Šta je novo?

Banka Intesa

Brljaju sve više i više. Ja sam još u prepisci sa njima za kupovinu dve avio karte, ali različitim karticama (inicijalno zaduženje u RSD, proknjiženo u EUR).
Pride: plaćanje aviokarte online, u iznosu od preko 600€, autorizovano bez OTP (Mastercard).
 
Upravo mi se desila... Neprijatnost?!... Sa Intesa Internet karticom. Promenio sam u AWS paying method podatke Intesa internet kartice koja je istekla tj. promenio sam valid date. AWS nije tražio da upišem CCV, a uredno mi je stigla poruka da je račun zadužen iznosom od 1e. Da li mogu da urade validaciju kartice bez CCV? Ako mogu da urade validaciju, da li mogu da se naplate bez koda?

Amazon nikada ne trazi CVV. Ne mislim samo na AWS nego i "obicni" Amazon. Nije do Inteze, tako radi i sa Komercijalnom i Raiffeisen.
 
Pozdrav ljudi.. iscitah celu temu a ne naleteh na neki "best-practice" za Intezinu plastiku.

Konkretno: za internet placanje koristim Visu Internet, vezanu, logicno, za namenski nalog na kojem ne drzim vise od 10-20e. Videh da se spominje Visa electron za online placanje, zar to nije "malo" nesigurno s obzirom da je ona vezana za "glavni" devizni racun?

Imam Hit racun, znaci Visu Inspire, Visu electron, AMEX i MC. Racun sufiksom -EUR (isti kao tekuci dinarski) je pretpostavljam EUR partija racuna vezanog za Visu inspire.
Mioje pitanje je, s obzirom da u inostranstvu i dalje, po navici, placam u keshu, koja je najbolja/najisplativija varijanta za placanje u evrima?
 
MC ti je najbolja varijanta za placanje vani, a i ovde, posto je na odlozeno, pa sve platis djuture odjednom 10. u mesecu. I za net to vazi, ali za sajtove gde nisi siguran, koristi Visa Internet/Electron.
Ako vec imas Visa Internet, nema potrebe da se cimas i za Electron, jer ti se jos uvek ne naplacuje izdavanje VI-a (VE se uopste ne placa). Ali za one koji jos uvek nemaju nijednu, VE je bolja opcija, jer moze i vani da se koristi, ako zatreba.

Jeste VE manje sigurna od VI, zato otvoris dva devizna (ili u tvom slucaju, ako vec koristis Hit, onda drzis novac na Hit-EUR partiji, pa prebacis na devizni po potrebi).

Visa Inspire ne znam da li sada radi kako treba, ili opet ponekad baguje... i naravno samo za one koje inace imaju tekuci u Intesi, jer inace se placa 200-300 dinara racun :)
Imaj na umu da je Visa Inspire dobra ako podizes vani na bankomatima banca Intese.


Ukratko, Visa Internet/Electron (obavezno jos jedan devizni racun, koji nije povezan sa karticom) za sajtove gde nisi siguran, a MC inace.


Sto se Amazona tice... od kada ne trazi CVV? Sad bas proverih, ne trazi mi CVV za update isteklih kartica, samo novi datum, stvarno. Ubedjen sam da je trazio CVV:)
 
^Amazon nikada nije tražio CVV, barem amazon.com i amazon.co.uk. I meni je bilo čudno u početku ali eto.
 
Ja sam na amazon.de bio ranije, tek pre ~2 godine sam prvi put sa .com porucio, cini mi se, ali nalog je vec imao kartice, pa mi nije bilo cudno sto me nista ne pita.
 
Amazon nikada ne trazi CVV. Ne mislim samo na AWS nego i "obicni" Amazon. Nije do Inteze, tako radi i sa Komercijalnom i Raiffeisen.

Zaista ne mogu da se setim da li sam pre unosio CVV za AWS, ali samo postojanje mogućnosti da mi nešto naplate bez CVV obezvredjuje postojanje bilo kakvog sistema zaštite na toj... I bilo kojoj drugoj kartici...
 
Amazon ima manje mogucnosti da se zali za chargeback zbog toga.
 
Ponovo je Intesa autorizovala plaćanje MC-om bez OTP. Na LH.com.
 
Prijavio sam racun za fiksni (MTS) - trajni nalog preko Intese, ne vidim da je izvrseno jos uvek? Da li neko koristi jos ovu uslugu? Jel treba nesto da se verifikuje placanje preko SMS-a?
 
Ne, izvrsava se oko 20. u mesecu, tj. na dan dospeca (nekada je to 21/22, ako 20/20-21 nisu radni dan).
Ali proveri ovaj mesec 21. da li je obradjen, nije uvek sigurno da se trajni nalozi izvrse u mesecu u kome su prijavljeni.

Infostan recimo ne moze nikako, a EDB cesto nece. Vazi za sve banke.
 
Prijavio sam racun za fiksni (MTS) - trajni nalog preko Intese, ne vidim da je izvrseno jos uvek? Da li neko koristi jos ovu uslugu? Jel treba nesto da se verifikuje placanje preko SMS-a?

Ako ti je baš stalo da saznaš, pozovi korisnički centar MTS-a. Moći će da ti kažu da li će se račun platiti trajnim nalogom, i kod koje banke.

A piše ti i na samom računu MTS-a: "Plaća trajnim nalogom" u donjem desnom uglu prve stranice (tj. onog dela koji se koristi kao "uplatnica").
 
To ne moze ovog meseca na racunu videti.
 
U poslednje vreme sam sve plaćao preko računara, jutros otvorim aplikaciju na telefonu posle dosta vremena, ukucam PIN i dobijem info da je korišćenje aplikacije blokirano zbog nekorišćenja. Je l' moram da idem u banku da mi je odblokiraju ili može i telefonom/mejlom?
 
MC ti je najbolja varijanta za placanje vani, a i ovde, posto je na odlozeno, pa sve platis djuture odjednom 10. u mesecu. I za net to vazi, ali za sajtove gde nisi siguran, koristi Visa Internet/Electron.
Ako vec imas Visa Internet, nema potrebe da se cimas i za Electron, jer ti se jos uvek ne naplacuje izdavanje VI-a (VE se uopste ne placa). Ali za one koji jos uvek nemaju nijednu, VE je bolja opcija, jer moze i vani da se koristi, ako zatreba.

Jeste VE manje sigurna od VI, zato otvoris dva devizna (ili u tvom slucaju, ako vec koristis Hit, onda drzis novac na Hit-EUR partiji, pa prebacis na devizni po potrebi).

Visa Inspire ne znam da li sada radi kako treba, ili opet ponekad baguje... i naravno samo za one koje inace imaju tekuci u Intesi, jer inace se placa 200-300 dinara racun :)
Imaj na umu da je Visa Inspire dobra ako podizes vani na bankomatima banca Intese.


Ukratko, Visa Internet/Electron (obavezno jos jedan devizni racun, koji nije povezan sa karticom) za sajtove gde nisi siguran, a MC inace.

@alfa: Za MC - s obzirom da je kreditna kartica pretpostavljam da ne "vuce" evre sa Hit-EUR partije vec da dozvoljeni dinarski "kredit" konvertuje u evre po MC kursu?

Takodje, dodatno pitanje koje mi pada na pamet za MC - u principu ako zaboravim da platim do 10. u mesecu krece kamata s obzirom da je revolving kartica (a sa troje dece je realno da cu na moru zaboraviti da izmirujem placanja online ;) ) zar ne?

U tom scenariju mi Visa electron deluje kao sigurnija varijanta s obzirom da je debitna kartica.. a ako sam te dobro razumeo sa Visa Inspire takodje moze da se placa napolju, a direktno se skidaju evri sa Hit-EUR partije? Pitam zato sto se na Intesinom sajtu nigde eskplicitno ne spominje odakle se skidaju pare, tj spominje se da se raspolaze sredstvima sa tekuceg:
http://www.bancaintesa.rs/stanovnistvo/platne-kartice/debitne-kartice/visa-inspire.1675.html

Da napomenem, ceo ovaj scenario me zanima za kupovinu/placanje u inostranstvu, za online koristim Visa Internet vec dugo i sljaka bez problema.
 
Ako zaboraviš da platiš MC 10-og u mesecu, obračunava ti se kamata na dnevnom nivou. Setiš se 11-og i koliki kod da je račun iz prethodnog meseca, kamata neće biti strašna.
MC ima RSD i EUR partiju. Kreditni limit je jedan za obe partije, ali potrošnju pokrivaš po dve partije.
 
@fructal, za sve MC kod Intese i za Amex postoje i dinarska i devizna (EUR samo) partija. Za placanja u zemlji se skida sa dinarske, za placanje vani sa EUR partije. Ako valuta nije EUR, ide konverzija po MC/Amex kursu.
Visa Internet/Electron imaju samo deviznu partiju (ali mogu i druge valute, s' tim sto je ISKLJUCIVO EUR isplativ). Placanja van zemlje idu po Visa kursu, ali MC kurs je nesto bolji od njega.
Visa Inspire je zeznuta.... tehnicki bi trebalo da za placanje vani ide sa EUR partije, ukoliko ima EUR, ali desavalo se da skroz zabrlja, i zamalo me je kostalo 60eur kada su prvi put poceli da je izdaju. Moguce da su to sredili, moguce i da je ono bio slucajan bug kod mene, ali ne zelim da rizikujem. Uzjedno, ako imam prometa po Hit racunu, naplacuje se odrzavanje, a ja inace nemam prometa po njemu, pa mi je Visa Inspire dodatni trosak :) Jedino bi je poneo u zemlje gde postoji Intesa, jer je podizanje onda bez provizije.

Ako je vec imas, i koristis (tj. placas) Hit racun, onda probaj.. samo uvek proveravaj dvaput da li je dobro knjizeno, kada koristis Visa Inspire.

Mozes dati trajni nalog da se naplacuje sa nekog racuna 10. u mesecu ceo iznos zaduzenja za kreditne kartice, potrebno je samo da imas na racunu novca naravno :)
Intesa, barem kod mene, nije stroga za placanje bas do 10. u mesecu. Desilo mi se da sam 2x tek 12. platio, niti su zvali, niti kamatu naplatili, niti neku proviziju za docnju. Ne verujem da je rucno nesto radjeno, pre ce biti da sistem dozvoljava neka sitna retka kasnjenja.
Ali ne treba to raditi, jer mozda se upisuje u kreditni biro.. kome znaci.
 
Jedina kamata koju sam ja do sada Intesi platio je bila zbog zaboravljanja da platim 10. u mesecu. Platio sam 11-og, ako se dobro sećam, automatski su napaltili 5% i obračunali su mi kamatu za taj dan. Ne znam šta se kod tebe zabagovalo, pa da nisu naplatili kamatu. I ne vidim razlog da te pozovu zbog kašnjenja u plaćanju. Verujem da je broj korisnika kreditnih kartica koji kasne sa plaćanjem toliko veliki, da u Srbiji nema call centra koji bi obavio te pozive :d
 
Drugaru istekla Visa internet u junu i nisu je automatski zamenili novom. Odemo danas u banku, kazu da je nije koristio preko 6 meseci, pa su smatrali da mu ne treba i nisu obnovili. Istina, poslednji put je koristio krajem prosle godine, ali zar je to razlog da mu ugase karticu bez najave? Zatrazismo ponovnu izradu kartice, kazu da mora da plati onih 800 dinara ponovo. "Necu da platim, vasa je greska sto ste ugasili." -"Dobro, ionako neko plati, neko ne plati...potpišite ovde zahtev"...:wall: vašar
 
Kao na pijaci, cenkanje, strasno. Znaci napusis majmune i ne platis.
 
Drugaru istekla Visa internet u junu i nisu je automatski zamenili novom. Odemo danas u banku, kazu da je nije koristio preko 6 meseci, pa su smatrali da mu ne treba i nisu obnovili. Istina, poslednji put je koristio krajem prosle godine, ali zar je to razlog da mu ugase karticu bez najave? Zatrazismo ponovnu izradu kartice, kazu da mora da plati onih 800 dinara ponovo. "Necu da platim, vasa je greska sto ste ugasili." -"Dobro, ionako neko plati, neko ne plati...potpišite ovde zahtev"...:wall: vašar
I ja sam isto tako postupio. Ne pada mi napamet da im dajem pare....

Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока
 
Meni deaktivirali mobilnu aplikaciju zbog nekorišćenja (plaćao sam preko računara sve), nisam je koristio tri meseca. Sad moram da idem u ekspozituru...
 
Ne moraš ukoliko imaš web banking.

Možeš tu da odradiš ponovnu aktivaciju.
 
Imam, ali mi stalno izbacuje poruku "došlo je do problema prilikom autentifikacije, molimo Vas pokušajte kasnije". Možda je do toga što mi je aplikacija instalirana na BlackBerry Passportu, pa nemam Google servise.

Imam problem i sa plaćanjem preko računara od sinoć, prilikom svakog pokušaja dobijem ovakav prozor:

E2c8Qr4.png

Kliknem ok, vrati me na ponovno popunjavanje naloga i to je to, ništa se ne dešava. Da li se možda neko susreo s ovim?
 
Kad si poslednji put plaćao preko računara? Ima i tu deaktivacija ako se ne koristi određeni period (3 meseca valjda)
 
Nedavno, sigurno nije do toga.


EDIT: Upravo su mi javili da nisam ništa plaćao za to vreme, pa sam proverio - bilo je direktnih plaćanja za Steam, JoyBuy itd, ali se očigledno ne računa ništa od toga, već samo plaćanja kod kojih nije ceo proces automatizovan, tj. plaćanja kod kojih se podaci ručno unose u za to predviđena polja. Bezvezan sistem.
 
Poslednja izmena:
Kakva je trenutno situacija sa Intesa karticama za plaćanje preko interneta ? Ima li neka nova ?

Davno sam koristio njihovu karticu za internet plaćanja (mislim da je samo za to služila) ali mi se nije svidelo što višak kupljenih evra nisam mogao da vratim na tekući račun.

Da li je devizna Visa bolja opcija u mom slučaju i da li se plaća neko održavanje za nju uz Hit račun ?
 
Devizna (Visa Elektron) je svakako bolja.

A možeš i običnim karticama da plaćaš, ukoliko već imaš račun u intezi.
 
Kakva je trenutno situacija sa Intesa karticama za plaćanje preko interneta ? Ima li neka nova ?

Davno sam koristio njihovu karticu za internet plaćanja (mislim da je samo za to služila) ali mi se nije svidelo što višak kupljenih evra nisam mogao da vratim na tekući račun.

Da li je devizna Visa bolja opcija u mom slučaju i da li se plaća neko održavanje za nju uz Hit račun ?

Nazvao tehnicku sluzbu i pitao kako da vratim sa Internet kartice visak na tekuci, a pa to ne moze, malo zaseo, razmislio i uradio sledece, prebacio sa Internet kartice na obican devizni racun sto svi dobijamo kad otvorimo tekuci, pa sa tog deviznog prebacio na tekuci, nazvao ponovo njihovu sluzbu, pitao opet, to ne moze, reko ajde malo naucite kako vam radi sistem, kad moze sa Internet kartice na devizni pa sa njega na tekuci.
A nesto sam placao preko interneta i sa obicnom Intesionom visa jer mi je aktivan sms otp, nekako mi je bolji od Intesa mobile aplikacije, ne mozes oba da imas samo jedno, izaberem sta hocu, popunim broj kartice, prebaci me na sigurnostnu stranicu, stigne mi sms sa sifrom, otkucam i prodje, to je zamena za onaj citac kartice taj sms otp.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno