Šta je novo?

CPU termalne paste

U ovom slucaju nije samo za mene i za jedan PC, drug i ja uzimamo zajedno, obojica imamo laptopove koji su zreli za zamenu paste(to je 4 zamene), njemu stize racunar sledece nedelje, ja cu u toku godine menjati CPU, menjacu i pastu na GPU, znaci u narednih 5-6 meseci to je 7 zamena.

Nakon toga zamena barem jednom godisnje na laptopovima(brze se spekne jer se vise greju CPU i GPU nego na desktopu), eventualno i na PC-ju, posluzice :)

Mislim da se ne isplati uzimati duplo manju kolicinu MX-4 za prakticno istu kolicinu novca, makar i nakon nekog vremena poklonili nekom pola tube MX-2 8g.

Noctua NT-H1 je prilicno skuplja, 8e 3.5g.
 
Poslednja izmena:
Nov produkt, deluje zanimljivo... preneću (skraćeno) utiske sa snimka.



Nalazi se na grafičkim kartama Radeon VII, u recenzijama je često navedeno da se radi o graftinom padu, koji se umesto termalne paste nalazi između grafičkog čipa i hladnjaka.
Međutim, nije grafitni pad u pitanju, već nova polimerna masa, koja se po autoru THG DE (Igor Wallossek) veoma lako nanosi, ima dobra svojstva (ne curi, odlična toplotna provodljivost, ne suši se).
Pasta ima nakon početnog nanošenja tzv. "burn-in" period, CPU ili GPU mora da se zagreje na 51 °C, nakon toga menja agregatno stanje, i pretvara se u nešto slično grafitnom padu, i ostaje trajno tako.
Pri tome se širi nekih 15-20%, i tako idealno popunjava eventualne neravnine na hladnjaku/CPU/GPU, time ujedno potiskuje eventualne vazdušne džepove.
Autor čeka odobrenje proizvođača za test, koji će biti objavljen nakon toga.
Distrubuter će biti neka nemačka firma (nije rekao koja).


Prednosti u kraćim crtama:

- lako se nanosi, opisuje početni viskozitet sličan puderu (za lice)
- odlična toplotna provodljivost
- lako se skida u slučaju potrebe (zamena hladnjaka i slično), jednostavno se odlepi, eventualni ostaci se obrišu lako izopropil alkoholom
- po njegovoj izjavi, na osnovu dosadašnjih testova, rezultati su odlični, navodno ni sa jednom termalnom pastom nije postigao tako dobre rezultate
- ne curi, ne suši se, i ne menja svojstva tokom vremena

Eventualni nedostaci:

- možda visoka cena na početku
- nema je još u prodaji (ali bi trebalo da se ubrzo pojavi)
 
5-6 stepeni losije temperature u odnosu na Arctic MX-4.
 
U tom slučaju ne bi bila vredna pomena, to bi bio veoma loš rezultat.
Odakle ti podatak o 5-6 stepeni lošijim temeperaturama?

Ja za sada imam utisak da se ipak radi o novom produktu, koji je vredan pažnje, ali videćemo kada se pojave finalni testovi, po mogućstvu na više stranica,
kao i iskustva korisnika, kada se pojavi u prodaji.

Još jedan test, koji obećava veoma solidne performanse, radi se o istom produktu, od iste firme, samo u drugačijem obliku.
Dolazi u obliku folije, iz koje se izreže komad potrebne veličine (za CPU ili GPU), izuzetno jednostavno, lako i čisto.
Rezultati su veoma dobri, izjednačene performanse sa jednom od najboljih termalnih pasti na tržištu (Grizzly Kryonaut), sa čak blagim prednostima za termalni pad (foliju), ali eto, neka bude da je izjednačeno.

Testirano na Intel Core i9-7980XE (18 jezgra, 36 threads), procesor vuče oko 280W na testu, temperature su veoma dobre/odlične za tu potrošnju.
Premotati video negde na 17:00, gde se vide rezultati, pre toga je montaža, burn-in i puno bla-bla-bla... :D (na nemačkom)

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=gdirNJQymB8

Test se nalazi ovde:

https://www.tomshw.de/2019/02/11/re...-industrie-waermeleitpad-lets-burn-igorslab/#
 
Poslednja izmena:
Sa HW Unboxed ili Gamers Nexus review-a Vega VII, neko od njih je zamenio pad sa MX-4 i dobio 5-6 stepeni bolje temperature pod istim opterecenjem.
 
Našao sam taj članak na GamersNexus, nije MX4 u pitanju, već Grizzly Kryonaut.

Imam utisak da ti je promaklo par detalja sa tog testa, prosečna temperatura sa Kryonaut jeste u proseku niža za nekih 5 stepeni, ali ukupni rezultat je lošiji u odnosu na termalni pad.
Zvuči malo paradoksalno, ali je tako, što se može videti i na grafikonima sa testa.

amd-radeon-vii-thermal-pad-vs-paste_all.png


amd-radeon-frequency.png

Termalni pad se bolje nosi sa "stock junction" temperaturom (najvreliji deo čipa), što rezultira većom boost frekvencijom GPU, sa Kryonaut pastom češće odlazi u throtling, što rezultira nižim frekvencijama grafičkog čipa.
Ok, jedan od razloga je taj što hladnjak ne naleže dobro na sredinu grafičkog čipa, pa tu termalni pad dolazi u prednost zbog svoje debljine, tj. bolje odvodi toplotu sa najkritičnijeg mesta.

Može se pratiti i monitoring na videosnimku, sa komentarima, zanimljivi delovi počinju na oko 5:10 i 6:25




Ovaj deo je isto malo sporan, da li su pogodili o kom termalnom padu se radi, tj. o kom proizvođaču (produktu) se zaista radi?

"We did this after all other testing, though, and we have already replaced the thermal pad with the same model pad as the original"

Neko od ove dve stranice nije u pravu, GamersNexus, ili Igor sa THG, videćemo ko, rezultati su malo kontradiktorni.
Igor sa THG vidi termalni pad u najmanju ruku izjednačen sa Grizzly Kryonaut, čak sa blagom prednošću za pad, GamersNexus to vidi drugačije.
 
Poslednja izmena:
Možda Radeon VII nije dobar primer za efikasnost ovog novog termal pada, pošto kuler fabrički nije dovoljno pritegnut za karticu.

After completing all testing and photos, I reassembled my card and wondered if I could push Junction Temperature below the 110°C I've been seeing on the stock card. Changing the thermal paste didn't make much of a difference (barely 1-2 °C better). My trick for such situations is increasing mounting pressure by adding little metal washers. Pictured above, you see two of the washers: one to get a better look and another below one of the mounting screws to indicate the location I placed it in. Of course, you want to use a total of four washers—one for each screw. I used 6 mm outer diameter, 3 mm inner diameter and 0.5 mm thickness, but you can use everything that falls into that size range. Also, I'd recommend plastic washers, so you don't accidentally short something if you lose it in our case.

With the washers installed, my Radeon VII Junction Temperature dropped by around 10°C to 100°C, which is a significant improvement.

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Radeon_VII/33.html
 
Meni ovo sa folijom, iz koje se izreže komad deluje fantastično praktično. Posebno za zamenu. Imaće veliku primenu. Prvo mi pada na pamet onaj nesrećni kuler na DVR u. Naravo nešto slično je već viđeno sa sivom žvakom koja je , da se ne izrazim :). Ako ova folija ide u rang sa Grizzly Kryonaut to je odlično. Ostaje da se vidi koja je cena i još bitnije koliko dugo može da izdrži bez gubitka performansi.
 
Lik koji teba da mi postavi termalnu pastu u laptopu na CPU i GPU nikad nije radio sa Noctua vec samo sa MX4. Ubjeduje me da cak je MX4 ista ili bolja od Noctua. Kolika je zapravo razlika u praksi izmedu njih?
 
Zavisi od situacije, ali računaj da nije lošija od Noctue. U najgorem slučaju, Noctua je bolja u load-u i temp su manje stepen-dva maks.

Kako god, ne brini se. MX4 je isto odlična pasta.
 
Poslednja izmena:
Ja posle 6 meseci promenio na MSI ge63 vr lap topu fabricku pastu. Drzao je cpu u proseku od 80 do 87 c, gpu od 70 do 75 c, sada cpu od 72 do 77 c, gpu od 67 do 70 c. U odnosu na fabricku pastu u proseku sam dobio oko 7 c razlike i odusevio se. Inace su hladnjaci i fanovi uvek bili cisti :)
 
Zab da napisem, stavljao sam Arctic mx 4. 1.100 din 4 g
 
MX-2 4g je 4e kod "uvoznika" :D
 
GD900, 3 grama, >4.8W/m-K, 230rsd 3gr. :smoke:
 
Poslednja izmena:
Meni je juce stigla, 8g+4g 1560 sa sve kurirom.
 
To je super cena i isplati se uzimati uz nesto drugo ili ogromnu kolicinu kao sto si ti uzeo (kome teba tolika kolicina), al opet si dao 520 din za 4g paste, dok je GD900 upola jeftinija.

Naravno moram da napomenem da je GD900/Gembird samo toliko jeftina za onog ko moze licno da ih uzme u Bg-u, van Bg-a zbog troskova kurirske dostave, racunica je drukcija i vrlo je moguce da se vise isplati uzeti iz madjarske.

Meni je recimo najvise zao sto nisam uzeo Mastergel Nano maker dok je bio ~1050 din u monitoru/list-u, to je bio absolutni best-buy kod nas al eto, tek sto je bila izasla, nije bilo review-ova, i imao sam jos pola sprica noctue-e, i za 2 nanosenja MX-4-ka(iz 2007/8) i nisam bio siguran za koliko cu potrositi to :) Radi poredjenja od tad je proslo 2 godine, a u Noctua spricu ima malo manje od 1/3, i jos uvek ima MX-4-ke za jedno nanosenje xD (Za stare delove i slicno za kad ne ide OC za to koristim staru titan pastu).
 
Poslednja izmena:
Kolik je vek trajanja paste nakon sto se otvori, zanima me za Noctua?
 
Kolik je vek trajanja paste nakon sto se otvori, zanima me za Noctua?

U nedostatku trenutno bolje, meni je član @Rayko stavio Noctua pastu kojoj je istekao rok. Radi o.k. A da li ima rok, možda. Ja mislim da god se ne stvrdne (odbaci prvi sloj) da može da se stavlja.
 
Mislim da gresis. Napominjem "mislim".
Nece se odmah pokazati ali ce se ubrzo isusiti vezivni fluid i imaces povisene temperature...
Ne mora da znaci da ce se to desiti ali postoji verovatnoca.

TuturuTu on 6X
 
Nije mi bila u kući MX 4. Za sada je korektno. Pratiću par meseci, pa ću da vidim. Pošteno mrzi me da menjam.
 
U nedostatku trenutno bolje, meni je član @Rayko stavio Noctua pastu kojoj je istekao rok. Radi o.k. A da li ima rok, možda. Ja mislim da god se ne stvrdne (odbaci prvi sloj) da može da se stavlja.

Prvo bolje tesko da imas. Noctua je jedna od kvalitetnijih. Ako tuba nije otvarana pasta moze da traje koliko hoces. Temperature su ti pokazatelj da li radi ili ne. Svaka pasta ako se ne nanese pravilno normalno da nece da bude kako treba. Ovo sto je napisao DukeLander uz duzno postovanje nema veze sa zivotom. Evo i link gde to pokazuje gde je zaposleni u Arctic Silver-u i odgovorio na slicno pitanje


What is the expiry date of thermal paste? How much longer can they last?

Assuming you use a normal quality paste like Arctic Silver (I can’t speak with the ones that come with Intel or AMD CPU heatsinks), it will normally last forever. Forever probably can be assumed longer than you will keep your computer, more than 10 years. This was a response from Arctic Silver on this subject

There is no need to reapply our thermal compounds unless the thermal interface has been physically disturbed by bumping the heatsink or rough transport.

https://www.quora.com/What-is-the-expiry-date-of-thermal-paste-How-much-longer-can-they-last

Ako pasta nije lepo nanesena temperature ce pokazati i to je cela problematika. Razlika u kvalitetu pasti postoji i razlike postoje ali samo fizickim putem mogu da se poremete perfomanse odnosno pomeranjem heatsinka nakon namestanja i ukoliko se nepravilno nanese pasta i to je to

edit: Ovo naravno pricam za pastu koja je u neotvaranoj tubi i cuvana na adekvatan nacin (kao sto je bila kod clana Vlade) a ne napolju 5 godina na 40 stepeni sa otvoreniom tubom samo da se razumemo.
 
Poslednja izmena:
Nekoliko strana unazad imas postavljene slike. Da mi se desilo na 1 cpu pa ok, zeznuo sam nesto. Na ukupno 4 koliko se na kraju ispostavilo je vec previse. Kod svih je ispario vezivni fluid, ostala samo skrama.
Stavio Dr Muller na jedan koji radi 24/7 i na ostale Grizzly, nikakvih problema od tada.
To sto se meni tako zadesilo ne znaci da je pravilo, zato sam i napomenuo rec "mislim".
 
Ovo kaže za NT-H1 pastu an oficijelnom sajtu:

Excellent long-term stability
NT-H1's unique formula is highly stable over time, even after longer periods of usage. It can be stored at room temperature for at least 3 years and due to the compound’s exceptional curing, bleeding, dry-out and thermal cycling characteristics, it can be used on the CPU for 5 years or more.

https://noctua.at/en/nt-h1-3-5g
 
Super, onda nema problema
 
Ja uzeh od fante mx4 za 6e..nije bilo noctue a mrzelo me do grada da se cimam po nju..

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nekoliko strana unazad imas postavljene slike. Da mi se desilo na 1 cpu pa ok, zeznuo sam nesto. Na ukupno 4 koliko se na kraju ispostavilo je vec previse. Kod svih je ispario vezivni fluid, ostala samo skrama.
Stavio Dr Muller na jedan koji radi 24/7 i na ostale Grizzly, nikakvih problema od tada.
To sto se meni tako zadesilo ne znaci da je pravilo, zato sam i napomenuo rec "mislim".
I meni se desilo slično sa MX-2. Oko 2 godine je bila otvorena i posle toga više nije mogla ni da se razmaže koliko se stvrdnula. Nešto kao žvaka koja se "iskoristi". Rok trajanja je za neotvorene paste, uostalom kao i za sve prehrambene proizvode.
 
Nazad
Vrh Dno