Šta je novo?

Banka Intesa

Izgleda da se ne razumemo. Tvoj gore okačeni obračun je dobar primer.
Tvoje ukupno zaduženje po MC za prethodni mesec je onih 10.287. Lepo piše da dospeva svega 514 din, i da je to minimum koji moraš da uplatiš.
Ako ništa ne uradiš, skidaju ti sa tekućeg tih 514, na ostatak kreće kamata 10. u mesecu.
Ako sam platiš bilo koji iznos veći od 514, na preostali iznos do 10.287 kreće revolving kamata.
Ako platiš 10.287, kamata je nula.
Ako platiš više od 10.287, preostali iznos će umanjiti ukupno zaduženje za naredni mesec (a nema pozitivne kamate za plaćanje unapred).
 
Skoro da je to osim što taj mesec koji 10. nisam imao da uplatim čitav iznos nisu skidali tu sumu analognu 514 dinara iz primera već su skinuli npr svih 10.287 dinara kada sam ih obezbedio na računu (mislim da je bio 20.) a za međuperiod su uračunali neku (simboličnu) kamatu.
 
Taj put kada nisam imao dovoljno nisu skinuli ništa, samo sam dobio poruku da nije bilo dovoljno sredstava i da ih obezbedim.
 
OK, to je kršenje potpisanog ugovora, i moguće je da je to razlog zašto su skinuli celu sumu čim se pojavila.
To nije normalno korišćenje MC. Ako se ne varam, ovakvi događaji ostaju u kreditnoj istoriji, trajno.
Edit: razumeo sam da nisi imao ni onih 514. Da jesi, skinuli bi samo to.
 
Moja greška, sada sam proverio za taj jedan put, ti si bio potpuno u pravu - skinuli su prvo tih 5% a onda kada sam obezbedio na računu preostali iznos do pune vrednosti.

Izvinjenje svima.
 
Opet tu nešto nije u redu. Ako su 10. u mesecu skinuli tačno 5% dinarskog zaduženja za Master (514 din), i tih 5eur za devizno zaduženje (i za to skidaju sa tekućeg, ako ne izmiriš sam), onda ne treba da skidaju ništa više. Njima je u interesu da imaš što veći preostali dug, jer je kamata prilična.
Ako nemaš te iznose na tekućem računu (čak ni ulaskom u dozvoljeni minus), onda si sigurno prekršio odredbe ugovora za MC. Mislim da po tom istom ugovoru mogu sve rate (ako ih imaš) proglasiti za dospele odmah, i da mogu da ti ukinu kreditni limit - praktično, blokiraju MC. Ne znam da li to rade već pri prvom kašnjenju u otplati, ali mislim da imaju pravo.
Pazi se, jer ovo ide u tvoj izveštaj KB.
 
Prošao još jedan utorak i nikakvih promena... Više sreće za 7 dana
 
Ja sam razumeo da prvo treba e-bank i m-bank da preuzmu grupni interface ili ceo sistem, pa tek ond da puste Apple Pay.
 
Martin, s obzirom da smo utvrdili da ti je kartica revolving sa minimum 5%, da nisi slučajno dao trajni nalog za 100% zaduženja? Nikada nisam koristio trajni nalog, ali nekako očekujem da on tako funkcioniše. Ako nemaš para, oni te opomenu, čim bude para, on naplati.
 
Opet tu nešto nije u redu. Ako su 10. u mesecu skinuli tačno 5% dinarskog zaduženja za Master (514 din), i tih 5eur za devizno zaduženje (i za to skidaju sa tekućeg, ako ne izmiriš sam), onda ne treba da skidaju ništa više. Njima je u interesu da imaš što veći preostali dug, jer je kamata prilična.
Ako nemaš te iznose na tekućem računu (čak ni ulaskom u dozvoljeni minus), onda si sigurno prekršio odredbe ugovora za MC. Mislim da po tom istom ugovoru mogu sve rate (ako ih imaš) proglasiti za dospele odmah, i da mogu da ti ukinu kreditni limit - praktično, blokiraju MC. Ne znam da li to rade već pri prvom kašnjenju u otplati, ali mislim da imaju pravo.
Pazi se, jer ovo ide u tvoj izveštaj KB.
Ma jok, to je bilo januara tg a uglavnom sam nakon toga uplaćivao sam i nešto više...

Btw ugasio sam MC tako da svakako nemam više nikakvih dugovanja prema njima - stanje 0.
 
Martin, s obzirom da smo utvrdili da ti je kartica revolving sa minimum 5%, da nisi slučajno dao trajni nalog za 100% zaduženja? Nikada nisam koristio trajni nalog, ali nekako očekujem da on tako funkcioniše. Ako nemaš para, oni te opomenu, čim bude para, on naplati.
Do januara je bio trajni nalog i sami su skidali, od februara sam sam uplaćivao jer su tako rekli u banci - mada nije isključeno ni da su mi pogrešno rekli i da je trebao samo devizni a ne i dinarski.
 
Taj Intesin MC u Hit paketu je genijalna stvar. Samo ko zna da se kontroliše. Moja žena ga neprestano koristi, uvek ima bar 5, nekada i 10+ kupovina na rate, a nikada nije platila dinar kamate. Kad sam video listu, nije mi jasno kako se snadje šta je šta, ali sistem funkcioniše.

Mi u prodavnici primamo Intesa kartice na rate. Jeste nam skuplje nego čekovi, ali je jednostavnije. Bip-bip, gotovo i narednih meseci nam ležu rate, niko ne razmišlja o čekovima, popunjavanju onih listi, nošenju u banku.
 
Taj Intesin MC u Hit paketu je genijalna stvar. Samo ko zna da se kontroliše. Moja žena ga neprestano koristi, uvek ima bar 5, nekada i 10+ kupovina na rate, a nikada nije platila dinar kamate. Kad sam video listu, nije mi jasno kako se snadje šta je šta, ali sistem funkcioniše.

Mi u prodavnici primamo Intesa kartice na rate. Jeste nam skuplje nego čekovi, ali je jednostavnije. Bip-bip, gotovo i narednih meseci nam ležu rate, niko ne razmišlja o čekovima, popunjavanju onih listi, nošenju u banku.
+1

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
@PJ

Apsolutno se slažem da je Intesa MC odlična stvar za one koji "znaju" da koriste, odnosno usklade kupovinu sa svojim mogućnostima. Godinama kupujem na rate bez kamate.

Zanima me kako to funkcioniše iz ugla prodavca (ti si već delom i napisao), pa bih voleo da mi kada budeš imao vremena napišeš sledeće:

- Mislio sam da prodavcu legne uplata celokupnog iznosa od Inteze umanjena za određeni procenat? Ti kažeš da ti legnu mesečne rate;
- Ukoliko Inteza uzima procenat prodavcu od iznosa celokupne transakcije koliko iznosi taj procenat? Ovo pitam ako je on isti za sve, ne moraš mi naravno reći ako se on ugovorom određuje za svakog posebno;
- Da li postoji razlika u pravima i obavezama između Inteze i prodavca u zavisnosti na koliko se rata omogućava plaćanje (od 3 do 12 rata može koliko znam);
- Na kraju nevezano za MC, koliki procenat uzima Inteza od prodavca za plaćanje Visa Inspire karticom, dakle ne na rate.

Znam da si u materiji, iako nisam prodavac već kupac ovo me zanima i voleo da znam. Naravno pod uslovom da su ovo neke opšte stvari koje važe za sve ili barem većinu.

Unapred hvala na odgovoru!


Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Prodavac prilikom potpisivanja ugovora bira da li će da novac prima u ratama ili će sutradan da dobije iznos transakcije umanjene za određeni procenat. Ne sećam se procenta, ali znam da smo ga uporedili sa skupim kreditom.

Iznos provizije za naplatu karticama zavisi od tipa kartice i ugovora koji prodavac ima sa bankom. Što je trgovac veći i bitniji za banku, provizija je manja. Najniža provizija je za Dina, pa za Visa i MC, zatim biznis kartice i American Express. Raspon provizija za male trgovce ide od 1.5 do 3%. Mi smo u početku na American imali 4.5%, pa je nismo ni primali.

Broj rata se takodje dogovara pri ugovaranju. Mislim da su nama ponudili up to 6 rata.

Visa Inspire ima 4 varijante. Inspire banke Intesa, najjeftinije, Inpire druge banke i biznis Inspire u obe prethodne opcije. Nemam ideju koliko uzimaju Maksiju ili Nisu, ali mali trgovcima oko 2% plus minus nešto sitno na one 4 varijacije.

Mi smo usko specijalizovana prodavnica, sa malim brojem dnevnih transakcija, često imamo special order proizvode I za njih obavezno dajemo ponudu za koju je naglašeno da je cena za gotovinu i plaćanje preko računa.
Duša me zaboli kada neko u prodavnici napravi račun preko 100.000 I izvadi debitnu karticu da plati. Probali smo da u tim slučajevima ljudima ponudimo poklon u vrednosti polovine ili cele provizije, da nam plate preko e banking, ali smo odustali, jer se ispostavilo da nam ljudi ne veruju da nam uzimaju proviziju, jer "ja imam pare na tom računu, nije na odloženo", da znam, zato ti i nudim povlasticu da mi prebaciš pare, a ne da provlačiš karticu. Ili kada pokušaju da mi objasne kako je ta kartica besplatna i kako se ne naplaćuje nikakva provizija. Anyway, mi smo mala prodavnica, skromni prometi, ne sećam se da je mesečni račun za proviziju bio ispod 12.000 dinara, a bude i dosta veći.

Od kad primamo kartice 6-7 godina i kada sam video provizije, na prste mogu da izborijim male trgovce gde sam platio karticom. Benzinske pumpe, veliki lanci, OK, ali mali trgovci, uvek imam keš.
 
^

Hvala ti puno još jednom na izdvojenom vremenu i vrlo detaljnom odgovoru!

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
American ide i do 10%, a MC ide oko 4-5.

Kad kažu vama ležu pare odmah kakve ima veze. E moj druže...

Banke pogotovo inteza gledaju da brže bolje utrape American, one su najnepovoljnije za prodavca, jer je velika globa.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
4-5% za MC je verovatno eskont, da novac odmah legne.
10% za American može da podnese naplata usluga, garderobe i relativno mali broj delatnosti. Ludaci.
 
Ajde i ovde da upadnem, izvinjavam se unapred.
Greskom uplatio na devizni preduzetnicki umesto devizni racun fizickog lica.
U pitanju je Skrill. Poslao sam im ticket, ali 11pm je, videcu ujutru sta ce da odgovore.
Mene zanima da li mogu da odbijem wire transfer? Banka ce me verovatno pitati da dam neku izjavu i slicno, ali mene zanima da li mogu da odbijem transfer?
Guglao sam nesto i vidim da moze pre nego sto prihvatim transfer, uglavnom trebam biti brz kako bi banka posiljaoc poslala neki zahtev za prekid transfer i slicno.
Da li da se sutra mozda javim banci, da im najavim da ocekujem transfer i da ga odbiju i vrate nazad?
Nemam pojma sta da radim.
 
Jel postoji putno osiguranje uz MC koja se dobija uz Hit paket ili mora neka "jaca" da uzme?
 
Putno ide uz MC Gold, Visa Gold i Platinum i pokriva Evropu, a uz AmEx Gold je worldwide.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne samo uz te kartice. Ide i uz Amex Green.
Dakle, ne ide uz besplatnu karticu koju uzmeš u okviru Hit paketa. Uzmeš Amex Green, za 200 rsd mesečno, i imaš putno osiguranje koje pokriva tebe, suprugu i maloletnu decu (kada putuju sa tobom). Dobro prouči nivoe osiguranja, Amex Gold je super stvar.
 
Cu proverim, hvala
 
Sinoć je stigao update za Wave2Pay i od tada aplikacija ne radi, izbacuje Unauthorized device prilikom pokretanja.
Ima li kod vas update-a, radi li aplikacija. Telefon je Mi8 MIUI12.
 
Radi bez problema, doduše, zadnji update bio polovinom septembra...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ova verzija je kod mene. Juce pre update-a je radila.
e2a53fac5a4545aaeeedb29979b63743.jpg


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Meni je danas stigla ta verzija i radi.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
 
3.6.0.6 Je i kod mene...
Najbolje reinstall...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno