Šta je novo?

NBS - Sistem instant plaćanja

22.10.2020. www.nbs.rs
Две године рада система за инстант плаћања Народне банке Србије – IPS НБС система

Током наредне године банке ће захваљујући функционалностима IPS НБС система омогућити корисницима мобилног банкарства пренос средстава примаоцу само уз познавање броја мобилног телефона тог примаоца, што ће допринети даљем развоју инстант плаћања у нашој земљи.
 
Pojedine banke vec to nude sa brojem telefona ali ovo ce verovatno biti preko NBS bez mesanja banaka.

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk
 
NBS kaze da IPS ima uslugu centralne adresne šeme (Central Adressing Scheme – CAS), tj. izvršavanje instant plaćanja na registrovani „pseudonim“ korisnika platnih usluga kao što je npr. broj mobilnog telefona.

Samo da jos banke to integrisu i za externa placanja
 
U opisu se sve vreme pominje prodajno mesto i ugovor sa bankom za QR, a samom šablonu primer primaoca stoji "žika žikić". Da li ovaj generator mogu da koriste i fizička lica?
 
U opisu se sve vreme pominje prodajno mesto i ugovor sa bankom za QR, a samom šablonu primer primaoca stoji "žika žikić". Da li ovaj generator mogu da koriste i fizička lica?

Prošli put kada je bio altivan sam generisao kod za moj račun i za probu pustio sa Gospodjinog, prošlo je ok.
 
Омогућено инстант плаћање путем IPS QR кода Народне банке Србије на интернет продајним местима ГИГАТРОНА , ИНФОСТУД – ПОЛОВНИ АУТОМОБИЛИ, ТЕХНОМАНИЈЕ И КЊИЖАРЕ „ВУЛКАН”

https://nbs.rs/sr_RS/scripts/showcontent/index.html?id=16293
 
Pitanje za nekoga ko plaća komunalne račune skeniranjem QR code-a preko Intesa Mobi app. Da li kada se plaća račun skeniranjem QR code-a sa računa, IPS skeniraj opcija, ima neka provizija? Imam Intesa HIT račun ako je to bitno.
 
Nema.

s10e on Tapatalk pro
 
Нема, ја тако плаћам.

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Prošli put kada je bio altivan sam generisao kod za moj račun i za probu pustio sa Gospodjinog, prošlo je ok.

Predpostavljam da bi naglasio da je prilikom prenosa naplaćena neka provizija?
Kvotujem tvoju poruku, jer je najavljeno da će pravna lica koja tako primaju novac imati "manje troškove nego plaćanje karticom", pa sad razmišljam, kako će da spreče pravna lica da primaju novac preko ovog generatora. Mapiraju brojeve računa koji tako mogu, a koji ne da prime novac?
 
Poslednja izmena:
Pa ovo samo generise QR za placanje PR - na stampanom racunu. I onda aplikacija za eBanking ti popuni instant nalog.
 
Baš tako. Kako će banka pravnim licima, primaocima ovakvog sistema naplate, da naplaćuje proviziju? Kako će znati da li je kupac skenirao kod ili ručno popunio uplatnicu?

Ako ne budu naplaćivali proviziju, to je još bolje, ali je rečeno da će se plaćati 1-2RSD (zavisi od visine transakcije) + medjubankarska provizija.
 
Mislim da se to odnosi na “IPS pokazi” kada ide direktno zaduzenje sa racuna kupca. I tada trgovac placa proviziju
 
Kao trgovac, svakako sam planirao da koristim IPS skeniraj tj da na (pred)računima štampamo QR kodove. Ali to može da bude nezgodno za kupce u prodavnici, jer kupac mora da isklikce nekoliko ekrana dok ne potvrdi transakciju. Imamo dosta stalnih kupaca koji nam i u prodavnicu plaćaju preko e banking, ali njih poznajemo.

Pokaži je, rekao bih, nešto brže od skeniraj varijante i svakako je pouzdaniji za prodavca. Ima smisla da ga naplaćuju. Videćemo koji će biti period ispaltivostu u odnosu na kartice, jer teško da ćemo narednih godina moći da se odreknemo POS terminala. Terminal mi je sada samo na proviziju, ali ako mi promet padne ispod određenog limita, pored procenta, banka naplaćuje i održavanje.
 
Da li je problem ako npr pomoću IPS skeniraj opcije komunalne račune plaća neko na koga ti računi ne glase i da li je to u opšte i moguće?
 
Bitan je samo poziv na broj
 
Mobi banka konačno omogućila IPS skeniraj način plaćanja računa. Trenutno samo za Android.
 
Da li još neka mBank app osim UniCredit-ove omogućava importovanje slike sa QR kodom iz galerije radi obavljanja plaćanja? Znam da Intesa nema tu mogućnost. Ono što je zanimljivo kod UniCredit banke jeste da oni imaju tu opciju a da još uvek nisu omogućili IPS skeniraj način plaćanja računa ;)
 
UniCredit je omogucila IPS skeniraj QR code nacin placanja racuna. Jos uvek nije zvanicno ali radi.
 
Predpostavljam da bi naglasio da je prilikom prenosa naplaćena neka provizija?
Kvotujem tvoju poruku, jer je najavljeno da će pravna lica koja tako primaju novac imati "manje troškove nego plaćanje karticom", pa sad razmišljam, kako će da spreče pravna lica da primaju novac preko ovog generatora. Mapiraju brojeve računa koji tako mogu, a koji ne da prime novac?
Postoji nekoliko načina da pravna lica prime novac preko IPS QR koda. Prvi je kačenjem QR koda na fakturu i to je ono što se dešava kad plaćamo račune skeniranjem. U tom slučaju ne postoje nikakvi posebni propisi, tehnički zahtevi ili dodatne provizije za primaoca. Identično je kao kada kupac plati po fakturi preko mobilne aplikacije. Jedino što se kupcu olakšava jer ne mora ništa da kuca, ne postoji mogućnost greške i transakcija je uvek instant, bar bi trebalo. Svako ima pravo da okači QR kod na svoje fakture i da ga generiše kako god želi sve dok QR kod zadovoljava propisanu tehničku specifikaciju kako bi banke mogle da ga očitaju.

Drugi način je na prodajnom mestu trgovca. Tu se moraju koristiti posebni terminali koji generišu kod i koji su povezani sa bankom i naravno skeneri kad kupac pokazuje kod. To je zbog toga što se zahteva da i prodavac i kupac imaju instant povratnu informaciju o uspešnosi transakcije. Povratna informacija nije moguća ako ne postoji terminal i veza sa bankom, zato na prodajnom mestu ne može samo da se pokaže generisan IPS QR kod na papiru ili ekranu. Pretpostavljam da banke nude IPS QR terminale kao što nude za kartice i da naknade i provizije za trgovce zavise od banke.

Treći način je isticanje koda na internet prodajnom mestu. Tu nisam siguran šta se tačno dešava i postoje li dodatni tehnički zahtevi koji moraju da se ispune osim što QR kod za internet prodajno mesto mora da ima malo drugačiji sadržaj od onoga na fakturi. Verovatno takođe mora preko banke radi instant povratne informacije.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
@ikos sve na mestu, moja poruka je od pre nego što sam zapravo probao ovo plaćanje.
Ja radim u hardcore specijalizovanom objektu i kupcima (fizička lica) često damo robu i račun, da nam plate od kuće. Ili nam na licu mesta prebace elektronski, tako nama QR kod generator sa NBS za sada dosta pomaže. Dok nam ne urade update software, da imamo QR kod na dokumentima.
 
Ja za fakturisanje koristim open source InvoiceNinja web aplikaciju koja već ima neku biblioteku za generisanje qr koda, i baš sam danas popodne dodao par linija koda sa varijablama u php templejt predračuna. Genijalna stvar. :) Ako nekom možda zatreba evo snippeta.

PHP:
{
    "qr": "K:PR|V:01|C:1|R:265231031000101184|N:VLADIMIR BANDOVIC PREDUZETNIK SLICED GIFTS|I:RSD$balanceAmount,00|P:$client.name $client.address1 $client.city|SF:221|S:UPLATA PO PREDRARAČUNU BR. $invoice.invoiceNumber|RO:$invoice.invoiceNumber",
  
    "fit": "125",
    "eccLevel": "M",
    "alignment": "right",
    "margin": [
      0,
      5,
      15,
      0
      ]
}
 
Poslednja izmena:
Žena ima račun u UniCredit i sad probao da platim njen mts račun i nije htelo da očita kod.
Ни у OTP (бивша SoGe) не ради већ месецима у iOS апликацији. Мада код њих не ради много тога како треба, тотални рапсад. Raiffeisen апликација исте кодове очитава без проблема.
 
Nazad
Vrh Dno