Šta je novo?

Laserki stampac Samsung clp-365wproblem ili ne

bokins83

Cenjen
Učlanjen(a)
06.01.2014
Poruke
215
Poena
170
Pozdrav, skoro kupih polovan stampac, odradio je nesto manje od 2000 strana model Samsung clp-365w. Naravno sav srecan krenuo sa stampom u boji, kad ono nije to sto sam ja ocekivao ili previse trazim od laserskog stampaca? Napomenuo bih da su sve kasete dopunjene i bile su na max nivou. To je uglavnom vidljivo na svetlijim povrsinama i kad se stampaju vece slike Probao sam malo da ocistim te bitne stavke (brisaci, valjci itd.)po uputstvu sa youtube ali bez uspeha

Mozda po ovim slikama moze da se nasluti gde je problem ili da odnesem u servis i prepustim strucnim ljudima? Usput ako imate neku preporuku za servis u Ns-u...

IMG_20171203_231857.jpgIMG_20171203_222428.jpgIMG_20171203_232916.jpgIMG_20171203_233322.jpg

A kada su boje vise naglasene (iz test stranice) onda to izgleda ovako

IMG_20171204_000008.jpg
 
Poslednja izmena:
Teško je sa fotografija videti šta ne valja sa slikama, ali koliko sam upoznat, kolor laseri nikada nisu bili ni namenjeni za fotografiju. Oni su u najboljem slučaju za štampanje doukmenata, kolor tabela i grafikona, poneke ilistracije u tekstu, i to je to.

Najbolje rezultate u štampanju fotografija postižu ink-jet kolor štampači, još ako imaju nešto photo-ovo-photo-ono u nazivu. Sve ozbiljne foto štampe, čak i za galerijska izlaganja, rade se na pljuckavcima. Oni su po kvalitetu već dostigli i prestigli klasičnu fotohemijsku fotografiju. Za veće formate pogotovo.

Laseri se nikada nisu uglavili u foto priču.

Tu su još i termosublimacijski foto štampači, ali oni se koriste uglavnom za brzu na terenu štampu, ne za jeftinu.
 
Nisam znao da laseri nisu bas za fotografije, inace tekst i te manje slicice, linije i sl. koje odstampam u boji su perfektne. Ovo mi je prvi laser a nisam nesto puno istrazivao u vezi stampanja fotografija, ni ne treba mi nesto previse to ali sam ipak mislio da moze da odradi bez problema, po nekad da odradim neku fotografiju klinkama... Ipak posle par dana testiranja vidim da se nikako ni finansijski ne isplati stapati full kolor strane jer procenti nivoa tonera samo lete :D

Razmisljam o kupovini ovog Canon Pixma G1400 jer nema zamene ketridza vec se samo dopunjuje mastilo u posebne rezervoare, rec je o 6 ili 7 hiljada stranica jednom dopunom ali se dvoumim jer ne znam hoce li mi se svideti kvalitet stampe i da li postoji ona varijanta da se vrati u roku od 14 dana ako mi ne odgovara?
 
Sjajni papir ce osetno bolje izgledati cak i na laseru, tako da preporucujem da ga pazaris. Naravno ink-jet je zgodniji, em povoljniji za koriscenje, em je u startu predvidjen za standardne formate(10x15...). Moja preporpuka ide nekom od Epson modela.
 
Ink-jet imaju često problem sa zapušavanjem mlaznica ako se retko koriste. Kada se zapuše, nema mu spasa osim zamene cele glave. Kod nekih je glava potrošna roba, a kod nekih drugih nije.

Dalje, najbolje rezultate ink-jet postiže, uglavnom, korišćenjem originalnih boja i papira. Tada su rezultati vrhunski, u rangu (ili čak i bolje) od fotohemijskog postupka, dovoljno i za galerije.
Ali čim boje ili papiri nisu originali, sve to počinje da naginje ka nižem kvalitetu, ili čak oštećenju glave (ako boje nisu original).
Mada, i sa zamenskim se mogu dobiti jako dobri rezulati, potrebno je pratiti iskustva drugih.

I baj d vej, računaj da i ink-jet ždere boje kada se štampa full color fotografija. Tih 6-7k stranica okači mačku o rep. To je podatak za tipa porivenost stranice nekih X%.

Sve u svemu, štampanje fotografija u kući, uglavnom nije isplativo za male tiraže. Tek u većem obimu počinje imati smisla.

Za taj laser, vidi koji je najčvršći papri (karton) koji je podržan od strane transporta u štampaču. Nabavi tako neki papir u glossy varijanti. Trebalo bi da bude nešto bolje, možda i dovoljno dobro za vaše potrebe.
 
Laser i fotografije ne idu nikako zajedno. Čak i kad se uzme glossy papir rezultati su loši jer kod lasera otisak ostaje (zapeče) na površini papira, pa slika deluje kao mutant jer tamo gde je tanji sloj tonera (ili ga nema) probija sjaj, a na ostatku slike ga nema, odnosno bude mat. Ink-jet je tu odličan jer se kod njega boja upije u papir, pa sjaj ostaje na površini, gde mu je i mesto. :)
 
Ja ne vidim sta ne valja na ovome. Kupio si najjeftiniji stampac i nemoj da ocekujes neki kvalitet. Ako zelis da dobijes vrhunski kvalitet na kolor laseru onda kupujes flagship a ne economy line.
 
^^ Male su razlike u kvalitetu štampe lasera, bio on flagship ili neki jeftiniji. Ne postoji laser koji daje dobar kvalitet štampe kolor fotografija. Tehnologija je takva.
 
Mozda se ne vidi na slikama ali uzivo je vidljivo da ima sitne uspravne linijice, Najpribliznije je kao kad se smirglom prodje preko boje, narucito plave. Problem je resen jednostavnim ciscenjem valjka na kaseti sa plavom bojom/prahom i sad je stampa perfektna :)
 
Nazad
Vrh Dno