Šta je novo?

Ryzen i Linux

Tako je, kao što si rekao bilo je ispravnih primeraka i pre 25. nedelje, kao i neispravnih posle, ali pretpostavljam da se radi o nešto manjim procentima, ali bilo je i situacija da i CPU dobijen od AMD-a kao zamena ima isti problem. Verovatno sam ubo faulty primerak, pošto je Malezija i baš na granici sa vremenom proizvodnje... I sada nisam pametan šta da radim. Neću koristiti Linux, ne programiram, ali imaću mentalnu zabelešku da procesor ima proizvodnju grešku, koja može i ne mora da se manifestuje na xyz načina u budućnosti. A koji bi bio način i rok za RMA iz drage nam domovine, ne smem ni da pretpostavim.

Ti si najverovatnije dobro prošao, Kina + week 33 ti daju veoma dobru šansu da je CPU klot ispravan.
 
U najgorem slučaju, koristiš ga rekreativno, ne za kritične namene. Kad izađe Zen+ tamo mart, april, kupiš Zen+ a ovaj prodaš. Valjda će Zen+ biti ispeglan od ovih gluposti.
 
U principu, nema "kritičnih" namena u mom radu, bavim se layout dizajnom, i odigram po koju igru ponekad (sve ređe nažalost), tako da ne očekujem probleme u svakodnevnom radu. Sa druge strane, svakako mi se ne dopada da kupim i koristim proizvod sa fabričkom greškom, da to tako nazovem.
 
Ako ima grešku, vratićeš ga, ako nema, nećeš :) Ako si poručio online, lakše ti je da u roku od dve nedelje vratiš ovim našima i tražiš/kupiš novi sa zahtevom da bude iz W30+

Kao što rekoh, meni je sve to cimanje besmisleno. Još uvek nisam ni testirao sa Kill Ryzen skriptom, potrudiću se za vikend da odradim to. Bilo je takvih slučajeva i u serverskim procesorima (i Xeon i Opteron). Čak ni te priče o korupciji fajlova nemaju mnogo smisla, jer će se bilo kakva greška pre odraziti na rad OS-a koji će pući kao zvečka, pre nego što neko ostane bez slika sa letovanja. Nije FS baš takvo sito da ga sistemski ubije bilo šta. S druge strane, zna se kako se i gde se čuvaju bitni fajlovi. Ja bar ne pravim razliku između rada na Haswell-u i Ryzen-u, tj. ne verujem ni proizvođaču CPU-a, ni proizvođaču HDD-a/SSD-a ni proizvođaču OS-a
 
Poslednja izmena:
Uzeo u kompletu sa još nekim komponentama kod "Mađara" na KP. Pisao im juče, mada sam sam kriv, evo prilike anti-šverc-iz-HU-preko-KP članovima da likuju :)

Generalno se slažem sa tobom, da nisam pročitao o sagfault problemu, stigao bi procesor, ja ga instalirao, i teraj - i najverovatnije nikada ne bih primetio problem... Ali s obzirom da se jesam informisao, sad ne mogu da se ne nerviram - ignorance is bliss, jelte.
 
Will keep you posted :D
 
Ajde ja prvi da se oglasim.

Uradio sam Kill ryzen test odavde i radio je jedno dva ipo sata i nije failovao ili pravio segfault-ove. Meni je to dovoljno.

Isto memorija sa Hynix cipovima mi radi na 3000mhz na Ryzen platformi(radila je i na 3200mhz ali je bila nestabilna. Mogu da se zezam sa time i da stelujem tajminge i dizem napon, ali me je bas briga trenutno).

Procesor je Ryzen 1600 Batch: UA 1733SUS, BIOS AGESA 1071.

Screenshot from 2017-12-09 21-39-19.png

Mislim da je ovaj problem prevazidjen poslednjim revizijama.
 
Poslednja izmena:
Evo i mene da javim rezultate. Takođe Ryzen 1600 Batch: UA 1733SUS, sve na default/auto u BIOS-u, memorija na 2133 MHz, vrteo sam "kill-ryzen" nekih 10+ sati, nije izbacio segfault :banana:. Id*ot, nisam uhvatio screenshot, na brzinu sam restartovao komp i otišao u BIOS da uporedim temperature sa onim što mi javlja lm-sensors. Rekao bih da se slažu. Sudeći po tome, CPU temperatura nije išla preko 36 C sa LC-Power LC-CC-120 kulerom.

Sve u svemu, OK. Malo me zezala memorija pri prvom paljenju kompa dok nisam uradio Clear CMOS i sačuvao default podešavanja. Poigraću se kasnije sa podešavanjima da probam da poteram memoriju na većem taktu.
 
Ja sam sinoć sklopio mašinu, i sada imam pitanje - kako da najlakše istestiram procesor? Koji live Linux da iskoristim?
 
@stojagrozny

Mislim da mozes bilo koju distribuciju da koristis. Moja preporuka ili Ubuntu ili Fedora. I raspakuj ovo ovo i startuj iz terminala. Procitaj readme sa linka kao mali guide.

@vix

Drago mi je da ti sljaka kako treba :).
 
