Šta je novo?

NBS - Sistem instant plaćanja

.
Е сад што те картице називају без контактне кад додирују терминал?

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока

Pa ne moraju da dodiruju, zato. Drgo sto ovi na kasi prislanjaju na terminal, moze i bez toga ali mora biti blizu istog.
 
Zasto bi ti prodavci dali popust... onda dodju na isto ili jos gore. Forsírańje dine je bilo u “dobroj nameri” da “pare ostanu u zemlji” i da trgovci plate manje provizije (koje su oko 2.5-3%).

NBS je trebala da kaze - imate 1% ili 2% cash-back... pa bi to ljude motivisalo.

Vidite sta su u MK napravili sa 15% povrata PDV-a i to sve jednostavno kroz app https://kurir.mk/makedonija/ekonomi...-mobilnata-aplikacija-za-povrat-na-15-od-ddv/


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Medjutim, da smo mi normalna drzava i da se ne krade kao sto se krade na svakom koraku od strane svake vlasti, bilo bi sasvim normalno da kao drustvo razmisljamo i o opstem dobru - a opste dobro je da se novac od provizija zadrzi u zemlji. Jer bi to znacilo bolji kvalitet zivota za sve nas (npr. neka normalna drzava bi taj novac ulozila u skole, vrtice i slicno).

Sve si rekao, kad bismo bili normalna država. Da sam npr. građanin Nemačke, sigurno bih imao tu svest da koristim domaće jer bih znao kako će to da doprinese privredi, a samim tim na kraju i meni.

По мени један је лакше злоупотребити картицу са безконтактним плаћањем него Дину. За ову прву за мање износе ти не треба потпис, само прислониш на ПОС терминал.

Za to imaj u vidu dve stvari:
  • Moraš fizički da ukradeš tu beskontaktnu karticu.
  • Maksimalno možeš da ukradeš do 1500 ili 2500 dinara u jednoj transakciji. Verovatno bi mogao da stigneš par puta to da uradiš, ali kad dobije notifikaciju o tome, korisnik može lako i brzo da deaktivira karticu, kroz aplikaciju ili pozivom banke.
A kod provlačenja trake neko može prosto da sačuva podatke sa kartice i da ih ni ne koristi npr. sledećih mesec dana ili godinu dana, i onda odluči odjednom da kupi nešto na internetu s tim brojem kartice, i to do raspoloživog iznosa na računu, što je uglavnom mnogo više od 1500/2500 dinara.

Е сад што те картице називају без контактне кад додирују терминал?

Ne moraju da dodiruju, proces se aktivira na oko 1-1,5 cm udaljenosti. Međutim, prosto je mnogo lakše spustiti karticu na terminal, nego je držati da lebdi iznad. A najjače mi je što mnogi prodavci misle da treba da okrenu karticu naopako tj. da prednja strana gde je ikonica za PayPass mora da dodiruje terminal. :D

NBS je trebala da kaze - imate 1% ili 2% cash-back... pa bi to ljude motivisalo.

Nisam se setio toga, pa da, to je još bolje. Eto mogli su to, ali nisu... Trenutno Dina nema nikakve prednosti, samo mane.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Zasto bi ti prodavci dali popust... onda dodju na isto ili jos gore. Forsírańje dine je bilo u “dobroj nameri” da “pare ostanu u zemlji” i da trgovci plate manje provizije (koje su oko 2.5-3%).

NBS je trebala da kaze - imate 1% ili 2% cash-back... pa bi to ljude motivisalo.

Vidite sta su u MK napravili sa 15% povrata PDV-a i to sve jednostavno kroz app https://kurir.mk/makedonija/ekonomi...-mobilnata-aplikacija-za-povrat-na-15-od-ddv/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Provizije su sada, za male trgovce, 1.5-1.8 za Dina, Visa, Master izdate u Srbiji. Za kartice za poslovne korisnike, kao i za kartice izdate u inostranstvu 2-2.7%. Ako se ne varam, to bi trebalo još malo da se spusti ovog leta, valjda je već prošao rok.
Dosta trgovaca još uvek plaća 2.2+ ili čak 2.5+, jer nisu shvatili da je pre nekoliko meseci trebalo da traže novi ugovor od banke, a ne poznajem i jednog trgovca kome je banka sama ponudila novi ugovor. Čak ne znam ni da je bilo slučajeva da su komercijalisti banaka pokušali da preotmu klijente na tu foru. Meni najmanje jednom mesečno fizički u prodavnicu udje neko da ponudi otvaranje računa. Pozive telefonom ne brojim.

Slabo baratam sa makedonskim. Koji je osnov za vraćanje DDV-a?
 
Svako malo vremena se isto ponavlja:)Vecina je i odgovorila ono s cim se slazem i sto mislim,samo ne mogu ja da promijenim svijest prije vlasti,drzave onog sto je placen da radi posao koji ne radi bez ikakve odgovornosti,necu.Kod nas ne nude ni povrat nekog simbolicnog novca za pvc ambalazu,a hoce rado da naplate kese.Privatizovali su skoro sve banke,oparili se i sad kukaju kako strani lobi radi protiv domace kartice.Htjeli bi da novac ostane u zemlji samo zbog svog licnog interesa,kakvo opste dobro,stara prica.Samo pogledajte oko sebe,prosvjetu i zdravstvo i bice vam jasno.Para inace ima,dovoljno,previse,i nista se za nas kao krajnje kor.nece promijeniti s Dinom, sve dok oni koji odlucuju sta s parama,prvo ne promijene svoju svijest
 
  • Like
Reagovanja: M J
Tarantula888, neću obrisati tvoj post jer u njemu ne vidim (skoro) ništa pogrešno. Molim ostale učesnike da se drže teme, NBS, novi sistem plaćanja. Intesa sve koči. Kako saznati dokle su stigli?
 
Veruj mi nikakako neces znati dokle su stigli vec kad budu zavrsili tad ce svi saznati, do tada mozemo samo da nagadjamo svi.
 
Ma gluposti...banka intesa je najgora...1.4.19 je bio krajnji rok za ulazak u IPS...oni ni do danas nisu ušli a nema ni najave da će skoro...navodno rade na tome.
 
Kao sto su uveli Dinu u.UnionPay?
 
Najavljeno pre dve godine, jos uvek nista po pitanju UPa.
 
A to.... Ja nisam dobro pročitao da sam pomislio da su omogućili. Inače karticu Amazon i Paypal vide kao Discover ali ne radi plaćanje.
 
Sve si rekao, kad bismo bili normalna država. Da sam npr. građanin Nemačke, sigurno bih imao tu svest da koristim domaće jer bih znao kako će to da doprinese privredi, a samim tim na kraju i meni.

Ne moraju da dodiruju, proces se aktivira na oko 1-1,5 cm udaljenosti. Međutim, prosto je mnogo lakše spustiti karticu na terminal, nego je držati da lebdi iznad. A najjače mi je što mnogi prodavci misle da treba da okrenu karticu naopako tj. da prednja strana gde je ikonica za PayPass mora da dodiruje terminal. :D

Postoji jos jedna stvar sa takvom kradjom. Potencijalni lopov bi koriscenjem ostavio "trag", cak i beskontaktno. Sada skoro svuda ima kamera. Gde god bi kupio, bio bi uslikan iz tri ugla, ne dao Bog ako je trzni centar. Ako nema srece, mozda bi ga neko i od svedoka zapazio. Veliki rizik za 2000-3000 dinara.
 
Za tog koji krade, stepen rizika je zanemarljiva kategorija.
 
Negde sam pročitao i da banka snosi rizik, odnosno vraća taj novac, ako je krađa kartice odmah prijavljena

Послато са SM-G920F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Aplikacija (PKS) će biti besplatna, ali biće neki fee za transakcije (banka).

PKS je kao osnovnu ciljnu grupu navela korisnike fiskalnih kasa koje nemaju POS terminal, ali sam 100% siguran da ćemo mi sa POS terminalima usvojiti novi sistem još brže.
Samo da banke izbace jednostavne aplikacije koje će se brzo pokretati i stabilno raditi. Ako ljudima bude smor da pokreću aplikaciju, loguju se, čekaju, nastaviće da plaćaju karticama.
Moji kupci telefon gotovo uvek imaju u ruci ili džepu, a po novčanik često izlaze do kola. Eto potencijala...
 
To će banke da implementiraju za 300 godina kako su ažurni.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Прве Интеза и МТС банка:)
 
Ne znam gde da postavim pitanje, ali da li neko moze tacno da mi kaze koliku proviziju uzima posta prilikom placanja racuna, telefon(3000), kablovska(2600), struja(2500-3500)? Da li ima negde da se vidi procenat zavisno od same uplate?
 
Po ovome ispada znaci za svaki iznos ispod 4500 din. uzima 45 din., a preko uglavnom 10% od iznosa uplate?
 
Ja sam skoro plaćao 57000, i uzeše mi 570 din provizije, dakle 1%

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Da 1%, ja pogresio.. Hvala.
 
Ranije se u Pošti nisu plaćale provizije za neke komunalne račune; ovaj kalkulator to ne uzima u obzir. Mislim da su Telekom, Infostan i EDB bile u toj kategoriji.
Pozdrav
 
Posta uzima 45 dinara do 4500 dinara, posle 4500 dinara uzima 1% do neke bas velike cifre a posle toga ima neki treci obracun za proviziju.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno