Šta je novo?

55" 4K HDR preporuka

Skot

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.08.2000
Poruke
1,029
Poena
649
Pozdrav,

Ima slicnih tema ali nisam hteio da hijack. Interesuje me preporuka za 55" TV koji ce biti koriscen kako za gledanje HD i obicnog (analognog i digitalnog) TV sadrzaja pri prirodnoj i vestackoj svetlosti (ponekad u mraku) sa naglaskom na HD streaming i gledanje filmova sa HD-a. Koristice se i za PS4 Pro gaming i to svih vrsta igara. TV bi trebao da bude unutar 30 stepeni ugla gledanja iz svih delova prostorije (centralno postavljen u odnosu na namestaj).

Razmisljam se o ovom LG Oledu za 2017 55B7V ali s obzirom na cenu pitam se da li moze da prodje 55SJ850V? Koliko vidim po ostalim postovima na forumu SJ810 i SJ800 treba zaobici? Za ostale marke ne znam pa pitam za savet.
 
Pozdrav.

Dobro je što si otvorio temu ;).

Ako hoćeš HDR TV, pročitaj moju sledeću poruku.

Dalje, ako hoćeš HDR, onda bilo koji OLED TV otpada. To sam objasnio ovde.

Nisi otkucao dve jako bitne stvari:
1) koliki ti je budžet i
2) gde se kupuje: ovde maloprodaja ili može i od preko (kp)?

Najjeftiniji model koji ima HDR je Sony KD-55XE9005. Testiran je detaljno tako da postoje i podešavanja za isti.

P. S.
Na kp-u jeste jeftinije i to u mnogim slučajevima dosta, ali ovde je trenutno na akciji 5 god. kod svih u ovom segmentu (Samsung, LG Electronics, Sony, Philips, izuzev Panasonica).
I koliko znam, garancija na LG Electronics i Panasonic TV-e kupljene preko, važi i ovde garancija, mada treba proveriti.
 
Poslednja izmena:
opet kucas napamet, b7 je jako slican tom soniju po osvetljenju, i da imaju abl ali ko gleda 1000+ niti sliku na 100% ekrana? To nema veze sa real life gledanjem. Inace nebitno jer i sdr na oledu izgleda kao hdr na nekim tvima. Citat sa jednog pro testing sajta "Don’t get us wrong: for watching SDR content, there’s nothing we would prefer over the 2016 lineup of LG OLED TVs". Sad ako hoce da TV koristi kao reflektor sa preko 1000niti onda xe9300. Takodje u polutamnoj sceni hdr slika ce izgledati bolje na oledu nego na bilo kom lcd-u. Vise je objasnjeno ovde:

ovde pogledati prasinu oko ruku, posle i ceo klip
https://youtu.be/EZWzgTioJtQ?t=140

ovde poredjenje
https://www.youtube.com/watch?v=YUi5OY6VvbY

ovde lepo pogledati razlike u hdr-u
https://www.youtube.com/watch?v=an0txuzSCIg

ovde pogledati koliko je svetlija i jasnija tamna slika na oledu
martian.jpg

skyfall.jpg

ovde se vidi da oled i dalje ima problem sa near black performance gde lcd donosi pobedu, iako je testiran zd9 vs b6(proslogodisnji model)
gravity.jpg

a ovde mane koje oled ima u manjku svetline, eksplozija je svetlija na jace osvetljenom tvu, zatim nisu prikazali svetlinu ekrana preko 50% i vise tj sa svetlom scenom gde zauzima ceo ekran i gde ce abl ubiti osvetljenje i time jos dodati prednost lcdu.

electro.jpg


ceo test http://www.hdtvtest.co.uk/news/kd65zd9-201610164372.htm dakle zd9 iliti jedan od najsvetlijih tva

jedan od protivnika oleda, sada je njihov ljubitelj pogledati, njegov kanal ovde https://www.youtube.com/user/modernwize prvo su mu svi videi pokazivali prednosti qleda, sada samo izbacuje odusevljenja oledom (probao covek krastavac :D) kaze razlog je sto nije bio zadovoljan sa b6, ali b7 je vec svetliji i bolji u near bleak tako da ga "zadovoljava" :)

Dakle nije HDR samo peak performance tako da ne slusaj sta sve neko objasni "ovde". Skup jeste i nema svako para da kupi ali to ne treba da znaci da je los samo sto je neko zavidan ili predrasudan ili procitao. MOzda nisu pocetak i kraj istorije ali su svakako korak ka boljem sto ce daljim usavrsavanjem verujem biti odlican. Jedino ako je film renderovan u 4000 niti onda ce jasniju prednost imati onaj sa dosta jacim osvetljenjem(preko 1500niti). Takodje jos uvek nema dolby vision videa (sem par demoa) pa da se dobija bolja prednost oled-a. Po meni najveca mana oleda je image retention pa tv nije za svakodnevno gledanje 5+ sati programa sa istim logom. Trenutno za gledanje pod jacim dnevnim svetlom i ko voli bas bas svetao TV (vecinom ne gleda u mraku) svakako je bolji izbor neki od pomenutih (xe9300) nego oled. S obzirom da su ti uglovi bitni mozda je bolje da juris Sj9500 koji niko nije testirao ali kazu da ide do 1000niti http://www.trustedreviews.com/reviews/lg-55sj9500 ja ga iskreno nisam do sada video , u najgorem slucaju SJ85 ili bolje UH8507 (nista ispod). Svakako ce pod uglom svaka prednost VA panela pasti u vodu, a ako ipak mozes nekako da nategnes sobu (i ostale ukucane :d) da gledas uvek u centru do max 15-20 stepeni onda idi na xe9005 ili xe9300. Mada ajde i 30 stepeni nije veliki ugao ko nije picajzla :d , razlike ce se videti ali nekome nece, mada tome mozda ni manji kontrast nece smetati ali imaj na umu da sto blize sedis sto vecem tvu i da sedis u centru uglovi ka kraju tva ce biti sve veci i time ce sve stvoriti nejdednakost u prikazu i garantovano blooming (opet kazem nekome nece smetati). Mada i nije velika razlika u ceni b7 i pomenuti modeli (kako kome) ako gledas kp. E sad sledece godine samsung izbacuje qled sa fald-om, oled ubacuje blue tadf emiter... sto znaci bolje performance kod oba i mozda nize cene ali ako gledas uvek sta ce sledece godine izaci onda nikada neces kupiti tv :)

dakle kao ssto rece covek gore, napisi budzet i gde kupujes.
 
Poslednja izmena:
Nisi otkucao dve jako bitne stvari:
1) koliki ti je budžet i
2) gde se kupuje: ovde maloprodaja ili može i od preko (kp)?

1) Maximum je cena 55B7V u Srbiji. Minimum je da bude kvalitetan i da sledecih 10 godina ne razmisljam o tome da sam mogao da uzmem bolje. Recimo - sad imam LC2RR koji me verno sluzi vec 10 godina i nisam se pokajao ni dinara koji sam dao na njega tad. Zelja je da se izabere takva masina.
2) Stvarno nisam siguran. Skupa je ovo roba da bi se igrao sa KP. Jedini kome tamo verujem je Fanta a on ne radi televizore mnogo da ja znam. Ako neko ima nekoga pouzdanog nek mi javi na PM. U krajnjem slucaju bih uzeo negde u Beogradu. Gledam danas zbog eventualnih popusta ali nije mi frka.


Koliko vidim iz @MarkoZ testova i comparison shotova tanka je linija izmedju Samsungovog QLED i novog OLED. Svako sa svojim prednostima i manama. Realno nema greske koji god da se uzme. Ili gresim?

U vezi HDR - najvise me interesuje za gaming. Da li neko ima iskustva sa LG OLED i gamingom u HDR?
 
Ako dobro shvatam u igri su

Sony
55XE9005
55XE9305
A1 i ZD9 su cenovni rang iznad

LG
55SJ850V
55SJ950V
55B7V

Svodi se na pitanje izmedju zrele stare tehnologije i nezrele nove. Svaka sa svojim manama i prednostima. Na kraju krajeva i cena. Od ovih poredjenja sto sam gledao vide se neke mane OLED-a sa detaljima slike. Sony pljuju za Android OS. Ali sve su to na kraju krajeva male razlike. Za normalnog korisnika sve su ovo dobri televizori. Za sladokusce tu ima mnogo razlika i to je glavno pitanje. Druge marke ne moram da gledam? Samsung i QLED su precenjeni?
 
Svodi se na pitanje izmedju zrele stare tehnologije i nezrele nove. Svaka sa svojim manama i prednostima. Na kraju krajeva i cena. Od ovih poredjenja sto sam gledao vide se neke mane OLED-a sa detaljima slike. Sony pljuju za Android OS. Ali sve su to na kraju krajeva male razlike. Za normalnog korisnika sve su ovo dobri televizori. Za sladokusce tu ima mnogo razlika i to je glavno pitanje. Druge marke ne moram da gledam? Samsung i QLED su precenjeni?

Manje vise ti je jasna situacija. Sve se svede na to koliko vrednujes nesto u smislu kvalitet/novac. Ako pare nisu problem, onda OLED, koji je i pored svih svojih mana ima najbolju sliku, ako je to ono zbog cega kupujes TV. Ja imam B7V, burazer KS8000, dobro poznajem i prednosti imane oba. Da li je Oled bolji - jeste, u skoro svakom pogledu. Da li je bolji 60% (toliko je vise kostao od Samsung LCD-a)? Pa nije, ali ako tako gledas , mozes da postavis pitanje a sta je sa TV-ima od 500-600 evra da li su oni onda jos bolji izbor?
Ja ti mogu reci sledece: B7V ima odlican HDR, sve te price o nitima i osvetljenju stoje ali u direktnom poredjenju B7V vs KS8000 oled je bolji ili isti, zavisi sta gledas od materijala. Interesuje te gejming, brat ima Xbox pa smo i to probali i iskreno meni je to manje vise isto na oba tv-a. Oled ipak sija kod video materijala, jednostavno njegove crne daju onaj WOW efekat slici, trodimenzionalnu dubinu. Vecini ljudi koji se i ne razumeju u tehniku vise se svidi OLED slika, nemoj da te zavaraju kojekavi testovi po youtube-u od kojih je pola lazno i namesteno, vise veruj sta kazu renomirani testeri ako zeli da cujes tudje misljenje.

Rezime: B7V vs KS8000, pobednik je B7V, slazu se oba vlasnika :D. Televizori nisu profesionalno kalibrisani, vec "na oko". Burazer je uzeo nedavno 65EX9005( treba mu veci postoje Samsung 55) ali ga nije zadrzao jer je ispalo da je KS8000 bolji, a na zalost vise se ne proizvodi. Razmislja da li da uzme Q7 Qled, ima izlozen u radnji na E.. a imaju i B7V pa donekle moze da se uporedi, na prvi pogled Q7 ne deluje lose.
 
@ Skot

Otkucaću ti detaljnije u toku dana kad stignem pošto je MarkoZ svojom porukom, koju sam arhivirao za antalogiju gl…..i, objavio neke „neverovatne“ stvari kao marketar LG OLED TV-a u pokušaju.
Ovo namerno naglašavam pošto očigledno za njega ne postoje drugi proizvođači sa OLED panelima i zato što je očigledno namerno skrenuo temu u pogrešnom pravcu. Ali neka, pokrio sam već dosta
toga na glavnoj temi, a svi linkovi su arhivirani.

Uglavnom, trenutno stanje na tržištu je sledeće:
za SDR materijal: OLED TV >> LCD LED TV (makar imao i FALD)
za HDR materijal: LCD LED TV sa FALD-om >> OLED TV

Budžet bi bio do 300k rsd, tako?
 
Poslednja izmena:
@skot
tako je, sve ima prednosti i mane i na kraju je do kupca koji izabere. qled je precenjen, bolji izbor je xe9000 ili xe9300, mana im je android os sto i nije bitno ako ne koristis toliko smart funkcije. Ako koristis smart onda samsung ima bolju platformu ali ne opravdava cenu pored sonija za prosecnog korisnika. LG sa druge strane ima najbolji smart ali i najmanji kontrast (sj85, SJ95) izmedju ta dva idi bolje na sj95. sto se oleda tice sve si procitao. najbolji jeste (slika+smart) ali ne dolazi bez njegovih mana. Niko ti ne moze reci uzmi to i miran si 10 godina pogotovo sad gde se televizori usavrsavaju iz godine u godinu i stalno izlaze neki novi formati, rezolucije i uvek ce biti nesto novo. Od ponudjenih za neke duze staze gledaj

XE9305
SJ950
B7

na zalost odavno se ne igram pa ti ne mogu reci kakav je hdr gaming na oledu ali svakako koji god da uzmes neces pogresiti jer su sva 3 dobra. Ti sad razmisli da li su ti uglovi bitni. Ako ti vec cena nije toliki faktor nemoj razmisljati o drugima vec samo idi na xe93 ili B7. Razlika u ceni kp i srbija je prevelika u toj klasi, za lg vazi garancija i ovde, za sony mora preko sto opet nije problem ako je pouzdan prodavac. E sad vojvodi su svi marketari ko ponudi nesto sto se on ne slaze u principu nedaj boze lg. Dobar je on samo mu fali malo vise iskustva i istrazivanja :) va lcd hdr jeste bolji od oleda tj svetliji(a vidimo u primerima da nije uvek tako) ali pomeranjem mesta u neki ugao gubis i svetlinu i kontrast i boje tako da njihova prednost pada u vodu. Druge proizvodjače (sa oledima) nisam naveo jer su znatno skuplji od b7 koji vec sad ima po prihvatljivoj ceni na kp od 1800e. Ako ima neki drugi oled za te pare neka napise.
 
Poslednja izmena:
@ Skot

Budžet bi bio do 300k rsd, tako?

Od 200-300k da. Video sam u Comtrade-u sad uzivo 55XE9005 i stvarno je bolji od svih trelevizora oko njega. B7 odlicno izgleda sa onim njegovim demo-om ali mi to nista ne znaci.

Druge proizvodjače (sa oledima) nisam naveo jer su znatno skuplji od b7 koji vec sad ima po prihvatljivoj ceni na kp od 1800e. Ako ima neki drugi oled za te pare neka napise.

Video sam to na kp za 1800 ali mi je to malo cudno jer su svi ostali 2100. Kako samo taj lik ima za 15% nize cene mi ne ide u glavu.
 
Prosle nedelje video sam cenu npr u Italiji 1650 evra za B7V, tako da mozda nabavlja nekim drugim kanalima.
 
bili su jos sa cenom 1800, 1850, 1900. verovatno su ostali podigli cene jer je i u hu cesto na akciji pa da se vise ugrade. e sad svako se i drugacije ugradjuje u cenu i drugacije nabavlja. u madjarskoj je taj tv od 1700-1900e i jos plus oni na tu cenu oduzimaju porez pa kako ko na kraju formira cenu. pogledas ocene popricas sa covekom pa vidis da li je pouzdan.
 
Poslednja izmena:
Out of the box ne, Oled ima proces "uhodavanja" od 100-200 sati gde se prirodno pegla uniformnost ekrana, tako ako vec hoces da dajes pare za kalibraciju, odradi to posle tog perioda.
 
Castili su tu opciju prilikom kupovine pa sam pitao ima li neke svrhe uopšte ta opcija na početku. Oni tvrde da je bitno na početku ali ima logike u tvom postu da panel treba da se razradi da bi kalibracija imala poentu.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno