Šta je novo?

CPU termalne paste

ta razlika u temperaturi je sigurno razlika zbog nove paste umesto stare skorele :)
 
I ja mislim to isto iskreno mislim da su sve brendirane paste tu negde u 1 do 3 stepena tako da se ne vredi cimati oko toga osim ako niste extremni overkloker a ja nisam lol
 
Slažem se...za grafičku bih ipak birao, nije svejedno. Hydronaut mi deluje dobar za to a nije preskup, duplo veća viskoznost od MX4.
A za prosečnog korisnika ima MX-4 4gr za 600 dinara u našoj radnji, šta će ti drugo...kakvi Kinezi, paste od 20+ evra za 4gr, ovo, ono...
 
Slažem se...za grafičku bih ipak birao, nije svejedno
I ja mislim to isto iskreno mislim da su sve brendirane paste tu negde u 1 do 3 stepena tako da se ne vredi cimat
Za grafe, laptop nije temp problem, nego kad rikne posle par meseci i razdvoji se u 2 tecnosti pasta i izleti napolje skroz, 20000,30000+ post-ova na bivsem notebook forumu, i koliko sad ima na novom, dok su ljudi provalili koje paste su izdrzljivije za extremne termalne oscilacije. Ko ce da menja na lapu pastu na svaku 2-3 meseca xD, 10 puta da otvoris vecinu modernih laptova i polomices sve plasticne zakacaljke, i rascupati flat kablove, ako nemas ogromno iskustvo/rutinu prethodnu i pravi alat.
 
Poslednja izmena:
Iskreno što bih uopšte budžio neku drugu paste na laptop osim one što ti je već fabrički data i naneta...nekako mi tek tu overklok nema smisla...a ako se pregreva znači nije dobro projektovan...i ne treba ga ni kupovati...a i onako danas skoro svako menja komp na 3 do 5 godina...toliko bi i fabrička priča trebalo da izdrž...
 
Iskreno što bih uopšte budžio neku drugu paste na laptop osim one što ti je već fabrički data i naneta.
Zato sto te muka naterala, kad stvarno zatreba nema tu izbora da se ne radi, samo je pitanje oces ti, oce servis, oce lap u kontejner xD
a ako se pregreva znači nije dobro projektovan...i ne treba ga ni kupovati...
A kako da zna covek ovo unapred ?, za prvenstveno jeftinije/srednje jeftine laptove, u Srbiji gde ima toliko specificnih modela za koje nece biti recenzije mesecima, ako ikad ? A i generalno samo 1500,2000,3000 evra modeli dobiju recenzije brzo i u inostranstvu.
i onako danas skoro svako menja komp na 3 do 5 godina...toliko bi i fabrička priča trebalo da izdrž...
Oni koji ce da se late ne kupuju cesto lap, zato ovo i rade, nemaju novca da menjaju, to je profil desetina hiljada ljudi sa notebook foruma. overclockeri i entuzijasti su manjina bili u tim temama.
 
Poslednja izmena:
Da li se cesto ryzen procesor zalepi za pastu i sam kuler pri skidanju...?

I da li bi turili HY610 GOLD termalna pasta 1g? Hvala unapred.
 
Zalepi se pasta bez obzira koji procesor ili hladnjak. Kod AMD-a je problem zbog tipa soketa gde se lakše izvuče procesor. Intel ima metalni držač pa ga je teže izvući. Dva glavna razloga, jedan je da se pasta zapekla pa se "zalepio" hladnjak. Obično zbog loše paste i duge upotrebe i/ili pregrejavanja. Drugi je da se stvorio vakum usled dobrog prijanjanja, to i dobre paste uzrokuju.
U oba slučaja je "lek" zagrejan CPU i kuler, okretanje kulera levo-desno koliko može i postepeno dizanje jednog kraja u naravno strpljenje.
Ta pasta je osrednjeg kvaliteta ima i boljih i gorih ali nije za ekstremne OC i temperature.
 
Intel ima metalni držač pa ga je teže izvući.

Upravo zbog toga AMD i prelazi na LGA sokete. Ali će svi AM4 kuleri biti kompatibilni sa novim soketom, bar tako najavljuju.

Ja imam CM Masterliquid 240 AIO kojem se pumpa kači na onu originalnu AMD plastiku od soketa i veoma se lako montira. Čak i ne treba šrafciger, jer se sve zavrće prstima. Ja sam bio oduševljen sa tim.

Ali, naravno, to ima probleme za koje nisam znao. Ovih dana kada su bile paklene vrućine uključim posle sto godina HW monitor čisto da vidim šta se dešava i zapanjim se da temperatura cDIE ( kao HOTSPOT na grafikama ) procesora u pikovima ide i do 92-93. Iznenađen situacijom to sam prepisao vrelini u mojoj sobi, naručio klima uređaj isključivo za moju sobu, krenuo da se raspitujem o Thermal Grizzly tečnim metalima, cenama boljih kulera ( a imam i Arctic Freezer E34 Sports Duo u rezervi ) i drugim glupostima koje padnu na pamet kad si u frci. Sve osim razumnog rešenja, naravno.

Setim se, pomalo kasno, da se "šrafovi" od pumpe zavrću prstima. I da, možda, zbog toplote ili ne znam čega, vremenom popuste. Iznenadio sam se da nisu bili dobro zategnuti. Posle 20ak sekundi zavrtanja temperatura spade za nekih 5-6 stepeni. Ugasim komp, skinem pumpu i vidim da se pasta pomalo skorela. Očistim CPU i pumpu od paste, stavim neku CM koju imam u špricu kupljenom zasebno, zategnem pumpu kako valja i sada HOTSPOT procesora ne prelazi 75.

Zbog jedne besmislene sitnice sad moram da se izbečim 38.000 za klimu. :)

Inverter, doduše. :)
 
...nije njegov kuler nego lc power 95, dakle cepam pes jedno sat vremena brzo gasim skidam 2 zakacaljke i polako rotiram pa na gore...?

kod mene je oko 60 a grafa 70 c
 
Koja je bolja ili kakve su sledece termalne paste za CPU, kako se razmazuju, koliko su viskozne...?

1. Noctua nt-h1 (1,4ml ili 3,4g - 1000din)
2. Thermal Grizzly Kryonaut (1,5ml ili 3,9g - 2.890din)
3. Thermal Grizzly Hydronaut (1,5ml ili 3,9g - 1.890din)
4. Thermal Grizzly Aeronaut (1,5ml ili 3,9g - 1.590din)
5. Noctua NT-H2 (1,2ml ili 3,5g - 1200din )
6. Thermal Grizzly Kryonaut Extreme (2g - 2200din)


Za sta koja valja, koliko su lake za aplikaciju i za ciscenje nakon demontaze hladnjaka?
Koje su dobre za vazdusno hladjenje?

Sta mislite o ovim pastama i ceni po kojoj se mogu nabaviti kod nas, da li su preskupe za ono sto nude?
Ima li neko neke grafikone za poredjenje?

-----------

Nadjoh zanimljiv video o nanosenju paste na cpu:



Da li je ovo tacno, da li je čovek u pravu i da li je realno pokazao sta se desava?
 
Poslednja izmena:
Koja je bolja ili kakve su sledece termalne paste za CPU, kako se razmazuju, koliko su viskozne...?
Siva stara Thermal Grizzly Kryonaut - uzasna, po svim faktorima, uzasno kratak rok trajanja falican proizvod (iz usta der8auer-a koji je izbacio), ne treba da se uzme u razmatranje, samo nova Kryonaut Extreme (crvene-pink boje)

NT-H1 veci viskozitet od NT-H2, NT-H2 na granici prolaznosti za direct die, graficke chip-ove/laptop

Hydronaut slab viskozitet.

Aeronaut solidan viskozitet ali ima boljih na trzistu kod nas, kao:

Najbolja hibridina pasta Cooler Master Mastergel PRO V2 (samo u sivom spricu, ne drugi modeli), i Phanteks PDC preko madjara.

Arctic MX-6 se isto pojavilo u domacim firmama (slicno ispravljena formula kao u Thermal Grizzly slucaju), ali ne verujem da je jak viskozitet.

Thermalright TF7 na kupujemprodajem je isto dobar izbor (prilicno visok viskozitet.

Thermalright TF7 je 700 din bez postarije 2G mislim, Mastergel PRO V2, ~1040 din 2g, Arctic MX-6 je 900 din 2g, Kryonaut Extreme ~2200 din 2g
 
Kakva je MX4 naspram tih?
 
Koja je bolja ili kakve su sledece termalne paste za CPU, kako se razmazuju, koliko su viskozne...?

1. Noctua nt-h1 (1,4ml ili 3,4g - 1000din)
2. Thermal Grizzly Kryonaut (1,5ml ili 3,9g - 2.890din)
3. Thermal Grizzly Hydronaut (1,5ml ili 3,9g - 1.890din)
4. Thermal Grizzly Aeronaut (1,5ml ili 3,9g - 1.590din)
5. Noctua NT-H2 (1,2ml ili 3,5g - 1200din )
6. Thermal Grizzly Kryonaut Extreme (2g - 2200din)


Za sta koja valja, koliko su lake za aplikaciju i za ciscenje nakon demontaze hladnjaka?
Koje su dobre za vazdusno hladjenje?

Sta mislite o ovim pastama i ceni po kojoj se mogu nabaviti kod nas, da li su preskupe za ono sto nude?
Ima li neko neke grafikone za poredjenje?

-----------

Nadjoh zanimljiv video o nanosenju paste na cpu:



Da li je ovo tacno, da li je čovek u pravu i da li je realno pokazao sta se desava?


grizzly krynout..

kako tako vazda nadjes los video..

 
Mnogo komplikujete, bre...Arctic MX-4 nije skup i dobro radi posao. Ne jurite overklok rekorde...
 
Siva stara Thermal Grizzly Kryonaut - uzasna, po svim faktorima, uzasno kratak rok trajanja falican proizvod (iz usta der8auer-a koji je izbacio), ne treba da se uzme u razmatranje, samo nova Kryonaut Extreme (crvene-pink boje)
koristim bas tu sivu odavno..na starom q6600 i zracni kuler radi vec 4 god.. nikad problem..nedavno na 11700k sa aio..
 
koristim bas tu sivu odavno..na starom q6600 i zracni kuler radi vec 4 god.. nikad problem..nedavno na 11700k sa aio..
Super sto imas srece desetine hiljada ljudi nisu xD, povracaj u okviru garancije i problemi sa njom su bili katastrofalni. Arctic MX-5 i Thermal Grizzly Kryonaut su staticki gledano jedne od najfalicnijnih pasti ikada napravljenih.

I opet to je neoboriva cinjenica, nema prostora za vrdanje, iz usta proizvodjaca (osim ako covek koji je napravio, radi negativnu propagandu protiv samog sebe da ubije svoju zaradu iz hira, ... Niko ne treba da kupuje sivu Kryonaut. Ko ima ne treba da baci naravno (malo ce se pomuciti vise, ili ako ima star racunar i puno srece ko ti, ni toliko), ali niko ne treba da kupi novu jer je staticki gledano to toliko monstruozno los polu-proizvod i ubica slobodnog vremena i zivaca da je cist mazohizam rizikovati.



Mnogo komplikujete, bre...Arctic MX-4 nije skup i dobro radi posao. Ne jurite overklok rekorde...
Za procesor da, za vecinu ljudi MX-4 odradjuje posao, za graficke/laptop, naprotiv drasticno nedovoljno se komplikuje, svi bi trebalo gustu, tesko da se razmaze pastu, sa niskom specificnog gravitacijom da stave, da ne zavrse sa kukanjem kao stotine hiljada ljudi u one 3,4 gigant temi na laptop forumima, ...
 
Poslednja izmena:
Jel taj Kryonaut bese ostecivao povrsine procesora/cold plate-a ako je iz falicne serije?
 
Jel taj Kryonaut bese ostecivao povrsine procesora/cold plate-a ako je iz falicne serije?
ne koliko se secam (mozda neki kratkotrajno los batch kao compounding issue na osnovni). Problem je pump-out efekat, cak i kad nisu velike oscilacije temp. i prosecan vek trajanja u upotrebi od ~2 meseca.
 
Poslednja izmena:
ne koliko se secam (mozda neki kratkotrajno los batch kao compounding issue na osnovni). Problem je pump-out efekat, cak i kad nisu velike oscilacije temp. i prosecan vek trajanja od ~2 meseca.
Nasao osam thread od ranije
 
Super sto imas srece desetine hiljada ljudi nisu xD, povracaj u okviru garancije i problemi sa njom su bili katastrofalni. Arctic MX-5 i Thermal Grizzly Kryonaut su staticki gledano jedne od najfalicnijnih pasti ikada napravljenih.

I opet to je neoboriva cinjenica, nema prostora za vrdanje, iz usta proizvodjaca (osim ako covek koji je napravio, radi negativnu propagandu protiv samog sebe da ubije svoju zaradu iz hira, ... Niko ne treba da kupuje sivu Kryonaut. Ko ima ne treba da baci naravno (malo ce se pomuciti vise, ili ako ima star racunar i puno srece ko ti, ni toliko), ali niko ne treba da kupi novu jer je staticki gledano to toliko monstruozno los polu-proizvod i ubica slobodnog vremena i zivaca da je cist mazohizam rizikovati.




Za procesor da, za vecinu ljudi MX-4 odradjuje posao, za graficke/laptop, naprotiv drasticno nedovoljno se komplikuje, svi bi trebalo gustu, tesko da se razmaze pastu, sa niskom specificnog gravitacijom da stave, da ne zavrse sa kukanjem kao stotine hiljada ljudi u one 3,4 gigant temi na laptop forumima, ...


Super sto imas srece desetine hiljada ljudi nisu xD, povracaj u okviru garancije i problemi sa njom su bili katastrofalni. Arctic MX-5 i Thermal Grizzly Kryonaut su staticki gledano jedne od najfalicnijnih pasti ikada napravljenih.

I opet to je neoboriva cinjenica, nema prostora za vrdanje, iz usta proizvodjaca (osim ako covek koji je napravio, radi negativnu propagandu protiv samog sebe da ubije svoju zaradu iz hira, ... Niko ne treba da kupuje sivu Kryonaut. Ko ima ne treba da baci naravno (malo ce se pomuciti vise, ili ako ima star racunar i puno srece ko ti, ni toliko), ali niko ne treba da kupi novu jer je staticki gledano to toliko monstruozno los polu-proizvod i ubica slobodnog vremena i zivaca da je cist mazohizam rizikovati.




Za procesor da, za vecinu ljudi MX-4 odradjuje posao, za graficke/laptop, naprotiv drasticno nedovoljno se komplikuje, svi bi trebalo gustu, tesko da se razmaze pastu, sa niskom specificnog gravitacijom da stave, da ne zavrse sa kukanjem kao stotine hiljada ljudi u one 3,4 gigant temi na laptop forumima, ...

Sto se tice Grizzly-ja koristio pre par godina 2015-16 nikakvih problema nije bilo,a MX-5 posedujem mada do sada nisam je probao🤣od svih pasti koje sam imao-imam Grizzly Extrem top,mada i MX-6 nije losa zasad,dobra stara Pasta je i Gelid GC Extreme
 

Prilozi

  • 22261402149584789120.0.jpg
    22261402149584789120.0.jpg
    23.9 KB · Pregleda: 15
  • 20230124_062408.jpg
    20230124_062408.jpg
    180.5 KB · Pregleda: 14
  • 20150801_144533.jpg
    20150801_144533.jpg
    168.9 KB · Pregleda: 14
Poslednja izmena:
NT-H1 - valja il ne valja?
NT-H2 - valja il ne valja, moze na 13600 i 13700 za vazdusno hladjenje sa AG620 ?
MX 4 - valja, korism i sve ok 6g (bez menjanja i ponovnog apliciranaja na ovoj konfiguraciji
MX 6 - valja li il ne valja ?

