Šta je novo?

Matične ploče socket 1155

bokica80

Poštovan
Učlanjen(a)
02.05.2014
Poruke
429
Poena
70
Imam brendirani PC acer m3985, CPU i7 3770, 16 gb ddr3 (4x4 1333 hz), gtx 560 1280 mb ddr5/ 392 bit, posle reseta biosa matična vidi samo po 2 slota rama, tj 8gb o 16, dok recimo u CPUz vidi svih 4. Testirao sam svaki slot zasebno svaku memoriju zasebno i sve je ispravno ali kad stavim sva 4 modula, kao da ne radi dual kanal...
Za programiranje biosa mi traže 20e i pitanje da li će to pomoći ili ne tako da sam od te varijante odustao.
Na netu nalazim xxxx oglasa sa novim matičnim pločama 1155, ali koju god firmu da sam pozvao kaže ili nema ili juče prodali... Sad mi nije jasno jel ne smeju da prodaju te matične i povukli u magacine ili šta je problem???
U domaćim oglasima za polovne matične traže po 100 evra za polovne matične a nova košta 50-250e...
Druga varijanta da pređem na 1151 socked, ali ako bi prodao moj komp onda nebi imao za procesor nego bi morao da stavim neki krš G nešto...
Takođe komp mi je 2012 godište to je već 5 godina staro, ali može da pokopa bilo koji komp srednje klase koje sada prodaju za neke astronomske cifre...
Predlog šta da radim?
Jel zna neko nešto u vezi novih matičnih, jel oni to povuku namerno iz prodaje da bi prodavali ove nove ili šta je fora? nađem ploču 775 ne mogu da nađem 1155...
 
Da li ti stvarno treba 18 GB ram memorije?
Zasto si resetovao bios?
 
Poslednja izmena:
bios sam resetovao jer sam hteo da stavim jaču grafičku i neće da baci sliku, posle sam našao na acerovom forumu da je matična "zaključana" sa 3 verzije biosa, tj ako kupiš komp sa windows 7 dobiješ 1 bios, sa windows 8 drugi bios i kad kupiš komp bez windowsa onda stavy legacy bios gde nema nikakva podešavanja, ima vreme i boot da se namesti i ništa drugo...
Ranije mi je FPS na cs go bio 400 a sad od 100-190, mass effect andromeda kad igram i kad upalim strim zauzme 98% memorije 20% procesora i 30% grafičke, tako da mi trenutno jedino za nju treba 16 gb. Sve igre igram u full hd, na ultra podešavanjima, ali andromedu ne mogu da igram full hd i da strimujem moram smanjim detalje
 
Da li ti stvarno treba 18 GB ram memorije?
Zasto si resetovao bios?

Brate, ako nemaš šta pametno da kažeš i budeš od pomoći, nemoj ni ovakva pitanja. Ako čovek ima 16Gb rama i ploča podržava, naravno da želi da mu svih 16 Gb radi.
Uostalom, nije naša briga zašto mu treba 16 Gb rama.

@bokica80
Ne moraš ti nikom da se pravdaš što imaš 16 Gb rama. To je danas neki prosek.
Ne znam kako si uspeo da zezneš to sa resetovanjem biosa. Ima li u biosu neko podešavanje vezano za količinu rama i slotove?
 
u biosu može jedino da se podesi vreme i boot order... Za ostala podešavanja mora da se programira bios na matičnoj da se ubaci UEFI bios, u njemu imaju sva moguća podešavanja...
 
Brate, ako nemaš šta pametno da kažeš i budeš od pomoći, nemoj ni ovakva pitanja. Ako čovek ima 16Gb rama i ploča podržava, naravno da želi da mu svih 16 Gb radi.
Uostalom, nije naša briga zašto mu treba 16 Gb rama.

Sve sto sam pitao, pitao sam sa razlogom. Zasto sudis pre nego saznas o cemu se zapravo radi? Ne sudim ja njemu sto ima 16GB, naprotiv to je "divno"! A vidis i da je njegov odgovor vise nego korisan.

Da se vratimo na temu.

Ako ti nije hitno da osposobis ostatak memorije mozes da cekas neku dobru ponudu za maticnu jer ti je komp i ovako funkcionalan. Ovde na forumu cesto se pojave dobre MB za fine novce.

Opcija ti je da vratis BIOS na prethodnu verziju i proveris da li ce onda raditi. Postoji mogucnost da je ostecen memorijski kontroler te da druga 2 slota neces moci osposobiti. Taj problem je bio i sa drugim plocama.

Mislim da vredi ovo drugo isprobati.
 
Poslednja izmena:
Svaki memorijski slot pojedinačno radi, i po 2 slota sve kombinacije rade, kad ubacim 3 memorije onda u biosu piše 8gb, isto kao sa 2 memorije, kad ubacim 4 memorije opet piše 8 gb...
Takođe u CPU z, ubacim 4gb piše 4, ubacim 8 piše 8, ubacim 12 piše 12 ubacim 16 piše 16... Ništa nije crklo ili sprženo na ploči, problem bios 99%. Pošto je ranije videlo svih 16 gb dok nisam resetovao bios, posle reseta vidi samo 8, nisam ništa čačkao po matičnoj da bi nešto spalio...
A ove polovne matične prodaju skuplje nego nove...
 
Memorijski kontroler se nalazi u tvom procesoru (svi noviji cipseti). Nisi morao nista brkati po ploci da bi ga ostetio. Samo kazem da se desavalo na nekim plocama da prilikom resetovanja biosa memorijski kontroler prsne i nece vise da radi sa dualchannel memorijom.
Mozes da probas https://downloadcenter.intel.com/download/19792 dijagnostiku i vidis da li ima nekih gresaka vezanih za mem kontroler. Ako prodje bez gresaka sve je u redu.
 
Apdejtuj bios. On softverski ograničava količinu rama. 20 evra je mnogo manja cifra nego što bi dao za drugu ploču ili platformu,
A tvoj i7 je i dalje i te kako konkurentan cpu.
 
https://screenshots.firefox.com/NIughEeNSZmkOoL1/www.manualslib.com
polje 17 piše Flash override, polje 19 i 20 imaju 2 jumpera, u manual piše da je to board header...
ova dva jumpera 19 i 20 nisam dirao... polje 5 je reset cmos.
kad sam hteo da resetujem bios, ugasio sam komp, izvukao naponski kabal, ugasio napajanje na prekidač, prebacio jumper reset cmos 20 sekundi i držao dugme za paljenje kompa (20 sekundi). Vratio cmos jumper u normalni položaj, vratio naponski kabal, upalio prekidač na napajanju. Upalio komp, delete, ušao u bios, load default settings, save, and exit... Komp se resetovao i od 16 gb rama vidi samo 8 gb tj od 4 slota vidi 2 slota, i ime matične ne piše m3985 kako je nakd pisalo nego m1935 u biosu a to ne može da se promeni inače, jedino ako postoji neki bios editor... inače ime matične je IPIMB-AR revizija 1.02 a...
Zanima me ovaj jumper flash override čemu služi (kapiram da je to da se zaštiti bios da ne može da se flešuje)
 
ako ti rade svi slotovi problem ti je u ram memoriji najverovatnije a ne u maticnoj ploci
 
Svaka memorija je testirana i ispravna. Svaki slot sam ispitao pojedinačno i svi rade, rade i u paru svaki sa svakim, ali kad stavim 3 i 4 memorija vidi samo 2. Dok u CPU z vidi svaku memoriju i piše 16 gb rama... Jel ima neko da proda 1155 matičnu sa 4 slota jeftino?
 
Ako Cpu-Z vidi 16GB i Dual channel onda bi trebalo da je sve uredu sa hardverom, moguće da zeza Windows. Probaj uraditi svežu instalaciju, ako ne želiš da izbrišeš disk, možeš prvo na nekom praznom HDD, ako imaš, da budeš siguran, Windows Iso fajl skini sa sajta.

Proveri podešavanja u Biosu, ako ima, da nije rezervisao deo memorije za grafičku, pošto si nju menjao?
 
Poslednja izmena:
nisam menjao grafičku i dalje koristim GTX 560 1280 mb ddr5 392 bit, imam novu novcatu R7 260x 1gb ddr5 128 bit, i sa njom nije htelo da mi baci sliku, ja resetovao bios i od tad ne vidi ceo ram u biosu i u windowsu...
Sinoć sam opet testirao sve slotove na matičnoj, sve kombinacije od po 2 slota rade, kad stavim 3 memorije vidi 2 kad stavim 4 memorije opet vidi 2...
Novu matičnu 1155 ne mogu da nađem ni u jednom šopu jer su svi povukli iz prodaje, i kad nađem na internetu da piše na stanju nazovem i pitam kaže nema na stanju nije ažuriran sajt...
Treba mi 2 modula od po 8 gb rama, ili da promenim matičnu ploču... Sa ovim starim i7 jedino može da se nosi i5 1151 al on košta od 22.000 pa naviše... Nerviraju me ovi prevaranti kao alti na b2b, kobajagi sniženje ovo ono , ono ispadne skuplje 5000 nego da se kupi recimo u comtrade a comtrade je daleko najsuplji od svih (bio sad ne znam kakvo je stanje)...
a da uzimam neku matičnu 1151 ne isplati se... matična 5000, procesor 25000, memorija 20000, to je 50.000... ja mogu da uzmem 5000 za matičnu 15000 procesor i 10000 memoriju, to je 30k....Kako god okreneš najeftinije mi da nabavim matičnu 1155 sa 4 slota samo da nije neki brand kao ovo )*
 
moguće je uflešovati bios koji nije "uštrojen" od strane acera, a na kom radi sva memorija.

ali, to je moguće uraditi samo programatorom. inače ovo je stara acerova praksa.
 
nidi mi jedan lik na kp programator USB 900 din i štipaljku da se ne skida bios 1200 din, to bi iskoristio jednom i posle bi skupljalo prašinu godinama... Valjda će naleteti neko da prodaje matičnu 1155, svi prelaze na rajzen i na 1151 socked... Nego skupi ovi novi procesori katastrofa a i ram isto deru po ušima
 
sa programatorom se ne zafrkavaj sam, nego lepo plati majstoru da ti odradi, naravno prvo pronađi odgovarajući bios.
 
AsRock Z77 Pro4-M valja li ova matična čemu? 75 evra košta, odgovara mi što je mini atx da nebi morao da menjam kućište a ima i USB 3.0 (ja inače imam 3.0 na matičnoj mojoj i na kućištu)
 
skrnave li maticne za i7 procesor zali boze,
ocito ti se nesto zaglupilo, ako si vec svasta probao ne moze skoditi da :

proveris da li si dobro vratio jumpere
stavis novu bateriju na plocu verovatno cr 2032
izvadis svu memoriju napolje i tako upalis racunar - trebalo bi da pisti ( signalizacija biosa da nesto nevalja ) zatim ugasis racunar vratis memaru i vidis da li ce da radi
izvadis graficku , upalis racunar trebalo bi da pisti ( signalizacija biosa da nesto nevalja ) zatim ugasis racunar vratis graficku upalis racunar i vidis da li radi .
stavis neki kompatibilni procesor od drugara na tvoju maticnu, upalis racunar vidis da li radi, vratis drugaru proc , vratis svoj proc na maticnu, proveris da li radi.
ako i dalje ne radi baci plocu u djubre i zameni je.

naravno probaj i da flesujes bios pre nego bacis plocu
 
Poslednja izmena:
jel Z77 najbolji čipset za 1155 socked? Kakvu matičnu da tražim
 
Jeste z77 najjaci za 1155.
 
P8Z77-V LX kakva je ova matična i koliko vredi da je platim nudi mi neki lik? Moraću da menjam kućište potp je ova ploča atx a meni je mini atx...
 
Nije losa,fino bi isla sa tim 3770,vredi koliko je prodaju,ja sam je nekada mogo uzeti za 50e,sad ne znam koje su cene///
 
neda mi ispod 70€, preskupo za 5 godina stare matične al šta da se radi... Drugi lik mi nudi Intel DH67BL za 7.000, ona je mini atx ima usb 3.0, onda nebi morao da menjam kućište, pošto mnogo volim ovo moje kućište, malo je a sve živo ima u milimetar projektovano...
Imam u servisu neko staro kućište coolermax, ono što ima isti model kao termaltake ono sa onim poklopcem napred, al nema USB 3.0, i ono gde se stavlja HDD okrenuto ka matičnoj a ne ka spolja e to mrzim kod kućišta, kad moram da se ****ndišem da skinem HDD te skini poklopac te odvijaj šafove, te skini memoriju te skini grafičku... Na ovo moje kućište ima 1 šaf što drži kućište HDD odviješ skineš ubaciš drugu fioku ili promeniš HDD i kraj, a takođe ispod optike imam onaj drajv gde se samo ugura HDD ne mora da se privija zaključaš i ćao...
 
skrnave li maticne za i7 procesor zali boze,
ocito ti se nesto zaglupilo, ako si vec svasta probao ne moze skoditi da :

proveris da li si dobro vratio jumpere
stavis novu bateriju na plocu verovatno cr 2032
izvadis svu memoriju napolje i tako upalis racunar - trebalo bi da pisti ( signalizacija biosa da nesto nevalja ) zatim ugasis racunar vratis memaru i vidis da li ce da radi
izvadis graficku , upalis racunar trebalo bi da pisti ( signalizacija biosa da nesto nevalja ) zatim ugasis racunar vratis graficku upalis racunar i vidis da li radi .
stavis neki kompatibilni procesor od drugara na tvoju maticnu, upalis racunar vidis da li radi, vratis drugaru proc , vratis svoj proc na maticnu, proveris da li radi.
ako i dalje ne radi baci plocu u djubre i zameni je.

naravno probaj i da flesujes bios pre nego bacis plocu

Proveri sve ovo pre nego sto bezeveze se bacis u kupovinu nove ploce.
 
Sad nesto gledao maticne za 1155,pa ovi ljudi nisu normalni,skuplje ploce nego za 1151 :D,pa ja sam moju V extrem prodao za 100 jura ovi za neke gluposti traze po 150,dobro traze to nikad nece prodati...
 
Nazad
Vrh Dno