Šta je novo?

NBS - Sistem instant plaćanja

TB reklamira neke nove opcije na demo verziji

Pravilo: četvrtkom samo lagano [emoji117] brzo pregledaj svoje transakcije u sekciji Moji računi. https://bit.ly/2DO5bA3

I pronadjem podesavanja oko centrane adresne šeme:

7f1cdf73c823b410e2c6e6727c174dbe.jpg


2cac61190e89e08883a5551d57edda2d.jpg



Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Hm. Bacio sam i ja malo pogled na to.

Da. To je ono što je NBS najavljivala u paketu sa IPS-om - plaćanje na broj telefona.

Izgleda da TB testira to.
6f134c75c44d9ba2d21c26f0430a3b6c.jpg
 
Poslednja izmena:
Да,биће 1. априла,све то и мало више.
 

Zanimljivo. Prema ovim brojevima, u junu je 3,16% plaćanja bilo instant, ali vrednost tih instant plaćanja je bila samo 0,14% od ukupne vrednosti svih plaćanja.
To je čak 23 puta manji prosečan iznos uplate u odnosu na RTGS. Iz ovoga bih izvukao sledeće zaključke:

  • Pošto plaćanja preko 300.000 dinara automatski idu preko RTGS, sve te velike uplate lako preuzmu veliki procenat vrednosti svih uplata u korist RTGS-a.
  • Mnoge velike firme sa velikim prometima najverovatnije ne koriste IPS, jer ne menjaju način rada i slanja novca.
  • Pošte očigledno ne koriste IPS, inače bi sveukupni procenat bio znatno veći. Verovatno samo kad neko obeleži "hitno" na uplatnici, a to skoro niko ne radi.
  • Intesa ima najveći broj korisnika (kao mnoge banke zajedno) i oni uopšte nemaju IPS još uvek. Nakon što se Intesa uključi sigurno će da se poveća procenat korišćenja IPS.
  • Najveća šansa da neko čekira instant opciju je fizičko lice koje koristi e-banking i nema velike iznose za uplatu.

Mislim da bi NBS nakon jednogodišnjeg testa trebalo da stavi da je IPS default način plaćanja, a ne da mora da se nešto čekira.
 
Nisam siguran, ali mislim da u nekim bankama to jeste default opcija. Ne mogu sad da se setim u kojoj banci mi je izaslo to obavestenje da sva placanja manja od odredjene cifre automatski idu preko IPS (RF ili MTSB).
 
U RF se IPS plaća dodatno, tako da nisu oni :)
 
Nasao sam, SoGe je u pitanju.

Prema sistemu koji je uvela Societe Generale banka Srbija, sve transakcije i nalozi sa iznosima do 300.000 dinara realizuju se putem instant platnog sistema, a korisnici digitalnih kanala e – banking i m – banking realizuju ih bez naknade. Od ukupnog broja platnih naloga fizičkih i pravnih lica, koji su upućeni na instant realizaciju, najviše je poslato putem e-banking i m-banking aplikacija Societe Generale banke (oko 80 odsto), dok je putem ekspozitura na instant plaćanje poslato oko 20 odsto naloga, navedeno je u podacima SGS.
 
Ne sećam se da nešto sme ili ne sme, sećam se tarifnika. Tako da u osnovi nije besplatno, ali će verovatno sav trošak da preliju na pravna lica, a za fizička će da bude džabe.

Meni je skoro sav promet na fizičkom i pravnom licu preko Intese, tako sam van IPS u potpunosti.
 
U RF ako je radno vreme i nonIPS ide maltene instant. Ali IPS se naplacuje za fizicka lica, dok su RTGS i Kliring free. Za pravna je valjda ista cena.
 
Da,ali banke izgleda imaju drugaciju filozofiju od NBS.Zato i takva disproporcija.
 
Mislim da je to pitanje isplativosti bas:
- RF recimo ima 10 milona dinara ka Intesi u toku 10 minuta
- Intesa prema RF ima 12 miliona u toku tih 10 minuta
- One to kroz RTGS odrade kao jednu transakciju od 2 miliona Intesa->RF, a detalje o nalozima na drugi nacin prebace? (nagadjam, nisam video da li je ovo moguce, niti znam da jeste)

Ako ide kroz IPS, svaka transakcija mora da se salje zasebno, sto je veci trosak nego jedna RTGS sigurno.

Probajte doduse da posaljete iz RFa u bilo koju banku, preko 2-3 minuta da se pojavi na racunu nesto ne valja tog dana bas, ili banka primalac zeza. Obicno je brzo kao i IPS iz drugih banaka (isprobao iz MB, TB i KB). Tako da je jedini stvarni minus to sto van radnog vremena platnog prometa morate da platite ako zelite da se odmah knjizi.
 