@Dogzilla Molim te prevedi na srpski "NT-H2 na granici prolaznosti za direct die, graficke chip-ove/laptop", ne zelim da pogresno protumacim... :(
Kad bi vam ja sad "preveo" valjali bi ste se od smeha (ne trazite to, necu to da uradim), pa je bolje da pitam...
@Dogzilla "NT-H1 veci viskozitet od NT-H2" Znaci da je teze razmaziva NT-H1, znaci da se NT-H2 lakse razmazuje da je tečnija (da li je previse "tečna"?) ?

Koliko dugo koristena tuba MX4 moze da stoji (dobro zatvorena, na sobnoj temperaturi u kutiji MB ili ladici) i bude potpuno upotrebljiva?

I ja sam papak, gatam oko paste, dal kupiti MX4 za 660 i platiti 250-500din postarine il uzeti NT-H1 (ili NT-H2) uz jos neke komponente pa da prodje bez dodatne postarine...
 
Poslednja izmena:
Ja koristim NT-H2 na 5900x i vodenom, jos par PC-jeva i GPU-ova sam pakovao sa njom i cak sam je stavio i na termistor za stamapac. Da li radi? Radi sigurno. Da li ima bolja? Ima sigurno. :) Ako je u pitanju regularan build uz bilo kakve non-extreme planove, mislim da nema brige.
 
@Dogzilla Molim te prevedi na srpski "NT-H2 na granici prolaznosti za direct die, graficke chip-ove/laptop", ne zelim da pogresno protumacim... :(
Nije dovoljno gusta/dovoljno visok viskozitet kao NT-H1, vise je za procesore, ali moze da prodje za direct die/grafiku/laptop ako nema sta drugo. Aeronaut je slicno/ malkice bolja za graficke/laptop.

A pravi hibrid da se stavlja na oba, bi bilo Cooler Master Mastergel Pro V2 (u klasicnom spricu). Cooler Master je najbolje od oba sveta/
Ako je u pitanju regularan build uz bilo kakve non-extreme planove, mislim da nema brige.
Ima brige, statiscki gledano na dovoljno velikom uzorku korisnika, za svako dobro iskustvo koje si ima ti, @Arki , @spavac22 , ima previse onih sa losim. za Thermal Grizzly i MX-5 je statistika dostigla toliko los nivo, da su bili primorani da ih izbace sa trzista.

A za NT-H2 konkretno, nece toliko meseci/godina ostati ko NT-H1 na grafickama/laptop-ovima, ali je opet ok hibridan izbor, sasvim prolazna za onog ko je vec kupio. Isto ko Aeronaut, samo je Mastergel Pro V2 istestirana da je nesto bolja (po pitanju dugovecnost i izdrzljivosti, kompatibilnosti sa velikim oscilacijama temperatura.

+ uvek oko grafickih/laptopa to dodje do izrazaja sa toplijim komponentama, u toplijim klimama vise.

Da li ima bolja? Ima sigurno
+ Ako mislis na performanse to je nebitan faktor ovde i ne pricam o tome.
Koliko dugo koristena tuba MX4 moze da stoji (dobro zatvorena, na sobnoj temperaturi u kutiji MB ili ladici) i bude potpuno upotrebljiva?
Van frizidera sve paste nece puno godina izdrzati, ne secam se za MX4 (trebalo bi da je ok, to vise ovo tecnije brze crknu van frizidera), Noctua NT-H1 i stari Gelid Extreme su bili sampion, ali je Gelid promenio formulu/fabriku i novi Gelid Extreme nije ni nalik starom Gelid Extreme

Takodje Gelid ili dual source-uje ili im je kontrola Kvaliteta losa sa novom, veoma je hit and miss Gelid Extreme u zadnje vreme
od svih pasti koje sam imao-imam Grizzly Extrem top,mada i MX-6 nije losa zasad,dobra stara Pasta je i Gelid GC Extreme
Wow imas cak i Corsair XTM50 i Prolimatech PK-3 xD, fenomenalna kolekcija. PK-3 je jedna od najdugovecnijim pasti van frizidera bila. A i u upotrebi, sa PK-3 covek miran 5,7+ godina uz minimalni gubitak performansi
 
Poslednja izmena:
"NT-H1 veci viskozitet od NT-H2" Znaci da je teze razmaziva NT-H1, znaci da se NT-H2 lakse razmazuje da je tečnija (da li je previse "tečna"?) ?
Viskozitet je samo da je gusca, obrnuto od tecna, jos uvek moze da bude ok za razmazivanje (ako su upotrebljene adekvatne hemikalije/tvrdi suplementi za to. mora da se gleda odvojeno. Isto kao sto "tecnije" paste mogu da bude sasvim ok za GPU ako imaju adekvatne dodatke za modifikovanje elasticiteta/shear faktora u specificnom agregatnom stanju.

NT-H2 je takva na primer, Kryonaut Extreme je takva, i MX-6 bi trebalo da bude takva (Odlicne za prosecor, dovoljno dobre za GPU). Samo za laptop koriscenje je mala igra na srecu/skoro nemoguce napraviti idealnu hibrid pastu, pa je bolje Thermalright TFX, itd.

I da li je vise ko med, i da li je tesko razmazati (al samo pazi ja kad kazem tesko, mislim skoro nemoguce bez zagrevanja, ili naprednog alata xD).

Thermalright TFX je recimo takva, nocna mora za razmazivanje, a najbolja/najdugovecnija/najizdrljivija moderna pasta za graficke/laptopove.
NT-H2 - valja il ne valja, moze na 13600 i 13700 za vazdusno hladjenje sa AG620 ?
NT-H2 ili MX-6 bi bile najbolje za procesore, na AG620

I da se nadovezem, male razlike u temperaturi, koje su validan razlog za uzimanje MX-4 bile u proslosti, s tim mozete da se slikate danas. novi AMD i Intel procesori se ponasaju kao laptop elementi, i za pogotovo vazdusno hladjenje kao AG620, svaki stepen razlike je itekako bitan (procesori danas su overclock-vani iz fabrike, svaki korisnik je overclock-er znao to ili ne, a overclock-erima MX-4 nije dovoljna.

13700 se greje poprilicno, novi procesori nisu kao nekad procesori. provodljivost sa vazdusnih kulerima sve gora i gora, Sad vaze nova pravila, i razlika u pasti moze da bude razlika od par % performansi kad krene procesor da throttle-uje. AM5 procesori i LGA 1700 procesori su kao stari HEDT procesori + laptop procesori, sto je nezahvalna kombinacija.

Pogotovo ko ne koristi komp samo za gaming, nego upotrebljava sva jezgra. Dati toj osobi savet, ma MX-4 ti je dovoljno dobra je uzasan savet. Toj osobi treba svaka prednost moguca, pasta + contact frame, itd, svaki stepen razlike, svaka razlika koja ne upada u marginu greske, je absolutno potreba.

(samo gaming na 6-core 12400/13400 na vodenom nema dovoljno razlika sa boljom pastom, ili 4-core 12100/13100 na vazdusnom, tu ima lufta dovoljno)

Takodje nemojte me pogresno razumeti MX-4 je jos uvek odlican izbor (za koliko traje itd i sta nudi, za gaming i slabije procesore (i starije AM4 procesore).
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla uzimajuci u obzir ovo pitanje - "NT-H2 - valja il ne valja, moze na 13600 i 13700 za vazdusno hladjenje sa AG620 ?" moj odgovor je bio generalnog tipa da ce zavrsiti posao i biti dovoljno dobra. Detalji o kojima ti pricas su super, ali mislim da nisu relevantni za Zehu tj. njegove potrebe. :) Ne u losem smislu, da ne budem pogresno shvacen.
 
Svaka krštena pasta dakle Noctua, Corsair, Artic...je ok...nikakve razlike nema u realnom radu....čak su i kinezi ok...tako da dal će biti +1 ili -1 nema veze osim za nas zaluđenike.
 
Sto se tice Grizzly-ja koristio pre par godina 2015-16 nikakvih problema nije bilo,a MX-5 posedujem mada do sada nisam je probao🤣od svih pasti koje sam imao-imam Grizzly Extrem top,mada i MX-6 nije losa zasad,dobra stara Pasta je i Gelid GC Extreme
302192-f1c309db96eff31145656a18cfc924ad.jpg


dobra kopija grizzly..😁
 
Nazad
Vrh Dno