Šta je novo?

Par pitanjca za Instalaciju Arch linuxa

Nikoldije

Slavan
Učlanjen(a)
02.05.2007
Poruke
538
Poena
330
Poceo sam malo da gledam guide-ove pa imam nekoliko pitanja ako moze preporuka (zanemarite ako napisem neku glupost uglavnom sam instaliravao ubuntu gde se sve obavlja samo i jos uvek nisam zalazio u strukturu linuxa itd.)

-Koje i kolike particije pravite prilikom instalacije ili pravite single root. Ja imam SSD od 250GB na koji instaliram sistem i pored imam klasican hard za muziku filmove itd. Vidim da se pravi root particija, swap particija i logical. Da li meni treba logical particija na ssd ako na njemu drzim samo sistem. Gde se smestaju instalirani programi, jel na root ili na logical. Ako je sve na root onda bi napravio swap od 32GB a sve ostalo root. Kako bi vi podelili ovoliki hard.

-da li mogu da preskocim konfigurisanje system languagea, timezone, clocka itd pa da to posle radim iz desktop environmenta. Ako ne uradim nista ima li neki default sa kojim ce sistem raditi.

-ja sam to zamislio da odradim particije napravim fstab ili kako se vec zove instaliram base sistem kreiram usera i zveknem XFCE plasmu ili sta vec jel to dovoljno ili mora jos nesto

Jos jednom izvinjavam se ako sam lupio neku glupost
 
Koje i kolike particije pravite prilikom instalacije ili pravite single root. Ja imam SSD od 250GB na koji instaliram sistem i pored imam klasican hard za muziku filmove itd. Vidim da se pravi root particija, swap particija i logical. Da li meni treba logical particija na ssd ako na njemu drzim samo sistem.

Ne treba ti logical. Napravi jednu ext4 particiju odredi da ona bude /. Sto se swap particije tice, mozes napraviti jednu malu od ~1-2GB. Vodi racuna da prva particija bude aligned. Obavezno proveri da li je TRIM funkcija ukljucena nakon instalacije, jer ako nije, vremenom ce ti performanse SSD-a pasti na nivo HDD-a a mozda i manje. A i odsustvo TRIM-a skracuje zivotni vek SSD-u.

Gde se smestaju instalirani programi

/usr/bin/

Ali to nije human readable format. Tako da ti pristup tom folderu apsolutno nista ne znaci.

swap od 32GB a sve ostalo root. Kako bi vi podelili ovoliki hard.

Swap od 32GB je cista ludost. Jel ti znas uopste cemu sluzi swap ?

da li mogu da preskocim konfigurisanje system languagea, timezone, clocka itd pa da to posle radim iz desktop environmenta.

Pacstrap, pacman, i masa drugih koriste te podatke. Postoji vrlo dobar razlog zasto je taj korak bitan kao i redosled.

Ako ne uradim nista ima li neki default sa kojim ce sistem raditi.

Ne.

-ja sam to zamislio da odradim particije napravim fstab ili kako se vec zove instaliram base sistem kreiram usera i zveknem XFCE plasmu ili sta vec jel to dovoljno ili mora jos nesto

Nije to tako jednsotavno. Potrebno je instalirati Xorg. Potrebno je podesiti ga za tvoj hardware. Potreban je neki display data manager kao sto je GDM/Slim/LXDM...etc. Treba instalirati Alsa i Pulseaudio pakete. Treba instalirati grub i generisati grub cfg file.

Arch nije za apsolutnog pocetnika. Ako bas zelis da ga probas, bolje skini Antergos jer to je bukvalno Arch distro odnosno installer za Arch. I jako lepo radi.
 
Negde sam pricitao da se stavlja swap da bude 2x kolicina rama, ocigledno da nije tako

A kad npr instaliram ubuntu i on sam odradi particionisanje jel ima taj trim po defaultu ili mora da se ukljuci



Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Postoji i srednje rešenje: ArchMergeD
Instaliraš pomoću grafičkog instalera sistem i nakon restarta uđeš u CLI, uz minimum instaliranog softvera. Dalje je potrebno instalirati display manager, desktop okruženje itd.

Evo šta ja radim nakon installacije:

# erikdubois skripte za instalaciju
https://github.com/ArchMergeLinux

#Install ArchMergeD.iso
https://sourceforge.net/projects/archmerge/files/

#Sync fastest mirrors:
sudo pacman -S reflector

#Verbosely rate and sort the five most recently synchronized mirrors by download speed, and overwrite the file /etc/pacman.d/mirrorlist:
sudo reflector --verbose --latest 5 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist

#Select the 200 most recently synchronized HTTP or HTTPS mirrors, sort them by download speed, and overwrite the file /etc/pacman.d/mirrorlist:
sudo reflector --latest 200 --protocol http --protocol https --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist

#Select the HTTPS mirrors synchronized within the last 12 hours and located in Germany, sort them by download speed, and overwrite the file /etc/pacman.d/mirrorlist:
sudo reflector --country 'Germany' --age 12 --protocol https --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist

#Optimize pacman's database access speeds (don't use on SSDs)
#sudo pacman-optimize && sync (don't use on SSDs)

#Update system
sudo pacman -Syyu

#Install Display manager
sudo pacman -S lightdm lightdm-gtk-greeter --noconfirm --needed

#Install Plasma desktop environment (or any other in erik's github)
sudo pacman -S plasma-meta --noconfirm --needed

#Enable Display manager service
sudo systemctl enable lightdm.service -f
sudo systemctl set-default graphical.target

#Install Microcode
sudo pacman -S intel-ucode
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

#Set up firewall
sudo pacman -S ufw
sudo ufw enable
sudo ufw status verbose
sudo systemctl enable ufw.service

#Install programs
sudo pacman -S ime programa


#Install user folders:
sudo pacman -S xdg-user-dirs

#Remove orphans
sudo pacman -Rns $(pacman -Qtdq)

#Check for errors
sudo systemctl --failed
sudo journalctl -p 3 -xb

#Clean cache completely and remove all packages. Attention: This eliminates the possibility to Using Downgrade.
sudo pacman -Scc

#######################################################################
#Make update-grub script
sudo geany /usr/sbin/update-grub

#Then paste into script:

#!/bin/sh
set -e
exec grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg "$@"


#Then run
sudo chown root:root /usr/sbin/update-grub
sudo chmod 755 /usr/sbin/update-grub
#######################################################################

#GRUB remembers last choice
#Put the following in /etc/default/grub:
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_SAVEDEFAULT=true

#Then run:
sudo update-grub

#######################################################################

#Edit /etc/fstab

U vezi sa swapom, imam 8 giga RAm-a i ne stavljam swap uopšte, ali mountujem tmpfs u fstab-u.
Takođe u fstab stavljam opciju discard te mi ni to da li je uključen trim nije bitno. Inače, oko opcije discard i njene efikasnosti se lome koplja, ali ja tako radim i nemam nikakav problem na mom SSD disku godinama.
 
Poslednja izmena:
Zanemari te upute za swap i posto imas 16 giga rama stavi slobodno 8 jer tesko da ces preci i tih 16 pa da ti zafali. za root ("/") bice ti dovoljno i 30ak giga, swap 8 giga, boot 512 mb i sve ostalo za home. Mani se gruba i corava posla ako ti se ne daju cupati zivci, bootctl ce ti biti i vise nego dovoljan.

 
Poslednja izmena:
Zanemari te upute za swap i posto imas 16 giga rama stavi slobodno 8 jer tesko da ces preci i tih 16 pa da ti zafali. za root ("/") bice ti dovoljno i 30ak giga, swap 8 giga, boot 512 mb i sve ostalo za home.



Jel ti mrtvi znas cemu sluzi swap ?
 
Posto mu ocigledno savjetujes da stavi swap na 0? Onda da ja tebe pitam, znas li ti? Nije prvi koji pita..

https://askubuntu.com/questions/49109/i-have-16gb-ram-do-i-need-32gb-swap

EDIT ~ Mislim nije da ce osjetiti 8 gigabajta od tih 250, ali bome ako pod nekom okolnosti zakrci tih 16 giga pa mu racunar pocne gasiti programe onda ce biti zeznuto. Ovako ce mu ti programi ostati u memoriji pa kolikogod spori bili bar ce imati vremena da rijesi situaciju, a da ne pogubi podatke ili nesto sto ima otvoreno u tim programima. Ne znam za sta ce koristi racunar, mozda mu je to racunar na kom radi.
 
Poslednja izmena:
Posto mu ocigledno savjetujes da stavi swap na 0?

Upravo mu to savetujem. Na 12GB RAM-a ce mu i swap od 1GB biti cist waste. Ta particija nikada nece biti u upotrebi sa tolikom kolicinom RAM-a. Swap mu nece biti potreban cak i ako ima 8GB RAM-a. Praviti swap od 8GB ili nedaj boze 32 je apsolutno ludilo i nepotreban waste.

Onda da ja tebe pitam, znas li ti? Nije prvi koji pita..

Mogao si odmah da napises da ne znas cemu sluzi, umesto da mi kacis link do Ubuntu foruma gde pisu ljudi koji znaju manje i od tebe. Sve sto je napisano na linku koji si mi ostavio je i najmanju ruku smesno. Ko iole poznaje hardware i nacin na koj GNU/Linux pa cak i Windows radi, zna da se swap particija (file) koristi kada ponestane sistemskog RAM-a. Najnoviji Ubuntu vise ne koristi swap particije nego swap file. Upravo da bi se izbegla konfuzija oko pravljenja swap particije i alociranja prostora za istu.

EDIT ~ Mislim nije da ce osjetiti 8 gigabajta od tih 250, ali bome ako pod nekom okolnosti zakrci tih 16 giga pa mu racunar pocne gasiti programe onda ce biti zeznuto. Ovako ce mu ti programi ostati u memoriji pa kolikogod spori bili bar ce imati vremena da rijesi situaciju, a da ne pogubi podatke ili nesto sto ima otvoreno u tim programima. Ne znam za sta ce koristi racunar, mozda mu je to racunar na kom radi.

Ovo sto si napisao ovde je cista smehoteka. Nemoj da se uvredis ali ocigledno nemas pojma o cemu pricas. I druga stvar, ne postoji genericki manual za instalaciju Arch-a. Covek je ocigledno pocetnik, i ako bude pratio genericka uputstva sa youtube-a moze samo da ostane bez podataka sa drugih diskova ako ih ima u sistemu.

Postoji samo jedan jedini tutorial za instalaciju Arch-a i on se nalazi ovde. Ako mu taj manual nije jasan, onda je ocigledno da treba da se mane ovog distroa i da proba nesto lakse kao sto je Antergos ili ArchMerge.

Postoji i srednje rešenje: ArchMergeD
Instaliraš pomoću grafičkog instalera sistem i nakon restarta uđeš u CLI, uz minimum instaliranog softvera. Dalje je potrebno instalirati display manager, desktop okruženje itd.

I opet nepotrebne komplikacije. Ako je vec skinio ArchMerge, zasto nebi propratio celu instalaciju do kraja kao i kod svakog drugog distroa, nego da prekida i ide u CLI i instalira sve rucno?? WTF ??

Inače, oko opcije discard i njene efikasnosti se lome koplja, ali ja tako radim i nemam nikakav problem na mom SSD disku godinama.

Cela frka oko TRIM-a dosta zavisi i od samog SSD-a. Nece SSD bez trima umreti za godinu dana. Ali ce svakako umreti pre. To sto ti nisi imao problem nekoliko godina ne znaci da on nece imati. Ne moze se to gledati tako crno - belo jer mnogo faktora utice na to. Ja koristim over-provisioning sa ukljucenim TRIM-om, i to je trenutno najbolja i najsigurnija opcija.
 
Poslednja izmena:
I opet nepotrebne komplikacije. Ako je vec skinio ArchMerge, zasto nebi propratio celu instalaciju do kraja kao i kod svakog drugog distroa, nego da prekida i ide u CLI i instalira sve rucno?? WTF ??

ArchMerge je jedno, a ArchMergeD drugo. U prvom nakon instalacije ima tri desktop okruženja prepodešena (ok, dva ipo - i3 je window manager), a kod drugog nakon instalacije nema ni display manager, ni desktop okruženje... ArchMergeD je namenjen onima kojima smeta previše toga preinstaliranog u originalnoj varijanti - 3-4 browsera, isto toliko terminala, text editora itd. Ostavlja ti slobodu izbor da instaliraš šta hoćeš, a najteži i najkomplikovaniji deo instalacije archa odradi umesto tebe u grafčkom instaleru.
 
Poslednja izmena:
Aleks, ne vidim zašto u svemu vidiš raspravu. Ja sam svoje napisao, a momak neka radi kako njemu odgovara. Mislim intesantan je taj stav u koji se postavljaš da svima govoriš kako pojma nemaju i ovo nije prvi put da to radiš.

Nisi napisao ništa konkretno sem što si pokušao da me iznabadaš.
 
Ajd da i ja zacinim corbu, koliko sam ja citao za swap mozes da podesis kad ce da krene da baca nesto na swap fajl, kad stavis 0 to znaci kad popuni ceo RAM, e a ako nema swapa ima da pukne. E sad ima jedna sitnca koji @Alex303 namerno ili nenamerno zaboravlja a to je grub i noviji distroi su poceli da stavljaju u grub putanju do swap fajl za situaciju kad uspavljujes racunar.
Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="resume=/dev/disk/by-uuid/b91ca413-3782-4126-ae64-0c24e5b1533b splash=silent quiet showopts"
Ovo ti je Suse
Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="resume=UUID=b91ca413-3782-4126-ae64-0c24e5b1533b quiet systemd.show_status=0 "
Ovo ti je KaOS
Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX="zswap.enabled=1 zswap.compressor=lz4 zswap.max_pool_percent=30 video=1920x1080 real_resume=UUID=9c23701d-831c-4aed-958c-eb71b8f93108 elevator=bfq rd.retry=40 calculate=video:radeon splash=silent,theme:calculate console=tty1 quiet"
Ovo ti je Calculate-Gentoo
Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash resume=UUID=b91ca413-3782-4126-ae64-0c24e5b1533b"
Ovo ti je Manjaro
 
Poceo sam malo da gledam guide-ove pa imam nekoliko pitanja ako moze preporuka (zanemarite ako napisem neku glupost uglavnom sam instaliravao ubuntu gde se sve obavlja samo i jos uvek nisam zalazio u strukturu linuxa itd.)

-Koje i kolike particije pravite prilikom instalacije ili pravite single root. Ja imam SSD od 250GB na koji instaliram sistem i pored imam klasican hard za muziku filmove itd. Vidim da se pravi root particija, swap particija i logical. Da li meni treba logical particija na ssd ako na njemu drzim samo sistem. Gde se smestaju instalirani programi, jel na root ili na logical. Ako je sve na root onda bi napravio swap od 32GB a sve ostalo root. Kako bi vi podelili ovoliki hard.

-da li mogu da preskocim konfigurisanje system languagea, timezone, clocka itd pa da to posle radim iz desktop environmenta. Ako ne uradim nista ima li neki default sa kojim ce sistem raditi.

-ja sam to zamislio da odradim particije napravim fstab ili kako se vec zove instaliram base sistem kreiram usera i zveknem XFCE plasmu ili sta vec jel to dovoljno ili mora jos nesto

Jos jednom izvinjavam se ako sam lupio neku glupost

Nisi spomenuo koji distro bi da instaliraš ovaj put i na kakvu mašinu?

- Ako je u pitanju Ubuntu ili neki derivat, mislim da je bolje ne prepustiti stvari automatici nego iz opcije "Something else" (tako se valjda zove) sve podesiti kako ti odgovara. Konkretno na SSD onda možeš staviti samo /. Tamo bi ti išli sistem i svi programi a user najbolje na mehanički disk zbog filmova i muzike.

- Pod pretpostavkom da imaš 16GB RAMa, jer si pomenuo 2x swap u drugom postu, swap je nepotreban osim ako baš nikad ništa od otvorenih aplikacija ne gasiš i još otvaraš 10+ tabova pri surfu. Sa 8GB godinama ne koristim swap i uz vrlo malo pažnje mi se sistem nikad nije zabo zato što sam spiskao RAM bez obzira na okruženje. Ukoliko je laptop u pitanju i treba ti hibernacija, bolje da swap bude na menahničkom disku jer ako se često koristi to je jako puno pisanja i kad je odnos RAM:Swap=1:1

- Šta možeš da preskočiš od sistemskih podešavanja jezika, vremenske zone itd. pri instalaciji, takođe zavisi od distroa ali se u svakom slučaju sve od ovoga može promeniti i naknadno.

- fstab kreira instalacija automatski pa u većini slučajeva nije potrebno da nešto ručno naknadno radiš.
 
Poslednja izmena:
Hint: pogledaj naziv teme :)

Au da, izvinjavam se za toliki previd... Nisam se naspavao ovih dana. :(

Edit: da kažem nešto konstruktivno i bar odgovorim na pitanje u vezi TRIMa na *buntu pošto Arch nisam odavno instalirao i pozaboravljalo se. Trim funkcija se obavlja kroz cron kao jedan od jobova u /etc/cron.weekly. Tamo bi trebao da je prisutan fstream. Do verzije 14.04 linija:

Kod:
/sbin/fstrim --all || true

je bila isključena komentarom jer, kao, SSDovi koji nisu Intelovi ili Samsungovi su po njima bili problematični sa tadašnjim kernelom. Sad bi trebalo da je skinut komentar i da radi TRIM. Odnosno, u Minu 18.x je bar tako i nema problema.

Odoh u krpe...
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na predlozima :)

Aleks nacelno znam sta je swap, pretpostavljam nesto kao page file na windowsu koji sam ranije znao i da iskljucim i tacno sa 16gb nikad se nije desilo da zafali rama i da prsne sistem ali verovatno cu staviti bar 8GB cisto da se nadje

Ono sto meni treba je da dobijem klot sistem pa da instaliram DE koji zelim i aplikacije koje zelim, kao kada se instalira ubuntu preko mini.iso i ne izabere se nista od dodatnih paketa pa posle instaliram xorg, pa lightdm sddm ili gdm3, pa klot DE i drivere (GPU i microcode) i na kraju set aplikacija koje meni odgovaraju. Lepota toga je ne bavim se particionisanjem setovanjem timezonea i cega vec jer u ovom trenutku ne zelim da se bavim time.

Tu dolazimo do Arch MergeD koji je pomenuo vlado NS koji mi na prvi pogled deluje bas kao ono sto mi treba tako da cu da za sada krenem na tu stranu.

Na windowsu sam instalirao ranije samsung magician pa u njemu radio over provision i uvek sam se pitao kako se to radi na linuxu. Ovaj trim bi trebalo da je to isto jel da? Ako sam dobro shvatio na ubuntu je ta opcija aktivirana po defaultu. Kakva je situacija sa arch merged ako neko zna.
 
Ja koristim vec godinu dana Arch na SSD-u Kingston V300 120GB i dosta sam istrazivao po netu i dosao sam do zakljucka da je najbolje pokrenuti u terminalu jednom nedeljno fstrim -v / i fstrim -v /boot . Moze li se nekako reci sistemu da on sam pokrene jednom u nedelji te dve komande?
 
Ja koristim vec godinu dana Arch na SSD-u Kingston V300 120GB i dosta sam istrazivao po netu i dosao sam do zakljucka da je najbolje pokrenuti u terminalu jednom nedeljno fstrim -v / i fstrim -v /boot . Moze li se nekako reci sistemu da on sam pokrene jednom u nedelji te dve komande?

Može, samo napraviš cron džobom koji će te dve komande da pokrene nedeljno.
 
Ako sam dobro shvatio na ubuntu je ta opcija aktivirana po defaultu. Kakva je situacija sa arch merged ako neko zna.

ArchMergeD, kao i Manjaro i većina Arch based dostroa ima ovakav automatski generisan fstab:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a device; this may
# be used with UUID= as a more robust way to name devices that works even if
# disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
UUID=77b80e9d-321d-4e7d-9f4c-d62939ab146a / ext4 defaults,noatime,discard 0 1
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Uz opciju discard nema potrebe za bilo kakvim zakazanim trimovanjem. Ponavljam, ne slažu se svi sa tim mišljenjem, ali razvojni timovi očigledno misle da je to ok, pa to i ja mislim.
 
Ako želiš da pokreneš fstrim jednom nedeljno ;)

Instalira i enable-uje cronie daemon
Kod:
sudo pacman -S cronie
sudo systemctl enable cronie && sudo systemctl start cronie

Da podesiš job
Kod:
sudo EDITOR=nano crontab -e

i unutra ubaci
Kod:
0 19 * * WED fstrim --all

Ovaj job će svake srede u 19:00 (pretpostavljam da si tad kući i da ti je računar upaljen) da pokrene fstrim na svim mounted fajsistemima koji su podržani. https://crontab.guru kul stvarčica
 
Poslednja izmena:
A ja se ubo trazeci i nisam mogao naci ovako nesto jednostavno.. Hvala! :)
 
Čitajući ovo osetim itch da opet stavim Arch na laptop [emoji1]
 
Dupli kapacitet u odnosu na RAM se postavlja kao swap samo zbog hibernacije. Za sve ostalo je dovoljno par gigabajta, da se nadje. Bolje je postaviti swap file nego particiju jer se lakse podesava i uvek se moze skloniti ili obrisati. Ukoliko nema potrebe za koriscenjem swapa onda najbolje postaviti nisku vrednost swapiness parametra, jer ce tako sistem manje koristiti swap. Da bi se postedio SSD koristiti: https://wiki.archlinux.org/index.php/Improving_performance#Zram_or_zswap. Preporuka za voidlinux. Kao archlinux, uz par manjih bagova. Koristiti su umesto sudo, ukoliko se zeli sudo prvo podesiti umask 022 u bash profilu ili u sudoers. Moze se podesiti i u sudoers.d posebno za usera koji koristi masinu da se ne upisuje u globalni sudoers fajl. Naravno, sva izmene i dopune sudoers preko visudo uz koriscenje root naloga. Ostalo voidlinux radi bolje, brze se podize, runit je daleko jednostavniji od systemd i baca log na tty1 a ne u binarni fajl kao journald. musl je opcija i zaista bolje radi od glibc ali u tom slucaju zaboraviti na vlasnicki softver (flash, steam, sublime-text, skype etc.) Paket menadzer je mnogo brz i pregledan a paketa ima kao i archlinux bez AUR-a koji je ionako minsko polje.
 
Malo sam isprobavao u virtual boxu. Prvo archmerged sve prodje glatko ali mi deluje da uvali po neku aplikaciju tipa mousepad. Napravio je dve particije od toga jednu swap od 8.8GB.

Onda sam presao da probam da instaliram Arch pa sam pratio tutorial sa youtubea. Ispod su koraci koje sam prosao. Instalacija je prosla bez problema samo sam ja na kraju umesto plasme stavio XFCE za ovaj prvi pokusaj. Lik je samo napravio jednu ext4 particiju i to je to, nista swap ili bilo sta drugo. Da li ima nesto sto bi promenili ili dodali u ovo pre nego sto ga instaliram na hard.

Nisam uspeo chrome da instaliram kaze not found. Sta treba da kucam. Na arch wiki kaze:The derived browser, Google Chrome, which automatically installs Flash Player and Widevine EME (for e.g. Netflix), can be installed with the google-chromeAUR package.
Ja kucao sudo pacman -S google-chrome ali nece. Probao i google-chrome-stable. Chromium prodje bez problema

Na ubuntu kad instaliram graficku odem na additional drivers pa mi odma ponudi proprietary driver a mogu i da dodam ppa pa dobijem novije open source drivere. Ima li tako nesto za Arch ili je dovoljan driver koji izaberem prilikom instaliranja xorga.

pacman -Syy
fdisk -l #pregled diskova
cfdisk /dev/sda
#napravim primary particiju od celog diska i stavim bootable pa write pa quit
mkfs.ext4 /dev/sda1
mount /dev/sda1 /mnt
pacstrap -i /mnt base base-devel
genfstab -U -p /mnt >> /mnt/etc/fstab
arch-chroot /mnt /bin/bash
nano /etc/locale.gen #unkomentujem en_US.utf-8 utf-8 ctrl+o ctrl+x
locale-gen
ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Belgrade /etc/localtime
hwclock --systohc --utc
echo username > /etc/hostname
nano /etc/hosts #dodam red 127.0.1.1 localhost.localdomain username ctrl+o ctrl+x
systemctl enable dhcpcd
passwd #uneti pass
pacman -S grub
grub-install /dev/sda
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
exit
umount -R /mnt # reboot pa se logujem kao root
useradd -m -g users -G wheel -s /bin/bash username
passwd username #uneti pass
EDITOR=nano visudo #unkomentujem %wheel ALL=(ALL) ALL ctrl+o ctrl+x
exit #pa login kao username
sudo pacman -S pulseaudio pulseaudio-alsa
sudo pacman -S xorg xorg-xinit #izabrati opciju u zavisnosti koji GPU imam
echo "exec startkde" > ~/.xinitrc
sudo pacman -S plasma-desktop
startx
pokrenuti terminal
sudo pacman -S sddm
sudo systemctl enable sddm.service
 
Chrome se nalazi u AUR-u, a to je korisnički, nezvanični repo. Minsko polje, kao što reče gore @enterthevoid. Moje iskustvo kaže da sa popularnim programima nema problema, iako ih instaliraš iz AUR-a. Umesto pacman, koristi se yaourt.
Ima još nekoliko opcija za instalaciju iz AUR-a, a ja lično koristim pacaur, jer on prvo traži sinhronizaciju u zvaničnom repou, a ako ne nađe traži u AUR-u:

Kod:
pacaur -S google-chrome --noconfirm --noedit
 
Mislim da necu imati problema jer uglavnom koristim megapopularne programe. Ako bi uporedili arch sa debianom u koju kategoriju bi arch mogao da se svrsta: testing ili unstable i da li to moze da se bira u archu
 
Debian unstable je neka vrsta rolling distroa, a ja ne znem previše o njemu.
Arch je rolling release distro u pravom smislu te reči i ideja je da ga jednom instaliraš i koristiš zauvek, sa uvek najnovijim verzijama svakog fajla i programa na sistemu.

1. Kernel imaš u više varijanti - možeš imati najnoviji, možeš imati neki prekompajliran od zajednice (npr. zen) a postoji i lts varijanta kod archa.
2. Softver je najnoviji i često ćeš i više puta dnevno imati update raznih programa i sistemskih fajlova.
 
Mislim da necu imati problema jer uglavnom koristim megapopularne programe. Ako bi uporedili arch sa debianom u koju kategoriju bi arch mogao da se svrsta: testing ili unstable i da li to moze da se bira u archu

Archlinux je rolling distro. To znaci da se svi paketi zajedno apdejtuju i manje vise su onakvi kako ih upstream distribuira. Nema promena u odnosu na program koji bi kompajlirao iz github repoa developera. Debian je fixed release distro, fokus je na stabilnosti i sigurnosti, svaki paket se detaljno pregleda i menja i odbacuje ukoliko postoje problemi. Debian pa i Ubuntu su mnogo vise downstream nego li Arch ili Void. Arch ima CVE tracker, Void nema. Arch garantuje samo za pakete u oficijelnim repoima, njih pregleda security tim. AUR je divlji zapad, to je na korisniku da pregleda. Debian testing i unstable grane su nesto kao rolling distro, nema garancije sigurnosti paketa od strane Debian developera. Po lakoci koriscenja i jednostavnosti redosled je sledeci: 1) Void Linux, 2) Arch Linux, 3) Debian Linux Testing/Unstable. Cimanje kod Debiana je u zongliranju sa paketima koji dolaze iz razlicitih grana, nije pure rolling distro kao Arch/Void. Cimanje kod Archa je AUR jer ga svi koriste i uzimaju zdravo za gotovo a taj ogromni repo koristi drugacija pravila od osnove. Kod Voida nema cimanja, svi paketi su jednaki i instaliraju se preko templejta koji su hostovani na Githubu. U svakom momentu se moze sve preuzeti da stoji u lokalu. Gresaka u paketima ima svuda (najmanje kod Debiana zbog broja maintainera) ali je AUR u poslednje vreme nekako slabo odrzavan, cesto paketi ostanu da trule. Void koristi polu automtski sistem koji ostavlja prostora za greske ali su paketi uglavnom slicnog kvaliteta, bio icon pack ili bitna sistemska biblioteka. To je razlog sto sam presao sa Arch, poceo da me smara haos u AUR-u a bez AUR-a mogu da koristim bilo koji rolling distro ako cu sam da kompajliram sto nema u binarnoj formi. Jedino bez cega se ne moze je Arch Wiki.
 
Ako neko prati ove instrukcije za instalaciju i ako zeli drugi DE

Umesto:
echo "exec startkde" > ~/.xinitrc
sudo pacman -S plasma-desktop

ubaciti u zavisnosti od zeljenog DE

xfce:
"exec startxfce4"
sudo pacman -S xfce4

gnome:
"exec gnome-session"
sudo pacman -S gnome

cinnamon:
"exec cinnamon-session"
sudo pacman -S cinnamon

mate:
"exec mate-session"
sudo pacman -S mate

deepin
"exec startdde"
sudo pacman -S deepin

Ako nekog interesuje pratio sam tutorial od average linux user na youtube
 
Nazad
Vrh Dno