Šta je novo?

Monitor za programiranje i povremeni gejming

adams

Cenjen
Učlanjen(a)
26.01.2014
Poruke
15
Poena
155
Koristim vec petu godinu dell u2412m i vreme mu je za penziju.
Ovaj monitor mi nikada nije odgovarao, brzo mi opadne koncentracija i zaboli glava pa moram da predjem na asusov laptop sa ips full hd ekranom sa visokim osvetljenjem i velikim ppi.
Gledajuci nove monitore sa 27 inca i vise, sa 2k ili 4k rezolucijom pogubio sam se u moru recenzija i oprecnih informacija.
Da li ici na ips ili va panel, samsung, asus ili benq?
Hteo bih da kupim monitor vece dijagonale za svakodnevni rad na njemu po 5 ili vise sati, mnogo citanja i kuckanja pa pretpostavljam da bi mi ekran sa visokim kontrastom dobrodosao.
Mozda neko ima iskustva sa mojim problemima, savet je dobrodosao.
Tacna, stopostotna reprodukcija boja mi nije prioritet.
Najvise igram civ 5, divinity original sin 1 i 2, witchere, po neki fps.
Platio bih 600 eura max.
 
pogledaj neki sa 144Hz osvezavanjem. mislim da ce ti puno znaciti jer se vidi ogromna razlika u samom editoru i mnogo je prijatnije za oci.
jesu zamrsili i previse pricu sa monitorima pa coveku ne bude jasno sta treba da uzme.
nemam preporuku ni za jedan model konkretno, gledao bih da bude ips i 144Hz ako moze za te pare...
 
Pozdrav.

Ne piše lokacije odakle si?
Ovde (Srbija) ili možda EU?
Ako si odavde, da li dolazi u obzir kupovina sa kp-a/Mađarska ili samo u maloprodajama Srbije?
Koju grafičku karticu imaš (pitam zbog mogućnosti FreeSynca)?
27“ 2560x1440 ili može i 32“ 2560x1440?
 
Imao sam i 27" 1440p i sada 32" 1440p i mogu definitivno reći da je 32" preveliki, 27" je neki optimum.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
2560x1440 na 32" je isto kao 1920x1080 na 24"
https://www.sven.de/dpi/

Inače, ja sam se navikao na FullHD i 27" :) Ne znam kako je raditi na 120+ Hz monitorima, ali sve mi se više čini da je za posao 21:9 najbolje rešenje. Bolje i od 2 komada 16:9 monitora jedan pored drugog. Ali svako ima drugačije zahteve
 
Ja, evo najiskrenije, nisam bio primećivao razliku između 144hz na Asusu, u odnosu na trenutnih 75hz.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Stanje je sledeće...

Svi 32“ 2560x1440 modeli imaju iste AMVA+ panele. Baš postoji paralelna tema u vezi njih pa je pročitaj da ne ponavljam. Tamo su i svi potrebni linkovi
ka mojim porukama na forumu u vezi istih.

Kod 27“ 2560x1440 modela, odmah da skratim priču u vezi 144 Hz IPS panela. Ti paneli su svi odreda AHVA (koji se reklamira generički/pogrešno kao IPS).
Bila je tema i o tome pa pročitaj od sledeće poruke. Tu ti je jedina opcija ASUS MG279Q koji je malo iznad tvog budžeta (cena u maloprodajama Srbije).

I onda ostaju najrašireniji modeli koji koriste neki od IPS-olikih panela na 60 Hz:
AH-IPS (LG Display),
PLS (Samsung Display) i
AHVA (AU Optronics).

I za to je bila tema :). Čisto ako te interesuje. Međutim, tu se stanje jako promenilo od marta meseca, a pošto više ne kucam u podforumu „Monitori“, onda ću ovde.

To su mahom profesionalni monitori i ne reklamiraju se za igranje. Međutim, to ne znači da se ne mogu koristiti i za igre. Mogu, ali ima popriličnih varijacija.
I svi bi trebali da imaju 3 god. garancije. Krenimo redom.

iiyama ProLite XUB2792QSU-B1 (PLS) (FreeSync (48-70 Hz))
Model se konačno letos pojavio u Evropi i poprilično je dostupan u Mađarskoj. Ima najnižu cenu od svih preporučenih modela (~400 ojra preko, na Zapadu je
još vidno jeftiniji). Bez obzira, to je najbolji model od svih! Tačka. Odlično je kalibrisan, ima odličan overdrajv, nizak input lag, 75 Hz je, ima FreeSync (48-70 Hz)
i kućište je kompletno ergonomsko (podešavanje visine, nagib, rotacija, okretanje, USB 3.0 hub, VESA rupe)!

Lenovo L27q-10 (AH-IPS)
Još jedan skoro pa odličan model (nijedan se ne može nositi sa iiyamom ;)) koji je nestao sa lagera u Srbiji… Cena mu je bila niska (35k) i apsolutno vredi po
toj ceni, pa i po nešto višoj.

HP Z27n (AH-IPS)
Dosta dobar model koji je uvek imao visoku cenu svuda (u Srbiji mu je na svetskom nivou, čak i niža od nekih tržišta). Poslednje zalihe dotičnog. Po meni je
cena previsoka zato što se skoro može kupiti spomenuti MG279Q.

Dell UltraSharp U2715H (AH-IPS)
Sasvim dobar model sa izuzetno prenaduvanom cenom u Srbiji (i napolju je blago prenaduvana), a ne nudi ništa bolje od konkurencije koja je uz to još i (puno)
jeftinija. Naslednik U2717D je slabiji i još mu je cena viša…

Acer H277HU (AH-IPS)
Jako dobar model sa naduvanom cenom i ovde i napolju.

BenQ PD2710Q (AHVA)
Naslednik jako dobrog PD2700Q (AHVA), ali mu je cena izuzetno visoka pošto je potpuno nov model koji ima laptop doking bazu...

TL; DR
Varijanta Mađarska – očigledno iiyama ProLite XUB2792QSU-B1.
Ako bi ovde, jedino da vidiš sa uvoznicima da li su dobavljivi Lenovo L27q-10 i/ili BenQ PD2700Q.

Pitaj za dalje ako nešto nije jasno ili treba dodatno pojašnjenje.

P. S.
Ostaju još modeli sa 27“ i 32“ SVA panelima i rezolucije 2560x1440, ali to moram da proverim da li postoje testovi.
 
Poslednja izmena:
Super-VA WQHD

Na tržištu postoje još dva Samsungova modela: C27H711 i C32H711 koji koriste njihove zakrivljene SVA panele na 60 Hz rezolucije 2560x1440 sa QD LED
pozadinskim osvetljenjem (125% sRGB pokrivenost).

Odmah da napomenem da je Samsung Electronics za ovu godinu izbacio nove modele koji koriste PWM :S: što nikako nije dobar trend i lično ne proporučujem
monitore koje trepere. Konkretno C27H711 koristi PWM na 240 Hz kada je osvetljenost između 0-35%. Ali, pazite sad ovo, njihov top model, C32HG70 koristi
PWM u opsegu 0-95% osvetljenosti :crash:!

Čak i ako se ignoriše PWM, Samsung C32H711 je za zaobilaziti u širokom krugu (pronašao sam test). To je sramota za VA panel koliko dotični SVA kaska za
već starim, ali dokazanim i proverenim konkurentskim WQHD AMVA+ panelom i modelima koji ih imaju. Izuzev proširene pokrivenosti boja i zakrivljenosti koja
nekome koristi, a nekome ne, apsolutno ne nudi više ništa.

Sa druge strane, manji model C27H711 je vidno bolji i mogao bi proći kao preporuka uz napomenu da koristi PWM kada je osvetljenost 0-35%.
 
Poslednja izmena:
Ja nemam uopste osecaj kolike su to velicine monitora.

Koju velicinu monitora i koje proizvodjace/modele preporucujete ako je laptop potreban za svakodnevan rad, ne za bilo kakvo igranje ili gledanje filmova?
 
Ako ti je do mobilnosti, cesto se kreces onda 13.3 incha. Ako si vise za stolom, 15.6 ili cak 17.
Po meni, najbolja opcija je da uzmes 13.3 laptop i na stolu neki eksterni monitor od 24 incha uz tastaturu i misa i imas dva - u jednom.
 
Posedujem laptop sa ekranom velicine 15.6 incha.

Tako da bih uzeo jedan eksterni monitor, nekako mi deluje da bi 24 incha bilo najadekvatnije.

Gledao sam sad neke modele i vidim da su pojedini modeli jeftiniji ali ne poseduju HDMI prikljucak. Ja na mom laptopu imam i VGA i HDMI ulaz.

Pretpostavljam da je mnogo bolje da idem na varijantu sa monitorom koji podrzava HDMI?
 
Naravno, ako si u mogucnosti vidi da ima i HDMI, svakako je bolje.
Okaci linkove sta si gledao (ne mora iz prodavnice, moze samo naziv modela) pa da ti ljudi preporucuju sta je bolje, koji vise nudi, itd.
 
Nazad
Vrh Dno