Šta je novo?

CPU termalne paste

U svakom slučaju je dobro. Veća provodljivost znači brže i bolje prenošenje toplote na hladnjak.

Doduše, ako je GPU nov i temperatura u rangu sa deklarisanom, nema potrebe da se odmah menja. Brendirani poizvodjač sasvim sigurno ne štedi na tome.
 
Poslednja izmena:
Sve ima na testu 10 poruka iznad ;)

Kryonaut 1g 9€, Artic MX-4 4g 8€.
Samo 4,5 puta skuplje :D
Pitao na KP malopre.

Ne isplati se razlike u ceni za veliku većinu korisnika.

P.S. Za Intel uz delid dušu dalo :)
Mada ću je ja probati za sledeći procesor ma koji to bio.

Dajte preporuku za termalne padove i gde kod nas kupiti.
Bratu bih trebao da očistim laptop i zamenim pastu (uzeo Arctic MX-4) i padove posle 10 godina korišćenja :p
 
Poslednja izmena od urednika:
de si nasao arctic i koliko si platio?noctue jos nigde nema po bg-u i/ili ima suludu cenu?
 
Kod Mađara, napisao sam cenu iznad. U Beogradu nemaš ništa. Naše prodavnice računaju da sa Novom godinom dolazi smak sveta, pa ništa ne naručuju, a onda posle praznika (naših, svetskih, Kineskih...) čekaju dobavljača i imaju robu oko Uskrsa...
 
Uzeo brat juče Gigatech GT-001 1g za 3e, vredi li to stavljati ili ići na Noctua/MX4?
 
Uzeo brat juče Gigatech GT-001 1g za 3e, vredi li to stavljati ili ići na Noctua/MX4?
Zavisi na koji procesor ide i koliko ce se vremena koristiti. Ako je neki jeftiniji proc koji se ne greje previse onda mogu da prodju i one jeftine, ako je nov pc sa jakim procesorom onda idite na neku brendiranu.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Procitao sam citavu temu i neke stvari sam naucio. Ali imam nekoliko pitanja:

Imam HP Omen X laptop sa i7-7820H i 1080 GPU. Koristim ga vec pola godine. Pa me interesuje sledece:


1. Da li valjaju fabricke paste koje su nanjeli HP, Asus i ostali? Koliko dugo ostaju takve paste?

2. Na ultra podesavanja CPU skace na 98c. Otvarao sam i cistio ali i dalje isto. Sumnjam da se fabricka pasta istrosila. Jel moze za pola godine da se tako brzo pasta osusi?

3. Prvi put cujem za tecni metal. Pa me interesuje da li smije da se stavlja na prenosnim racunarima ili samo desktop? Da li se nanosi na CPU i GPU ili samo na CPU?

4. Koliko dugo bi trajao tecni metal? I da li se lako menja?

5. Ako se odlucim za tecni metal Grizzly marke da li je dovoljna jedna tuba za CPU i GPU ili vise?

6. Ili ako preporucujete za laptop termalnu pastu koju onda da uzmem?

Unapred zahvalan na Vasim odgovorima
 
Ako si ga uzeo novog, pola godine je premalo vremena za probleme sa pastom, pre ce biti lose reseno hladjenje, jer i cpu i gpu su jaci potrosaci, iako su m verzije. Mada kazes otvarao si ga, onda mozda i nije nov?

Drugar ima slican laptop, ali sa 1070-kom, takodje prokuvava od prvog dana iako je uzet nov.

Bilo koja krstenija pasta ce raditi posao ako je original losa.
Tecni metal zaobidji dok se ne izvestis, jeste odlican ali zahteva iskustvo jer provodi struju jelte, moze skupo da kosta.

TT over M5
 
Poslednja izmena:
Procitao sam citavu temu i neke stvari sam naucio. Ali imam nekoliko pitanja:

Imam HP Omen X laptop sa i7-7820H i 1080 GPU. Koristim ga vec pola godine. Pa me interesuje sledece:


1. Da li valjaju fabricke paste koje su nanjeli HP, Asus i ostali? Koliko dugo ostaju takve paste?

2. Na ultra podesavanja CPU skace na 98c. Otvarao sam i cistio ali i dalje isto. Sumnjam da se fabricka pasta istrosila. Jel moze za pola godine da se tako brzo pasta osusi?