Pa to je i poenta instant plaćanja [emoji16] Sramota je da RF to naplaćuje.

Kod SoGe po defaultu ide sve što je do 300k preko instant plaćanja.
 
Alfaunits, sravnjivanje koje ti opisuješ je išlo kroz kliring, RTGS ide svak transakcija za sebe, kao IPS.

S druge strane, provizije na bilo kom sistemu plaćanja sigurno rade sravnjivanjem, jer je mnogo jednostavnije. Druga stvar je trošak koji im nameće NBS za neke transakcije.
 
Probajte doduse da posaljete iz RFa u bilo koju banku, preko 2-3 minuta da se pojavi na racunu nesto ne valja tog dana bas, ili banka primalac zeza.

Mislim da i kod MTSB obicne transakcije stizu za max desetak minuta. Pricam po secanju, jer mislim da nikada u MTSB nisam stiklirao hitna placanja.
 
^ne secam se za ranije, ali od kada radi IPS instant je u MB.
Alfaunits, sravnjivanje koje ti opisuješ je išlo kroz kliring, RTGS ide svak transakcija za sebe, kao IPS.
Zar ne idu svi transferi od preko 300.000 preko RTGS?
Moguce da su isli na kliring, jer na 10ak minuta je razlika ispod 300.000?

Again, ovo je samo moja laicka procena ipak.
 
Poslednja izmena:
Sve transakcije preko 300.000 idu obavezno kroz RTGS, ali sravnjivanje (zove se netiranje) se radi samo kod kliring naloga. Postoje 4 kliring termina i tada se radi sravnjivanje ko kome šta dodje.
RTGS ide transakcija po transakcija. Isto kao IPS, samo što ima radno vreme, recimo 9-18h, a IPS je zamišljen da radi 24/7. Prema mom iskustvu, RTGS transakcije su takođe momentalne, dokle god su svi učesnici online u trenutku transakcije (platilac, primalac, obe banke i NBS).

U petak sam iz Intese sa računa PP gazdinstva prebacio nešto preko 100k na računa pravnog lica u Komercijalnoj. Samo refresh na njihov e-bank i novac je bio na računu.
Intesa nije u IPS, dakle radi RTGS.

Pre nekog vremena (godine u nazad) je bila priča o interkonekcijama banaka, pa da tu transakcije idu brzo, ali nisam siguran da li platni sistem u zemlji može da funkcioniše bez NBS kao posrednika.
 
Iz RF ne verujen da rade RTGS jer je skuplji od IPSa, a u koje god doba da se pošalje stiže brzo, znači ne čeka kliring termine.

Meni iz Intese u Intesu ne prodje nekada bez 2h, pravno na fizičko lice. KB isto.

Neću dalje, nisam dovoljno upoznat, da ne lupetam možda :)
 
Intesa, pravno na fizičko, meni stiže bukvalno momentalno. Uvek radni dan, jutarnji sati. Više puta mesečno.
 
Da li neko zna kada ce se sa ovom raspalom Dinacard moci da se placa na svakom sajtu?
Pitao i NBS ali vec preko nedelju i vise dana nema odgovora.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Pa kako mislis da ce neko pouzdano da zna kad ce se moci placati na svakom domacem sajtu, ne mislis valjda da ces njome moci placati na recimo AE ili bilo kom stranom sajtu? Tesko to je nasa nacionalna kartica i ne verujem da ce to ikada biti moguce bar za vecinu stranih sajtova.
A ako pitas za domace sajtove to je ocekivano i moguce samo kad neko zeli da inplementira u svom sistemu placanja i da se stavi na sajt.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Domaći prodavci koji primaju kartice online nemaju razlog da ne primaju Dina, jer je najjeftinija za prodavca.
 
Daju ti bolje uslove za Dinu?
 
Niža provizija, jer NBS naplaćuje procesiranje manje od Visa, Master, American...
Intesa je pre nekih godinu dana imala akciju, ko uvede on-line plaćanje preko njih i prvih 3 meseca prima samo Dina, nema nikakve provizije na plaćanja. Posle možeš da dodaš koju god hoćeš karticu.
 
  • Like
Reagovanja: M J
To sam video, ali se ispostavilo da dobijas iste uslove za Dinu posle, tj. ista je provizija kao i za ostale kartice.
Mada ja nisam pomenuo neki promet, pitao sam usput samo koliko bi bilo, bez cenkanja.
 
Neki insajder kada ce Intesa da se ukljuci u IPS?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno