Ne znam ko je kome sta ali godinama sa njom cistim i nikakvih problema nisam imao, jedino sto se malo olinjala.
 
Ma brate duvaj sve iz pete :) Malo popljujes komponente taman ih i operes odma. Malo ti se vrti u glavi posle ali ocistis komp samo tako :p Duvanje je majka :)
 
pa duvanje jeste keva! :D
 
Pa to ti kazem :p Malo se vrti posle ali prodje :)
 
Nazad
Vrh Dno