3. Prvi put cujem za tecni metal. Pa me interesuje da li smije da se stavlja na prenosnim racunarima ili samo desktop? Da li se nanosi na CPU i GPU ili samo na CPU?

4. Koliko dugo bi trajao tecni metal? I da li se lako menja?

5. Ako se odlucim za tecni metal Grizzly marke da li je dovoljna jedna tuba za CPU i GPU ili vise?

6. Ili ako preporucujete za laptop termalnu pastu koju onda da uzmem?

Unapred zahvalan na Vasim odgovorima
Samo ti teraj tako kako je, i 2 godine nakon kupovine ga nosi u neki kršteni servis da ga lepo očiste i zamene pastu.

Takođe imam Omen sa i7 procesorom, i greje se tek malo manje od tvog u igrama.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ma otvarao sam onaj zadnji dio samo da usisivacem razduvam.

Slicna stvar je bila prije tri godine kad sam imao ROG sa 980m grafuckom. Koristio godinu dana i zagrejavao je preko 90c. Mada ja sam sve igre gurao na sto jaca podesavanja rezolucija samo 1080p. Majstoru koji je stavljao termalnu pastu tada nije bilo jasno zasto se pasta tako brzo potrosila. Upravo i zbog toga pitam koliko smijem da rizikujem da igram igre kad mi je CPU preko 90c. Strah me da se ne osteti CPU ili GPU.


Ako je tako da kazem opasan tecni metal. Onda koju termalnu pastu da stavim? I da li ima potrebe sad da menjam?


P. S. Kako citam na forume oni coleri sto hlade nemaju nikakvog efekta?
 
Imaju kuleri efekta, za hard disk za donji deo laptopa drzi hladnijim sto znaci, ali temprrature u loadu nece biti ni 1-2 manje, al zato rashladjivanje laptopa posle igranja ili nekog opterecenja je mnogo brze, tako da su po meni korisni. Znaci eto sto je bar donja strana rashladjdna non stop a i za hdd ili ssd.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Procitao sam citavu temu i neke stvari sam naucio. Ali imam nekoliko pitanja:

Imam HP Omen X laptop sa i7-7820H i 1080 GPU. Koristim ga vec pola godine. Pa me interesuje sledece:


1. Da li valjaju fabricke paste koje su nanjeli HP, Asus i ostali? Koliko dugo ostaju takve paste?

2. Na ultra podesavanja CPU skace na 98c. Otvarao sam i cistio ali i dalje isto. Sumnjam da se fabricka pasta istrosila. Jel moze za pola godine da se tako brzo pasta osusi?

3. Prvi put cujem za tecni metal. Pa me interesuje da li smije da se stavlja na prenosnim racunarima ili samo desktop? Da li se nanosi na CPU i GPU ili samo na CPU?

4. Koliko dugo bi trajao tecni metal? I da li se lako menja?

5. Ako se odlucim za tecni metal Grizzly marke da li je dovoljna jedna tuba za CPU i GPU ili vise?

6. Ili ako preporucujete za laptop termalnu pastu koju onda da uzmem?

Unapred zahvalan na Vasim odgovorima

Mozda ti ovo pomogne:

https://forum.benchmark.rs/showthre...-paste-i-stavljanje-tecnog-metala-i-rezultati

..a i nesto jos direktnije vezano za tvoj problem..

http://forum.notebookreview.com/thr...t-vs-cool-laboratory-liquid-ultra-pro.791489/
 
Poslednja izmena:
ja sam uvek stavaljao Noctuu, e sad se mislim , ima li sta bolje, a da nije bas tesko dostupno , i da nije tecni metal ?
 
Tri stavke.

1.)
ATI Radeon Sapphire 4850 512MB DDR3, ona prva revizija tanka.
U idle 96 stepeni temperatura.
Skinuo kuler, bilo nesto malo sasusene fabricke paste.

2.)
AMD Radeon Unknown 6970 2GB DDR5.
Prethodni vlasnik rece da je imala kuler sa jednim ventilatorom (moguce da je bila turbina).
Stavio je Zalman kuler za graficke karte (valjda je originalni ventilator crkao), naneo dosta paste, ne znam koje, bele je boje.
U idle 50 stepeni, ok. U full loadu (furmark, Unigine Heaven) ide na 104 stepena, ali radi normalno.
Link za Zalman MTdjM2U2OGMyYmMzNjUwYWNkYWE5MGEyN2JiNTA3OGYL_RBf7SC26zYY1NcMIhvoaHR0cDovL21lZGlhLmFkc2ltZy5jb20v.jpg

3.)
Licno moj i7 4790k, na njemu vodeno hladjenje, ono budzetsko, 12cm ventilator.
Kad sam kupio prosle godine, u Battlefieldu je isao do 65 stepeni max, a pre neki dan krene jednom u par minuta da stucne igra, ukljucim program, temperatura se popela na 82 stepena.

Sta preporucujete u sva tri slucaja, koju pastu koristiti ?
 
Poslednja izmena:
Ne znam da je taj Zalman( VF900-Cu ???) dovoljan za tu grafu? Pastu možeš Noctua NT H1, CM IC Essential E1...
 
Poslednja izmena:
Narucio Arctic Cooling MX-4 (4g) za procesor moj, preko fante na KP.

A Zalman kuler na 6970 je bas onaj sa linka.
Pise Quiet VGA cooler i od bakra je.
 
Poslednja izmena:
Znaci nikakva pasta joj nece pomoci :)
Mada radi bez problema i na toj temperaturi.
 
Ako tako nastaviš, imaćeš uskoro problema...
 
Najveći problem je hlađenje naponske i memorije, grafički čip se možda i ohladi, mada sumnjam.
 
Naneo sam pastu lepo (bila razmazna na sve strane), veoma cvrsto stegao srafove pa me zanima dal sam dobio ijedan stepen manje od 104c zabelezenih u oba test programa :)
A sutra mi prodavac (kupio sam ceo racunar) treba da posalje originalan kuler, samo ne znam sto ga je uopste i skidao i stavljao ovaj Zalman.
Ako ne uspem da je sredim ni sa originalnim kulerom, dace mi drugu graficku, tako da se ne brinem.
Samo cu utrositi malo vremena.

Jos jedno pitanje.
Termalna pasta HY510, prodaje se po smesnoj ceni, to je ona siva.
Jel ona dovoljna za recimo 775 Core 2 Duo / Core 2 Quad, AM3 Phenom II X4 i 1155 i3 / i5 procesore ?
 
Ja sam tu HY510 kad mi je nestala Dobra pasta stavljao na 7970 grafike i nisam bio zadovoljan. Skinuo je kad je stigla bolja.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Od "kineskih" pasti GD900 je dobra, ove ostale su uglavnom djubre.
 
Poslednja izmena:
+1

dobro zapamtiti
 
Naneo sam pastu lepo (bila razmazna na sve strane), veoma cvrsto stegao srafove pa me zanima dal sam dobio ijedan stepen manje od 104c zabelezenih u oba test programa :)
A sutra mi prodavac (kupio sam ceo racunar) treba da posalje originalan kuler, samo ne znam sto ga je uopste i skidao i stavljao ovaj Zalman.
Ako ne uspem da je sredim ni sa originalnim kulerom, dace mi drugu graficku, tako da se ne brinem.
Samo cu utrositi malo vremena.

Jos jedno pitanje.
Termalna pasta HY510, prodaje se po smesnoj ceni, to je ona siva.
Jel ona dovoljna za recimo 775 Core 2 Duo / Core 2 Quad, AM3 Phenom II X4 i 1155 i3 / i5 procesore ?
Prosto skinuo ga je verovatno zato što se čuo kao mlazni motor. Videćeš uskoro verovatno ;-)

Sent from my Moto Z (2) using Tapatalk
 
7e kod 'uvoznika' Arctic MX-2 8g, sa postarinom 9e, no-brainer kupovina :)
 
Ja bih za te pare išao na MX-4 4g. Mnogo je 8 grama za običnog korisnika, a MX 4 je primetno bolja.
 
Netacno, po nekim testovima je MX-2 cak i bolja od MX-4, a cena za MX-4 4g je 6e, nema smisla za 1e manje uzimati duplo manje slicne paste.
 
Poslednja izmena:
Ista grafikča kartica. Pošto je isteka garancija kada sam je kupio ubacio sam MX-2. Primetno bolje od originala. Temperatur je bila niža za oko 10-12 stepeni. Pre nego što je otišla od mene drug je hteo novu pastu. Imao sam MX-4. Razlika u temperaturi je oko 4 stepena u korist MX-4. Sada to što kažu testovi u opšte ne sumnjam, ali kod mene je bilo ovako. Inače pasta ima i rok trajanja. Mnogo je 8 grama za običnog korisnika.
 
Nazad
Vrh Dno