Napravio Ubuntu 17.10 live USB (probao sinoć sa 16.nešto, ne mogu da se logujem, stalno me vraća na login), i pustio par puta skriptu. Pucaju (skoro) istovremeno svi loop-ovi zajedno ali bez segfault grešaka (proverio sam i log fajl) - koliko sam razumeo, ovo se desi kada se iskoristi sav RAM. U prvom krugu, sa svih 12 loop-ova, skripta je terala nekih 20-tak minuta, a kako vidim masa segfault grešaka se javi u prvih nekoliko minuta.

Updateovao malopre bios, digao ram na deklarisanu brzinu, to mu je valjda to, neć' se nerviram više :)
 
Pokreneš sa "kill-ryzen 4 4". To ti neće pojesti sav RAM.
 
Hvala na savetu drugar, pročitao sam taj deo na Guithub-u - Probao 2 puta, ista priča, sva 4 loop-a pucaju sa par sekundi razlike (oba puta slično vreme), no segfaults...
Ako rešim da testiram dalje, moraću da instaliram lepo Ubuntu regularno.
 
Poslednja izmena:
Ja sam dobio falicni 1600X 1728PGT
Probao sam razlicite frkevencije RAMa i da dizem napone al nije pomoglo.
Popunio sam onu RMA formu kod AND-a pa cemo videti
Screenshot from 2017-12-17 11-45-15.jpg
Screenshot from 2017-12-17 11-14-45.jpg
 
Ja sam kupio među prvima, ali je moj primerak, izgleda, ok.
Kod:
grep 'stepping\|model\|microcode' /proc/cpuinfo | head -4
model		: 1
model name	: AMD Ryzen 7 1700X Eight-Core Processor
stepping	: 1
microcode	: 0x8001129

Kod:
dmesg | grep -e 'DMI.*BIOS'
[    0.000000] DMI: System manufacturer System Product Name/PRIME X370-PRO, BIOS 1201 10/18/2017
I test:
 

Prilozi

  • Screenshot from 2017-12-11 06-01-53.png
    Screenshot from 2017-12-11 06-01-53.png
    201.8 KB · Pregleda: 87
  • Screenshot from 2017-12-11 06-01-58.png
    Screenshot from 2017-12-11 06-01-58.png
    65.1 KB · Pregleda: 79
Ja sam dobio falicni 1600X 1728PGT
Probao sam razlicite frkevencije RAMa i da dizem napone al nije pomoglo.
Popunio sam onu RMA formu kod AND-a pa cemo videti

Ja sam jako kratko testirao, mada sam prošao više od 20 minuta testa sa svim jezgrima, nije nemoguće da će pokazati segfault kada budem testirao detaljnije. Javi se ovde obavezno kada dobiješ odgovor od AMD-a.
 
@MileInc

Baci pogled ovde. Nadam se da ces imati podjednako pozitivan odgovor.
 
Dobio sam RMA broj i poslao sa EMS posto je DHL preskup, i sad opet cekam. Slanje me kostalo 2400 din
 
Zar nije dhl placen od strane amd? Ili to za Srbiju ne vazi kao uvek...
 
Nisu spominjali ni jednod kurijera samo da im posaljem. DHL je 8360 po kalkulatoru sa isporukom sutradan.
 
Nisu spominjali ni jednod kurijera samo da im posaljem. DHL je 8360 po kalkulatoru sa isporukom sutradan.
We have arranged a pre-paid DHL account to return your CPU back to AMD free of charge. Please contact your local DHL center and arrange with them to get the part shipped back to AMD, using our DHL account:xxxxxxx

Sent fra min SM-G955F via Tapatalk
 
toga u mom mailu nema:
Your RMA has been processed and the confirmation number is: RMA# .

Please securely package your CPU in box with the RMA confirmation number (RMA# ) and return shipping address clearly written on the outside of the box.

The shipping address is:

AMD GCC c/o K+N
Pudongweg 1
...

Contact detail and telephone number are required only for logistics documentation.

If you have any inquiries related to RMA status, please respond to this email.

Note: Please keep the heatsink and fan as it is not required to send this back to AMD.

Please let us know your return shipment tracking number as soon as you ship your faulty part to the AMD warehouse. Upon receipt of your RMA return, we will arrange your replacement part on priority.

Once you have received your replacement CPU, please update your motherboard BIOS to the latest version with AGESA 1.0.0.6b after installing the CPU.
 
This is an automatically generated email please do not reply

    Dear Mihajlovic,

    Product         Serial#         Result
    ______________________________________________________________

    YD180XBCAEWOF   9Rxxxxxxxxxx      TEST/INSPECTION PASSED

    Next Steps

    You will receive an Email notification when your replacement product is
    ready to ship.

Sent fra min SM-G955F via Tapatalk
 
Pokrenuo sam RMA proces videcemo za sada.. imam 1700x UA 1707PGT i izbacuje segfault kad pokrenem ryzen-kill.sh Jel jos neko radio RMA iz Srbije, koliko ste cekali?

Ovo je moje iskustvo, radicu update povremeno:

27.12.2017 - Popunio sma AMD Service Request, trenutni auto response mejl
 
Poslednja izmena:
Stigao mi je novi procesor
1730SUS
Upravo testiram, prosao je jedan krug testa bez gresaka.
Treba mu 70 minuta sa 4 paralelna bilda.
 
Nije linux bug, pogođen je i windows i macos. Bug pogadja sve intel procesore koji imaju speculative execution ostvaren u hardveru.

Sent fra min SM-G955F via Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno