Šta je novo?

Fujitsu old 1984

321321

Cenjen
Učlanjen(a)
11.03.2013
Poruke
57
Poena
160
Juce popodne na otpadu ( u firmi ) naleteh na nesto meni veoma zanimljivo. Pretpostavljam da je ovo model dinosaur hdd-a :) , ako neko zna nesto vise o ovom modelu neka napise... Pozzz
476d6b1e69c9d79f3ec68ec2247690dc.jpg
98e8656631d41b40726fbd0e7a5f75f7.jpg
a25ac529538953232d3cd6ccd03adbcf.jpg
264f6d36d584a3ea879c91f92ffec00c.jpg
548ed1f1d2d77fc5a78af12e1fc55996.jpg
f33b32b30d9ab8b9d74cba92d3cc64f3.jpg


Послато са X5max_PRO уз помоћ Тапатока
 
Cek to u Srbiji ili negde vani? Si ga pokupio sa otpada? Jel planiras nesto sa njim? Koje su dimenzije i neka odokativna tezina, nemoj da me shvatis pogresno, ali meni je ovakav pronalazak prekul i iskreno greota bi bilo baciti ga u staro gvozdje.
 
Kod ovih starih diskova, magnetne ploce su bile izmenljive, nezavisne od uredjaja. Cuvale su se u kutiji, kao zvono za tortu, i ubacivale u uredjaj po potrebi.
Pozdrav
 
Ja bih poslao email direktno @ Fujitsu - oni bi trebalo da znaju...

Hard disk je kostao skoro kao nov VW Golf tada :bottle:

morrow_hd_large.jpg
 
Poslednja izmena:
Juce popodne na otpadu ( u firmi ) naleteh na nesto meni veoma zanimljivo. Pretpostavljam da je ovo model dinosaur hdd-a :) , ako neko zna nesto vise o ovom modelu neka napise...

Kao mali, divio sam se ovakvim uređajima kod ćaleta u računarskom centru, tada je to bio fotoslog u štamapriji Dnevnik u NS. Tu se radila priprema za štampu. I to samo teksta. Slike su bile mislena imenica za tadašnje računare.

Konkretan uređaj, jeste bio neki HDD, ali sa izmenjivim pločama. Čitač je bio veličine standardne mašine za veš. Toliko je bio i težak, otprilike. A što reče Rafiki, sami diskovi, prečnik nešto tipa 30-35cm, kutija k'o zvono za tortu, ubacuješ diskove koje ti trebaju. Izgledalo je svemirski zbog poklopca samog uređaja od plavog pleksiglasa gde ste mogli gledati unutra kako glave skaču između ploča. Zanimljivo, kada se ploče prvi put zavrte, unutar njih su prvo ulazile četkice koje su čistile prašinu. Tek onda su kretale i glave. :D

Na njima se čuvao sistem, fontovi, softveri posebnih namena (tabele, ispis matematičkih formula...). Dnevnik je imao diskove sa svim fontovima koje je proizvođač nudio, ail su mogli da koriste samo one koji su kupili, tj. za koje su dobili ključ. I fontovi uopšte nisu bili jeftini. U tadašnjoj YU, bila su 3 ovakva sistema. Dnevnik, Vjesnik i mislim Politika. Naravno da su se brzo dosetili te međusobno razmenuli ključeve. IT piraterija iz '70-ih. Već tada je cvetala na našim prostorima. :D

A znate li kako je izgledao "štampač"?!? Zvao se digiset. Bio je dugačak nekih 5m, visok oko 1.5 a širok 70-80cm. Imao je unutra monohromatski ekran iliti katodnu cev, koji je ispisivao tekst. Preko velikog zoom objektiva, tekst se projektovao na fotopapir, koji je dalje išao u hemiju na razvijanje, sušenje, te je iz "štampača" izlazio papir sa ispisanim tekstom. Veličina fonta se menjala što veličinom samih slova na tom ekranu, što zumiranjem spomenutim objektivom. Naravno, sve automatski i "digitalno", komandovano iz računara. :D

Tekst su sa novinarskih rukopisa ili pisaćih mašina, prekucavale daktilografkinje na nečemu sličnom telefaksu, tekst se unosio na bušene trake, te onda ručno učitavao u računar, ovaj je to obrađivao te slao spomenutom štampaču. Te devojke su imale zadatak i da unošenjem određenih komandi u tekst, rade i delimični prelom teksta. Definitvni se na kraju vršio makazama i slaganjem delova teksta na ploču koja je onda išla na pripremu za štampanje.

Sam računar, ne znam detalje. Računar i "HDD" su bili Siemens-ovi. Računar je bio u nekoliko ormana. Otprilike, 4x1,5x1m. Od U/I jedinica, imao je tastaturu, teleprinter i tablu sa lampicama i dugmićima. Ekran? To je bila daleka budućnost. Baš moram matorog propitati seća li se još detalja. Jednu štampanu ploču iz te mašine, otprilike A3 formata, držao sam na zidu sobe donedavno.

A inače, sve se nalazilo u vrlo čistoj prostoriji, sa kontrolisanom klimom (18C cele godine), i napajanjem svega iz dva velika ormana. Na napajanju je bilo nekolio Papst ventilatora koji su za 14 godina bili zaustavljeni ukupno možda par sati, samo u momentima servisiranja. Inače su stalno radili. Nekoliko tih ventilatora ćale još i danas koristi leti da se hladi u kući. :D

Ceo sistem je bio od nemačke firme Rudolf Hell, koja je radila nekako pod okriljem Siemens-a. To je bio prvi u svetu sistem za računarsku obradu teksta.

Sve to je dosta dugo radio u Dnevniku. Sećam se da je ćale samostalno doradio da mogu da štampaju bar kodove. Kada su se pojavili bar kodovi, trebalo je dosta platiti da vam ga neko napravi.

Napravili su kiks krajem '80-ih. Kupili su novi sistem od iste firme, vrlo sličan dotadašnjem. Već tada su se PC i Ventura počeli gurati u priču o pripremi teksta. Kada su prihvaćeni, oduvali su sve drugo. Da je Dnevnik ostao na starom sistemu još godinu dve, svakako bi izabrali PC kao naslednika. Ali ok, i taj novi Hell su dosta koristili. Prestali su '99 za vreme bombardovanja.

.
.
.

A da vam ne pričam kako je tada izgledao skener za fotografije?!? :d
Tada sam prvi put video laser. Baš sam se razočarao kada sam ga video (mislim na laser). Zamišljao sam ga onako, kako je laser već izgledao u Blejkovoj sedmorki i Galactici. A ne ona mala plava tačkica na valjku skenera. :d :D
 
Poslednja izmena:
Ovo bi moglo da se prebaci u retro.
 
Nazad
Vrh Dno