Šta je novo?

Čišćenje i izduvavanje prašine iz kućišta ...

Ja već godinama koristim : Komprimovani vazduh, sprej sa pumpicom.

Ne sećam se koliko sam platio 8 boca koje mi služe već 5 godina. Nije skupo, s jednom bocim mislim da može 3-4 puta da se izduvava.

Fora je da mora da se vodi računa o položaju boce, mora da bude vertikalan, kao i to da čim boca postane previše hladna da se drži u ruci treba da se stane i da se pritisak u boci ponovo stabilizuje. Zbog toga koristim dve boce, dok se jedna greje na sobnoj temp. drugom izduvava.

Prvo usisam šta može, pa posle izduvam ono što je ostalo. Sve to. A terasi radim, jednom godišnje.

Temperatura padne za nekih 10 stepeni u gledano dok se igra WoT. Druge parametre za testiranje namam. :p

Jeste bolja duvaljke za lišće ili koferče kompresor, međutim kome se ne daju te pare može i ovako. Da se ne vuče komp na pumpu ili kod vulkanizera.

Samo, kao što rekoh, mora da se vodi računa o položaju boce i njenoj temperaturi jer onda pocinje da vlaži.
 
Poslednja izmena:
Ko je rekao da ćeš izduvavati prazno kućište?
Ja sam rekao da je prazno kućište 10kg, a problem se pravi oko 5kg koferčeta.
P.S. Nemoj da ispadne da sam rekao i da se ispira sa dve flaše soka, jer sam i njih pominjao u istom kontekstu [emoji14]

Ne buraz, pominjao si neka kucista od 2.5kg :D Uzmem kuciste u ruke, ovaj od 1.5kg roknem u neku kesu ili ranac i sve iznesem odjednom. Sa onim kofercetom vec malo teze.

nemanja123 je napisao(la):
duva kompjuter čije je prazno kućište makar duplo lakše od samog kompresora
 
Otvorio sam pandorinu kutiju :D
Ja kada sam se odvajao i otvarao svoj servis kuci 2015-te trazio neko resenje koje nije skupo a da radi posao dobro. Bilo je i modela sa baterijom koji su skuplji ali su mobilniji. Pa sam onda razmisljao sta kad se baterija izprazni a vecina modela ne moze da radi direktno na struji, da cekam 2 sata da se napuni? I onda prelomio, posto sam kuci, struja uvek ima, produzni kabl i cepaj. Maktec je stvarno ok, dobija se dve godine garancije plus jos jedna kada se registrujete na sajtu. Izduvao bezbroj uredjaja i dalje radi kao nov. I ovo nije duvaljka za lisce vec za ciscenje alata, to joj je namena. Duvaljke za lisce su vece i jace a i kostaju vise.
 
Iskreno, ne verujem da može da izduva sitnu prašinu koja se zalepi. Mislim da je efikasniji po tom pitanju komprimovan vazduh, ali on ima svoje mane...
 
Ne bih davao 50€ da "radi ok" kad za 20€ više "radi kako i treba da radi".
Veruj da moze. Ono sto je zalepljeno mora cetkicom da se prodje. Kompresor ako to skine skinuce ti i neki deo iz racunara. Za ciscenje i izduvavanje se koristi razumna snaga duvanja a ne sto jace ili nesto za pumpanje guma na kamionima.
Pritisak se podešava. Mene interesuje kako čisti u odnosu na kompresor koji se koristi u servisima i u odnosu na onaj kod vulkanizera. Nijedan ne odvali delove sa ploče, a skine sve i nije potrebna četka.
Ovaj u servisima je tome i namenjen, a on je jači od onog u koferu.

Edit: Gledam snimak i ne vidim razliku u odnosu na ženski fen koji i koristim za čišćenje. Nastavak neće ništa da promeni, problem je u pritisku koji ventilator ostvaruje. Identična stvar kao sa ventilatorimq za kućište i procesor. Protok je jedno, a pritiska nešto sasvim drugo. Odvojene su stvari. Kao brzina i broj obrtaja na kolima.
 
Poslednja izmena:
Makita MT M4000 je dovoljna ima po Borci za 5.000 dinara.
 
Kad Makitom pređete preko zaprljane grafičke i posle toga povučete prst po backplate-u, da li ostaje trag?
 
A kakve veze ima da li ostaje trag?
I ja sam nekada hteo da posle ciscenja komp bude savrsen, ali onda sam shvatio da se to nahvata ponovo za 1 dan. Jednsotavno mi se ne isplati da trosim vreme da cistim nesto sto je normalno u kompu.
 
A kakve veze ima da li ostaje trag?
I ja sam nekada hteo da posle ciscenja komp bude savrsen, ali onda sam shvatio da se to nahvata ponovo za 1 dan. Jednsotavno mi se ne isplati da trosim vreme da cistim nesto sto je normalno u kompu.
Pa ima veze jer je to pokazatelj efikasnosti. Daš 50€ i čisti kao običan fen a za 20€ više čisti SVE. Po meni to je suludo.

Ako ćeš da ideš tom logikom da nećeš čistiti nešto što je "normalno u kompjuteru" (a nije) onda se ne mora uopšte čistiti, ili samo duni u njega. Opet ne mora da se daje tolika suma :D
 
Sustina duvaljke na prvom mestu (bar meni) je da me ne udavi prasina, ima dugacko crevo i mogu iz daljine da izduvam. Uporedjujes sa fenom? Nijedan fen nema ovu snagu, ja koristim cetvrtu brzinu za 99% racunara a sestu vrlo retko, to kad dodje neki bas bas uzas. Sloj prasine ako ostane na grafickoj njoj ne smeta jer je 0.1 milimetar, bitno je da je hladnjak cist valjda. Sto se tice zaprljanosti, kada mi dodje neki racunar od pusaca plus drzi komp u stanu gde se kuva, nema tog konpresora koji ce to da ocisti a da ne osteti racunar. To se ulepi i mora da se rasklopi i detaljno cetkicom ocisti, izduva, sklopi. Tako se kulturno radi a ti cepaj kompresorom pa kad napravis neku stetu, misli na onih 20e ;)
Sto se mene tice, I'm over and out.
 
Sustina duvaljke na prvom mestu (bar meni) je da me ne udavi prasina, ima dugacko crevo i mogu iz daljine da izduvam. Uporedjujes sa fenom? Nijedan fen nema ovu snagu, ja koristim cetvrtu brzinu za 99% racunara a sestu vrlo retko, to kad dodje neki bas bas uzas. Sloj prasine ako ostane na grafickoj njoj ne smeta jer je 0.1 milimetar, bitno je da je hladnjak cist valjda. Sto se tice zaprljanosti, kada mi dodje neki racunar od pusaca plus drzi komp u stanu gde se kuva, nema tog konpresora koji ce to da ocisti a da ne osteti racunar. To se ulepi i mora da se rasklopi i detaljno cetkicom ocisti, izduva, sklopi. Tako se kulturno radi a ti cepaj kompresorom pa kad napravis neku stetu, misli na onih 20e ;)
Sto se mene tice, I'm over and out.
Tebi radi posao i to je ok. Meni neshvatljivo što se novca tiče, ali opet tvoja stvar. Inače svaki ženski fen od 3.000 tako duva (3 brzine i toplo/hladno).

To da će da odvali nešto je velika glupost. Tome služi taj uređaj, tako se profi čisti u servisu. Kod vulkanizera ljudi čiste pa nema problema, a profi aparat će da ga napravi...
Racionališeš kupovinu.
 
Ti vulkanizeri mora da su odusevljeni kad im dodje "pacijent" sa kucistem u kom je kilo prasine koju bi hteo da im razduva po radionici/dvoristu :eyebrows:

nemanja123, da su ljudi racionalni, valjda bi koristili kucista sa filterima... :trust:
 
Sa fenom je problem statički elektricitet. Pretpostavljam i sa ovom duvaljkom. Koga ne mrzi, najjeftinije je napraviti bocu sa ventilom od gume za bajs, koja može da se puni kad se isprazni. Mada je to malo nezgodno, pošto nikad nisi siguran koji je pritisak u njoj, pa možeš da preteraš prilikom punjenja ako koristiš neku pumpu na struju
 
Sa fenom je problem statički elektricitet. Pretpostavljam i sa ovom duvaljkom. Koga ne mrzi, najjeftinije je napraviti bocu sa ventilom od gume za bajs, koja može da se puni kad se isprazni. Mada je to malo nezgodno, pošto nikad nisi siguran koji je pritisak u njoj, pa možeš da preteraš prilikom punjenja ako koristiš neku pumpu na struju

to je vrlo efikasan nacin da ostanes bez prsta, a nije bas efikasno kao boca sa vazduhom.
Ni pritisak ni kapacitet nisu za poredjenje sa bilo kakvom duvaljkom.
 
Kakav staticki elektricitet, izduvao Maktec-om bezbroj desktopa, laptopa i ko zna cega sve ne, nijedan problem? Po tebi plastika ili guma sad provodi struju? A i ne dodirujes duvaljkom kao ni kompresorom nista, pa ni fenom, duvas vazduh.
 
Ako ne odrzavas redovno onda pravac kod auto mehanicara, pozajmis kompresor na 5min i izduvas ga kao zmaja. Tako sam ja uvek radio, rasturis napajanje i njega isto unutra izduvas, ona su katastrofa ako se ne izduvavaju i najcesce budu preskocena ili samo malo kroz rupice izduvana.

Najbolje je jednom u mesec dana prebrises i onda nemas naslage prasine unutra. Ako imas filtere za prasinu jos laksi posao.
 
Ne moraš da budeš bezobrazan.

Ako ćeš snimati kako leti prašina na sve strane možeš i ustima da duvaš, isti efekat i isto informacija ćemo dobiti.
 
Dobro, malo sale nije na odmet, izvinjavam se za ono drogiranje mada nisam prvi rekao ;)
U svakom slucaju duvaljka radi posao, dovoljno dobro a ako nesto ostane to je zanemarljivo i po meni pametnije ukloniti rasklapanjem i ciscenjem cetkicom nego koristiti jake kompresore koji nisu namenjeni za ciscenje racunara. Mislim da je sigurnije.
 
Ako dobra, osrednja duvaljka ili komprivonai vazduh ne može sve da očisti onda ništa tako ne pomaže, zalepljeno je od pušenja ili masnoće i mora četkica, krpa i alkohol.
 
Kompresori se i koriste za čišćenje, dakle oni jesu tome namenjeni.

Mislim da sve interesuje koliko dobro čiste ove duvaljke, dakle koliko posle njih ostane.
Ako ostaje isto kao posle ženskog fena koji je duplo jeftiniji, onda ubiješ 3 muve (poklon lepšoj polovini, čistiš kompjuter i prođeš duplo jeftinije) jednim udarcem i kupiš fen.
Poslw kompresora ne verujem da išta ostane.
 
Ko ne pazi ili ne zna kako treba ili kako i koliko sme, posle kompresora moze i da ostane bez icega jer moze otkinuti kojesta od komponenti na ploci...
Nije pitanje samo sta najbolje cisti (u smislu najjace pa sve izduva) vec sta za malo para cisti toliko dobro da narednih 3-6 meseci ne moramo cistiti.
 
Nazad
Vrh Dno