Šta je novo?

NBS - Sistem instant plaćanja

Kada bude dostupan QR kod generator, šta će biti prepreka da generišeš QR kod koji novac usmerava na račun fizičkog lica i daš nekome da skenira?
3rd party aplikacije mogu da generišu takve kodove ali aplikacije banaka nemaju tu mogućnost. NBS je nije ni predvidela svojim odlukama. Možda izmene propise pa omoguće ali ne verujem da će to biti uskoro.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
https://youtu.be/xoknf76mPaI

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Hvala, ali to nije odgovor na moje pitanje. Dakle, na koji način sam kao kupac siguran da će prodavac skinuti tačno onoliko koliko očekujem? Kad dobijem isečak, već je kasno. Moram da tražim povraćaj ukoliko je došlo do greške ili namerne zloupotrebe.

Prilikom kartičnog plaćanja na POS terminalu uvek piše iznos pre nego što se kartica prinese/ubaci, pa mogu da biram da li ću je prineti ili ne. Naravno, tu dolazi do izražaja kultura kartičnog plaćanja, a to je da karticu nikada ne bi smeli fizički da date prodavcu u ruke. Drugo je što se to kod nas ne poštuje.
 
Prodavac može u trenutku naplate da naplati koliko hoće ali ti kao kupac imaš pravo na reklamaciju banci i oni su dužni da izvrše povraćaj sredstava. Postoje jasna pravila kod povraćaja tako da su prava platioca zagarantovana. Lakše je izvršiti povraćaj kod plaćanja QR kodom nego kod plaćanja karticom.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Gubljenje vremena na reklamaciju, a suviše često se dešava da je račun neočekivan jer neko nije skinuo staru cenu, kucano 2x i slično... Trebalo bi nakon skeniranja da stigne notifikacija sa zahtevanim iznosom i primaocem koju bi kupac odobrio.

Sad preterujem, ali šta me sprečava da namontiram teleskop ispred maksija, snimam sve QR kodove koje kupci generišu i prebacujem pare na svoj račun pre nego što kasirka skenira taj kod? OK, uhvatili bi me brzo, ali nije da nije nemoguce
 
Ti nisi u sistemu IPS i ne mozes da das nalog za direktno zaduzenje kao sto to moze kasa / server u merkatoru.
 
Hvala, ali to nije odgovor na moje pitanje. Dakle, na koji način sam kao kupac siguran da će prodavac skinuti tačno onoliko koliko očekujem? Kad dobijem isečak, već je kasno. Moram da tražim povraćaj ukoliko je došlo do greške ili namerne zloupotrebe.

Prilikom kartičnog plaćanja na POS terminalu uvek piše iznos pre nego što se kartica prinese/ubaci, pa mogu da biram da li ću je prineti ili ne. Naravno, tu dolazi do izražaja kultura kartičnog plaćanja, a to je da karticu nikada ne bi smeli fizički da date prodavcu u ruke. Drugo je što se to kod nas ne poštuje.

Ne piše uvek, na dosta mesta gde nemaš dodatni terminal, ne piše iznos i moraš da gledaš kada kuca cifre, ako baš želiš da vodiš računa...


... OK, uhvatili bi me brzo, ali nije da nije nemoguce
Odavno nisam prisustvovao trostrukoj negaciji [emoji3]

SM-N975F
 
Evo i ova kopern... mts banka pustila iOS update sa IPS QR

9996f873824aee8d43e45d81d95106e4.jpg
 
Da li je neko koristio IPS QR sa Unicredit mbanking app? Pokusao sam da skeniram mts i infostan racun, ali dobijam internal service error prilikom skeniranja...
 
Post #583 - ne moze UC i Mobi da skenira racune
 
... . Naravno, tu dolazi do izražaja kultura kartičnog plaćanja, a to je da karticu nikada ne bi smeli fizički da date prodavcu u ruke. Drugo je što se to kod nas ne poštuje.

Kultura ili ne, dok nismo ušli u eru preterane paranoje za bezbednost podataka, prodavci su imali obavezu da identifikuju vlasnika platne kartice. Sada je poželjna provera potpisa na platnoj kartici, ako je takav tip kartice u pitanju, jer ako neko zloupotrebi karticu, bez obzira što šteta ide na teret banke izdavaoca, oni će svakako potrszivati potvrdu o transakciji od banke primaoca, a banka od korisnika POS terminala.
Ja sam danas imao jednu DINA karticu na potpis, a samo jedan kupac je pokretom dao do znanja da će prisloniti karticu (čovek državljanin JAR :)). Svi ostali su gurali karticu prema meni. Nijednu nisam uzeo, već pokažem rukom na number pad.

Ako imam sumnju da neko pokušava da plati karticom koja nije njegova, ne može niko da me spreči da tražim dodatnu identifikaciju. Kao što niko kupca ne tera da nastavi sa transakcijom koja mu ne odgovara, ako ne želi da se identifikuje, može da odustane od transakcije.
 
Kultura ili ne, dok nismo ušli u eru preterane paranoje za bezbednost podataka, prodavci su imali obavezu da identifikuju vlasnika platne kartice.

Verujem da je tako i dalje za sve kartice koje traže potpis. Međutim, ispravi me ako grešim, ukoliko je transakcija autentifikovana PIN-om, niko nema obavezu provere identiteta jer se smatra da je PIN dovoljan način autentifikacije? Korak dalje je što banka izdavalac, svesno žrtvujući bezbednost zarad jednostavnosti korišćenja, dozvoljava beskontatnu transakciju bez autorizacije PIN-om, a i ne postoji nikakva obaveza dodatne autentifikacije.

