Šta je novo?

Ryzen i Linux

Brandon Heat

Slavan
Učlanjen(a)
13.04.2005
Poruke
120
Poena
319
Pozdrav,

Zeleo bih da pitam za iskustva koje ste imali sa Linux-om? Posebno ljude koji se bave programiranjem i imaju Ryzen masinu.

Na internetu se ljudi zale na segfault probleme (prilikom kompajliranja na primer) i neke 'resive' probleme sa senzorima.

Da li je neko imao ovakve probleme i generalno da li je nesto 'kocilo' u radu?

Planiram da uzmem Ryzen 1600 ili 1700.

Trenutno koristim Fedoru 27.

Hvala unapred.
 
Teram Ubuntu 16.04 na Ryzenu 1600 pola godine, nikakvih problema vrednih pomena do sada.
 
Poslednja izmena:
Nema potrebe za novom temom. Tako možemo otvoriti svaku temu za Linux pa imati sve duplo
 
Taj segfault je ispravljen u novi(ji)m serijama. S obizorm na to da se dobro prodaje, tj. da je mala šansa da je nešto iz aprila još uvek na zalihama, male su šanse da se to desi. Ja vozim openSUSE i R3 i nikakvih problema nema. Iako nisam ni reintalirao OS nakon zamene platforme, samo sam prešao na noviji kernel.
 
Isto sa Mint-om, HDD samo transplantiran sa FX systema, sada 18.2 i uskoro na 18.3 čim nađem slobodno vreme.
 
Nema potrebe za novom temom. Tako možemo otvoriti svaku temu za Linux pa imati sve duplo

Nisam znao gde bi bilo najprikladnije da upitam ovo. Hteo sam da postavim u Ryzen 5 ili 7 temi ali me interesuju oba, a u Linux podforumu mi nije delovalo da mu je tu mesto(Iako je pitanje pola Linux pola Procesori). Napravio sam isto search na forumu o ovom problemu i nisam nasao temu. Nije mi problem da zamolim nekog od moderatora da ako moze, premesti temu/(odgovore i pitanja) na odgovarajuc podforum ili temu.

Taj segfault je ispravljen u novi(ji)m serijama. S obizorm na to da se dobro prodaje, tj. da je mala šansa da je nešto iz aprila još uvek na zalihama, male su šanse da se to desi. Ja vozim openSUSE i R3 i nikakvih problema nema. Iako nisam ni reintalirao OS nakon zamene platforme, samo sam prešao na noviji kernel.

Ok, strava. Teme koje sam citao na internetu(redit i dr.), sve deluju kao da su pre nekoliko meseci. Nisam nailazio na ljude koji su postavili problem ovog ili proslog meseca.

Isto sa Mint-om, HDD samo transplantiran sa FX systema, sada 18.2 i uskoro na 18.3 čim nađem slobodno vreme.

Hvala na odgovoru :).
 
Poslednja izmena:
Taj segfault je ispravljen u novi(ji)m serijama. S obizorm na to da se dobro prodaje, tj. da je mala šansa da je nešto iz aprila još uvek na zalihama, male su šanse da se to desi. Ja vozim openSUSE i R3 i nikakvih problema nema. Iako nisam ni reintalirao OS nakon zamene platforme, samo sam prešao na noviji kernel.

U stvari, AMD nije zvanično potvrdio da je segfault problem ispravljen niti kako je ispravljen niti od koje serije je ispravljen. Najpribližnije što imamo zvaničnoj izjavi je navodno "uverenje od AMD-a" koje je dobio Majkl sa Phoronix sajta da "problem postoji ali samo u ranim primercima procesora". Tu "izjavu" su ostali sajtovi preneli u dosta izobličenom obliku. Sve informacije koje mogu da se nađu na netu su čista nagađanja a niko iz AMD-a neće da komentariše. Svi AMD zaposleni koji su se inicijalno odazvali na primedbe korisnika na AMD support forumu i Reddit-u su odjednom zaćutali i više ne pričaju o ovom problemu. Postoje potvrde da i među novokupljenim procesorima ima neispravnih. Drugim rečima, praktično se ništa nije promenilo.

S druge strane, ova tvrdnja da je "mala šansa naleteti na procesor iz aprila" je neosnovana. Obišao sam nekoliko prodavaca koji su bili voljni da mi izađu u susret i provere na svojim lagerima datume proizvodnje primeraka procesora koje imaju, najnoviji koji sam našao je bio iz 19. nedelje a treba juriti makar 30. nedelju pa na dalje da bi se smanjila verovatnoća da je procesor neispravan.

Sve u svemu se AMD poneo baš neodgovorno prema svojim kupcima. Lepo je to što zamenjuju procesore ljudima koji se odluče za RMA ali da ćute i nastavljaju da prodaju neispravne primerke je baš smrdlovski.
 
Poslednja izmena:
A šta misliš da mogu da urade? Čak ni na ranije proizvedenim primercima, taj segfault negde postoji negde ne. Kako misliš da oni nađu "loše" primerke i vrate ih nazad? Radi se o problemu koji će primetiti manje od 1% korisnika. Jedina opcija je ova koja postoji - ako dobiješ takav primerak, vrati ga nazad i dobićeš novi.

A to za modele na lageru, da još ima starijih serija, to je problem našeg tržišta. Tamo gde je veći protok (USA, DE...), zaista jeste manja verovatnoća da ti zapadne stara serija.

Ono što je bitno, jeste da ti kao kupac imaš opciju da vratiš primerak koji ti ne odgovara. I po našem zakonu, i po garanciji proizvođača. Druga opcija je da kupiš alternativni proizvod (core iX) ako ti to odgovara
 
Bilo kako bilo, ja sam narucio bas pre neki minut Ryzen 5 1600 (kod nas). Nadam se da necu imati problema.
 
A šta misliš da mogu da urade?

Povuku sa tržišta postojeće zalihe i popune ih novim/ispravnim primercima? Da, to bi ih mnogo koštalo ali greška je isključivo njihova.

Čak ni na ranije proizvedenim primercima, taj segfault negde postoji negde ne.

Na osnovu čega baziraš ovu tvrdnju? Ja u stvari ne mogu da nađem informaciju da je neko testirao procesor kupljen od ranije i da mu je bio ispravan. Broj takvih ljudi je reda veličine staje na prste jedne ruke. Svi koji su se potrudili da istestiraju procesor, gorko su se razočarali.

Radi se o problemu koji će primetiti manje od 1% korisnika. Jedina opcija je ova koja postoji - ako dobiješ takav primerak, vrati ga nazad i dobićeš novi.

O, primetiće problem mnogo više njih samo neće dovesti problem u vezu sa procesorom. Tiha korupcija podataka je najzlobniji oblik ovog problema sa procesorima.

A to za modele na lageru, da još ima starijih serija, to je problem našeg tržišta. Tamo gde je veći protok (USA, DE...), zaista jeste manja verovatnoća da ti zapadne stara serija.

I to je pitanje. Veće zemlje imaju i veće zalihe tako da dođe na isto. Takođe ne mogu da nađem informaciju da je neko kupio procesor u skorije vreme bilo gde na zapadu i dobio primerak noviji od 30. nedelje.

Ono što je bitno, jeste da ti kao kupac imaš opciju da vratiš primerak koji ti ne odgovara. I po našem zakonu, i po garanciji proizvođača.

Osim što u našoj zemlji RMA ne funkcioniše. Našim lihvarima bi morao da platiš i slanje procesora AMD-u a bome i uvoz u zemlju ispravnog procesora. Čik probaj da objasniš carini da ne treba ništa da ti naplate.

@Brandon Heat, kad ti stigne procesor, zabeleži vreme proizvodnje. Piše na samom procesoru u obliku UA17XXYYY. Javi odakle si naručio i naravno testiraj procesor sa kill-ryzen skriptom.
 
Poslednja izmena:
Povuku sa tržišta postojeće zalihe i popune ih novim/ispravnim primercima? Da, to bi ih mnogo koštalo ali greška je isključivo njihova.
Baš tako. Sećam se da je i Intel svaki put kada mu se tako nešto desilo povlačio sa tržišta sve što je do tad proizveo.
RMA i postoji za takve slučajeve. Kupiš probaš ako imaš problem zameniš ili tražiš novac nazad pa izabereš nešto iz konkurentskog tabora.
 
@Brandon Heat, kad ti stigne procesor, zabeleži vreme proizvodnje. Piše na samom procesoru u obliku UA17XXYYY. Javi odakle si naručio i naravno testiraj procesor sa kill-ryzen skriptom.

Planiram to da uradim, nadam se da nece praviti probleme. Narucio sam od Trim firme, reklamira se na kupujem prodajem. Imam 3 godine garancije.
 
Osim što u našoj zemlji RMA ne funkcioniše. Našim lihvarima bi morao da platiš i slanje procesora AMD-u a bome i uvoz u zemlju ispravnog procesora. Čik probaj da objasniš carini da ne treba ništa da ti naplate.

@Brandon Heat, kad ti stigne procesor, zabeleži vreme proizvodnje. Piše na samom procesoru u obliku UA17XXYYY. Javi odakle si naručio i naravno testiraj procesor sa kill-ryzen skriptom.
Svuda u svetu slanje na RMA je o tvom trošku (možda nije u USA ali nisam sasvim siguran). Proizvođač tebi šalje o svom trošku i na etiketi lepo stoji da je RMA zamenski proizvod na koji je već plaćena carina i porez.
Nemoj da misliš da su crinici na zapadu išta bolji od onih u Srbiji, iz mog ličnog iskustva znam da će ti naplatiti carinu i porez na sve što ima vrednost preko limita, ukoliko nije jasno obeleženo da ne potpada carinjenju jer su dažbine već plaćene.
Nekoliko puta sam slao uređaje i delove u NL Corsair centar na RMA i prvi put se desilo da je neki neiskusan carinik uzeo da obrađuje slučaj i dva danba smo se dopisivali na email dok nije pročitao deo zakona koji obrađuje takve situacije i sve ekspresno završio uz mail izvinjenja zbog neprijatnosti.
 
Za nekoga ko trek treba da kupi procesor, svakako želi da izbegne RMA ako je to moguće ali kako stvari stoje, RMA ti ne gine ako želiš ispravan procesor. Oni koji nemaju sreće, možda budu morali i dva puta da rade RMA. Zato je važno da AMD iskomunicira sa svojim kupcima i objasne kupcima kako da u startu mogu da dođu do ispravnih primeraka procesora. Ali ništa od toga izgleda...
 
A to za modele na lageru, da još ima starijih serija, to je problem našeg tržišta. Tamo gde je veći protok (USA, DE...), zaista jeste manja verovatnoća da ti zapadne stara serija.

Ovo je tačno, veliki je protok na zapadu, ja sam kupio procesor sredinom oktobra u Caseking (Nemačka), proizveden je 38. nedelje. Nije da sam nešto obraćao pažnju na to, sasvim slučajno sam bacio pogled na CPU pre ugradnje. Mindfactory ima još veći promet, prodaju svakog meseca više hiljada Ryzen procesora, kod njih su verovatno još "svežiji" primerci.

I to je pitanje. Veće zemlje imaju i veće zalihe tako da dođe na isto. Takođe ne mogu da nađem informaciju da je neko kupio procesor u skorije vreme bilo gde na zapadu i dobio primerak noviji od 30. nedelje.

Evo ti moj primer.
 
Povuku sa tržišta postojeće zalihe i popune ih novim/ispravnim primercima? Da, to bi ih mnogo koštalo ali greška je isključivo njihova.
Ili da kažu da Ryzen nije preporučljiv za kompajliranje na linuxu. Koštalo bi ih mnogo manje, pošto bi samo izgubili 1% kupaca. Kladim se da kad bi svakom korisniku pre prodaje postavili pitanje: "Da li želite primerak kod kog se pri kompajliranju na linuxu javlja segfault?", pola njih reklo da želi jer bi mislili da je to nešto dobro :)

Na osnovu čega baziraš ovu tvrdnju? Ja u stvari ne mogu da nađem informaciju da je neko testirao procesor kupljen od ranije i da mu je bio ispravan. Broj takvih ljudi je reda veličine staje na prste jedne ruke. Svi koji su se potrudili da istestiraju procesor, gorko su se razočarali.
Ako me pamćenje dobro služi, na onoj listi gde su ljudi kačili svoje rezultate oko 25-30% njih nije imalo problema. Gomila ljudi koji su imali taj problem je vozilo CPU van specifikacija (OC)

O, primetiće problem mnogo više njih samo neće dovesti problem u vezu sa procesorom. Tiha korupcija podataka je najzlobniji oblik ovog problema sa procesorima.
Do te greške dolazi u specifičnim situacijama, jer problem je primećen samo na linuxu. Bar ja nisam primetio da Windows korisnici imaju problema sa ovim bagom. Ne možeš da tvrdiš da postoji bilo kakva "tiha korupcija podataka", jer bi u tom slučaju problem bio znatno izraženiji. Renderi ili igre bi pucali koliko i GCC, i na bilo kom OS-u. A to nije slučaj.

Gomila ljudi koriste ove procesore od izlaska i nisu se susretali sa bilo kakvim problemima. Takođe, ako se i javi neki problem, to ne znači da je u pitanju ovaj bug. Ko zna šta se sve pronađe u svakom procesoru i zakrpi kroz BIOS ili OS. Bilo je takvih situacija u skoro svakoj Intel i AMD arhitekturi, i niko nije povlačio svoje proizvode.

https://www.theregister.co.uk/2017/02/06/cisco_intel_decline_to_link_product_warning_to_faulty_chip/
https://arstechnica.com/information...have-a-crash-bug-with-hyperthreading-enabled/
https://www.extremetech.com/computi...es-intel-chips-to-freeze-in-complex-workloads

I to je pitanje. Veće zemlje imaju i veće zalihe tako da dođe na isto. Takođe ne mogu da nađem informaciju da je neko kupio procesor u skorije vreme bilo gde na zapadu i dobio primerak noviji od 30. nedelje.
Zalihe zavise pre svega od vremena isporuke od dobavljača do prodaje. Niko ne drži na stanju više nego što mora jer je to zarobljen novac. Takođe, većina velikih i ozbiljnih prodavaca radi po sistemu FIFO. Ne znam gde se šta prodaje, ali znam da je broj ljudi koji su primetili problem mnogo veći u periodu maj-avgust, nego septembar-decembar.

Osim što u našoj zemlji RMA ne funkcioniše. Našim lihvarima bi morao da platiš i slanje procesora AMD-u a bome i uvoz u zemlju ispravnog procesora. Čik probaj da objasniš carini da ne treba ništa da ti naplate.
Poruči online, imaš dve nedelje da istestiraš procesor i vratiš bez obrazloženja. Ili insistiraj da ti pošalju procesor proizveden u poslednjih 20 nedelja. Kažeš im da ćeš vratiti ako ne bude bio dobar i da želiš da im uštediš vreme. Ili kupi konkurentski proizvod, koji nema taj bug, po većoj ceni. Ili čekaj novu reviziju. Tako je, kako je. Danas je bukvalno nemoguće kupiti PC proizvod koji neće imati skrivenih problema ili neželjenih karakteristika (npr. Intel ME). Zato oni koji imaju specifične zahteve i PC koriste za posao treba drugačije da pristupe odabiru računara u odnosu na ljdue koji igraju WoT.
 
Sad sam se setio, slikao sam CPU telefonom u kutiji, kvalitet je malo šklj, ali se vidi datum proizvodnje.
Slika je u prilogu.
Drugi red, UA, pa onda 17 (godina proizvodnje), 38 (nedelja).
Dobro je recimo što se može videti nedelja proizvodnje pre kupovine, bez otvaranja boxed kutije, tj. vidi se kroz prozorče.
 

Prilozi

  • ryzen 1600.jpg
    ryzen 1600.jpg
    882.8 KB · Pregleda: 114
@Space Beer, s obzirom da je problem de facto u samom procesoru, apsolutno je nemoguće da problem nastaje samo kada se radi kompajliranje i to samo na Linux-u. U stvari kompajliranje na Linux-u je samo najbolji način da se lako i brzo pokaže da li je procesor faličan ili ne. Segfailt je ekstreman slučaj korupcije podataka gde je došlo do korupcije podataka vezanih za tok izvršavanja programa (instruction pointer, instruction cache itd.). Zamisli šta još može da se iskorumpira bez da primetiš odmah. Ljudi su primećivali loše izračunate hash sume i sl. To je relativno bezazlen problem ali to samo govori da problem može da se pojavi na nasumičnom mestu, ne samo kod "kompajliranja na Linux-u".

Evo ti primer. Moj stric se bavi komputacionom hemijom. Pušta proračune na svojim računarima koji mogu da potraju i po par meseci. Kako on da veruje rezultatima koje dobije ako zna da Ryzen korumpira podatke na svakih 5 minuta pri "kompajliranju na Linux-u"?

Naravno, procesori nisu savršeni. Čak i "sasvim ispravni" primerci će kad tad napraviti neku grešku što zbog kosmičkog i drugog zračenja, nestabilnosti napojnog napona i sl. ali to su greške koje se javljaju reda veličine jedan bit na nekoliko meseci ili nedelja. Ne na svakih 5 minuta kada procesor pošteno opteretiš.

S druge strane, izgleda da ne razumeš termin "tiha korupcija podataka". To je upravo onaj tip korupcije koji nećeš primetiti odmah i na očigledan način. Tu i tamo će ti neki fajl postati korumpiran. Primetićeš tek posle par nedelja. Fajl sistem će pronaći grešku. Pokrenućeš chkdsk i rešiti problem. Neki javascript na web stranici se neće isrpavno učitati. Refrešovaćeš stranicu i rešiti problem. Neki glitch u igri koji ćeš pripisati bug-u u igri... itd. itd. Dok te ne udrize za bulju pa ti ošteti nešto do čega ti je stvarno stalo pa još ni ne primetiš da ti je i backup isto tako oštećen.
 
Poslednja izmena:
:) Ajde, u igri ili na vebu je teže uočiti problem, ali u renderu će biti jasno ako negde nešto pođe po zlu. I ti algoritimi nisu ništa drugo nego gomila proračuna. I nije primećeno na Windows-u, gde Win 10 (pošto pretpostavljam da većina Ryzen korisnika vozi desetku) ima 10-15 puta više korisnika nego sve linux distribucije.

S druge strane, ako ne primetiš (takav) bug, da li to znači da on ne postoji? Tj. da li je možda moguće da Coffee Lake ima bug koji je teško uhvatiti a može da dovede do lošeg rezultata simulacije koja traje danima ili nedeljama? Prvo, za takve poslove se nikad ne kupuje nova platforma. Evo, npr. jedan Skylake bug je primećen skoro dve godine od izlaska te arhitekture. Dalje, da ne govoroimo o ECC memoriji. Ali kada radiš neki proračun, imaćeš gomilu različitih testova i uporedićeš rezultate. I ako primetiš da jedan ima neočekivanu vrednost, ponovićeš taj test.

Da, problem postoji, tj. postojao je. Zapravo, ako sam video, od nedelje 27 ne bi trebalo da ima priemraka sa ovim bug-om. Ali nije ni približno toliki koliko predstavljaš.

A na temi "kako reprodukovati bug", evo jednog zanimljivog odgovora :D
so i just did this with my 4790K and get segfaults ... and now?
 
:) Ajde, u igri ili na vebu je teže uočiti problem, ali u renderu će biti jasno ako negde nešto pođe po zlu. I ti algoritimi nisu ništa drugo nego gomila proračuna.

Pa i ne mora da bude tako jasno. Negde će neki piksel možda dobiti pogrešnu boju i sl. To ćeš teško uočiti.

I nije primećeno na Windows-u, gde Win 10 (pošto pretpostavljam da većina Ryzen korisnika vozi desetku) ima 10-15 puta više korisnika nego sve linux distribucije.

Potvrđeno je i na Windows-u. Zato je lik koji je primetio problem na Windows-u kreirao kill-ryzen-win skriptu. Ova skripta teže i sa manjom učestanošću izaziva pucanje, u odnosu na Linux skriptu, ali kod očajnih primeraka procesora, veoma brzo puca.

S druge strane, ako ne primetiš (takav) bug, da li to znači da on ne postoji? Tj. da li je možda moguće da Coffee Lake ima bug koji je teško uhvatiti a može da dovede do lošeg rezultata simulacije koja traje danima ili nedeljama? Prvo, za takve poslove se nikad ne kupuje nova platforma. Evo, npr. jedan Skylake bug je primećen skoro dve godine od izlaska te arhitekture. Dalje, da ne govoroimo o ECC memoriji.

To se slaže sa onim što sam pomenuo da ni "ispravni" procesori nisu savršeni. U ostalom zato postoje serverske verzije procesora, ECC memorije, radiation hardened procesori i ostale ekstremne metode za povećanje stabilnosti. Ali čak ni potrošačke verzije procesora ne bi smele da budu toliko nekvalitetne da u roku od 30 minuta možeš da izazoveš segfault i to na nasumičnom mestu i u nasumično vreme. Ako to postane standard, onda smo nagrabusili. U normalnu prodaju će se puštati neispravni procesori a ispravni će se prodavati kao premium primerci po mnogo većoj ceni.

Ja nisam programer pa ne kompajliram često programe ali dobra doza kompajliranja na Linux-u se dešava u pozadini. Npr. na Ubuntu-u, nVidia i VirtualBox kernel moduli se kroz DKMS kompajliraju pri update-u kernela. Sve što mi treba je da kompajliranje pukne (mnogo bolji ishod) ili da napravi grešku negde u generisanju opcode-a pa da mi crkavaju moduli u radu i da ne mogu da skapiram zbog čega (mnogo gori ishod).

Ali kada radiš neki proračun, imaćeš gomilu različitih testova i uporedićeš rezultate. I ako primetiš da jedan ima neočekivanu vrednost, ponovićeš taj test.

Nije to baš tako jednostavno. Proračuni koje sam pominjao su takvog tipa da ne znaš kakve rezultate treba da očekuješ. Zato i radiš proračune. U pitanju je simulacija kompleksnih molekula gde se proverava stabilnost molekula, hemijske osobine itd. Ne znaš šta da očekuješ unapred a postoji i određena doza nedeterminizma. Dva proračuna neće dati apsolutno identičan rezultat. Najgore što može da ti se dogodi u tom slučaju je da te rezultati navedu na pogrešne zaključke a to može da te košta i naučnog rada.

A na temi "kako reprodukovati bug", evo jednog zanimljivog odgovora :D

To je bio onaj Phoronix-ov stress test koji 100% puca na istom mestu na svim platformama. Ovi segfault-ovi na Ryzen-u su mnogo podliji i na random mestima se javljaju. Majkl sa Phoronix-a se tada bio malo ispr**eravao, da izvinete na izrazu.

Hteo bih još da napomenem da postoji velika razlika između HT bug-a kod Intel-a, i segfault problema kod Ryzen-a. Intel je problem popravio u mikrokodu što znači da je problem bio u mikrokodu ili je problem determinističke prirode i može da se napravi workaround u mikrokodu. Ryzen problem po svemu sudeći ne može da se ispravi u mikrokodu jer je vezan za kvalitet izrade procesora i totalno random. Nekvalitetni primerci jednostavno imaju neki crosstalk ili curenje struje ili flipovanje bita usred temperaturnih oscilacija ili nešto peto što ne može da se popravi mikrokodom. Znači yeald uopšte nije toliko dobar koliko AMD priča nego turaju i "malo" falične procesore na tržište nadajući se da to neće izazvati odmazdu.

Evo sad čitam kukanje u vezi pucanja Overwatch-a i da Blizzard navodno radi sa AMD-om na rešavanju problema. Ne bi se iznenadio da problem uopšte nije u Radeon-ima i/ili drajverima kako svi misle nego u Ryzen-u.

Da ne bude zabune. Ja nisam nikakav Intel zagovornik. Svi moji dosadašnji procesori su bili AMD osim Pentium keca na 133 Mhz i nekog i5 u laptopu. Boli me to što i posle skoro godinu dana od kada je Ryzen izašao, od AMD-a možeš da dobiješ samo mačku u džaku.
 
Poslednja izmena:
Kakav sad Overwatch, pa problema sa Radeon drajverima ima bez obzira na procesor. Isto se dešava i na Intelu i na FX-u. Nećemo da nagađamo i izmišljamo probleme tamo gde ih nema

I kakva mačka u džaku kad je problem rešen pre 4 meseca? Poredio sam sa Skylake bagom zbog vremenske distance, a ne vrste baga. Intelu je trebalo skoro dve godine da nađe i reši taj bug. Ko zna koliko je simualcija i kompajliranja puklo zbog toga :) Ovaj je primećen i rešen u roku od nekoliko meseci. AMD je priznao da ima faličnih procesora i ponudio RMA. Sasvim pošteno sa njihove strane.

Čisto sumnjam da su znali pre puštanja u prodaju da ima faličnih primeraka i da je problem u proizvodnji. Pa valjda je logično da bi u tom slučaju zadržali te primerke i pustili nove. Još ako je problem zaista elektro/termalne prirode (neki su pominjali da je problem rešen vodenim hlađenjem :D ), to znači da su opušteno mogli da puste te čipove na nižem kloku i/ili naponu u vidu nekih low-power verzija. Ne bi se bacili :)

Nisam ni mislio da će se prilikom simulacije dobiti isti rezultat sa istim ulaznim parametrima. Ali biće slično. Bar je tako kod ANN-a, i lako se primeti odstupanje. Prilično sam siguran da ljudi koji koriste računar za ozbiljne simulacije ne kupuju novu platformu, ili ako kupuju, znaju da mogu da očekuju probleme i prihvataju taj rizik. Uvek bilo i biće tako.

Nova arhitektura, novi proizvodni proces, složen proizvod, nove verzije softvera (OS/kernel, drajveri, kompajleri...) - ne može sve biti savršeno. Bitno je da kupac zna na čemu je, a sa Ryzenom i softverom iz poslednja 3-4 meseca, može da očekuje dobru i stabilnu platformu
 
I kakva mačka u džaku kad je problem rešen pre 4 meseca?

Gde piše da je ispravljen i kako? Novog mikrokoda nije bilo. Novog steeping-a nije bilo. Strožija kontrola kvaliteta? Diskutabilno.

Pratim redovno AMD support forum thread posvećen ovom problemu: https://community.amd.com/thread/215773?start=1830&tstart=0 . Evo šta je nedavno jedan lik pisao:

I tested a fresh Ryzen 7 1700 (UA 1728PGT) bought this month in Germany. It has the segfault issue. Reproduced by building mesa 13.0.6 in a loop with -j24:

[ 689.836104] sh[14150]: segfault at 1c08248 ip 00007f207fb746a0 sp 00007fff45392a48 error 6 in libc-2.23.so[7f207fb46000+1c0000]
[ 732.090024] sh[21234]: segfault at 45e1c68 ip 00007f917b6ba6a0 sp 00007ffc16d9a838 error 6 in libc-2.23.so[7f917b68c000+1c0000]

Just reporting for anyone keeping track.

Za inat, baš nema niko živ da se pohvali da je kupio procesor i da mu je ispravan tako da je nemoguće prosuditi da li takvih slučajeva nema ili jednostavno nikog ne zanima da javi pozitivna iskustva.

Sad kruže priče da problem možda nije vezan za nedelju proizvodnje već zemlju porekla. PGT/PGS = Malezija = neispravni, SUS/SUT = Kina = ispravni.

Razumem da si uveren da problem više ne postoji ali najbolji način da to dokažeš drugima je da testiraš svoj procesor i javiš rezultate.

Poslednje što je bilo na ovu temu:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/7fzlrm/some_information_on_the_segmentation_fault/
 
Mali update,

Uzeo sam procesor i plocu, uskoro mi stize memorija. Planiram za vikend da sklopim masinu.

Dobra vest je da je procesor UA 1733SUS. Sto znaci da je posle 30te nedje i iz Kineske fabrike. Tako da da je verovatnoca da radi bez problema veca.

Uradicu test sledece nedelje i postaviti sta se desilo.
 
Upravo stigao 1600x, 1725PGT - e sad budi pametan :|

Koliko razumem problematiku, morao bih da instaliram i testiram CPU, i ako ima segfault problem mogu da kontaktiram AMD support sa dokazima i tražima RMA... Iz Srbije?

Po ovim threadovima koje ste linkovali, vidim da je week 25 na granici, ali da ima problematičnih primeraka i do tridesete nedelje.

Da sam naručio par dana kasnije, i video ovaj thread na vreme, možda bih mogao da izboksujem i neki CPU iz kasnijeg dela godine. Sve ostale komponente su stigle, planirao da sastavim mašinu za vikend... Baksuz.
 
Poslednja izmena:
I ja sam dobio UA 1733SUS pa ćemo videti kako stoje stvari za vikend... nadam se...

To da je 25. nedelja granica proizilazi iz činjenice što su svi primerci koje je AMD poslao kupcima u sklopu RMA bili od 25. nedelje pa na dalje. Nije neka zvanična potvrda. Bilo je ispravnih i pre te nedelje, ima i neispravnih posle te nedelje ali u mnoštvu nezvaničnih i neproverenih informacija teško je izvući neke konkretne zaključke.
 
Nazad
Vrh Dno