Šta je novo?

Čišćenje i izduvavanje prašine iz kućišta ...

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Čime i kako čistite prašinu iz kućišta?
Šta radite svi vi koji zivite u stanovima, vi koji nemate kompresor kuci, kako prasinu cistite iz kucista?

Da li postoji neka sprava, neka "boca" za komprimovani zrak kojom pomalo mozete izduvati prasinu iz rebrastih hladnjaka cpu i gpu eventualno i iz psu ali da se ona rucno dopumpava. Nesto poput manje verzije boca za prskanje voca "hemijom" ali da se samo vazduh komprimuje. Ne mislim na jednokratne konzerve zraka za izduvavanje. Ne pada mi na pamet da jos placam vazduh...
 
Elektrićna pumpa za naduvavanje dušeka i gumenih čamaca. Pumpu u jednoj ruci, usisivač u drugoj.
 
Poslednja izmena:
Imao sam usisivac koji moze i da izduvava i nije to dovoljno, slabo piri...

Preuredjujete li izduv na pumpi, neke uze cevke i pisak uski...

Ima li nesto ovako za kupiti, poput ove rucne "balon" pumpice?
5MXpq.jpg
 
Najbolji nacin jeste kompresor, jer nista drugo ne moze tako dobro da izbaci prasinu.
Nikakve boce i ostale gluposti ne mogu dobro da ociste, a pogotovo u stanu gde ce ta prasina opet ostati u sobi.
Zato lepo odneses kuciste kod vulkanizera, na nekoj pumpi i na kompresor sve to lepo se ocisti.
 
Imam enermax max pro 700W ,vec 2 god, evo nocas u 5h me probudilo drndanje ventilatora,to se vec drugi put desava, tada ugasio komp i upalio ponovo i prestalo je, posle toga usisao kuciste , i evo ga sad opet,nikad ne gasim komp, a napajanje je uzeto kod Fante sa kp jos je u garanciji pa ne smem da ga otvaram i nzm da li to podleze garanciji da ga saljem njemu??
 
Komprimovani vazduh

Pa postoji komprimovani vazduh u spreju, osnovna alatka svakog servisera racunara.

Moja rutina je svakog proleca i jeseni da iznesem racunar na terasu, usisam grubu prasinu, onda okrenem cev usisivaca pa izduvam sitnu prasinu.
Cinjenica, imam dobar usisivac koji to moze i lepo duva.

Onda obrisem suvom krpom ono sto sme da se brise, pa onda pomenutim komprimovanim vazduhom izduvam sitnu prasinu sa radijatora, memorijskih slotova i slicno.
 
Najbolji nacin jeste kompresor, jer nista drugo ne moze tako dobro da izbaci prasinu.
Nikakve boce i ostale gluposti ne mogu dobro da ociste, a pogotovo u stanu gde ce ta prasina opet ostati u sobi.
Zato lepo odneses kuciste kod vulkanizera, na nekoj pumpi i na kompresor sve to lepo se ocisti.

Jak kompresor u neiskusnoj ruci moze da nanese i stetu.
Takodje kompresor bez odstranjivaca vlage iz vazduha nije preporucljijv ali licno zbog toga nisam imao problem.

Meni ovo odlicno radi posao na balkonu, sta vise bolje od kompresora jer mozes bolje da pridjes zaturenim delovima:

https://media.bahag.com/assets/resp_product/12/07/1207739_22239612.jpg


Pretece me Taba, to je to u sustini
 
Jak kompresor u neiskusnoj ruci moze da nanese i stetu.

Na žalost, ovo sam iskusio po svom džepu iako ja nisam bio taj koji je radio sa kompresorom. Kompresori u auto servisima su previše jaki za ovo čišćenje. Ako pominjete kompresore možda mogu da prođu oni manji amaterski i da se duva sa min rastojanja od 30-ak cm.
 
Zeha je rekao da neće da kupuje vazduh

Tako je brate Moamere ! :D

Nego zekan nesto malo majstorisao... ;)
Pre nego sto i pokazem sta sam izmajstorisao prvo da se zahvalim coveku sa beogradskog buvljaka (OTC Novi Beograd prim. aut. za neupucene), ponekad kupujem kod njega creva plasticna/gumena kojekava kad zatreba i kazem mu sta trebam od creva da bih nekako pisak spojio sa fenom, a on "zatecen" pa kaze "Sacekaj da malo razmislim..." pa mi rece da je najbolje da uzmem flasu plasticnu i nataknem na fen i pisak od oko 3cm precnika na usta flase...
Pisak legao kao da je pravljen za flasu a ne za noznu pumpu za duseke. Telo flase na fen pase ko detetu guza na nosu... ;)

Ako budem stigao sutra za dnevnog svetla odprasujem komp i zaprasujem sobu. :d

20171208_213309.jpg 20171208_213404.jpg
 
Poslednja izmena:
Imao sam usisivac koji moze i da izduvava i nije to dovoljno, slabo piri...

Preuredjujete li izduv na pumpi, neke uze cevke i pisak uski...

Ima li nesto ovako za kupiti, poput ove rucne "balon" pumpice?
Pogledajte prilog 242176
Te pumpice se koriste za ciscenje fotoaparata, ne duvaju nista posebno, sumnjam da bi imale nekog znacajnijeg efekta na racunaru.

Nije lose mozda uzeti rucnu pumpu za lopte, one su kompaktne a mislim da daju solidan potisak.
Komprimovani vazduh mi je bacanje para, nikada mi nije bilo jasno sto boca kosta par stotina dinara?! :trust:
 
Zato sto nije obican kompresovani vazduh vec ima sastojaka koji nabijaju pritisak + odstranjivaci vlage itd...

Uzeo sam pocetkom godine bocu kao sa linka sto sam postavio, jos uvek ima u njoj a izduvao sam 4 kompa...

Fora kod tih boca je da traju dugo jer mozes da pristupis bilo gde sa cevcicom i sa par kratkim izduvavanjima izduvas lepo deo tj ne ide se na kolicinu vec preciznost.

U Srb sam imao veliki kompresor i sa sve podesivacima pritiska i pistoljima nisam uspeo tako lepo da ocistim kao sa bocom. Ne bih verovao da nisam licno iskusio.

Takodje sam pre kompresora odradjivao sa raznoraznim pumpama i to je mucenje. Odradice posao ali nije prakticno.

Sa druge strane ne izduvavas komp svaki drugi dan pa da ti treba ne znam sta... ako vec imas toliki problem sa prasinom u kompu, bolje resavati izvor prasine a ne izduvavanje.
Tepih u sobi gde je i komp je smrt kombinacija jer su najveci generatori prasine.

Ali ako bas hoces da imas nesto, po meni su najbolje el. pumpe za duseke. Cena oko 5-6e a duvaju ko blesave + imas razne dodatke, mozes da iskombinujes sta hoces:

51ogXNTph9L._AC_UL246_SR190,246_.jpg
 
Poslednja izmena:
Lepo objasnjeno!

Dodao bih jos nesto sto se tice tepiha - mislim da je on najveci problem kada kuciste stoji na podu ili u onom otvoru koji mnogi stolovi a la Forma Ideale imaju.
Kada je na stolu, ne predstavlja bas toliki problem.
 
... po meni su najbolje el. pumpe za duseke. Cena oko 5-6e a duvaju ko blesave + imas razne dodatke, mozes da iskombinujes sta hoces:

51ogXNTph9L._AC_UL246_SR190,246_.jpg

Jesu jace po pritisku koji prave od fena?
Imaju li neko crevo s pumpe do piska?
 
Nisam siguran, mislim da nemaju, zato rekoh mozes da iskombinujes. Imam negde jednu u podrumu pa ako je iskopam, poslacu ti prvom prilikom da je testiras
 
Ne pada mi na pamet da jos placam vazduh...

Nije vazduh ;) a i ta "bocica" je veoma zgodna za upotrebu.



Onaj kome komp radi non-stop a ima kvalitetne filtere na kucistu koje redovno cisti, skoro i da ne mora da izduvava kuciste (mozda 1-2 puta godisnje zbog one najfinije prasine, pa onda i nije preskupo).

Cekam da neko sa foruma napravi ovo i referise na koliko bara je napunio flasu i da li je bilo dovoljno vazduha da se izduva komp :d

 
Od tih pumpi za dušek sa 60W ne može se očekivati bog zna šta, profi električni dusteri imaju ~700W.

Boca komprimovanog vazduha za "smrzne" posle par prskanja, pa moraš čekati da se ugreje tj. da se pritisak opet stabilizuje.

Flaša gaziranog soka može da izdrši lep pritisak, ali ne bi da budem u blizini kada eksplodira sa tim metalnim ventilima.
 
Ideja za koriscenje "vazduha u spreju" je da se koristi za ciscenje tesko dostupnih mesta (rebra hladnjaka npr.), dok se sva ostala krupna i lako dostupna prasina uklanja na druge nacine (cetkica, krpa...) pre samog izduvavanja, tako da bi nekoliko štricanja od po sekundu-dve trebalo da bude dovoljno.

Sto se eksplodiranja plasticne flase tice, bezbedan si onoliko koliko si razuman prilikom naduvavanja ;)

 
Pojmovi "razuman", odokativno, proceni sam i sl. nisu bas "precizni", pa zna li neko koliki pritisak bi mogla da drzi "sigurno" plasticna boca?
Koliki pritisak prave gazirana pića u boci pre nego sto se otvore prvi put?
 
