Šta je novo?

Matična ploča ili napajanje, šta mi je ubilo HDD i SSD, pitanje je sad?

F.L.C.X.

Slavan
Učlanjen(a)
03.11.2003
Poruke
741
Poena
320
Ova tema realno se kvalifikuje za bilo koji od 3 podforuma (matične, napajanja, hdd), ali ajde reko u ovaj jer je najaktivniji.

Dakle, problem je sledeći. Kupio sam ploču Asus Z270-A i Corsair HX850 napajanje da se upgradujem. Nakon što sam zamenio staro napajanje i ploču primetio sam da se u stress testovima čuje baš glasan coil wine. Malo je potrajalo dok sam eleminisao graficku i naponsku na ploči kao krivce, da bih ustanovio da je napajanje to koje se čuje. Budući da baš nije normalno da i7 6700K na default clocku i GTX 1080 na default klokovima pod stressom izazovu neprijatno glasan coil wine na napajanju od 850W, koje nije neki random Kinez, odlučio sam da ću ga nositi na reklamaciju. Samo bilo je kasno pa sam ostavio to za sutradan kad se vratim sa posla da rasklopim mašinu i vratim staro napajanje. Ostavio sam mašinu uključenu u sleep modu.

Međutim ne lezi vraže, kad sam se vratio sa posla sutradan mašina zabola. Nakon restarta Windows neće da se podigne. Nakon zezanja oko reparacije registry fajlova na NVMe SSDu Windows se podigao. Međutim mašina ne vidi više HDD i SATA SSD.
Prebacio sam mašinu na staro napajanje, ali ni to nije pomoglo. Ni promena SATA portova na ploči nije pomogla. Ploča u BIOSu više ne vidi ni HDD ni SSD. Probao na drugoj mašini ista priča, SSD i HDD mrtvi, HDD se ni ne zavrti kada dobije napon. Probao ispravan SSD na problematičnoj ploči, ni njega ne vidi ni na jednom SATA portu. Probao neki stari HDD na toj ploči i jako se čudno ponaša, kreće nešto čudno da štekće pri paljenju i ne vidi se u BIOSu, dok na drugoj mašini radi normalno.

Suma sumarum, imam mrtav HDD i SSD, neispravne SATA portove (tj. south bridge) na novoj ploči i napajanje koje zavija.
Samo se pitam da li postoji šansa da je ploča riknula i ubila SSD i HDD, a da je napajanje koje ciči samo koincidencija? Meni deluje mnogo realnije obrnuto da je napajanje neispravno i da je ubilo HDD i SSD, a preko njih i SATA kontroler na ploči.
Da li neko ima ideju kako ovo proveriti i naći uzročnika?
I još bolje, kako ovo reklamirati budući da su ploča i napajanje uzeti u dve različite radnje? :S:
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa za reklamaciju je jasno, svaki deo u prodavnicu gde si ih kupio samo nemoj da im pričaš o relaciji jednog sa drugim. Kaži, ne valja, ne radi to i to i neka oni testiraju.
Ostalo je "Kokoška i jaje i ko je bio prvi" slučaj, napajenje sigurno može da ubije i ploču i diskove ali i obrnuto.
 
Mozda ssd i nije crkao, jesi ga probao posle par sati na nekoj ispvarnoj masini?
 
@CountMike
Hvala za savet. Tako ću po svoj prilici i uraditi, pa oni neka u servisu za svaku od komponenti utvrde da li je eventualno žrtva, pa ne moraju priznati garanciju.

@mirza82
SSD evo probao sad opet na ispravnoj mašini, i mrtav ladan ni da bekne. :) Njega mi je još i najmanje žao, to je neki prastari od 80GB koji je samo služio kao HDD cache u Intel RSTu.
 
Obe varijante su moguce. Mnogo cesca je da napajanje pobije sve, ali mozes proveriti unimerom, pokrenes napajanje i proveris napone, mozda i pokaze nesto...

Inace sam i ja pre par meseci uzeo Corsair 500W koje je radilo ok u sporednoj masini i prebacim u glavnu da smenim matorog Chiefteka gde je odmah pri zameni pocelo random da restaruje masinu. Imam merac potrosnje i na full opterecenju ne prelazi vise od 260W sa LED monitorom.
Vratim u staru i opali 2 random restarta i od tada ok... naleteo na par slicnih zalbi + ova tvoja, kod mene Corsair vise u masinu uci nece...
 
Imam update, i dobre vesti. :)
Ovi u servisu kažu da je ploča ipak ispravna. Isprobali su sve SATA portove, kažu njima rade. Kada su diskovi riknuli promenio sam SATA portove i prikopčao kablove na portove 5 i 6 da probam na njima, pa sam posle na njima testirao i ispravne diskove.
Ono što nisam znao je da ako se istalira M.2 SSD u gornji slot da se onda SATA portovi 5 i 6 disabluju. Stvarno tako piše u upustvu za ploču, samo u sekciji za M.2. Tako da ako gledaš deo o SATA taj podatak ne možeš naći.
Tako da je ono što sam video očekivano, da ploča ne vidi ispravne diskove kada su nakačeni na te portove.

Prema tome, mislim da je krivac poprilično jasan. Iako i dalje postoji teorijska šansa da je ploča zapravo napravila problem, nešto mi je to malo verovatno.
Sad čekam da vidim šta će da mi jave iz servisa za napajanje...
 
Gledam, odakle sada M.2... i vidim da sam totalno prevideo NMVe u prvom postu... inace uvek NVMe izbaci 2 sata porta iz opticaja ako se koristi na maticnoj...

Kao sto rekoh, ne znam sta im je, ali nesto skripi u Corsair PSU sekciji...
 
Hmm, jedno glupo pitanje, da nisi slucajno izmesao kablove?
Corsair koliko znam koristi isti konektor na strani napajanja i za PCI-E i za SATA granu, naravno, naponi su sasvim drugaciji pa bi to objasnilo sta se desilo sa periferijama a da pritom sve ostalo i dalje besprekorno radi.
 
Poslednja izmena:
To bi imalo smisla da su HDD i SSD crkli pri priključivanju, međutim nisu. Računar je radio normalno, osim što je napajanje pištalo pri stress testu.
Tek nakon što je otišao u sleep, posle toga se periferije nisu vratile. :/
 
Pa nisam imeo ideju da ga detaljno testiram. Samo sam hteo da vidim kako se ponaša kada su CPU i GPU pod max load-om. Tada je krenulo "cičanje", tj. coil whine i bilo je baš čujno.
Pogotovo kada pokrenem Prime95 u paraleli sa Furmarkom, mada je i sam Furmark dovodio do toga da se sasvim solidno čuje. Samo Prime95 je proizvodio coil whine u nivou koji grafičke prave na 200+ FPS, tj. slabo čujno, ali se čuje ako obratiš pažnju.
 
Nazad
Vrh Dno