Šta je novo?

Banka Intesa

2. SMS izveštaj po 1 transakciji: 6,00 + PDV - ovo može da bude ozbiljan problem, jer će cifra lagano da ode preko 100,00 RSD mesečno (15-ak plaćanja karticom)
SMS je i do sada koštao toliko
1619335186792.png
(još uvek važeći) tarifnik od 09.11.'19.

no, prelazi se na sistem puš notifikacije u aplikaciji, koliko sam razumeo, upravo za potrošnju po kartici, i slično...
 
Poslednja izmena:
Kako god, meni se u potrošnji u okviru Telenor paketa ne vidi.
 
Sta se desava sa naplatom za devizni kada na dinarskom tekucem ima sredstava, a na deviznom nema? Da li skidaju sa dinarskog?

Jel su to iz Inteze rekli da ce 31.5. naplatiti unazad za ceo mesec ili je to ovde pretpostavka? Jer ne vidim kako mogu da naplate za ceo mesec kada su rekli da nove tarife stupaju na snagu 31.5., sto znaci da su do 30.5. na snazi stare tarife. Jedino sto mogu da naplate je taj poslednji dan u mesecu kada nove tarife stupe na snagu, jer bi u suprotnom to bila retroaktivna naplata sto je potpuno nezakonito. To bi obicna prijava NBS trebala da zaustavi.

Sektor u NBS koji se bavi time
СЕКТОР ЗА ЗАШТИТУ КОРИСНИКА ФИНАНСИЈСКИХ УСЛУГА
Генерални директор: Бојан Терзић
011/3338-251-[email protected]
 
Poslednja izmena:
Jer ne vidim kako mogu da naplate za ceo mesec kada su rekli da nove tarife stupaju na snagu 31.5., sto znaci da su do 30.5. na snazi stare tarife.
obračun za održavanje računa će biti 31. tako da po mom sudu nije retroaktivno

ali da, pretpostavka je po sredi
 
Nije pretpostavka nego cinjenica i naplatice ti za maj po novoj tarifi. Zali se u ime svih nas, imas podrsku😉 . Nema od zalbe nista, ne vredi
 
obračun za održavanje računa će biti 31. tako da po mom sudu nije retroaktivno

ali da, pretpostavka je po sredi
Jeste naplata 31.05., ali do 30.05. je potrosnja bila po starom tarifniku, tako da jedino sto bi bilo zakonito je da naplate taj 31., tj. 120/31 za devizni, tj isti princip je i za tekuce racune. Npr. za hit, ako bas hoce da naplate po novom, naplata moze da ide 30 dana po 300, a jedan dan po 350, tj. 301.61 dinar. Jer da su rekli da su nove tarife na snazi od 01.05. onda bi mogli da naplate, tj. nije vazan datum naplate usluge, vec datum prometa.
 
ja sa preduzetnickog racuna ne mogu devize da dignem, konvertuju mi u dinar svaki put i prebace dinare na dinarski racun pa odatle podizem dinare, pa onda opet u menjacnicu kupuj devize

Preduzetnički račun je u osnovi račun za pravna lica i ne možeš sa njega da podizeš EUR. Zapravo, ne možeš ni da ih kupiš, osim ako nije za uvoz, već samo da prodaš banci.

Ukoliko želiš da promeniš banku kao preduzetnik, možeš da prebaciš EUR sa računa na račun, ali postoji provizija. Ne znam koji je procenat, znam da je maks iznos provizije u nekim bankama bio 40 i 45 hiljada dinara.
 
Jeste naplata 31.05., ali do 30.05. je potrosnja bila po starom tarifniku, tako da jedino sto bi bilo zakonito je da naplate taj 31., tj. 120/31 za devizni, tj isti princip je i za tekuce racune. Npr. za hit, ako bas hoce da naplate po novom, naplata moze da ide 30 dana po 300, a jedan dan po 350, tj. 301.61 dinar. Jer da su rekli da su nove tarife na snazi od 01.05. onda bi mogli da naplate, tj. nije vazan datum naplate usluge, vec datum prometa.
da ako se održavanje zadužuje svakodnevno
no, ako je u pitanju princip naplate objedinjene usluge 1/12 (meseci), onda je jedino bitan sam dan kada ti isporuče račun

ed.: u prilog mom rezonovanju: prilično sam siguran da će ti ako recimo trećeg u mesecu želiš da ugasiš tekući, to dozvoliti tek nakon što izmiriš održavanje za čitav mesec
 
Poslednja izmena:
a sto su to izmislili da moram da ih prodam banci? to je jednostavno otimanje od mene i guranje banci u dzep, u cijem je to interesu? tu mi ode oko 50 evra na 1000 evra
 
После детаљне анализе и чињенице да имам дугорочну финансијску обавезу у банци, остајем у Интези до даљњег. Једино што ћу променити пакет на ХИТ Плус чим буде било могуће.
Што се тиче рефинансирања кредита тражио сам пар понуда од других банака и ко за инат камата иста као код Интезе или чак лошија. Што се тиче рата без камате ту зависим директно од тога колико трошим на рате, што се тиче електронских налога плаћање мора да иде па мора, тако да се ту морам прилагодити. Тако да оквирно са некадашњих 300 дин трошка по новом ћу плаћати преко 200% скупље.
 
da ako se održavanje zadužuje svakodnevno
no, ako je u pitanju princip naplate objedinjene usluge 1/12 (meseci), onda je jedino bitan sam dan kada ti isporuče račun
Tom logikom ako se vode, lice bi moglo svaki mesec da raskine ugovor dan pred naplatu i da dan kasnije otvori racun i da nikad nista ne plati. Ne deluje mi da je to logicno, ali ajde.


@kibicer Hvala
 
a sto su to izmislili da moram da ih prodam banci? to je jednostavno otimanje od mene i guranje banci u dzep, u cijem je to interesu? tu mi ode oko 50 evra na 1000 evra
Jedino zakonito sredstvo plaćanja u privredi u Srbiji je dinar. Ne možeš ući u prodavnicu i tražiti da ti izdaju fiskalni račun u evrima ili kupiti repromaterija/osnovno sredstvo isl. za evre, sem ako nije iz uvoza kao što je rekao PJ.
To što mi držimo ušteđevinu u evrima i što povremeno kupimo nešto od nekoga za evre je druga stvar i čisto je navika iz doba kad je evro/marka bio/a stabilna valuta u odnosu na naš dinar.

Možda se sećaš da je pre par godina bila frka kad je PayPal hteo da uđe na naše tržište što su svi priželjkivali jer bi puno olakšalo e-prodaju međutim problem je bio što NBS nije dozvolila da se evro doda kao zakonito sredstvo plaćanja već su insistirali da PP doda dinar kao valutu. Long story short zato nemaš mogućnost plaćanja PP-lom kod domaćih firmi...
 
a sto su to izmislili da moram da ih prodam banci? to je jednostavno otimanje od mene i guranje banci u dzep, u cijem je to interesu? tu mi ode oko 50 evra na 1000 evra

Zato što je naša valuta dinar?

Zakon o deviznom poslovanju
Član 34
Plaćanje, naplaćivanje i prenos između rezidenata i između rezidenata i nerezidenata u Republici se vrši u dinarima.

U nastavku tog člana je spisak poslova u kojima se mogu koristiti devize za plaćanje u Srbiji.

Ako ti ode 5% na prenos iz banke u banku, nešto radiš pogrešno...
 
Што се тиче рефинансирања кредита тражио сам пар понуда од других банака и ко за инат камата иста као код Интезе или чак лошија.
i izvesno je da bi maltretman oko papira i neophodnih odlazaka do ekspozitura, bio jednak, ili čak veći nego kad si prvobitno i uzimao kredit...

generalno gledajući, promena banke u kojoj si više godina, prvorazredno je mrcvarenje u najavi, i naravno da oni to vrlo dobro znaju...
 
Ма да, опет изнова заложна изјава, хипотека, меница, код нотара, ово-оно... Мислим банка ко банка, нужно зло, у Интези сам од већ годинама уназад и супер сам био задовољан услугом, свиђа ми се њихов принцип рада са појединим производима, све спорове ако сам их имао решавао сам мејлом, само можда 2-3 пута директно телефоном ако је било компликовано објаснити писмено и то је то. Ајде најавили су те неке новине са новом моби апликацијом, што ми је посебно интересантно ово плаћање ка иностранству физичким и правним лицима путем дознаке, што је досад било могуће само на шалтеру банке. Баш ме занима како ће то изгледа ти у пракси.
 
Zato što je naša valuta dinar?
Ali problem je što preduzetnik ne može da plaća lične troškove karticom u inostranstvu (online ili fizički) direktno sa deviznog računa, bilo kupljenim devizama, bilo zarađenim, a istovremeno može to da čini u zemlji sa dinarskog računa, uz plaćanje poreza na dobit od 10% ako je knjigaš.
 
Jedino zakonito sredstvo plaćanja u privredi u Srbiji je dinar. Ne možeš ući u prodavnicu i tražiti da ti izdaju fiskalni račun u evrima ili kupiti repromaterija/osnovno sredstvo isl. za evre, sem ako nije iz uvoza kao što je rekao PJ.
To što mi držimo ušteđevinu u evrima i što povremeno kupimo nešto od nekoga za evre je druga stvar i čisto je navika iz doba kad je evro/marka bio/a stabilna valuta u odnosu na naš dinar.

Možda se sećaš da je pre par godina bila frka kad je PayPal hteo da uđe na naše tržište što su svi priželjkivali jer bi puno olakšalo e-prodaju međutim problem je bio što NBS nije dozvolila da se evro doda kao zakonito sredstvo plaćanja već su insistirali da PP doda dinar kao valutu. Long story short zato nemaš mogućnost plaćanja PP-lom kod domaćih firmi...
Ne razumem kakvo placanje?

Ne mogu da podignem evre sa deviznog racuna i to je to. Ali mogu da ih konvertujem u dinar i da ih ponovo prebacim u evre, to je nesto sustinski drugacije jel? A zasto ih ne bih 5 puta konvertovao iz supljeg u prazno mozda je to jos logicnije?

Naravno da ode 5% prvo ide obavezna konverzija evro -> dinar po nekom nebuloznom intezinom kursu, a zatim dinar -> evro u menjacnici.
 
5% gubitka bi bilo da je intesin kupovni kurs 112 dinara (prodajni u menjačnicama je oko 117.85)

nije 112 ni u jednoj varijanti, ali razumem poentu ;)
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: PJ
Ali problem je što preduzetnik ne može da plaća lične troškove karticom u inostranstvu (online ili fizički) direktno sa deviznog računa, bilo kupljenim devizama, bilo zarađenim, a istovremeno može to da čini u zemlji sa dinarskog računa, uz plaćanje poreza na dobit od 10% ako je knjigaš.

E ovo već ne znam zašto je tako.
I pravo da ti kažem nemam pojma kako nam se knjiže troškovi. Zapravo, ja imam samo dinarsku, debitnu, karticu u Intesi, tako da bi sva potrošnja išla kroz konverziju.

S obzirom da ta Intesa kartica nikada nije proradila u inostranstvu, koristio sam svoju karticu, pa refundirao troškove.

Ako pod "knjigaš" misliš na vođenje računovodstva, ne znam kako funkcioniše kod preduzetnika. DOO prilikom podizanja obračunava porez na dividendu 15%, a to nema veze sa porezom na dobit, koji se svakako obračunava na kraju fiskalne godine. Dakle, mnogo skupo.

Naravno da ode 5% prvo ide obavezna konverzija evro -> dinar po nekom nebuloznom intezinom kursu, a zatim dinar -> evro u menjacnici.

I taj evro onda sačuvaš ili ga odneseš u drugu banku?
Ne znam kolike iznose menjaš, ali taman da Intesi prodaš po onom najgorem njihovom kursu 114.6396 i kupiš u lokalnoj menjačnici, kod mene u kraju već mesecima 117.9, to je opet manje od 3%.
U Intesi odavno nisam prodavao eur kao pravno lice, a kupovinu uvek radimo kroz zahtev. Poslednjih meseci varira od 117.9-118. Tako da verujem da možeš i da prodaš po boljem kursu nego što je taj najniži sa sajta.

Da li plaćaš podizanje gotovine u Intesi? Ali i to može da bude max 0.5%.

Slažem se da nije sjajno, ali nije 5% 😉
 
Ne razumem kakvo placanje?

Ne mogu da podignem evre sa deviznog racuna i to je to. Ali mogu da ih konvertujem u dinar i da ih ponovo prebacim u evre, to je nesto sustinski drugacije jel? A zasto ih ne bih 5 puta konvertovao iz supljeg u prazno mozda je to jos logicnije?

Naravno da ode 5% prvo ide obavezna konverzija evro -> dinar po nekom nebuloznom intezinom kursu, a zatim dinar -> evro u menjacnici.
Jedna bitna stvar koja je ovde izostavljena, u pitanju je devizni račun pravnog lica, firme.
Tako da vlasnik tog novca nisi ti lično već firma, bez obzira što je to tvoja firma.
Bilo kakvo pomeranje novca sa računa firme na neki drugi račun koji nije od iste firme je kontrolisano i mora imati pokrića.
Novac sa računa firme ne može da se podigne bez pokrića za šta je podignut, ne možeš da digneš i staviš u džep bez pokrića zašto si to uradio.
Dakle novac sa računa firme može da se iskoristi samo za plaćanje nečega, recimo mašina, računa firme, opreme za firmu, plata isl. i ako je to plaćanje izvršeno prema domaćim firmama, radnicima u Srbiji, može biti samo u dinarima.

Da skratim, možeš da podigneš evre sa deviznog računa firme, recimo za službeno putovanje u inostranstvo, za dnevnice tokom boravka u inostranstvu isl. i ne moraš imati pokriće u vidu računa za gorivo iz inostranstva isl. ali ako ti dođe finansijska... gud lak.
 
Cekajte ljudi,
Hocete mi reci da se 120 dinara mesecno placa i devizni racun uz besplatnu VISA Internet karticu? Pa ako je tako onda definitivno nije besplatna kao do sada...

Takodje hocete reci da se default (jedan bazicni euro) devizni racun kroz Intesa Hit paket takodje placa 120 din mesecno? Pa onda su trebalo da naplate Intesa Hit 350 + 120 din, da se tako tarifira racun... a ne “novih 350 din”.

Takodje “Master card - rate bez kamate” koja laz, a naplacivace se svaka zasebna rata 50 din kao usluga Intesi, znaci nesto npr kupljeno na 12 meseci u startu je skuplje za 50din x12.

Ako je tako, onda je ovo ozbiljna promena...

Hvala
 
U onim izmenama uslova koje si dobio na mejl ti pise i koji ti je devizni racun besplatan od kada oni pocnu, a za sve ostale koje imas ti je 120 din po racunu.
Ja sam isao pre neki dan i pozatvarao sve racune i sve kartice osim jednog dinarskog i jednog deviznog.
 
Hocete mi reci da se 120 dinara mesecno placa i devizni racun uz besplatnu VISA Internet karticu? Pa ako je tako onda definitivno nije besplatna kao do sada...
Nije besplatna, takođe se sada plaća izdavanje 200din jednokratno (valjda svake 2 godine?)
 
U tom mail-u koji sam dobio stoji sam jedan devizni racun, dolarski koji je automatski kreiran 2019 kada su razdvojili devizne multi valutne racune. I za njega mi pise da ce od 2022 da krene naplata.
To znaci implicitno da za sve ostale krece od kraja maja?
Znaci jedino da uzmem Hit Plus pa da imam jedan free devizni (ne znam na koji nacin markiraju koji ce biti free), sto i nije lose posto obican hit je 350 din, a plus je 475, to je razlika 120 din jedan devizni i dodatno 5 din. A dobiju se jos neki benefiti sa Plus-om.

Takodje bih onda ovaj devizni za Intesa Internet karticu drzao prazan sve dok mi ne zatreba nesto pa samim tim ne mogu da naplate nadoknadu za odrzavanje.
 
Cekajte ljudi,
Hocete mi reci da se 120 dinara mesecno placa i devizni racun uz besplatnu VISA Internet karticu? Pa ako je tako onda definitivno nije besplatna kao do sada...

Takodje hocete reci da se default (jedan bazicni euro) devizni racun kroz Intesa Hit paket takodje placa 120 din mesecno? Pa onda su trebalo da naplate Intesa Hit 350 + 120 din, da se tako tarifira racun... a ne “novih 350 din”.
evo info iz prve ruke (savetnik):
čitava svrha uvođenja naplate deviznih računa, jeste svođenje istih na minimum, jer je sistem takav da banka mora da se obaveže kod NBS za pare na tim partijama, ali je i sama prelikvidna, bez mogućnosti za isplativo plasiranje, pa zato gledaju da se novac uopšte ne zadržava kod njih

za tu svrhu intesa ima svoj fond, drugi imaju njihove, i putem njih se vrši upravljanje gotovinom za fizička lica sa viškom sredstava

ukratko, morali su to da urade

eto, duboko me ganula njihova potresna priča...
 
800 je bila ranije za one koji nemaju račun u intezi. U novom cenovniku piše 200. (IX 1.1.4)


Možda je sada 200din za sve? Takođe, ko ima hit+ i besplatan devizni uz njega, ne plaća 200din za Visu classic debit za taj račun-
Ma sve zivo imam kod njih tj prebacio , otvorio jedan devizni , taj internet i platio 800 din. Moguce da ce po novom cenovniku biti 200. Posle 2g se produzava besplatno . Tako mi rwkose i toliko napltise.
 
Nazad
Vrh Dno