Ako se dobro secam, mislim da je 2 bara kada je na traci, boca bi trebala po normi da izdrzi minimum 6 bara...
Nego cime ces bocu naduvati?
Vidim da je lik koristio friz kompresor. Ako si u stanu i treba ti samo za izduvavanje kompa, ne vidim prakticnost osim ako to ne radis bas cesto...

H6X
 
Poslednja izmena:
Ja licno imam samo rucnu pumpu za bicik...
Sama ideja ovakvog resenja mi je zanimljiva.

Licno cu prvo isprobati "moje" resenje sa fenom (cim nađem vremena, kao i ti sto ga trazis da prebacis sve u novo kuciste :D), pa ako budem zadovoljan necu praviti "bocu".
 

Prilozi

  • 20171210_113533.jpg
    20171210_113533.jpg
    623.3 KB · Pregleda: 138
  • 20171210_113553.jpg
    20171210_113553.jpg
    705.9 KB · Pregleda: 123
  • 20171210_113603.jpg
    20171210_113603.jpg
    721.1 KB · Pregleda: 122
Pojmovi "razuman", odokativno, proceni sam i sl. nisu bas "precizni", pa zna li neko koliki pritisak bi mogla da drzi "sigurno" plasticna boca?
Pa bukvalno odmah iznad tvog posta sam postavio video na kome se vidi koliki pritisak plasticna boca moze da izdrzi, a pre nego sto pukne, vidno joj se promeni oblik... Kad imas ta dva podatka, valjda si dovoljno pametan da znas koliko je bezbedno naduvati je :trust:


Vidim da je lik koristio friz kompresor. Ako si u stanu i treba ti samo za izduvavanje kompa, ne vidim prakticnost osim ako to ne radis bas cesto...
Kad se stavi ventil za tubeless gumu, moze da se iskoristi bilo koja pumpa (pa i kompresor na benzinskoj).

P.S.
Ja bih za pocetak poceo sa 3 bara.
 
Poslednja izmena:
Nije problem toliko flaša koliko ventil, koji može da izledi, a bušenjem flaše, da se stavi ventil, se oslabljuje sama izdržljivost flaše. Da to može tako bilo bi u maloprodaji. Inače ni jedna boca komprimovanog vazduha nije od plastike, čak ni dezodoransi kod kojih je manji pritisak. Kome nije milo zdravlje nek' se igra, nije mali broj ljudi završilo u bolnici zbog glupih Youtube saveta.
 
Poslednja izmena:
Ma ta diy resenja nemaju pojma. Sve te punjene boce traju po 10 sek ako i toliko, a rizikujes da ostanes bez prstiju. Planirao ja da napravim sebi tu napravu, ali sam odustao.
 
Ja licno imam samo rucnu pumpu za bicik...
Sama ideja ovakvog resenja mi je zanimljiva.

Licno cu prvo isprobati "moje" resenje sa fenom (cim nađem vremena, kao i ti sto ga trazis da prebacis sve u novo kuciste :D), pa ako budem zadovoljan necu praviti "bocu".

Ja sam moje odavno resio :)
Ne zaboravi da ogranicavas protok vazduha na fenu, moze da pregori grejac iako ima tremo prekidac (osim ako nema opciju divanja hladnog vazduha)

Pa bukvalno odmah iznad tvog posta sam postavio video na kome se vidi koliki pritisak plasticna boca moze da izdrzi, a pre nego sto pukne, vidno joj se promeni oblik... Kad imas ta dva podatka, valjda si dovoljno pametan da znas koliko je bezbedno naduvati je :trust:
Kad se stavi ventil za tubeless gumu, moze da se iskoristi bilo koja pumpa (pa i kompresor na benzinskoj).
P.S.
Ja bih za pocetak poceo sa 3 bara.

Problem je sto to nece dugo drzati jer nema sanse da savrseno dihtuje, kao sto i Rick kaze... a iskreno ni ja se ne bih zezao sa PVC bocama...
Bolje kupiti manji kompresor tipa 60-70e pa ne razmisljas... jos ako imas auto zbog guma, extra
 
U mom slucaju redovno ciscenje iskljucuje ozbiljniji, slozeniji pristup, a podrazumeva ciscenje na svakih petnaest do dvadeset dana. Mozda sam pripadnik grupe ekstrema kada je u pitanju higijena racunara, ali drugacije nije moguce. Dok sam koristio Fractal Design C cistio sam ga na svakih mesec dana. Koristim dve cetke od prirodnih vlakana, i obe su meke. Jedna cetkica je za nanosenje rumenila a druga za farbanje. Do sada nisam imao problema.
 
A šta može da se desi ukoliko ne čistiš računar od prašine?
 
Nazad
Vrh Dno