Šta je novo?

Nadogradnja - vredi li čekati? (procesor, ploča, memorija)

star-duster

Slavan
Učlanjen(a)
05.12.2008
Poruke
792
Poena
345
Moj računar već ima preko 9 godina, tj. neki delovi (pa i oni bitni) su iz tog perioda (ploča, RAM, kućište, prvi HDD, optika). U međuvremenu je dograđivan i podmlađivan u nekoliko navrata, koliko god je moglo (procesor, napajanje, SSD, drugi HDD, grafička).
Procesor i grafička se i dalje solidno drže (Xeon E5440 @3,4GHz i Radeon 7850), ali ploča je na izdisaju pa moram da je menjam, a naravno da neću da kupujem polovnjaču za 775 nego bih da sastavim novi sistem.

Dakle, planiram da uzmem procesor, ploču i RAM. (Kućište i drugi delovi dragog Frankeštajnovog čudovišta će još da žive i da udome i novi sistem!) Grafičku bih takođe rado zamenio, ali neću imati para za sve pa to ostaje za nekada kasnije.

S obzirom da ne menjam ceo sistem često (očigledno zar ne?) i da želim da me dugo služi (i predugo, rekli bi mnogi), neću da kupujem neku mrtvu platformu nego neku od novijih. Ili AM4 ili LGA1155 najnovije generacije.

S obzirom na namenu (neobavezno igranje, internet, multimedija, ofis), više mi se sviđa i3 8100 (ili čak 8350k) u odnosu na Ryzene 3. Mislim da se više dobija za isti novac, bar za gejming. Ali tu je naravno problem sa nepostojanjem odgovarajućih ploča za njih. Ne pada mi na pamet da kupujem Z370 ploču za ovakav procesor. Za Ryzene bih verovatno kupio neku B350 ploču, možda i A320 ako bih unapred odustao od overklokovanja.

Dakle, da li da čekam izlazak jeftinijih Intelovih čipsetova nove generacije ili da se vratim u AMD tabor posle desetak godina? Možda bih preko zime našao neko vreme za igranje (kojeg imam baaaš malo) pa mi se i ne čeka. S druge strane, kad sam već ovoliko čekao, mogao bih još koji mesec, ako vredi čekati.

Svašta sam iščitao na ovu temu i odgledao mnogo klipova, ali volim da dobijem i savete od naših ljudi, iz "prve ruke". Budžet nije fiksni, ali skroman - recimo 250-300 evra.
 
Ryzen 1500X+A320 Ploca+8GB ili Ryzen 1400+B350 Ploca(uz blagi OC prestize 1500X po performansama, ne treba bolji kuler od stock)+8GB su bolje resenje od i3.

i3 je bolji kao budzet resenje, ali kao sto si rekao, nema budzet ploca pa i nema smisla kupovati ga sada, ali za 300e je bolje uzeti jednu od dve kombinacije koje sam iznad naveo u bilo kom trenutku.
 
Moj računar već ima preko 9 godina, tj. neki delovi (pa i oni bitni) su iz tog perioda (ploča, RAM, kućište, prvi HDD, optika). U međuvremenu je dograđivan i podmlađivan u nekoliko navrata, koliko god je moglo (procesor, napajanje, SSD, drugi HDD, grafička).
Procesor i grafička se i dalje solidno drže (Xeon E5440 @3,4GHz i Radeon 7850), ali ploča je na izdisaju pa moram da je menjam, a naravno da neću da kupujem polovnjaču za 775 nego bih da sastavim novi sistem.

Dakle, planiram da uzmem procesor, ploču i RAM. (Kućište i drugi delovi dragog Frankeštajnovog čudovišta će još da žive i da udome i novi sistem!) Grafičku bih takođe rado zamenio, ali neću imati para za sve pa to ostaje za nekada kasnije.

S obzirom da ne menjam ceo sistem često (očigledno zar ne?) i da želim da me dugo služi (i predugo, rekli bi mnogi), neću da kupujem neku mrtvu platformu nego neku od novijih. Ili AM4 ili LGA1155 najnovije generacije.

S obzirom na namenu (neobavezno igranje, internet, multimedija, ofis), više mi se sviđa i3 8100 (ili čak 8350k) u odnosu na Ryzene 3. Mislim da se više dobija za isti novac, bar za gejming. Ali tu je naravno problem sa nepostojanjem odgovarajućih ploča za njih. Ne pada mi na pamet da kupujem Z370 ploču za ovakav procesor. Za Ryzene bih verovatno kupio neku B350 ploču, možda i A320 ako bih unapred odustao od overklokovanja.

Dakle, da li da čekam izlazak jeftinijih Intelovih čipsetova nove generacije ili da se vratim u AMD tabor posle desetak godina? Možda bih preko zime našao neko vreme za igranje (kojeg imam baaaš malo) pa mi se i ne čeka. S druge strane, kad sam već ovoliko čekao, mogao bih još koji mesec, ako vredi čekati.

Svašta sam iščitao na ovu temu i odgledao mnogo klipova, ali volim da dobijem i savete od naših ljudi, iz "prve ruke". Budžet nije fiksni, ali skroman - recimo 250-300 evra.

Za gaming se i ne dobija vise sa i3, Ryzen 3 uz OC koji je prelagan i dovoljan je box cooler, je neck to neck sa i3, cak je i cesto min fps nesto bolji na ryzenu. Druga stvar, nema jeftinijih ploca za intel, tek pocetkom sledece godine, sad najjeftiniji 120e, tako da ti to otpada. Kao sto si i sam vec rekao.
Ovaj gore predlog je ok, ja bih isao na r5 1400+b350 ploca.
 
Poslednja izmena:
OK, hvala na predlozima. Uglavnom se podudara sa onim što znam i mislim.

Ali imam još par pitanja: ako uzmemo za poređenje npr. R3 1300x i R5 1500x (ili klokovani 1400), koje su realne prednosti R5 u odnosu na R3? Znam za virtualne threadove i za više keša, ali u kakvom radu se to primeti? Izgleda da u gejmingu i nema neke razlike? Razni benchmark testovi ili pokazuju da su 1300x i 1500x podjednaki u igrama ili daju sasvim malu prednost skupljem procesoru (sintetički testovi su nešto sasvim drugo). Igre još uvek uglavnom ne koriste više od 4 threada, zar ne?
Ima li razloga da kupim R5 ako ne bih koristio njegove mogućnosti? Ne bih se bavio nekim multi-threaded poslovim, ne bi bilo renderovanja u pozadini dok se igram itd.
 
4/4 procesori su odsvirali svoje(sto ne znaci da nece moci da pokrenu igre, vec da danas 4/4 procesor nije isto sto je bio pre nekoliko godina), sve vise i vise je igara koje imaju korist od threadova, testovi koje si gledao su verovatno zastareli.
Dosta zavisi i od graficke koju ces koristiti, monitora(rezolucije i osvezavanja), grafickih podesavanja, igara koje ces igrati, ali generalno 4/8 ce imati daleko stabilniji fps(pogotovou novijim igrama) i nema razloga ici na 4/4, ako se oba uklapaju u budzet.

Izmedju R5 1400/1500X i R3 je ista razlika kao izmedju i5 i i7, a cenovna razlika je smesna, pogotovo u odnosu na cenovnu razliku izmedju i5 i i7.
 
Hvala još jednom. Sad je jasnije. Ići ću na višejezgarni (tj. više-threadovani) procesor.

Ali sada odlučujem da ipak sačekam, bar do iza Nove godine. Iz sledećih razloga:
1) Moći ću da uštedim i sakupim još malo novca (valjda)
2) Hoću da vidim šta će biti sa cenama kad se pojave jeftinije ploče za Intelove osmice, pa možda da ganjam neki 8400
3) Možda i AMD nešto uradi do tada (ne verujem da će se rano pojaviti Zen+, ali verovatno će da obaraju cene običnog Ryzena, već je krenulo koliko vidim)
4) Valjda se nekad koliko-toliko normalizuju cene RAM-a. Jer ovo je neverovatno bezobazno koliko sada luduju. (Ne verujem da će uskoro biti povoljne kao pre par godina, ali neka ih bar malo snize.)

P.S. To jest, čekaću sa kupovinom ako ova sadašnja kanta izdrži još malo. Možda bude i neplanirane ranije kupovine.
 
Poslednja izmena:
Ali uzimati 1500x kad je r5 1600 bukvalno par stotina dinara skuplji...

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
U paru sa HD 7850 1GB, razlika u igrama neće postojati čak i bez OC-a. A i kasnije, kad pređeš na nešto jače, npr. RX 570 ili nešto slično, opet neće biti bitne razlike između stock i OC Ryzena i i3. U prevodu - šta god da kupiš, nema potrebe da se petljaš sa klokovanjem.
 
Nazad
Vrh Dno