Šta je novo?

Youtube Recommended Videos algoritam

Učlanjen(a)
02.12.2017
Poruke
1
Poena
41
Nemam bas veze sa IT temama, ali ova me zanima prilično, a iskreno ne mogu pretragom da nadjem da se o tome pisalo vec. Izvinjavam se ako grešim i ako sam omasila forum.
Rec je o načinu na koji radi YouTube recommended videos algoritam. Mozete li me uputiti na neke tekstove na nasem jeziku o tome, a mozemo (mozete :D) i da diskutujete o tome naravno...ja laicki mogu samo da konstatujem da je prilično iritantan nacin sugerisanja, a tek ceprkam na osnovu čega pravi tako glupe preseke.

Pozdrav svima i unapred hvala
 
Hej vidim da niko jos nije odgovorio, pa posto imam iskustva sa ovime ajde da dam neke od nacina :

1) Tip Videa

Posto YouTube pre uploada trazi da odaberes tip videa, kao sto je "Gaming", "Music" ili ista slicno, nakon tvog pregleda belezi se istorija video snimaka koje pogledas. Nakon odredjenog broja pogledanih snimaka (15-20) racuna se tema koju cini vise od 30% tvojih pregleda. Nakon toga ukoliko neka tema cini 5-15%(u zavisnosti od broja pogledanih videa) manju kolicinu pregleda uzima
se kao tip broj 2, i on cini 50% manji procenat preporuka. Tako se lancano desava ovaj proces.

Izuzetak: Ne postoji grupa videa koji cine vise od 30% pregledanih i pripadaju istoj grupi : Uzimaju se popularni random snimci

2) Tagovi

Kao i u prethodnom uzima se odredjen broj videa koji pogledas i tagovi se pregledaju. Za video snimke koji cine +30% pregleda i pripadaju istoj kategoriji traze se podudarni tagovi. Nakon odabira tagova, u recommended ulaze videi koji sadrze barem 1 od tih tagova poredjani po broju pregleda, a zatim Shuffle-ovani.

Izuzetak : Ne postoje videi istih tagova : U recommended ulaze videi tipa koji sadrze neki od tagova prethodno pogledanih poredjani po gledanosti a zatim Shuffle-ovani.

U ovim izuzecima nastaje zabuna kod korisnika : Na primer pogledate neki meme compilation, youtube ga svrstava u comedy i izbacuje vam u recommended "Disney Princess Play Dog [ULTRA CUTE]"
 
Promenio se algoritam. Sada vrlo lako moze da se izmanipulise playlistama i custom keywordsima. Ne znam da li si primetio da sada svi pokusavaju da odrade seo za plejlistu, a ne samo za sam klip.
Postoji gomila fazona kako uloviti korisnika u zamku da mu izlaze skoro uvek tvoji klipovi na sugerisanim klipovima sa strane, kada gleda neki tvoj klip.

Te fazone nema smisla koristiti ako imas neki svoj kanal ili vlog kanal, ali ako koristis jutub kao sredstvo za promociju necega i te kako znaci.
 
Jeste probotzore, to sam ispustio. Nije promenjen ceo algoritam, ali svakako znacajno je to sto ti kazes. Custom keywords je slicna prica kao ono sa tagovima, a playliste su prica za sebe. Kao sto si pomenuo ima fazona gomila, malo googlajte i videcete.
 
Nazad
Vrh Dno