Što se kulture tiče, (ne)kultura je izražena i na strani kupaca i prodavaca. Više puta sam viđao kupce koji naglas diktiraju PIN prodavcu i prodavca koji bez treptaja "pomaže" kupcu ukucavajući PIN. Mislim da je i jedno i drugo, ako ne nelegalno, barem u suprotnosti sa ugovorom banke.

Još jedna stvar koja me jako nervira je kad vidim prodavca koji okrene karticu naopako kada je prinosi POS terminalu tako da svi okolo mogu lepo da vide CVV/CVC...I još pritom pritisne i savije karticu uz ekran aparata kao da je koristi za raznošenje glet mase...

Odoh daleko u off, izvinjavam se...
 
Mts IPS skeniraj radi odlicno proverio, ovo se cekalo vrh.
 
Verujem da je tako i dalje za sve kartice koje traže potpis. Međutim, ispravi me ako grešim, ukoliko je transakcija autentifikovana PIN-om, niko nema obavezu provere identiteta jer se smatra da je PIN dovoljan način autentifikacije? Korak dalje je što banka izdavalac, svesno žrtvujući bezbednost zarad jednostavnosti korišćenja, dozvoljava beskontatnu transakciju bez autorizacije PIN-om, a i ne postoji nikakva obaveza dodatne autentifikacije.

Što se kulture tiče, (ne)kultura je izražena i na strani kupaca i prodavaca. Više puta sam viđao kupce koji naglas diktiraju PIN prodavcu i prodavca koji bez treptaja "pomaže" kupcu ukucavajući PIN. Mislim da je i jedno i drugo, ako ne nelegalno, barem u suprotnosti sa ugovorom banke.

Još jedna stvar koja me jako nervira je kad vidim prodavca koji okrene karticu naopako kada je prinosi POS terminalu tako da svi okolo mogu lepo da vide CVV/CVC...I još pritom pritisne i savije karticu uz ekran aparata kao da je koristi za raznošenje glet mase...

Odoh daleko u off, izvinjavam se...

То о чему причаш је битно(безбједност коришћења),али не толико,већ казнена политика као и систем и начин откривања злоупотреба.
 
Na racunima sam i probao, u prodavnici jos nisam.
Konkretno mts racun za mob.
 
Verujem da je tako i dalje za sve kartice koje traže potpis.

Nije. Prodavac može, a ne mora da traži dodatni dokument. Poželjno je da uporedi potpis, ali ni to ne mora. Prevaru snosi banka izdavalac kartice, pa onda oni jure banku primaoca novca, pa oni jure korisnika POS terminala. A prevara ako je napravljena, napravio je onaj što je provukao karticu. Njega jedino preko video nadzora da jure, ako je prijava stigla dovoljno brzo da se snimci još uvek čuvaju.

Nedavno smo imali kupca koji nema ruke od rođenja. Za važne stvari se potpisuje nogom. Račun plaća DINA karticom i ja gledam onaj slip, ne znam šta da kažem (poznajem kupca, ne bih tražio potpis), saputnik kupca kaže, daj meni. Nacrtao je smajli i srce.

Nikada ne upoređujem potpis. Kada su veće transakcije, priroda posla mi je takva da tražim LK, pa ako je ime OK, to je to. A slučajeva da plaćaju sa ženinom ili maminom karticom imamo redovno. još uvek nismo imali neprijatnosti :)
 
Nikada ne upoređujem potpis. Kada su veće transakcije, priroda posla mi je takva da tražim LK, pa ako je ime OK, to je to. A slučajeva da plaćaju sa ženinom ili maminom karticom imamo redovno. još uvek nismo imali neprijatnosti :)

Ne bi smeo neko ko nije vlasnik kartice da vrši plaćanje sa istom (mislim na mamu, tatu, sestru itd.)...i mogu zbog toga da nastanu razne neprijatnosti...naravno šansa je mala ali je ima.
 
Ja redovno koristim ženinu karticu, njom plaćam gorivo na pumpi.

s10e on Tapatalk pro
 
SBB dodao IPS QR
 
To je ono o čemu pričam od najave QR kodova. Kurirska služba može preko jednog Qr koda da radi apsolutno sve. I da čekira prijema, transfere, naplatu. Još kada bi jedan QR kod mogao da inicira 2 transakcije tj da primalc skenira kod i pošalje novac i primaocu i kurirskoj službi za uslugu, kao dve odvojene transakcije.
 
Ne verujem nešto da će kurirske službe skoro da implementiraju to.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
@ПЈ-колико дуго то причаш:) Ваља ли чекати?Ево у продавницама још нисам никог видио да тако плаћа.Ово јесте добро,ал како онда узети бакшиш,муљати у курирској служби.Могу тако и у кафићима и ресторанима,полицији,општини,да се омасови свугдје,ал нешто фали:)
 
QR sistem plaćanja je potpuno izgubio svaki smisao...NBS ne radi apsolutno ništa na promociji, na širenju mreže trgovinskih lanaca koji prihvataju QR sistem plaćanja...banke su samo isforsirane da uvedu IPS skeniraj IPS pokaži sistem plaćanja ali to je to....Posle one početne inicijative i Rode kao prvog trgovinskog lanca koji prihvata QR sve je stalo i nema naznaka da će se bilo šta promeniti. Cela priča se svela na plaćanje komunalnih računa skeniranjem QR code-a i to je jedina stvar koja je dobra.
 
Nije jeftino implementirati potrebne izmene na strani trgovca.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno