Šta je novo?

Par pitanjca za Instalaciju Arch linuxa

Lik je samo napravio jednu ext4 particiju i to je to, nista swap ili bilo sta drugo.

Nije to za zamerku. Ja godinama koristim istu takvu particionu šemu za SSD, bez odvojene /user particije swap particijie ili samo swap fajla. SSD od 250GB mi je dovoljan za sve potrebe pošto za OS i programe, komparativno, treba mnogo manje prostora nego sličnoj Windows instalaciji. Nađe se lufta i za nešto multimedije, naravno.:D
 
Poslednja izmena:
Prosla je instalacija sistema i instalirani driveri za gpu stavljen intel microcode. Sve deluje ok, ipak sam ostao na XFCE

Koje aplikacije (pdf, image viewer, archive manager, text editor) obicno koristite.Imate li favorite ili uvek idete na default aplikacije koje idu uz odredjeni DE.
 
Dovraga zaglavio sam se na gluposti. Ne vidim interni hard na kome su mi filmovi itd.

Instalirao sam gnome disk utility stavio auto mount i pojavio se ali kad hocu da udjem kaze permission denied. Probao i da editujem fstab ali opet permision denied

Ima li neko ideju kako da zaobidjem ovo.

Da li ima neka finta za multilib osim da unkomentujem dva reda u pacman.conf. Ne vidi mi nikako steam kaze not found
 
Dovraga zaglavio sam se na gluposti. Ne vidim interni hard na kome su mi filmovi itd.

Instalirao sam gnome disk utility stavio auto mount i pojavio se ali kad hocu da udjem kaze permission denied. Probao i da editujem fstab ali opet permision denied

Ima li neko ideju kako da zaobidjem ovo.

Da li ima neka finta za multilib osim da unkomentujem dva reda u pacman.conf. Ne vidi mi nikako steam kaze not found
Jel ti to ntfs disk? Da li imas win i fast boot setovan u winu?
 
Jeste ntfs, a ako mislis na windows nema ga na ovom kompu

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Jeste i to, kontam da nije propustio taj korak.

ako se nije instalirao uz nesto naravno da sam propustio :)

Sto ne traje vikend jos neki dan ovo igranje jede vreme, ali nije lose jos steam i virtualbox da instaliram i na konju sam ali sa tim cu da se igram u virtualnoj masini posto sam vratio xubuntu jer necu imati vremena u toku nedelje da se mnogo bavim ovim a treba mi kompletan sistem. Bitno mi je da sam drivere instalirao i da sve prolazi bez problema.

Da li vam se ikada desilo da nesto prsne na sistemu od cestog updateovanja na archu. Koliko sam citao to je najveca "mana" archa i bezveze mi je da mi malo malo nesto prsne.
 
ako se nije instalirao uz nesto naravno da sam propustio :)


Da li vam se ikada desilo da nesto prsne na sistemu od cestog updateovanja na archu. Koliko sam citao to je najveca "mana" archa i bezveze mi je da mi malo malo nesto prsne.

Svaki RR distro ako ga redovno ne azuriras u jednom trenutku ce doci u situaciju da nece moci da se azurira. Vodi racuna o prostoru na /, update je meni u Manjaru napuni dir na kome cuva instalacione fajlove a samim tim i / je postao prepunjen, nikad mi se to i drugim distroima nije desilo. Sreca pa uvek imam vise distribucija pa sam nasao sta je popunjeno, procitao po netu kako se cisti i zavrsio posao.
Sta se treba kucati arhceri najbolje znaju da da bi sistem ostao cist, video sam neko je pravio neki skript i da se starta iz crona, tako bi trebalo i za ciscenje i da se startuje 1x u mesec dana.
 
Dovraga zaglavio sam se na gluposti. Ne vidim interni hard na kome su mi filmovi itd.

Instalirao sam gnome disk utility stavio auto mount i pojavio se ali kad hocu da udjem kaze permission denied. Probao i da editujem fstab ali opet permision denied

Ima li neko ideju kako da zaobidjem ovo.

Da li ima neka finta za multilib osim da unkomentujem dva reda u pacman.conf. Ne vidi mi nikako steam kaze not found

Ako si stavio bilo koji DE trebalo bi da radi out of the box. Za Gnome sisteme ti treba gvfs i polkit dok je za kde valjda kio i isto polkit ali sa kde pravilima. Polkit je sistem koji omogucuje da pises pravila koja ti omogucavaju da kao user uradis neke stvari koje moze samo root. Po defaultu se diskovi mountuju u /run/media/ ili nekad /mnt ili /media a to je root particija gde pisati moze samo root, zato je virtuelni fajl sistem fajl kreiran sa permisijama za root. Gnome polkit rules te pita da ukucas sifru da pristupis disku ali to mozes promeniti da ne trazi sifru. Sve te stvari stizu prekonfigurisane uz DE.

Moze direktan mount preko fstab. Upises putanju do diska pa putanju u home gde user moze pisati kao destinaciju gde ce biti mountovana particija. Jos postavis da user moze da mountuje i pristupa toj particiji. Uradis mount ili restartujes sistem i to ti je to. Ali je jako nebezbedno i nehigijenski.

Multilib skini komentar iz pacman conf da moze pristupiti multilib biliotekama koje zahteva steam i slicni. To je ugaseno jer je arch alergican na 32-bit biblioteke i programe, skoro su makli sve i686 sto nije multilib jer to treba nekim programima. Zasto ne podrzavaju vise i686? Mrzi ih, veliki napor a mali dobitak. Ionako niko ne koristi archlinux za embedded ili na tako nekim egzoticnim ili starim sistemima. Za to su debian, void, alpine, gentoo.
 
Da li vam se ikada desilo da nesto prsne na sistemu od cestog updateovanja na archu. Koliko sam citao to je najveca "mana" archa i bezveze mi je da mi malo malo nesto prsne.

Vredi probati Arch da se nešto vidi i nauči ili ako imaš vrlo nov hardver koji neki drugi distroi ne podržavaju baš najbolje. Zbog aplikativnog softvera i stabilnosti, ne vredi jer za *buntu imaš ppa samih develpera za sve moguće pa ti je isto, s tom razlikom što si na Archu pred apdejt uvek na prstima, pogotovo ako je jedini instaliran distro. Ili sam bar ja bio tako ono kratko vreme koliko sam ga držao.:D

Archov wiki pak, je jedna od najboljih dokumentacija o Linuxu. :Klanjanje.
 
Ја користим Арчија годинама и тешко да бих га мењао. Ипак, нисам "прави" корисник и не радим то на препоручен начин. Не инсталирам га на "регуларан" начин јер ме мрзи да све оно читам а да се после питам зашто не ради ово или оно па онда опет нешто додајем и одузимам. Не смета ми ако успут инсталира неке додатке које нисам тражио (јер то инсталира 99% линуха који имају GUI инсталацију) или кодеке или штагод.
Користим Хелмутову скрипту, потребно је да знам пар команди напочетку и после само бирам шта хоћу и шта нећу. После <сат имам фул инсталиран систем са ~50% програма које иначе користим, онда додам још неколико који нису понуђени кроз скрипту, пребацим подешавања са неке готове инсталације и све је ту. И све ради.

Инсталација иде на логичке партиције па је ту једна / за систем и постојећа swap партиција коју користе сви линухи на компу. Она је 2GB, свеједно да ли је на лаптопу са 3 или компу са 4GB рама. Није да је непотребна, баш малопре је отишло заузеће на ~30% јер сам гледао тему са занимљивим сликама где је гомила анимација. Ако случајно одем на сајт где има мали милион YT онда нема шансе да се не потроши и меморија и swap и да се све загуши.
Svaki RR distro ako ga redovno ne azuriras u jednom trenutku ce doci u situaciju da nece moci da se azurira. Vodi racuna o prostoru na /, update je meni u Manjaru napuni dir na kome cuva instalacione fajlove a samim tim i / je postao prepunjen, nikad mi se to i drugim distroima nije desilo. Sreca pa uvek imam vise distribucija pa sam nasao sta je popunjeno, procitao po netu kako se cisti i zavrsio posao.
Пуни се /var/cache/pacman/pkg/ а за чишћење користим Octopi Cache Cleaner, изаберем да остане једна или две копије (за сваки случај) и он обрише остало. Ипак, у последње време правим релативно велику / партицију па се дуго не сетим овога.

Е да, повремено су и мени неке партиције демонтиране, проблем прави апдејт org.freedesktop.UDisks2.policy где се поништи вредност коју обично поставим и онда само вратим како је било да не морам сваки пут да монтирам.
 
@calexx,
Fala za ovo Octopi Cache Cleaner, startovo, namestio da cuva 1 kopiju i frc oslobodi preko 3GB
 
Кад ми буде фрка за простор, бришем све. ;) Ако нешто откаже, лако ћу да инсталирам али кад већ користим овакав RR који иде испред осталих, нека иду и пакети у истом ритму. :)
 
ili # pacman -Sc

-c, --clean remove old packages from cache directory (-cc for all)
 
Ja sam koristio ovo, naso na netu:

Kod:
sudo paccache -r
sudo paccache -ruk0
 
Slavoljube, legendo! Kakav si, ako nisi "pravi"? Komšija koristi Arča, a ti na forumu prisvajaš njegova iskustva?!?
Šalim se malo, ono potenciranje na praćenju zvaničnog upustva, koje bajdevej, nije pod moranje, je da bi novi, manje iskusni korisnici lakše pohvatali konce gde, kako i zašto. I, ako prelaze sa neke druge distribucije, vide razlike u osnovnim postavkama.
Pa šta rade druge, već prevedene distribucije? Takođe koriste skripte. Koje možeš da prilagodiš, ako želiš. I znaš.
Taman posla da mora tako, i nikako drugačije.
 
Какав комшија и каква искуства?

Наравно да ми је јасна идеја, нарочито ако неко хоће да зна шта ради па да му то користи у даљем послу ... и животу. Мени је довољно да инсталирам ОС и да га после тога користим. Да ли ће он сам да дода подршку и за alsu и за pulse, да ли ће да дода подршку за разне архиве, за ntfs и остало ... нека га, не смета ми. Обично се праћење упутства правда тиме да неко хоће да зна шта је све инсталирано и неће да му инсталација ували нешто друго ... нека и то.

Само је проблем што прави Арчијевци неће ни да чују за лакше начине, или онако или никако.
 
I onda instalira krom, stim, skajp....

Inače, ja sam se i složio s tvojim pisanijem, ako nije bilo jasno. Volem ja malo da ga zakukuljim, zamumuljim. Što bi prosečan korisnik MORAO da zna atribute montiranja ext4 i da li je u kernelu štiklirano kao M ili bolje da je Y?
Lep primer administriranja je Linus naveo. Čovek razvija jezgro, ali se ježi reinstalacije sistema po kućnim mašinama. Nije njegov posao, brate. Otalja na brzinu, next-next, kakvi crni terminali? Normalno, ako te privlači, što da ne.
 
Nazad
Vrh Dno