Šta je novo?

Load Balance ruter - spajanje ADSL i 4G konekcije

PJ

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.09.2000
Poruke
11,278
Poena
1,365
Da li je na jeftinim TP-link ruterima, poput TL-R480T+, moguće podesiti da spoljna adresa mreže bude od ADSL konekcije, a da se za upload primarno koristi 4G konekcija?

Imam ADSL 10/1 i ne može brže.
Na istoj lokaciji 4G radi korektno.

Potreban mi je UL koji ADSL nema, a 4G ima.
Potrebna mi je javna IP adresa koju ADSL ima, a 4G nema.

Još jedna opcija je deljenje po portovima.
Aplikacija koja zahteva UL ide kroz webbrowser i da ona uvek radi preko 4G.
Druge dve aplikacije kojima je potrebna javna adresa (ukupno 6 portova), da idu kroz ADSL, jer je njima to dovoljna brzina.
 
Mikrotik je resenje svih tvojih zelja i problema
 
Razmišljao sam negde da pitam potpuno isto :)

Isto sve, Telenor 4G ruter i adsl i isti zahtevi koje i ti imaš. Potrebna mi je javna IP i dobar upload.
 
Jasno je da je Mikrotik rešenje, ali on zahteva određeno poznavanje tog sistema, a računam da je kod ne-mikrotik-rutera to sve mnogo prijateljskije.
Phoenix257, ako imaš ponudu da odradiš taj posao, pošalji u privatnim porukama, ispao sam iz mreža pre skoro 10 godina :)
 
Možda može da pomogne? :) Računar, naravno, može da bude i pravi, čak i npr. Raspberry Pi. Mikrotik u suštini i jeste ovo rešenje.


Druga opcija bi, eventualno, moguće je, nije totalno isključeno, bila statična ruta u Windowsu, ali mislim da one ne može da bude samo za d/l ili samo za u/l.

EDIT: ili neki WRT firmver
 
Poslednja izmena:
Ta prva opcija da se upload/download odvojeno rutiraju kroz razlicit wan, zahteva da ruter lazira source ip adresu paketa, medjutim internet provajder moze da blokira saobracaj sa laznom source adresom. Druga opcija da se izabere wan na osnovu destination port-a, recimo 4g wan za dst port 80,443, to moze bez problema.
 
Poslednja izmena:
ADSL WAN 1: portovi kojima je potrebna javna IP adresa
4G WAN 2: Svi ostali portovi

Javna IP adresa mi se preko DynDNS aplikacije apdejtuje u DynDNS domen. Nisam siguran koju bi on IP adresu apdejtovao, predpostavljam da i ta aplikacija ima neki svoj port po kome radi?
 
Možda može da pomogne? :) Računar, naravno, može da bude i pravi, čak i npr. Raspberry Pi. Mikrotik u suštini i jeste ovo rešenje.


Druga opcija bi, eventualno, moguće je, nije totalno isključeno, bila statična ruta u Windowsu, ali mislim da one ne može da bude samo za d/l ili samo za u/l.

EDIT: ili neki WRT firmver

Svaka čast za temu iz 2014. Samo mi je to trenutno suviše komplikovano :)

Gledam sada to za WRT. Ako sam dobro razumeo, od mog starog 1043nd bih mogao da napravim load balansing ruter?!
Imam jedan koji već neko vreme stoji, ne koristim ga.
 
ADSL WAN 1: portovi kojima je potrebna javna IP adresa
4G WAN 2: Svi ostali portovi

Mikrotik nista specijalno markiras portove koji treba da idu pre ADSL, ostalo pustis po defaultu preko 4G konekcije.
Najbitnije da znas koji su to portovi ili IP adrese sa druge strane onda mozes da markiras po destinaciji.

Ovo ce ti raditi i na onom najefinijem hAP lite koji kosta 20+e.

Radio par takvih konfiguracija ali obicno je zahtev da video stream youtube i slicno ide na jednu konekciju obicno jeftinu sa vecim pingom a sve ostalo na drugu stranu :), cesta konfiguracija kod ovih malih ISP.
 
A da li može da se podesi da preko javne IP spolja pristupim na primer NAS-u a da upload ide kroz 4G nazad ka meni, pošto ako ide kompletno preko adsl-a onda mi ništa ni ne treba, tako je već i spojeno, tri interneta na jedan switch a na klijentima drugi gejtvej po potrebi
 
Nece da moze, sa koje adrese dodju paketi na tu adresu se vracaju.

Resenje za ovo ko ima adresu iza NAT je najpovoljnije za sada koje ja znam iznajmiti VPS server ima ih vec za 1e mesecno, naci gde je velika brzina malo problem mozda za te sitne pare uz VPS u 99% slucajeva bez doplate ide jedna spoljna IP, dici tamo neki vpn povezati kuci sa tim serverom i sve da ide preko te adrese, tj. pristupas toj spoljnoj IP on preko VPN pristupa kucnoj mrezi i eto spooljne adrese za kucnu mrezu.
Ima tu puno ako svasta nesto ali moguce uraditi, Mikrotik isto nudi licence za virtuelne servere, moze se dici virtuleni ruter ko nece da se igra sa Linux.
 
Npero, kada kažeš markiranje portova, to na Mikrotiku može da se uradi kroz GUI? Poslednji Mikrotik sam video pre desetak godina i tada smo za neke stvari koristili Winbox.
 
Npero, kada kažeš markiranje portova, to na Mikrotiku može da se uradi kroz GUI? Poslednji Mikrotik sam video pre desetak godina i tada smo za neke stvari koristili Winbox.

Markiranje paketa za pojedinacne portove.
Konfiguracija moze telnet, WinBox, web interfejs ima vise nacina ko sta voli ili navikao.
 
Nazad
Vrh Dno