Šta je novo?

Komplet desktop konfiguracija do 200€

wladymeer

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2009
Poruke
3,783
Poena
505
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-4690 (3.5GHz)
Matična ploča
MSI H97M Eco
RAM
Patriot 16GB DDR3 800 MHz
GPU
NVidia GTX 1060 3GB
Storage
Samsung 840 Evo 250GB • Gigabyte GP 480GB • Hitachi HDD 2TB
Zvuk
SSL 2+ • JBL LSR305
Monitor
Hisense H39A5100
Ostale periferije
Audio Technica M50x
Laptop
Apple Macbook M1 (16/256)
Tablet
iPad 2 / iPad 3
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S20 FE
Pametni uređaji
Soundpeats Sonic
Steam
djedroid
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Drugar planira da kupi komplet nov komp za 200€. Trenutno koristi Pentium 4 sa 1GB RAM, tako da štagod da kupi za njega će to biti kvantni skok.

Trebaju mi saveti jer sam malo van materije:
Prvo i osnovno sam mu dao savet da sa GPU karticom sačeka i uloži novac u ostale komponente. GPU realno može da kupi drugom prilikom. Današnje integrisane nisu toliko slabašne kao nekada i pošto znam spisak igara koje želi da gura, većina će raditi. Jedino nisam siguran za NBA2K.

Mislim da bi 128GB SSD bila pametna investicija. Što se tiče ostalih komponenti, ja bih u njegovom slučaju išao na jeftinije napajanje i case - lično koristim dole spomenuto i apsolutno mi završava posao:
MS Industrial Frost II ~1.500din
MS Industrial MS-630 ~2.100din

Vidim da ima i Helios III za slične pare a podržava ATX format.

RAM memorija - nisam siguran da li da uzima 4GB ili 8GB? Već 4 godine 16GB pa sam i izgubio osećaj kako je raditi na 4GB. Ali nisam siguran
MB i CPU - pošto sam van materije, jel i dalje važi pravilo da AMD integrisane grafičke ozbiljno šiju Intel? Šta bi bilo pametnije za njega u datim okolnostima?

U principu sam dosta otvoren za predloge, samo da imate u vidu da je zgodno da se budžet ne prebaci i da postoji fina šansa da bi integrisana grafička mogla da popuni očekivanja za prvo vreme pa makar sve igrao u 720p neko vreme.

Evo recimo, ovako nešto sam skrpio (EUR računao 120rsd)

CPU: A6-7400K 49€
MB: Asus A68HM-K ili MSI A68HM-E33 V2 37€
RAM: Silicon Power DDR4 4GB, 2133MHz 36€
SSD: Patriot Burst 120GB 50€
CASE + PS: MS Industrial Frost II + MS-630 30€
202€ ukupno :D

Možda za prvo vreme da ipak uzme HDD od 500GB umesto SSDa (recimo Western Digital AV-GP za 30€) a da 20€ doda na jači CPU, recimo AMD A8-9600?
 
Poslednja izmena:
Jel mora novo ,jer imas ok konfe polovne za taj novac,na primer ,da ne kacim linkove


Intel® Core™ i5-4590S Processor 6M Cache, up to 3.70 GHz
Ploča Čipset H81
Memorija 8Gb DDR3 @ 1600MHz
Hard disk 500 Gb Hitachi sata 3 @ 7200 RPM
DVD-RW
 
APU ima bolju integrusu od intela, ali prikljucujem se preporuci da uzme polovno, kasnije samo dokupi grafu kad skupi pare. Ovaj gore predlog je ok.
Napajanja u takvim konfama su krs matora, ali za neke malo potrosace (GTX 1050 ili GTX 1050 ti) vise nego dovoljno, a uvek moze da kupi LC LCH-600 za 3.500din i resi problem.

E sad ako ne planira kasnije (u bliskoj buducnosti) da dodaje novac, onda definitivno AMD APU.
 
Hvala za FM2+ i DDR3, nisam bio u toku

Mislim da je novac od roditelja, a znate kako su roditelji "nezgodni" kad se kupuje polovno :)

Pazi, ako bi on sa A8 mogao da tera NBA2K mislim da ne bi imao neku potrebu da u dogledno vreme kupuje zasebnu grafičku.
 
Pa sad, ja koliko vidim 720p na medium i svi filteri na off 40-50fps. Za 1080p sve na low ne ide preko tih 50fps. Ne sta da kazem, krastavac za tako tanak budzet, to je sto je.
Gaming je skup hobi uvek bio, nazalost.
 
Jos savet: ako se vec ide na amd apu i koliko vidim nece biti vise nekog budzenja - obavezno uzeti 2 stapa ram po 2gb - ista je cena sa 1 od 4gb (u emmi ima samsung i patriot po 2k din za komad, samsung ako zeli da se igra OC, ako ne - patriot jer ima bolje fabricke timings). Dual channel ram daje solidan boost integrisanoj grafickoj - jedino tako se izvlaci maksimum iz apu.
 
OK, hvala za RAM, ima logike.

Ja sam predložio da ide prema AMDu jer je budžet minimalan. Mislim da je u takvom budžetu to srećniji izbor nego Intel.

Ovo se otprilike uklapa u 200€

CPU: AMD A8-7600 50€
MB: MSI A68HM-E33 V2 ili Asus A68HM-K 37€
RAM: Patriot Signature CL9 2GB 1600MHz (2 kom.) 33€
CASE: MS Industrial Helios III 11.5€
PS: MS Industrial MS-570 14€ / MS-630 17.5€
***
SSD: Team L7 Evo 60GB 37€
HDD: WD AV-GP 320GB 21€
***
203.5€ (sa MS-570) / 207€ (sa MS-630)

Jedino imam dilemu da li da uzima mali SSD za sistem ili da grune sve u neki veliki HDD. Mislim da SSD kakav god da je dosta znači za brzinu kompa danas.
 
Poslednja izmena:
Treba imati na umu i da igpu zahteva vram, t.j. minimum 1gb od tih 4gb ram ce ici na potrebe integrisane graficke. S toga instalirati i koristiti iskljucivo x86 sistem, dok se ne kupi normalna graficka. Bolje je uzeti ili normalan ssd ili normalan hdd, a ne krs i jedno, i drugo. SSD ne utice na fps (jedino gde je stvarno koristan za igre - mmorpg), on samo pomaze da se brze dize sistem i startuju igre, s toga bolje uzeti hdd 7200 1tb wd blue ili seagate.
upd. pokusao da nadjem jos kombinacija, ali to je max koji moze da se uzme za te pare.
a8 9600 nema ispod 7,5k, uz to maticne a320 am4 nema ispod 6k, a i ram 4gb ddr4 ispod 5,25k (bolja varijanta sto se teci perspektive upgrade, ali skuplja dosta)
 
Poslednja izmena:
Misliš da instalira 32-bit sistem? Ni govora. Obavezno 64-bit. Moraće da gasi browser kad pokreće igru, ali će raditi.
Ako je bužet ograničen, neka se odrekne ili HDD-a ili SSD-a. Ta platforma je mrtva, pa je šteta ići na nju. Ako bi uspeo da ubaci A8-9600 i A320 ploču, bilo bi mu bolje.

SSD znači dosta, ali ja ga npr. i dalje nemam u svom računaru. Prethodni računar koji sam kupio pre 3 i po godine (A10, FM2+), imao je HDD. Od tada sam menjao (dodao) grafičku, dodao RAM, dodao HDD, menjao ploču, procesor i memoriju (tj. celu platformu). I dalje vozim 2 windowsa i jedan linux na HDD-u. Pri čemu mi je drugi 2.5" iz laptopa, koji iako radi na 7200rpm, jeste sporiji od 3.5" starijeg Toshiba modela. Moja logika je da je bolje iamti više RAM-a i držati sve otvoreno (komp retko gasim, restartujem) nego se osloniti da brzo startovanje programa sa SSD-a. Bar dok se ne prepolove cene, nemam nameru da ga kupujem. Posebno što mi treba bar 750 GB na istom.

RAM i procesor može da kupi polovne. To je roba koja se ne kvari, ako istestira i vidi da je u redu, ne mora da misli
 
I koji ce mu x64 na max 3gb ram? Da mu samo x64 sistem dodatno proguta 300mb ram, a uz to i svaki program takodje vise ram da guta, bilo da je x86 ili x64? Radi nekih 3-5% dobitaka u pojedinim x64 programima? Sa takvom kolicinom ram x86 je izbor (nema ram za rasipanje, svaki 100mb znace).
 
Eto, zato su ovakve teme i diskusije dobre. Promaklo mi je da za 91€ (RAM, SSD + HDD) može da uzme 2 x 4GB RAM (Apacer za 60€ recimo) i HDD od 500GB (WD AV-GP je ~30€)

SSD uvek može naknadno da kupi kao i veći hard, a 500GB će mu biti sigurno dovoljno za neko vreme. Pošto trenutno ima Pentium 4, njemu bi i Celeron bio preporod tako da SSD može da sačeka.
 
Poslednja izmena:
Mnogo je to. Potražite na oglasima za ~50€
I koji ce mu x64 na max 3gb ram? Da mu samo x64 sistem dodatno proguta 300mb ram, a uz to i svaki program takodje vise ram da guta, bilo da je x86 ili x64? Radi nekih 3-5% dobitaka u pojedinim x64 programima? Sa takvom kolicinom ram x86 je izbor (nema ram za rasipanje, svaki 100mb znace).

Ako dođeš do toga da ti 100-200 MB pravi razliku, onda te ni to što OS zauzima manje, neće mnogo izvući. Ne preporučujem 64-bit zbog performansi, već što gomila novih programa dolazi bez 32-bit podrške. Npr. neke linux distribucije uopšte nemaju 32-bit verziju. Koristio sam Win 10 (32-bit) na tabletu sa 2GB RAM-a. Tako da sam siguran da će 64-bit verzija i 4 GB biti znatno bolje rešenje

I dalje sam za razmatranje AM4 opcije (A8-9600 + A320)

edit:
Što se IGP-a tiče, od Kaveri-a procesorki i grafički deo mogu pristupiti delu koji nije "rezervisan" za njih bez kopiranja informacija. Tj. ako npr. ograničiš IGP na 512 MB, a njemu treba više od toga, pristupiće delu koji je ostao za procesor (slobodnom od 3.5 GB) bez gubitka performansi
 
Poslednja izmena:
Roditelji mu daju keš, sumnjam da može da ih ubedi da kupuje polovno.

Ovo je trenutna konfiguracija do koje smo došli:

CPU: AMD A8-7600 50€
MB: MSI A68HM-E33 V2 ili Asus A68HM-K 37€
RAM: Apacer DIMM DDR3 4GB 1600MHz (2 kom.) 59.5€
HDD: WD AV-GP 500GB 28.5€
CASE: MS Industrial Helios III 11.5€
PS: MS Industrial MS-630 17.5€ ili MS-570 14€
----------------
204€ (sa MS-630) / 200.5€ (sa MS-570)
 
Najbolja kombinacija bi bila G4560, ddr3L ploca i polovan DDR3l ram, daleko bolje od bilo kakvih amd apu-ova..
 
G4560 ima bolju integrisanu nego AMD?
 
Verovatno ne, ali je po procesorskoj snazi na potpuno drugom nivou, a ima solidnu integrusu.

Uzme neku grafu za 40-50e kasnije, naravno polovnu, i ima pristojnu gaming masinu..

Edit:

Evo Caridze pokazao kolika je razlika(veca je nego sto sam ocekivao), mada po meni je APU polumera, ali ako je fiksan budzet i ne planira se upgrade, nema drugog resenja..
 
Poslednja izmena:
Koji će mu đavo bolji procesor od tog APU-a? Ne radi ništa gde će se ta razlika primetiti. S druge strane tu integrisanu će moći odmah da iskoristi, dok u slučaju G4560 neće. A kasnije, ako mu je (za novije igre) potrebno, kad kupi polovnu grafičku za 40-50€, to znači da je grafička iz niže klase i opet je ona usko grlo. Tj. neće biti primetne razlike. A ako bi išao na AM4 varijantu, imaće funkcionalnu i ploču i RAM za kasniji upgrade.

Ovo govorim iz ličnog iskustva. Imao sam A10-7850K, igrao sam igre i grafika je postala usko grlo, a ne procesor. Procesor me dobro služio i realno, nije mu falilo snage za to za šta sam koristio PC. I zapravo kada sam kupovao A10, razmatrao sam FX-6300 i i3-4130. Iz ove perspektive, čini mi se da je bolje da sam išao na FX, pošto mi trebaju MT performanse, a ne ST.
 
Poslednja izmena:
Samo treba imati u vidu da je čovek imao Pentium 4 do skoro. To govori koliko je realno očekivati neki ozbiljan upgrejd u naredne 2-3 godine.

Koliko mi se čini najjeftinija AM4 konfiguraciju bi bila 100€? Asus PRIME A320M-K + AMD A6-9500

Deluje mi da trenutna ponuda RAM memorije ubija budzet za AM4 platformu nažalost.
 
Poslednja izmena:
Pa da, samo što se onda u budzet od 200€ uklapamo sa 4GB memorije. A pošto DDR4 stickovi od 2GB izgleda ne postoje, ostaje pitanje kako će gaming funkcionisati pošto integrisana traži dual channel mod za optimalan rad.
 
Poslednja izmena:
mislim sve jedno bolje nego 2 jezgra sa osakacenom grafickom
upd. prvo proveri da li ima na stanju AMD A8-7600, pa posle da gledamo sta i kako. Jer meni opcija a8 7600 + dualchannel ram deluje ok koliko toliko, ako se upgrade svakako ne planira. Cisto sumnjam da ce dodati jos 4gb ram na a8 9600.. Cena ram sve kvari, ranije dosta jednostavnoje bilo takve low budzet konfse sklapati, a sad kompromis za kompromisom se redja.
 
Poslednja izmena:
Ako je za igre, onda G4560, 8GB i bez SSD.

U svakom slučaju, ne treba da očekuje da će sa ijednom integrušom da odigra išta mladje od 5 godina od A naslova igara. Pouzdano znam da TES Skyrim iz 2011 radi korektno na G4560 na low do medium.
 
Za 200€ se mora napraviti neki kompromis. Napravite listu priorieta prema stvarima za koje se PC kupuje

Evo nekih igara koje sam igrao sa IGP-om iz A10-7850K u 1080p na medium podešavanjima.
A8 ima malo lošiju grafiku. G4560 još lošiju

http://store.steampowered.com/app/203140/Hitman_Absolution/
http://store.steampowered.com/app/238010/Deus_Ex_Human_Revolution__Directors_Cut/
http://store.steampowered.com/app/203160/Tomb_Raider/
http://store.steampowered.com/app/238090/Sniper_Elite_3/
http://store.steampowered.com/app/50300/Spec_Ops_The_Line/
http://store.steampowered.com/app/8870/BioShock_Infinite/
 
Načelno je grafika u celeronu lošija, ali je mnogo lakše dokupiti posebnu, bolji grafičku kartu za relativno male pare (50, 60, 70 evra), nego zameniti procesor, što u slučaju AMDa trenutno nije dobro rešenje, jer Ryzeni nemaju integruše, a A10-12 IGPovi (Ako se ne varam, u pitanju je ATI HD6xxx serija rebrandirana u 8xxx) nisu bolje od posebnih kartica.

G4560 je bolji procesor od finansijskog ekvivalenta AM4 i njegova grafika je sposobna da dekodira 4K H.265 video sadržaj. Za 3D nije bolja, ali ko se igra na integruši, neće se naigrati, obrni-okreni.

Deus ex:HR isto radi normalno na G4560 integruši, za ostatak navedenih igara ne znam.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno