Šta je novo?

Silicon Power S55 ---> SATAFIRM S11

Recoba20

Čuven
Učlanjen(a)
13.12.2004
Poruke
1,163
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-11500 & ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Red
Matična ploča
Asus TUF GAMING H570-PRO WIFI
RAM
Kingston HyperX Fury Black 4x8GB
GPU
Sapphire Pulse RX 6700 XT
Storage
Kingston KC3000 1TB; 2×Seagate ST4000DM004 4TB
Zvuk
Topping E30, Eris PreSonus E3.5
PSU
EVGA SuperNOVA 650 G6
Kućište
PHANTEKS Eclipse P600S
Monitor
Dell U2312HM
Miš & tastatura
Microsoft Wireless Comfort Desktop 5050
Laptop
Huawei D15
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A52s
Pristup internetu
  1. Wireless provajder
Juce poslepodne je kolega, u sred kuckanja u wordu, fasovao iznenada BSoD. Restartovao je komp, odmah ga je bacio u bios i to je to. Svaki restart je zavrsavao sa otvorenim biosom. Danas sam pogledao komp i umesto gorepomenutog SSD-a stoji da je SATAFIRM S11. Reset biosa, clear CMOS, vadjenje baterije, ponovo setovanje nisu dali rezultata. Pokusao sam repair sa windows 10 instalacijom, ali bez uspeha. Kada krenem u instalaciju windows-a dobijem ovo
WP_20171202_16_04_48_Pro.jpg
Pretpostavljam da je vrisnuo kontroler na SSD-u. To nije toliki problem jer je u garanciji. Pitanje svih pitanja je kako izvuci podatke sa SSD, odnosno sa desktopa?

Neverovatno mi je da SSD koji je pocetkom jula kupljen i postavljen, a do danas je radio sve ukupno 3 meseca, crkne tek tako. Da li je realno da je Silicon Power toliko smece da crkne posle 3 meseca rada?

Ako nekoga zanima, ostatak konfiguracije je
Gigabyte GA-H110M-S2V
Intel G4560
4GB DDR4
neki WD preostao od prethodne konfiguracije.
Win10 Pro UEFI instalacija, GPT particiona tabela.
 
Poslednja izmena:
Generalno Silicon Power i PatriJot su kršine. Ne znači da nekome ne rade godinama bez problema, ali su brendovi za izbegavanje.
 
Ne možeš nikako da izvučeš podatke, nažalost.

SP S55 i Patriot Blast su dobri budžetski SSD-ovi, ako su sa Phison S10 kontrolerom. Imam oba u tim verzijama i dobro rade, zadovoljan sam (za sad).

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Po review-ovima ovaj ima navodno Phison S10 kontroler. U ovom slucaju me (nas) budzetski SSD prilicno skupo kostao.

SP smece, nikad vise...:mad:
A vrhunac im je sajt gde trazi za registraciju da se obavezno stiklira prijem newsletter-a kako bi download-ovao SSD toolbox (koji nema nikakvu funkciju).:S:
 
jesi probao da delete-ujes sve particije prilikom nove instalacije win-a ( kod koraka kao na slici gore odaberes delete ), ponovo kreiras particiju i pokusas tada da instaliras win? ne verujem da je tek tako crkao, mada je moguce
 
Zasto bih deletovao sve particije na drugom hard disku?

Na SSDu se nalazi dosta vaznih podataka, tako da formatiranje SSD-a nije opcija.
 
Nema ništa od podataka.

Ne znam kako ljudi ne pretpostave, posumnjaju da nešto može da crkne nevezano za starost, brend i stepen korišćenja i ne bekapuju važne stvari. Totalno nebitno da li se radi o SSD-u ili HDD-u. Potreba da se to ima na dva fizički razdvojena mesta je toliko logična i jasna sama po sebi da je zabrinjavajuće kom procentu korisnika je neobična.
 
Naravno, najveca odgovornost je na vlasniku podataka. Moja odgovornost je utoliko sto sam predlozio SSD da se ubaci u konfiguraciju kada se radio upgrade. Koji je smisao da se na konfi sa modernim CPU i 4 GB RAM-a vrti Win10 na HDD-u starom 10 godina.
 
Normalno. Nema veze što si mu predložio (taj) SSD. Moglo je da se desi i sa bilo kojim hardom. Moglo je i sa Samsung 850 Pro.

Možda će se javiti još neko da predloži nešto, ali stvarno mislim da 99.99% neće moći da se vrati ništa od podataka.
 
Neverovatno mi je da SSD koji je pocetkom jula kupljen i postavljen, a do danas je radio sve ukupno 3 meseca, crkne tek tako. Da li je realno da je Silicon Power toliko smece da crkne posle 3 meseca rada?

Identican slucaj sa Zotac SSD, isto tako prso nakon par meseci i isto ispisao... bilo je nemoguce oziveti ga...
A Samsung Pro vec par godina radi...
 
Pokusaj preko nekog linux (ubuntu naprimer) da ocitas podatke. Ako imas hot plug u bios - jos bolje. Aktiviraj i probaj tako da ga prikljucis na vec startovan sistem. Ma da cim izbacuje satfirm11 tesko da ce uspeti.
Inace moze da se proba reparacija ssd, ali podatke ces onda izgubiti 100%.
 
Poslednja izmena:
Pokusavao sam sa raznim programima za recovery, bez rezultata. Kacio sam ga direktno kod mene preko USB-SATA adaptera, pa direktno na plocu, nista nije pomoglo.
 
Ako je nesto veoma vazno na ssd-u idi pitaj ove sto spasavaju podatke, mozda oni mogu nesto uciniti, osposobiti eventualno ssd da izvade, ako je nesto bezveze batali akanje...
 
Pitao sam i njih, 42000+PDV RSD za izvlacenje podataka sa SSD-a.
 
Nadam se da tvoj drug uči bolje od mog druga, kome je dva puta crkavao hard disk i gubio sve što ima, a još uvek nije počeo da pravi backup. Posle je počeo da čuva podatke na eksternom disku, koga je jednom ispustio, pa platio 300 evra spasavanje. Trenutno vucara sa sobom USB flash sa milion fajlova i verovatno čeka da se nesreća desi.
 
Pitao sam i njih, 42000+PDV RSD za izvlacenje podataka sa SSD-a.

Ima njih u BG 2 skupa i jedan cini mi se povoljniji (ne znaci da je zaista i povoljan ako ne ume ili z****e) pa potrazi.
Ako su podatci toliko vazni onda se odvaga vredi li i ako vredi spasavati skupo nije.
Ne znam da li je tu bila neka nezamenjiva poslovna dokumentacija, neciji diplomski, doktorat, naucni rad u koji je potroseno 2, 3, 5, 10 godina, eventualno porodicne slike i filmovi... za takve stvari se plaća ili plače.
 
Ili se pravi backup !!!
 
@gadafi
Nije drug, vec u neku ruku sef. ;) A da li je se opametio, vreme ce pokazati. Odavno mu je govoreno da bekapuje svoje stvari, a ne sve da gura na desktop. (Milion foldera i fajlova)

Videcemo sta nam je ciniti.
 
Pa najlakse je bekapovati desktop iskreno.
 
Da ozivim malo temu...ovo nije problem samo sa Silicon diskovima..isti problem, imaju i Patriot i Apacer ali i Sandisk SSD-ovi...i to posle update Windowsa...se desi...neobjasnjivo...ali posle tipa 15-20 slucajeva koje smo imali ovo smo utvrdili da je do update-a nekog....
SSD je posle toga neupotrebljiv uglavnom...u vecini slucajeva je u pitanju kontoroler SM 22XX nesto....
Ovo poprima dimenzije epidemije.....niko ne javlja o ovome u vecoj razmeri...a ovo je strasno....
 
Evo ja da se javim jer sam naseo na pijaci na jednog prevaranta. Kupio 4 SSDa po 20 evra kao ispravni, jos ih probao tamo i video u Sentinelu da su 100/100 i mislio da rade. Medjutim, doneo ih kuci, pokusao instalaciju Windowsa i nijedan nece da se formatira. Zatim ih prikopcao na svoj racunar sa Linuxom i jedan sam uspeo klasicno da formatiram i on sada radi kod tate u laptopu bez greske. Medjutim, ovoj preostaloj trojici nema spasa. Lik je inace imao pune kutije tih SSD-ova od 60, 120 i 240GB. Probao sam ih jedno 20tak od toga je 16 prijavljivao da su velicine 20MB, a neke nije uopste racunar prepoznavao u BIOSU. A SSD-ovi kao novi, po njegovim recima dobio ih je od neke firme koja je kupila nove. Ali verovatno je to taj UPDATE koji ih je masovno poubijao. Pokusacu da ih vratim sledeci petak jer je lik na istom mestu vec mesec dana, ali cisto sumnjam da ce hteti vratiti pare ili zamenuti SSD-ove jer sam ih odneo kao ispravne. Uvek se covek mora prvo zajebati da bi nesto naucio. Ali nije ni prvi ni poslednji put.

Nego da pitam, da li ima neki nacin da se ova tri SSD-a pokusaju oziveti nekim programom za reparaciju ili nesto slicno tome? Na dva SSDa uopste nece da se kreira particiona tabela i za njih u sentinelu pise da su radili 3xxx dana i da je upisano 50.xxx.xxx TB podataka. Na ovom trecem imaju cetiri particije, ali ne mogu ni da im pristupim niti da ih obrisem. Uvek daje error (I/O Error) kada pokusam da kreiram particionu tabelu.
 
Ne bih da prisedan ma muku ali da te boli zub da li bi isao kovacu da ti poravlja zube...?
Na pijaci kupiti na kilo ssd-ove i hdd-ove pa zar si mislio stvarno da su dobri...?
 
Kupovao sam ja gomilu hardova od 320/500GB za sitne pare i svi su radili i bili ispravni jer sam ih na licu mesta probavao i gledao kakvi su u Sentinelu. Da ti kazem sta sam sve na pijaci kupio i za koje pare ne bi mi verovao. Ali uvek postoji par slucaja kada sam se zajebao, ali koliko sam ustedeo i zaradio tamo ovo koliko sam izgubio je nista. Ja tamo imam racunar u kafani i sve sto kupujem odma probavam. Ne dajem pare tek tako. Ali ovo za SSD-ove stvarno nisam znao, da sam ovu temu procitao pre ne bi ih juce kupio. Srecom jedan od cetiri je radio. Ova tri cu pokusati da vratim ili cu ih staviti na limundo kao neispravne pa za koliko odu.
 
Fora sa ovim SSD-om je sto su prve verzije imale Phison kontroler, a u novijim verzijama istog SSD-a je Silicon Motion kontroler. Ovi sa Phison kontrolerom su crkavali.
 
Meni nije jasno samo kako je ovaj jedan proradio posto je i za njega pisalo SATAFIRM S11. Zatim sam ga ja iz terminala preko cfdisk tool-a formatirao i SSD je proradio. Na sledecom restartu vise nije pisalo SATAFIRM S11 nego pun naziv SSD-a kako i treba da stoji. Zato sam i mislio da mozda postoji neki softver koji ih moze oporaviti. Ali ako je kontroler crkao tu onda nema pomoci. Ma videcu da ih vratim sledeci petak ako lik bude tu. Uzeo sam od njega jos stvari, neki gejmerski komlet mis + tastura, bezicnu mis i tastaturu i neko levo ganc novo modularni napajanje sve po 1000 dinara i sve je radilo sem ovih SSD-ova. To je garant neka roba sa felerima koja je izbacena iz prodaje i on je to pokupio iz nekog kontejnera i doneo ovde. A ja sam stvarno mislio da rade. Prepoznaje ih u BIOSu, u Sentinelu 100/100 i prikaze da je kapacitet 120GB. Otkud sam znao da SATAFIRM S11 nije oznaka modela nego znak da sa SSDom nesto nije u redu. Sledeci cu put znati.
 
Fora sa ovim SSD-om je sto su prve verzije imale Phison kontroler, a u novijim verzijama istog SSD-a je Silicon Motion kontroler. Ovi sa Phison kontrolerom su crkavali.

Bas ovi sa SM controlerom i crkavaju.........evo zvalo me jos troje ljudi od proslog posta....a posto smo prosle godine prodali tipa 500+ SSD-a sa SM ...bice veselo...od pre neki mesec samo Kingston i Transcend....Samsung ko ima para.....i vise nemamo problema...
 
A onda kazu Zaha je talabu, rasipnik, buržuj, a ja samo znam da nisam toliko bogat da mogu kupovati jeftine (i nekvalitetne) stvari. :D
 
Bas ovi sa SM controlerom i crkavaju.........evo zvalo me jos troje ljudi od proslog posta....a posto smo prosle godine prodali tipa 500+ SSD-a sa SM ...bice veselo...od pre neki mesec samo Kingston i Transcend....Samsung ko ima para.....i vise nemamo problema...

Moguce da i oni crkavaju. Kod mene je bio stari model sa Phison kontrolerom. U zamenu sam dobio noviju verziju sa SM kontrolerom.
Da uzimam za sebe, nista osim Samsunga ne bi dolazilo u obzir, eventualno neki Kingston, Transcend, SanDisk.
 
Poslednja izmena:
Uradite update firmware-a, kao preventivu. A i velika vecina ssd-ova, sa “satafirm 11” problemom, poslije update-a firmware-a normalno radi, jer je na vecini problem iskljucivo softverske prirode. Cini mi se da sam ovo vec pisao na ovoj temi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam probao da uradim apdejt na Silicon Power SSD-ovima i nisam uspeo. Uvek mi je izbacivao: "Za vas uredjaj ne postoji noviji Firmware ili uredjaj nije moguce pronaci".
 
Nazad
Vrh Dno