Šta je novo?

FiiO E10K ili FX-Audio DAC-X6, HD 579 ili DT 990 PRO

zeko

Slavan
Učlanjen(a)
31.10.2005
Poruke
1,561
Poena
360
Pre dve godine sam po preporuci sa foruma kupio Asus Xonar U7. Pre nekoliko dana se pokvarila, pa sam je poslao u Madjarsku na reklamaciju. Razocaran kvalitetom kartice, poceo sam da razmisljam o nabavljanju dac-a.

Koliko sam gledao u cenovnom rangu 50-60e, se preporucuju FiiO E10K ili FX-Audio DAC-X6, i oba su dostupna na Aliju. Trenutno imam Cloud I slusalice, a planiram nabavku ili Sennheiser HD 579 ili Beyerdynamic DT 990 PRO.

Koji dac preporucujete? Koje slusalice? Procitao sam desetine review-ova i tema po forumima i vise ne znam sta znam :)
 
Pa ne mislis valjda da su FiiO ili FX-A uredjaji generalno kvalitetniji od Asusovih, konkretno od U7? :)
Jednostavno nisi imao srece sa tih xonarom, desava se, jbga.

E sad, malo preko 2 i po godine koristim E10k a od aprila i X6, da ne bih pisao sve ponovo evo ovde imas neke osnovne utiske a na drugom linku i sazetu ponudu u toj cenovnoj klasi:
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?275567-Slu%C5%A1alice-Superlux-HD-668B-odli%C4%8Dan-izbor-za-malo-novca&p=5087977&viewfull=1#post5087977
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?275567-Slu%C5%A1alice-Superlux-HD-668B-odli%C4%8Dan-izbor-za-malo-novca&p=5089065&viewfull=1#post5089065

Tesko je reci koji je generalno bolji, i u smislu funkcionalnosti a i kvaliteta zvuka mada se same dimenzije, nacin napajanja razlikuju pa bih rekao da je X6 malo bolje resenje za desktop/kucnu upotrebu (slusalice + zvucnici) dok je E10k malo bolji za kancelarijsku upotrebu (laptop) i koriscenje in-ear slusalica i bass boost-a po potrebi. Na E10k mogu da se povezu 2.1 zvucnici (takve i koristim kuci). Zvucno je X6 malo bolji ali ne za in-ear, pre svega za malo zahtevnije slusalice (iznad 80Ω) a definitivno je bolji za igre (malo veci soundstage i bolje pozicioniranje).

U citiranim postovima sam postavio i linkove za jednostavno modovanje X6, u tom slucaju je sigurno bolji izbor za slusalice koje ces kupiti.
Ne znam kada pocinje prodaja X7, prema najavama (hardveru) deluje da ce biti u klasi sa SMSL M7 (sto znaci cenu od bar 150$, realno 200$) ali videcemo za nekoliko meseci.

Tu je jos i SMSL M3, otprilike je egal sa X6 mada ima slabije pojacalo a prednost moze da bude napajanje preko USB kabla dok X6 trazi struju ''iz zida''.

S obzirom da vec nisi imao srece sa jednim uredjajem koji se pokvario (mozda ti posalju nov U7?) onda ne znam da li je pametno da rizikujes sa kupovinom chi-fi uredjaja iz Kine.

Planiras dosta dobre slusalice (HD579 ili DT990 pro) pa mozda ne bi bilo lose da razmislis o nekom boljem DAC/AMP, npr. SMSL M6, M7 ili V2, ima tu jos dosta ''Kineza'' ali i nekoliko ozbiljnih uredjaja koje mozes da kupis u srb (sa garancijom) - Fostex HP-A3 ili Asus Xonar Essence STU. Svi nabrojani su sigurno bolji od te ''sub $100 ekipe'' ali su i 2-3x skuplji pa razmisli, evo nekoliko testova:

STU:
https://headmania.org/2014/04/29/asus-xonar-essence-stu-review/
https://www.head-fi.org/threads/review-asus-xonar-essence-stu.668495/

HP-A3: https://www.headfonia.com/fostex-hp-a3/

Da sada kupijem DAC/AMP iz cenovnog ranga oko 200e mislim da bih kupio STU, kazu da je zvucno jedan od najboljih u toj klasi, lako se moduje (i u startu je malo bolji od STX II karte tako da kapiram da je zvucno malo bolji i od fostex-a) a tu je i garancija od 2 god.

PS

Oko izbora slusalica moze da ti pomogne Yojinbo, on je probao nekoliko modela (raspon cena 50-300$) a i ima nekoliko dosta dobrih slusalica.
Cini mi se da je rekao da mu te Senn HD579 ne zvuce bolje od Philips SHP 9500, posebno ne kada se zna razlika u ceni tako da realno za cenu HD579 u srb mozes da pazaris i DT990 Pro i Philips SHP 9500 (sa Amazona) :)
 
Poslednja izmena:
Najpre hvala na iscrpnom odgovoru.

Ali sad si me tek bacio u dilemu :) Bio sam spreman da uzmem HD 579, koji je po recenzijama nahvaljen samo tako... Zadnjih par godina mi je plan za upgrade bio DT 990 PRO, ali sam se nesto ohladio od njih, zbog, ako je verovati drugima, ostrijih visokih i srednjih visih tonova.

Sto se tice DAC vs zvucna kartica, sta znam... do sad sam bio na stavu da su zvucne kartice svestranije, ali problemi sa driverima kod vodecih proizvodjaca (kako Asus, tako i Creative), desetine filtera i softverskih efekata koje i onako nikada ne koristim, su me nagnale da je mozda bolje resenje dac. Imam u ponudi Creative Sound Blaster Z za 6000, dakle slican novac kao ova dva dac-a, ali poslusacu tvoj savet, sacekacu da vidim sta ce biti sa mojom U7, mislim da bi je cak i u nasem servisu zamenili :) pa ce valjda i Madjari.
 
Ne znam gde zivis ali bi najbolje bilo da odvojis jedan dan za test slusalica u BG, neke poznatije prodavnice dozvoljavaju testiranje. Odes, poslusas i sam doneses odluku jer je svaki utisak ''sa neta'' subjektivan :)
Ako pogledas po head-fi i slicnim forumima naci ces dosta utisaka korisnika koji kazu da su im te Philips bolje od niza slusalica cije su cene 100-200$, pa cak i od pomenutih Senn.

Mislim da je Yojinbo pominjao da njemu cela ta Senn 5xx serija zvuci prosecno (za tu klasu) i da su mu SHP 9500 zvucno egal ili cak malo bolje a mnogo jeftinije, mozes da ga pitas preko pp ako se ne javi ovde.
Naravno, to je njegov utisak, nekima su Senn bolje, nekima AKG, BD.. jednostavno je najbolje cuti sluske pre kupovine.

Ja bih sigurno za isti novac (220e) umesto pomenutih Senn pre kupio DT 990 Pro i SHP 9500 jer su u pitanju odlicne slusalice ali sa drugacijim signaturama zvuka pa mislim da bi ''pokrile'' mnogo veci broj zanrova i ostalih ''potreba'' nego samo jedne Senn iz 5xx serije (npr. DT990 Pro za zanrove koji traze agresivniji, v/u-shaped zvuk, za igre, filmove a Philips za ''opustenije'' slusanje sa manje naglasenim basom i visokim, nesto slicno kao Senn zvuk) ali to je samo moje misljenje.

DAC ili zvucna karta, svejedno, bitno je da to zvuci najbolje u datoj cenovnoj klasi, da se uredjaj odlicno pokazao u praksi i da nema problema sa drajverima. I da ima kvalitetno pojacalo za slusalice, sto je bitno u ovom slucaju.

Znam da se neki zale na Asus/Creative/fiio drajvere tako da i to treba dobro proveriti, u skladu sa OS-om koji se koristi.
 
Poslednja izmena:
Za 200$ ima AKG 7xx na Massdropu, ja bih izabrao njih, osim ako si basshead.
 
Nazad
Vrh Dno