Šta je novo?

Ploča za 8600k

TwistedMind

Slavan
Učlanjen(a)
30.05.2009
Poruke
7,043
Poena
485
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-13600KF & Noctua NH-D15S chromax.black
Matična ploča
Gigabyte Z790M AORUS ELITE AX
RAM
Corsair VENGEANCE 32GB (2 x 16GB) DDR5 6000MHz C36
GPU
ASRock RX 6700 XT Challenger Pro 12GB OC
Storage
1TB Samsung 990 PRO NVMe M.2 SSD
Zvuk
FiiO K7 + HiFiMan Sundara, Soundpeats H1 TWS
PSU
Seasonic Prime PX 850W Platinum
Kućište
Cooler Master Storm Trooper
Monitor
2x ASUS MG279Q
Miš & tastatura
Logitech G502 LIGHTSPEED & Asus ROG Falchion MX Brown
Ostale periferije
Playstation 5
Mobilni telefon
Lenovo Z5
Pametni uređaji
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS
Pristup internetu
  1. Optički internet
Odoše živci od čekanja. Odustao sam od 8700k i za koji dan uzimam 8600k, ali ne znam na koju ploču da ga metnem.
Budžet oko 160-170eur (mađari ili radnje, kako god)

Bilo bi dobro da ima spdif konektor jer planiram DAC uskoro i voleo bih malo vise USB konektora pozadi (6kom apsolutni minimum. nije bitna verzija).
Osim toga, bitno je da m.2 i ostali delovi rade lepo zajedno. Poneki sata slot bih i mogao da žrtvujem jer mi je trenutno potreban samo 1kom, ali recimo da bi 2 bila dovoljna za neku bližu budućnost. Gubitak svih sata slotova ili ogrančenje za grafičku karticu ili šta god se može desiti nisu opcija.
Multi GPU nije potreban.
ATX format.
OC-a će da bude, ali ne jurim petarde i vatromete, bitnije mi je da bude hladnija.

Video sam predlog u drugoj temi za Asrock Z370 Killer, ali bih voleo da čujem još mišljenja. Da li bi taj sitan dodatni budžet mogao nečemu da doprinese?
 
Pa da, pogledaj review-ove za Asrock Killer, ima za do 150e. Odlicne ocenjena za OC i5, verovatno best buy sad moguce da ima nesto "bolje" za 20-tak evra vise. Steta sto kod nas i madjara, uopste nema extreme model, trebao bi biti oko 170e. U globalu u Asrocku, koliko sam ispratio, su odradili bruka posao sa celom z370 linijom, pocev od najjeftinijeg pro 4 modela do recimo taichi. Odlicni su, slicno kao i za ryzen.

Stim sto bi nju (killer), morao uzeti kod madjara, ima za 140e. Juce sam finisarao za drugara njegov build, ta ploca nam je bila izbor, dobili smo da nece biti u ponudi u nasim radnjama jos jedno 15-20 dana. Pa ako ti je hica, eto info od uvoznika.

Sto se tice tog Asrock-a, dosta sam istrazivao sto se rama tice, bas dobro stoje tu out of box, prakticno svaki iole izvikaniji kit radi na deklarisanoj brzini promenom XMP profile. Konkretno svaki model od G.Skill Trident i RipJaws, Corsair LPX i Vengeance i ADATA XPG, lagano rade na 3000-3200mhz posle dva-tri klika u biosu. A to su realno najbolji dealovi kod nas(citaj madjara) za ram, u ovoj ludnici sa cenama.

Nego sad kad pomenu da ti je muka od cekanja i7 8700k, drugar je bio u istoj situaciji, pa smo uzeli i7 8700 (non k) imas ga za 330e u domacim radnjama, trenutno za vecinu stvari k model bas i ne vredi doplate.Uz njega realno jeftiniju z370 ploca, tipa pomenutu, Asrock z370 pro4, samo zbog brzeg rama, a i realno imas samo z370 ploce kao opciju. Jesi razmisljao o toj opciji? Pod uslovom da ploca zadovoljava sve potrebe gore navedene u vezi usb portova i slicno. Jer ta kombinacija bi ti bila tipa 20-30e vise, a dobijas ipak 6c/12t cpu. A kad na to dodas da za lockovan i7 realno ne treba nista vise od lc cc 120 kulera, da dobrano oboris temperature u odnosu na box. Dok bi za i5 i klokanje istog ipak treba malo vise da se otvoris za fan, cenovno to ti dodje na isto.
A mozes i i7 8700 na killer plocu, to jr 20e vise i kraj price. Mada koliko vidim imas taj hyper 212, koji je ista lrica kao lc cc 120, tako da mozes da ga iskoristis.
Licno ja bih isao na i7 8700.
 
Poslednja izmena:
Već sam uzeo be quiet dark rock 3 pro tako da bih rekao da sam pokriven po tom pitanju :D
Nikada nisam razlišljao o non K modelima. Nekako mi greota. Čini mi se da cenovna razlika između k i zaključanih modela nije bila toliko velika pa je izbor bio lagan. Sada sa 90e razlike je skroz druga priča.
Ok, ajd sada kada smo pokrenuli tu priču, 8600k vs 8700. Čitam teme po netu i niko ništa pametno nije rekao. 8600k bi bio delidovan i umereno klokovan tako da stock upoređivanje nije na mestu. Hlađenje takođe nije problem pa me zanimaju čiste performanse za gaming. Trenutno 7950 i plus 1080ti u planu.
 
Asrock killer sli stvarno izgleda kao bestbuy tako da sam se za to odlucio. Verovatno sutra porucujem, a za procesor se opet bacam u bedak. Verovatno cu se ipak odluciti za 8700 kao kompromis izmedju 8600k i 8700k :D
A bas mislio da sacuvam malo para
 
Pa pazi, razlika u ceni je jako malo. Stedis maksimum 30e, e sad uzeo si taj fan vec, koji je krastavac i overkill za lockovan cpu ali dobro.
 
Odoše živci od čekanja. Odustao sam od 8700k i za koji dan uzimam 8600k, ali ne znam na koju ploču da ga metnem.
Budžet oko 160-170eur (mađari ili radnje, kako god)

Bilo bi dobro da ima spdif konektor jer planiram DAC uskoro i voleo bih malo vise USB konektora pozadi (6kom apsolutni minimum. nije bitna verzija).
Osim toga, bitno je da m.2 i ostali delovi rade lepo zajedno. Poneki sata slot bih i mogao da žrtvujem jer mi je trenutno potreban samo 1kom, ali recimo da bi 2 bila dovoljna za neku bližu budućnost. Gubitak svih sata slotova ili ogrančenje za grafičku karticu ili šta god se može desiti nisu opcija.
Multi GPU nije potreban.
ATX format.
OC-a će da bude, ali ne jurim petarde i vatromete, bitnije mi je da bude hladnija.

Video sam predlog u drugoj temi za Asrock Z370 Killer, ali bih voleo da čujem još mišljenja. Da li bi taj sitan dodatni budžet mogao nečemu da doprinese?

Nećeš DAC sa USB-om? Ili planiraš neki konkretan model koji nema USB ili se bolje čuje preko SPDIF? U svakom slučaju lako mogu da se nađu SPDIF konektori za ploču na KP-u.
 
Nećeš DAC sa USB-om? Ili planiraš neki konkretan model koji nema USB ili se bolje čuje preko SPDIF? U svakom slučaju lako mogu da se nađu SPDIF konektori za ploču na KP-u.

za sada je u planu smsl m3. on ima i usb i spdif. uvek mi bilo logicno da tto ide preko optickog kabla, mada ne insistiram. Ako sam dobro provalio, m3 moze da se napaja preko istog konektora preko kog se prenosi i signal. Jedan USB je svakako neophodan za napajanje, mada sam njega mislio preko ispravljaca kako bih ustedeo na ploci jedan konektor.
 
Tema za diskusiju, ali optika se generalno smatra inferiornijom u odnosu na USB i Coax. Naravno, ne znači da je uvek tako u praksi.

Razmisli o FX Audio X6 ili SQ5 ako ti ne treba headamp. Ili Sanskrit Pro. Imaju eksterna napajanja što se, opet u opštem slučaju, smatra prednošću.
 
Poslednja izmena:
Skrenusmo sa teme :D
Sad sam procitao par tema i stvarno vecina preporucuje usb pre coax i optical. Uvek sam mislio da je opticki najbolji jer je izolovan i ne bi uneo smetnje koje bi kabl sa napajanjem mogao.
Sto se tice izbora dac-a, bas je bio izbor izmedju m3 i x6. Nisam nasao da je jedan bolji od drugog, ali cu pogledati jos malo. Svakako sada nije vreme za ovo.
 
Nazad
Vrh Dno