Šta je novo?

Pomoć pri odabiru PC konfiguracije

I

IanM

Guest
Pozdrav,

Reših da posle gotovo 10 godina udjem u avanturu za kupovinu kompletno novog racunara.
Moj stari racunar je tokom godina bio dogradjivan po potrebi, a svako naredno “ budzenje” bi bilo
bacanje para za vec skoro prevazidjenu am3 platformu.
Namera mi je da kupim računar koji cu moci da koristim narednih godina uz minimalnu nadogradnju.
Namena koriscena računara je za posao, multimedija i pojedini naslovi iz sveta video igara.

Čitajuci ovaj forum i druge izvore, došao sam do sledećeg zaključka:


Matična ploča – Asus B 350 M-E, M-A, Prime 350 plus
AS Rock MB AM4 AB350M PRO4?

Ploča bi morala imati Usb 3.1.
Nemam nemaru da radim OC.


Procesor – AMD Ryzen 5 1600


Hladnjak za procesor – Lc Power LC-CC-120

Mislio sam da montiram svoj CM Hyper 212 plus na buduci procesor,
ali ne mogu kod nas da nadjem dodatni set za montiranje na am4 platformu.
Da li da ostavim stock kuler ili da jednostavno kupim nov?


Napajanje - Evga 600 W BQ 110-BQ-0600-K2 ili
Evga 650W 650B3 80 Plus bronze 220-B3-0650-V2

Ili neko sasvim trece u ovom cenovnom rangu?


SSD - Kingston UV 400 SUV400S37/120
Transced TS128GSSD128230S

Ili neko drugo u ovom cenovnom rangu?


Kućiste - Corsair Midi Carbide 330R
Možda je precenjeno, ali ne nameravam da ga menjam bar narednih 10 god.


RAM – Ne znam sta da radim po pitanju ram memorije? Svakako cu uzeti 8 GB, minimum 2666 + Mhz,
renomirani proizvodjac. Ponuda / cena na trzistu je trenutno veoma losa.


Monitor – Lg 23MP68VQ-P


Grafika – Trenutno imam Asus GeForce GTX 650 ti, koji cu kasnije zameniti za neku iz Radeon familije
zbog kompatibilnosti sa monitorom - freesync tehnologijom.


Komponente se kupuju preko firme, jedino monitor sam pazario jos ranije od Madjara.
Budzet je do 80 000 din.

Svaka sugestija bi bila dobrodošla.
 
Koji posao? Tj. koji softver koristiš?

Mislim da sve ploče B350 ploče imaju USB 3.1. Jedino nisi rekao da li misliš na tip A ili tip C ili oba? Mislim da je Asus Prime B350-Plus najbolje rešenj. Obrati pažnji i na MSI modele - B350 PC Mate, Tomahawk i B350M Pro-VDH, Bazooka, Mortar

Za kuler probaj da nađeš AM4 kit za CM 212. Pitaj CM podršku, pogledaj po oglasima ili na ebay, aliexpress i sličnim mestima. Radiće i box posao, ali kad već imaš dobar kuler, što da ne. Ili ga prodaj i kupi LC-CC-120

Ako ti je 8GB dovoljno, uzmi sad jedan modul i dodaj još jedan kad padnu cene. Jeste da je uvek lutrija sa različitim modulima, ali ne bi trebalo da bude problema za 2666 MHz. Ili 2x4 GB, pa kasnije možeš da pređeš na 2x8 ili dodaš još 2x4

Taj monitor ima FreeSync ali u malom opsegu, čini mi se 56-75 Hz. S druge strane, vidim da je IPS panel, tako da će ti verovatno značiti za posao. Ako baš hoćeš da iskusiš čari FreeSync-a, onda je nešto kao LG 24GM79G-B bolje rešenje. Tj. bilo koji monitor koji ima LFC.
 
Monitor 23MP68VQ-P ima FreeSync opseg 40-75Hz i odziv je skroz ok, koristim ga za Overwatch(esports fps), nista nije losiji od prethodnog TN panela po pitanju odziva.
Fabricka kalibracija je dobra takodje(info od DukeOfSerbia, dakle 100% tacan :D).

Link teme za CM podrsku na forumu gde mozes pitati za AM4 bracket.
212 se moze montirati samo "vodoravno" na AM4, takav je bracket, znaci mora da duva na gore.

2x4GB je bolji izbor od 1x8, ako je cena slicna.
B3 je dobro napajanje.
Kuciste moze komotno neko jeftinije(jeftinije od tog Corsair) iz MS Industrial ponude, Titan ili Black Widow, nista krace nece trajati od tog Corsair.
Kingston UV400 je ok budzet SSD.
 
Poslednja izmena:
@ Space Beer

Nisam prezahtevan korisnik, slabija konf. od ove bi mi vršila posao, ali kupovina racunara je na duge staze,
tako da planirani budzet treba da se dobro iskoristi.

USB - Da imaju, ali čini mi se da c tip nemaju. Izgleda da mnogo trazim.
Slazem se za B350 plus, mada i 350 M-A bi mi vršila posao. Pogledaću modele koje si mi preporučio.

@ Ivanbass1
Hvala za link. Videcu sta mi je činiti, verovatno cu ostaviti 212+ na starom procesoru, a uzecu LC- CC- 120.

Slazem se za kuciste, ipak htedoh da uzmem tog Corsair_a, medjutim danas kad sam pozvao E**I, rekli su mi da ga nemaju
na stanju i ne znaju kad, odnisno da li ce da ga dobijaju u skorije vreme. Nadjoh isto na KP_u kod Madjara, medjutim cena
mu je 140 Evra. Ja sam mu ponudio 100, čekam odgovor, ako ga uopšte i da:D

Napajanje B3, naručicu ga.

Ram - Cena je slična, odnosno trenutno prevelika i za 2x4 i 1x8. Po vašem savetu ipak ću uzeti 2 x 4.
Preporuka - proizvodjač?

Hteo sam da kompletiram ceo računar u E**ju, medjutim dok se ja smislim sta ću, ostadoh bez kućista, Asusove M-A ploče, (mada plus verziju još imaju)…

Hvala vam svakako!
 
Nazad
Vrh Dno