Šta je novo?

Color management - pocetnik

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,418
Poena
390
Imam jedno pocetnicko pitanje. Nije mi nikako jasno sta i kako treba podesiti oko color space-a? Kapiram da je profoto rgb, najveci spektar boja i kao takav (valjda) najbolji izbor. Medjutim nije mi jasno da li je najbolje u svim programima (photoshop, lightroom, acdsee) da drzim taj color space, ili je on pogodan kao sto sam negde citao za razvinjae slika i snimanje slika u tiff formatu, dok se za web i jpg preporucuje sRBG? Ne bih se ovim ni bavio da mi se nije desila cudna stvar. Obradio sam neke slike u lightroom-u, izvezao ih u tiff i kada sam ih otvorio preko acdsee-a, slike su bile kao propustene kroz neki zeleni filter. Onda sam video da je u acdsee-u color profile sRGB, promenio sam na Profoto RGB i dobio normalne boje. Sad se pitam ako svuda stavim profoto rgb i ako budem snimao jpg u tom color space-u, da li ce drugi ljudi moci da vide boje kakve ja vidim, ili ove deformisane zbog toga sto mi profil ni sRGB?
 
1. Prvo hardverska kalibracija monitora, kakav monitor imas, wide gamut ili ne?
2. Adobe RGBako ces dosta da stampas
3. SRGB ako se tvoje fotke uglavnom gledaju na ekranima
4. Profoto RGB samo ako imas 10 bitni monitor
 
Uh sad, mnogo me pitas. Monitor je VX239 ASUS, to je sve sto znam.

Bitno mi je da koristim neka podesavanja koja ce da budu kompatibilna sa ostalim ljudima, koji nista nisu dodatno podesavali, jer takvih je 90%. Da se ne desi da posaljem sliku, koja kod mene izgleda normalno, a kod njih zelena ili tako nesto.

Znaci ako sam dobro razumeo SRGB i JPG je kombinacija ako slike hocu da kacim ili saljem po netu? Ako hocu da ih stampam onda Adobe RGB, da li TIFF ili JPG?

Profoto RGB samo ako imam 10 bitni monitor (sta god to znacilo)? Posto ja 99% nemam taj monitor, jer je ovo neki cheap monitor, onda to da izbegavam? A ako bih snimao u tom profotorgb sa mojim monitorom koji verovatno nije 10-bitni, jel to znaci da ce prikaz kod mene biti losiji, ili isti kao da je SRGB? Pitanje je da li se isplati zbog neke buducnosti kada cu mozda imati taj monitor, ili zbog stampanja da snimam u tom profoto rgb bez obzira sto ne mogu sada da ubirem plodove njegove prednosti, a da slike budu future proof, ili da to ne radim, jer ce prikaz na mom hardveru biti losiji, nerealan?
 
Koristi isključivo sRGB svuda i nemaš problem. Ako ti ikad bude trebalo nešto drugo biće ti jasno zašto ti treba.
 
Odstampao sam par slika u Adobe RGB TIFF 300dpi (Elite photo) i ispale su nekako isprane. Probao sam sada da istu sliku iz LR izvezem kao sRGB i AbodeRGB i na monitoru se primecuje ista ta razlika. sRGB su mnogo zasicenije bojama. Zasto onda AdobeRGB za stampanje? Kad kazem zasicenije, ne mislim na prezasicene, nego na normalno zasicene.


Drugo pitanje. Obisao sam par radnji za stampanje i niko ne zna sta je tiff i kazu da njihove masine podrzavaju samo jpg i da moraju da konvertuju u jpg. U jednoj radnji su kao "uspeli da otvore" tiff, ali kada su odstampali slika je ispala podjednako losa kao i kod ovih sto su konvertovali. Dakle na monitoru mi je sasvim ostar prikaz slike, dok je ta odstampana varijanta uzasna. Izgleda kao sa nekog telefona od pre 10 godina i upadljivo fali ostrine u odnosu na prikaz na mom monitoru. Da sve bude jos zanimljivije, kada moju sliku koju sam na mom monitoru gledao i bila je potpuno ostra, na njihovom deluje mutno i kao da je neki gausin blur filter ili tako nesto primenjeno na nju. Ne razumem u cemu je problem i da li ja nesto lose radim, ili oni ne umeju da odstamapju ili u cemu je stvar...

I trece pitanje. Kada hocu da raw sliku iz LR, dodatno obradim u PS, pojavljuje mi se ovo pitanje. Ja uzimam prvu opciju. Da li je to ok?
 

Prilozi

  • 1.PNG
    1.PNG
    12.2 KB · Pregleda: 37
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno