Šta je novo?

Banka Intesa

Kao sto rekoh, vec sam podizao par puta, dao sam tacnu informaciju, proverenu. Do 5000e ne mora da se najavi u Intesi. Pre nepunih mesec dana riba je podigla 4800 npr.

Tapatalk from Poco loco
 
600k, pise u tarifniku valjda. Ali moze i vise ali u razlicitim poslovnicama.
 
Sve zavisi, par hiljada eura možete dići preko toga teško, da ako cike ulete sa ak47 ne odnesu. Sve preko maksimuma koji smeju da drže u sefu se odnosi iz ekspoziture

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Ko je magnifica klijent moze preko licnog bankara da podigne vece sume. Pripreme i lepo upakuju unapred.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Шта ми је повољније за плаћање у Босни, Visa Inspire или Visa Classic Debit?
У Босни си КМ, на првој картици су динари а на другој еури.

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока

Bolje da ides sa Visa Classic, posto na dinarskoj (Inspire) deru na konverziji u dinare (tipa 120.5+, bar kad sam isprobao podizanje na njihovom bankomatu, znaci bez "provizije"). Vjerujem da se ista pravila (citaj isti kurs/konverzija) koristi i za placanje vani.

Da preskocim na drugu temu - da li iko ima problema sa ucitavanjem sablona na Intesa online (konkretno danas, ne radi vec od popodne, bar kod mene). Zanimljivo je da na Intesa mobi sve radi ok (i takodje svi ostali widget-u u Intesa online se ucitavaju bez problema)? Nadam se samo da je izolovan slucaj i da se ne desava cesto.
 
Poslednja izmena:
Oce biti skoro Apple Pay? Jel neko zna?? I sta se desava sa njihovom novom app??
 
Vidim u drugoj temi da se pominje da intesa diže nadoknade. Da li je neko od vas dobio takav mail? Ja sad gledam, nemam.
 
Ja nisam dobio ništa od banke, niti sam čuo za to. Obično tu ne bude najave, nego novi tarifnik, pa imaš period da se izjasniš.

Sent from my AC2003 using Tapatalk
 
Ne, posalju nove uslove mail-om mesec dana ranije sa opisom usluga, promenjenim uslovima i cenovnikom. Barem su meni tako slali.
Sta sad menjaju? Napisi slobodno, ja jos nista nisam dobio.

Tapatalk from Poco loco
 
Da, za preduzetnike/firme.

Po zakonu moraju 2 meseca unapred da najave.
 
Iako sam odbio predloženi moratorijum još mi nisu skinuli ratu za kredit, doduše koliko se sećam rok za izjašnjavanje je bio do 10.08. pa zato možda malo kasne sa naplatom. Kakva je situacija kod vas?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Ko moze, treba da odbije moratorijum jer ce u suprotnom platiti vise. Nije to neka velika cifra, mozda par stotina dinara, ali kada se to pomnozi sa kreditom na 10godina x broj klijenata koji imaju kredit, banka uzme mnogo hiljada eur vise na kraju.
 
Ja sam odbio, nemam redovan kredit, dok je na kreditnoj kartici datum dospeća za neka plaćanja na rate pomeren za dva meseca iako to nisam hteo. Nisam dobio odgvor, ali pretpostavljam da su oni svima to uključili a sada će naknadno skidati i vratiti na redovno za one koji su odbili moratorijum.
 
Iako sam odbio predloženi moratorijum još mi nisu skinuli ratu za kredit, doduše koliko se sećam rok za izjašnjavanje je bio do 10.08. pa zato možda malo kasne sa naplatom. Kakva je situacija kod vas?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Skinuce ti obe rate odjednom koliko sam ja shvatio. Meni nisu skinuli prethodnu ratu iako sam odbio moratorijum

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
^
Hvala na odgovoru telep, skinuše mi malopre pare za ratu kredita.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
I ja sam malo pre proverio skinuli su ratu. Ja sam mislio da ce obe skinuti krajem meseca ali su izgleda cekali da prodje rok. Skinuli su samo jednu ratu, to je valjda ova sto mi nisu krajem jula ili početkom avgusta ne znam kada tacno dolazi, a ovu iducu ce valjda normalno skidati sto dolazi krajem ovog meseca.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jel moze neko da mi pojasni kako funkcionise MC u okviru Hit racuna? Platio sam nesto proslog meseca i koliko sam razumeo, 10og ce, ukoliko imam sredstva na tekucem racunu skinuti i pokriti minus na kreditnoj. Meni nista nije skinuto, vidim da je minus i dalje tu, a raspolozivo stanje umanjeno za taj iznos. Jel moram sam da prebacim sredstva na MC da bih pokrio minus ili to ide automatski?
 
Na sva dugovanja koja imaš prema banci, a ukoliko nisi uputio zvaničan dopis svojoj banci do 10.08., je na snazi moratorijum od 2 meseca.
 
U pravu si, svakog 10. se skida rata ili minimum 5% od ukupnog duga za koji si zadužio kreditnu karticu.
Ti uvek možeš i sam da uplatiš i veću sumu ili da isplati celokupan dug, da ne bi čekao da ti oni skidaju.
Ako si nešto platio na rate, svakog desetog skidaju po jednu ratu bez kamate. Ako nemaš sredstava na računu sa koga bi izmirili tvoju ratu ili dugovanja, tada se nakon desetog naplaćuje kamata na taj dug koji nisi izmirio.
Pošto je od prvog avgusta krenuo moratorijum na kredite , (obuhvata avgust i septembar) a MC je kreditna kartica i sva njena zaduženja se vode kao kredit, dokle god traje moratorijum, neće ti se naplaćivati dugovanja po istoj, sem ako nisi u banci tražio da nećeš moratorijum.


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 
Je l se sigurni da se skida automatski sa tekućeg?
Meni se to nikada nije desilo, osim obaveznih 5%.
 
Automatski se skida samo 5% ukupnog minus stanja na dan preseka. Posebno se obračunava RSD, a posebno EUR zaduženje (za sva plaćanja u bilo kojoj drugoj valuti).
Na ostatak ide revolving kamata.
Idealno je karticu koristiti kao charge karticu - 10. u mesecu platiti celokupno dospelo zaduženje. Naravno, ko može.

Sent from my AC2003 using Tapatalk
 
Moze MC da se koristi i kao kreditna da se plati na rate, ali minimalni iznos koji pise ne ukljucuje rate - morate sami da ih dodate minimalnom iznosu. Sam minimalni iznos je 5% revolving duga. Ako ne uplatite taj minimalni iznos + rate za taj mesec rate ce vam se preliti u revolving dug. American Express je tu mnogo bolja, minimalni iznos ukljucuje rate + 5% od revolving duga.
 
Idealno je karticu koristiti kao charge karticu - 10. u mesecu platiti celokupno dospelo zaduženje. Naravno, ko može.

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Mozes li da pojasnis, detaljnine objasnis ovo charge kartica. Koji je benefit toga nas?

Hvala



Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Benefit korišćenja kreditne kao charge kartice je besplatno kratkoročno kreditiranje.
Sve što potrošiš u ovom kalendarskom mesecu, dolazi na naplatu 10. u sledećem mesecu.
Tada moraš da platiš 5%. Na ostatak ide revolving kamata. To je spirala koju ne bih nikome savetovao.
Ako tog 10. u mesecu platiš ceo iznos, nema nikakve kamate. To ne moraš, ali je to jedini način da te kreditna kartica ne košta (ne ulaziš u revolving).
Charge kartice (Intesa ih nema, pre 10+ godina Kombank je imala MC koja je charge) funkcionišu tako da ceo iznos zaduženja moraš da platiš.

Kreditne kartice su klopka. Recimo, odobre ti limit u visini 4 plate. I ti ga odmah ceo potrošiš, sa namerom da plaćaš samo tih obaveznih 5% svaki mesec. I očekuješ da ćeš za 20ak meseci isplatiti ceo dug. Nećeš, posle 20 meseci ćeš dugovati bar još 60% (odokativno). Ko mora da se zaduži, postoje jeftiniji načini.

Sent from my AC2003 using Tapatalk
 
Tako je; uplatom samo tih obaveznih 5% dobija se ekstremno skup kredit koji se otplaćuje godinama (spirala bez kraja).
Revolving kreditna kartica ima smisla ukoliko se potrošeni iznos što pre vrati (npr. za nekoliko meseci) i tako oslobađaju sredstva za naredne kupovine. Dakle, treba imati dobru disciplinu :)
Za veće kupovine za koje se planira otplata par godina, mnogo je bolja opcija uzeti kredit.

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hvala. Jasno mi je ovo za rate i sl. Master i koristim samo za kupovinu na rate bez kamate. Samo nije mi bilo jasno za charge karticu, nešto guglao pa naiđem na info da postoje pogodnosti i sl. To me zbunilo. Inače, master je zlo ako se uvalis u kamatu i sl.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Kratko pitanje, nešto sam plaćao online kreditnom karticom (MC) i skinuta su sredstva u €. Sada mi stanje stoji minus za taj iznos u €. Da li kada hoću da prebacim sredstva i izmirim dug prebacim u € ili u dinarskoj protivvrednosti? Ili je svejedno?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno